OBI ONE KENOBI

Τα πάντα γύρω από τηλεοπτικές σειρές με τις οποίες έχουμε κάψει κύτταρα.
Άβαταρ μέλους
ManowarakiasWsToSign
Δημοσιεύσεις: 91
Εγγραφή: Τρί 01 Δεκ 2020, 20:36

Re: OBI ONE KENOBI

Δημοσίευση από ManowarakiasWsToSign »

Vic έγραψε: Τετ 29 Ιουν 2022, 17:22 Το script γιατί όμως; Δηλαδή η σειρά ήταν Reva και όχι Obi-Wan; Εγώ να δεχτώ ότι σας έκατσε στο στομάχι, και εγώ δεν την γούσταρα γενικά, αλλά παιδιά είσαστε σε τέτοιο rage mode που λέτε υπερβολές οι οποίες δεν στέκουν. Ποιοι χαρακτήρες δεν άξιζαν τέτοια διαχείριση; Σε ποιους αναφέρεσαι γιατί οι πρωταγωνιστές got the royal treatment. Χειρότερη σκηνοθεσία και scripts; Το σενάριο/ιστορία/πλοτ το βρήκα ΤΕΛΕΙΟ και έχω γενικά θεματάρες με κακά σενάρια (πρίκουελς για αρχή, σίκουελς η αποθέωση) ή τραγικές εκτελέσεις (game of thrones final season). Έχεις δει τα prequels που ο Luke Skywalker πάει να σκοτώσει τον ανηψιό του γιατί μπορεί να γίνει κακός; Ή που ο Πάλπατιν κάπως επέστρεψε; Και η Ρέυ είναι ξέρω γω τόσο δυνατή που χέζει κεραυνούς χωρίς εκπαίδευση, έχει τέσσερα πιθανά επώνυμα μαζί με το "nobody".

Τι έχεις να πεις για τους Jedi που είναι χιλιάδες σε όλο τον γαλαξία 30 χρόνια πριν γίνουν μια αρχαϊκή θρησκεία που δεν θυμάται κανείς; Για τα μιντικλόριανς που την μετράμε πόσο την έχεις την Δύναμη; Για τον Άνακιν που αγαπάει την γυναίκα του επομένως για να την σώσει σκοτώνει παιδιά και την ίδια και γίνεται δαίμονας στο *έτσι*; Γιατί ΑΥΤΑ θεωρώ εγώ άρρωστα σκριπτ, όχι την άτσαλη εκδίκηση της Reva.

Εγώ επιμένω, η πίκρα για τις μαλακίες των sequels έχει ποτίσει και τις προσδοκίες/αντιδράσεις στις σειρές σε βαθμό που δεν υπάρχει ορθή κρίση. Η "καλή στιγμή" που λες για μένα υποτιμά την σειρά που είχε πολύ καλά επεισόδια. Αυτό που λέω για την μονομαχία δεν είναι καλή στιγμή, είναι peak star wars, θάβει πρίκουελς σε gravitas και ερμηνεία, δεν το δέχομαι με την καμία, μιλάμε δίνει το απόλυτα σωστό balance στον Vader και τον Anakin και την σχέση του με Obi-Wan και είναι συγκλονιστική.

Ο Vader τι κλόουν; Στα παπάρια του, όπως έδειξαν πολύ έντονα και σε παραπάνω από μία σκηνή, την έχουν χεσμένη, την θεωρούν ένα τίποτα και προφανώς μηδενική απειλή (και μάλλον είχαν και δίκιο). Το ίδιο εύκολο ήταν να την σκοτώσουν αλλά επειδή ακριβώς ξέρει ο Grand Inquisitor ότι λυσσάει που την υποτιμάνε, δεν της κάνουν καν το courtesy. ΜΑΚΑΡΙ να ήταν τα plot holes αυτά. Εγώ ζορίστηκα πιο πολύ στην σκηνή με την φωτιά, Vader vs Obi-Wan και ήταν όντως τηλεοπτικό, εκεί ήταν η μία και μοναδική σκηνή που τα έβαλα με την Disney γιατί αυτό φάνηκε φτηνό και τηλεοπτικά βολικό. Αλλά δεν μπορώ να ξεγράψω κάποιο από το καλύτερο υλικό για δυο-τρεις σκηνές...

Τέσπα, αυτά είχα να πω. Περιμένω και εγώ Endor και Αhsoka να τα ξαναπούμε με το καλό, ελπίζω ενθουσιασμένοι όλοι. Από Ahsoka θα ήθελα το force ghost του Anakin, είναι απαραίτητο το closure εκεί. Eπίσης ευελπιστώ να συνεχιστεί η ιστορία με Thrawn/Εzra.

Κρυφός πόθος: world between worlds, sequels dropped :P
Μπα δεν παρεξηγώ ούτε ένιωσα επίθεση, οι star wars fans αφήνουν συνήθως τα συναισθήματα τους αχαλίνωτα :P Το script το συγκρίνω με ό,τι έχουμε προς το παρόν και για μένα χάνει από παντού. O Φιλονι θα μάγευε αν τον άφηναν να γράψει ιστορία Κενομπι-Βειντερ, αυτό το θεωρώ δεδομένο. Δε νομίζω πως λέω κάτι παράλογο, ο Φιλόνι είναι επίσημα ο διάδοχος του Lucas, και σε αντίθεση με το Lucas γράφει και καλά 8-] Αυτό που έδωσαν στο Κενομπι δε μου έβγαλε τίποτα το ιδιαίτερο, αλλά δυστυχώς κάτι εντελώς basic και ανέμπνευστο. Τα prequels δεν τα θεωρώ καλές ταινίες αλλά κρύβουν στιγμές μεγαλείου και διασκεδάζω πάντα όταν τα βλέπω με παρέα, ενώ ο Φιλόνι μέσω Clone Wars τα έκανε να λειτουργούν καλύτερα, προσφέροντας πραγματικά peak star wars στιγμές, ακόμη και πρόσφατα στον τελευταίο κύκλο με τα κορυφαία 4 τελευταία επεισόδια. Ahsoka & Maul... Όλο το Κενομπι μου μοιάζει παρωδία μπροστά σε αυτά ρε συ πραγματικά, που να συμπεριλάβω και το υπόλοιπο χρυσάφι που κρύβει η σειρά. Όταν πέρα από peak γράψιμο έχουμε και peak σκηνοθεσία, χορογραφία, μουσική, τα πάντα όλα... Για τη μονομαχία επίσης διαφωνώ κάθετα και εδώ ευθύνεται ξεκάθαρα το άλλο πραγματικά μεγάλο πρόβλημα της σειράς: η σκηνοθεσία. Πραγματικά, η σκηνοθεσία με νευρίαζε μονίμως και τη θεωρώ τη χειρότερη και πιο αταίριαστη -από άποψη αισθητικής- δουλειά σε Star Wars, με ένα ακατανόητο μόνιμο shaky cam που ακόμη αναρωτιέμαι γιατί χρησιμοποιήθηκε. Ακόμη ένα σημαντικότατο σημείο στο οποίο η σειρά πάσχει: η μουσική. Υπάρχει έντονο συναισθηματικό δέσιμο με αυτούς τους χαρακτήρες, αλλά στα μέσα ψυχαγωγίας και διασκέδασης που απολαμβάνω πάντα δίνω και τεράστια βάση στη δουλειά που γίνεται στο τεχνικό πλαίσιο, πραγματικά το Κενομπι με έφτασε στα όρια μου, μου φαίνεται χάλια όσο βαρύ και να ακούγεται :S Και η πλοκή να μου άρεσε δηλαδή -που δεν μου άρεσε- πάλι θα το κατέστρεφε στα μάτια μου...

Τα sequels που λες δεν με ενδιαφέρουν, είναι ένα χάλι και δεν τα θεωρώ canon έτσι και αλλιώς. Αυτό που λες για την πίκρα που άφησαν δεν το πιστεύω πάντως. Ναι έκαναν ζημιά σίγουρα, αλλά το καλό πράγμα που ακολούθησε (και ελπίζω πως θα ακολουθήσει) δεν το μολύνουν. Το mandalorian είναι αξιόλογο για παράδειγμα και έγινε αποδεκτό παρά τη σκατίλα των sequels. Εκεί όμως έχουμε Φαβρο και Φιλονι, οπότε οι συντελεστές παίζουν τον κρίσιμο ρόλο.

Κενόμπι ποιούς είχαμε? :fpalm:
Άβαταρ μέλους
Vic
Δημοσιεύσεις: 539
Εγγραφή: Τετ 28 Μαρ 2018, 19:22
Τοποθεσία: Crete
Επικοινωνία:

Re: OBI ONE KENOBI

Δημοσίευση από Vic »

ΟΚ, δεν χρειάζεται να επαναλαμβάνομαι, συμφωνούμε για Favreau/Filoni, διαφωνούμε για το συγκεκριμένο σενάριο και τους συγκεκριμένους συντελεστές (θεωρώ πολύ μια χαρά αυτούς που είχαμε), τι να κάνουμε, στενοχωριέμαι για την ώρα αλλά νομίζω θα αλλάξει αυτό. Σκηνοθετικά ήταν 50-50, κάποια φοβερά πλάνα, κάποια ΟΚ, κάποια κακά. Για μένα η τεχνική παραγωγή πρέπει να είναι επαρκής, κάπως σαν την παραγωγή ενός δίσκου. Το ζητούμενο είναι το songwriting, ή το storytelling, που εκεί που μέτραγε, πήρε 11/10 για μένα. Τα sequels τεχνικά ήταν πολύ εντυπωσιακά και σκηνοθετικά το ίδιο. Το στόρι και οι χαρακτήρες είναι που γαμήθηκε ο Ζευς. Τέσπα. Δεν θα πρήξω άλλο επ'αυτού, αν με το καλό βρεθούμε όλα τα αρρωστάκια κάπου, ευχαρίστως να πλακωθούμε πορωμένα! :)

Το Mandalorian δεν το θεωρώ αξιόλογο, το θεωρώ εξαιρετικό (σε κάθε λέβελ). Το άλλο που θέλω να πω είναι ότι το attitude που έχει πολύς κόσμος για τα prequels (που με τον καιρό και τα clone wars έγιναν πολύ περισσότερο αποδεκτά) θα γίνει και πολύ περισσότερο με το Obi-Wan. Και κάποιες σκηνές θα κλειδώσουν στην συνείδηση του κόσμου ως τοπ. Αυτά που λέω από τώρα δηλαδή! :P

Για το shaky cam το πρωτοδίαβασα σε clickbait thumbnail σε τοξικό γιουτιούμπ πρήχτη, το είδα μετά να αναπαράγεται, τι να σας πω; Αυτό το duel ήταν ΙΣΩΣ το καλύτερο έβερ. Σε όλες τις ταινίες, σειρές, κλπ. Φανταστική σεκάνς, όσο μάπα ήταν η πρώτη συνάντηση, τόσο καύλα αυτή. To πιο ακατανόητο παράπονο από όλα μου φάνηκε. Γούστα...

Η μουσική μου φάνηκε αντάξια των περιστάσεων, το μόνο που ήθελα ήταν το Imperial March Theme να παίξει το ορίτζιναλ και όχι η αργή διασκευή, σε εκείνη την καβλιάρα σκηνή με Παλπς.
Άβαταρ μέλους
ManowarakiasWsToSign
Δημοσιεύσεις: 91
Εγγραφή: Τρί 01 Δεκ 2020, 20:36

Re: OBI ONE KENOBI

Δημοσίευση από ManowarakiasWsToSign »

Το songwriting είναι σημαντικότατο, αλλά και η παραγωγή του δίσκου είναι ζήτημα ζωτικής σημασίας, αναδεικνύοντας και τονίζοντας τα απαραίτητα σημεία και το γενικότερο σύνολο, ή... θάβοντας και χαντακώνοντας τα ;)

Το πως θα κριθεί το Κενομπι με την πάροδο του χρόνου μένει να το δούμε. Δεν ξέρω κατά πόσο θα διχάσει, αλλά δεν πιστεύω πως όταν γίνεται συζήτηση για τα καλύτερα πράγματα που έδωσε το Star Wars θα φιγουράρει και ιδιαίτερα ψηλά, ειδικά αν συμπεριλαμβάνονται και μη-canon πράγματα...

Το shaky cam προσωπικά το απεχθάνομαι. Έκατσε άσχημα σε πολλούς απ' όσο βλέπω και εγώ, αλλά πέρα από το γεγονός πως δεν το παλεύω προσωπικά, το θεωρώ ταυτόχρονα και εντελώς αντίθετο και παράταιρο με την ευρύτερη Star Wars αισθητική. Δεν ξέρω αν η Chow πόνταρε στο "φρέσκο" ή το "διαφορετικό" με τη χρήση του, πάντως θεωρώ πως είναι από τα σημαντικότερα λάθη της παραγωγής, και γενικώς η σκηνοθεσία στοιχίζει και αφαιρεί σημαντικούς πόντους από το συνολικό εγχείρημα. Αν ήμασταν λίγοι περίεργοι που το τονίζουμε οκ, αλλά εδώ κάτι πήγε λάθος :~(

Αυτό που λες για το duel το θεωρώ τρελή ιεροσυλία οπότε θα πω διπλωματικά πως οκ, γούστα είναι αυτά :twisted: Ως λάτρης των ταινιών πολεμικών τεχνών δεν μου δούλεψε, γιατί ενώ η χορογραφία για παράδειγμα φαίνεται οκ, η σκηνοθεσία και το μονταζ πάλι θεωρώ πως χαντάκωσε τη σκηνή. Παίρνεις για παράδειγμα TH MAXH από Phantom Menace ή ΤΗ ΜΑΧΗ από τον τελευταίο κύκλο Clone Wars. H χορογραφία είναι τέχνη, και ενδυναμώνεται από τη σωστή διαχείριση της. Ο Φιλονι και ο Λουκας έχουν μεγάλη αδυναμία και σεβασμό στην παράδοση της σωστής πολεμικής χορογραφίας (αν και ο Lucas στα Episodes II-III το παράκανε υπερβολικό, αλλά τουλάχιστον σκηνοθετικά ήταν δυνατό το αποτέλεσμα), αυτό που έγινε στο duel του Κενομπι φαντάζει πολύ "ξένο" και αν είμαι πλήρως ειλικρινής, ερασιτεχνικό, γιατί υπάρχουν παράλληλα και πολλά φαν βιντεάκια στο νετ που σε ζητήματα χορογραφίας και σκηνοθεσίας της, σπάνε κόκκαλα....

Γενικά, ζητήματα παραγωγής που λέμε και πιο πάνω :D Α, δεν έχεις και κανένα λόγο να στεναχωριέσαι, φαίνεται πως όχι μόνο ικανοποιήθηκες από το αποτέλεσμα αλλά και ΈΝΙΩΣΕΣ, οπότε οκ, είσαι σίγουρα από τους "τυχερούς" :D
Άβαταρ μέλους
Zippo190
Δημοσιεύσεις: 8763
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 22:12

Re: OBI ONE KENOBI

Δημοσίευση από Zippo190 »

@ManowarakiasWsToSign @Vic triggered

@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Άβαταρ μέλους
ManowarakiasWsToSign
Δημοσιεύσεις: 91
Εγγραφή: Τρί 01 Δεκ 2020, 20:36

Re: OBI ONE KENOBI

Δημοσίευση από ManowarakiasWsToSign »

Το είδα πριν λίγες μέρες και συμφωνώ σε κάθε γαμημένο δευτερόλεπτο αυτού του 2ωρου υπεραναλυτικού έπους
Απάντηση

Επιστροφή στο “Τηλεοπτικές σειρές”