OBI ONE KENOBI

Τα πάντα γύρω από τηλεοπτικές σειρές με τις οποίες έχουμε κάψει κύτταρα.
Άβαταρ μέλους
Zippo190
Δημοσιεύσεις: 8724
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 22:12

OBI ONE KENOBI

Δημοσίευση από Zippo190 »

Προσοχή ακολουθούν spoiler:

Δεν ξέρω αν έχετε δει το Obi One, αλλά όσοι δεν το έχετε κάνει ακόμα, χάνετε το μεγαλύτερο ΣΚΟΥΠΙΔΙ που γυρίστηκε στο Star Wars. Μιλάμε για σαβούρα ΧΕΙΡΟΤΕΡΗ από το "Rise of the Skywalker",με σενάριο κυριολεκτικά γραμμένο στο πόδι, γεμάτο τρύπες, γεμάτο προχειρότητα που αναδεικνύει τα πραγματικά κίνητρα της Disney: $$$$$$. Ακόμα και οι καλές σκηνές που υπάρχουν (κυρίως όταν επιστρατεύεται ο Darth Vader) χάνονται μέσα στην μετριότητα του συνόλου.

Το χειρότερο είναι ότι η παραγωγή έχει επιστρατεύσει τηλεκριτικούς και δημοσιογράφους για να πείσουν τον κόσμο ότι αυτή η κουράδα είναι πραγματικά καλό.Τι να πούμε για αυτό:



ή για αυτό:



ή αυτό:



δεν ξέρω τι γνώμη έχετε αλλά 2/3 σκουπίδια σε σειρές, φαίνεται ότι η Disney κάνει cash out το Mandalorian και δεν πάει καλά...
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Άβαταρ μέλους
crimsonglory
Δημοσιεύσεις: 198
Εγγραφή: Σάβ 04 Σεπ 2021, 15:06

Re: OBI ONE KENOBI

Δημοσίευση από crimsonglory »

Πολύ κρίμα πραγματικά.
Οταν κάνουν κάτι τέτοιο τόσο εξόφθαλμα σε ένα franchise σαν το star wars, τι να περιμένεις και για τα marvel, όπου και εκεί μετά το τελευταίο Avengers, βγάζουν το ένα σκουπίδι μετά το άλλο :~(
Άβαταρ μέλους
Advancing Yokeda
Δημοσιεύσεις: 2627
Εγγραφή: Πέμ 17 Οκτ 2019, 11:33

Re: OBI ONE KENOBI

Δημοσίευση από Advancing Yokeda »

Και Marvel (με θετική επιφύλαξη για Καθηγητή Παράξενο) και Star wars franchise όλα για τα μπάζα εδώ και αρκετό καιρό.
Behold their steel
Black forever
On their blades the curse
The sorcery of death
Άβαταρ μέλους
Pavlos
Δημοσιεύσεις: 366
Εγγραφή: Κυρ 13 Δεκ 2020, 00:14

Re: OBI ONE KENOBI

Δημοσίευση από Pavlos »

Πολλά πράγματα έγιναν ξανά λάθος...αλλά κατά τη διάρκεια της τελευταίας μονομαχίας στο τελευταίο επεισόδιο είχα ανατριχιάσει. Ο διάλογος!!
Άβαταρ μέλους
Vic
Δημοσιεύσεις: 536
Εγγραφή: Τετ 28 Μαρ 2018, 19:22
Τοποθεσία: Crete
Επικοινωνία:

Re: OBI ONE KENOBI

Δημοσίευση από Vic »

Σεντόνια για τον φίλο μου τον Ζίππο αλλά λυπάμαι, διαφωνώ και μάλιστα πολύ έντονα.

Σεντόνι πρώτον, γραμμένο μετά τα τρία πρώτα νομίζω.

Κάπου πρέπει να το γράψω να γουστάρω και επιστρέφω στην μαύρη τρύπα μου:

Κυνηγητό στο Alderaan: 0/10, προσέφερε μόνο κριντζ. Kάτι σαν τους power rangers στο Bobba.

Τhird Sister: 4/10 - Όχι μόνο με ενοχλεί το μόνιμο tantrum, δεν πείθει κιόλας για το ρόλο όπως δεν έπειθε και στον Kylo.

Alderaan: 7/10 (10/10 για τα φυσικά τοπία, 4/10 για τα ντίτζιταλ που μου θυμίσανε κακά πρίκουελ ή κάποια τζενέρικ sci-fi σειρά.)

Grand Inquisitor: 9/10 (prolly just a flesh wound)

Senator Organa: 9/10 (χάνει το δεκάρι γιατί κάτι δεν μου πήγαινε καλά με το de-aging/αδυνάτισμα γενικά και μου απέσπασε την προσοχή από γαμάτες σκηνές)

Haja: 9/10. Genuine laugh moments, a splash of Han Solo.

Leia 10/10. Mπράβο στην μικρή και δεν μου θύμισε ούτε Άνακιν, ούτε Ομέγκα, ούτε Έζρα, ούτε μικρή Ασόκα, ούτε Γκρόγκου, ούτε… δεν ξέρω, κάποιο άλλο τσιπιρίκι. Μου θύμισε μια μικρή πεισματάρα και ατακαδόρα Λέια, με Δυναμικό μυαλό, όταν είπε I’m sorry ενώ ο άλλος μίλαγε για την μάνα της, σφίχτηκε κάτι μέσα μου.

Lola 10/10, συνεχίζει η παράδοση στα droids.

Αλλά και -10 να ήταν όλα τα από πάνω:

Εwan 11/10 - και άντε γεια ρε. Άντε γεια.

Η στιγμή που είπε “Ανακιν”, σαν να λέμε η πρώτη φορά που πέρασε από το μυαλό του να τον ψάξει με την Δύναμη μετά από δέκα χρόνια, και το κόψιμο/“mesg received” μου ανατρίχιασε το είναι.

Νομίζω το μεγαλύτερο πράμα που με στενοχώρησε στο Phantom Menace τότε ήταν που σκοτώθηκε ο αγαπημένος μου χαρακτήρας (πάνω και από Obi, που φυσικά έλαμψε στα επόμενα δύο). ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΡΙΓΙΟΥΝΙΟΝ.

Όσο γκρινιάρης έχω υπάρξει με τα πρίκουελς και τα σίκουελς, τόσο ευτυχής είμαι με τις τηλεοπτικές σειρές, κι ας έχουν τα θεματάκια τους, so fucking what.

Σεντόνι δεύτερον, γραμμένο μετά το 5ο επεισόδιο:

To Obi-Wan στέκεται μεταξύ Mando και Bobba, με κάποια εκπληκτικά πράγματα και κάποια θεματάκια / κοιλιές. Η ιστορία βρίσκω ότι είναι πάρα πολύ καλή, το επεισόδιο 5 πάει στο πάνθεον του Vader, o Εwan είναι εξαιρετικός, φανταστικός, η μικρή εξαιρετική, η Τάλα φανταστική, τα droids σούπερ και η Reva είναι σπαστική πλην ενδιαφέρουσα (πλέον). ο Grand Inquisitor είναι θεούλης, ΨΟΦΑΩ για το πώς μιλάει. Kαι βρήκα τέλειο το πλοτ κι ας είχε κάποιες τρυπούλες η εκτέλεση (όπως ένα Star Destroyer που κοίταζε στο τέλος…).

Το μόνο σοβαρό παράπονο που έχω (για την σειρά γενικά) είναι ότι σε κάποιες σκηνές βγαίνει μια τηλεοπτική φτήνια ανάξια του πρότζεκτ και η απληστία της Disney που πάει να χωρέσει 20 καρπούζια σε μια μασχάλη, αναγκαστικά θα προκύψουν προχειρότητες/λάθη. Αλλά και πάλι αυτά τα λάθη, ο υποφαινόμενος 45άρης τα βρίσκει πταίσματα μπροστά σε άλλα αίσχη που έχω καταπιεί (και αυτό περιλαμβάνει και 100% Lucas πράματα…). Το νου τους μόνο μην κάνουν άχρηστο stretch στην ιστορία αυτή που από ταινία, έγινε μια σεζόν ολόκληρη και τώρα πάει για δεύτερη…

Επίλογος:
Βρίσκω κυριολεκτικά αδικαιολόγητη την υπέρμετρη γκρίνια για τις τελευταίες δύο σειρές, ειλικρινά όμως. Δεν πιάνω καν γιουτιούμπερς και επαγγελματίες τοξικούς πρήχτες, τους έχω όσο πιο γραμμένους γίνεται. Κρίμα όμως οπαδοί να κοιτάνε στα δόντια τέτοιο γάϊδαρο που μας έχουν χαρίσει αναπάντεχα τα τελευταία χρόνια.

May the Force Be With You (σκηνή Ταλα ΝED-B άπειρες καρδούλες)

Σεντόνι τρίτον, μετά και το φινάλε και καθώς κάποιοι απάντησαν ότι "είδατε Βέιντερ και καυλώσατε φανμπόηδες και τυφλώνεστε" ή το κλασικό "κάποιοι από μας έχουν υψηλότερες απαιτήσεις" και είναι πιο αυστηροί με αυτά που αγαπάνε κλπ, κλπ.

To τελευταίο επεισόδιο μπαίνει στο πάνθεον, δίπλα στα καλύτερα του Μανταλόριαν, ακόμα και αν η Reva δόθηκε άτσαλα. Αλλά αυτό που είδα με Vader/Anakin - Obi-Wan, ειδικά στην κατάληξη, ήταν συγκλονιστικό.

Γενικά, διάβασα τα σχόλιά σου ΤΑΔΕ ΡΟΚΙΝΓΚ ΧΡΗΣΤΗ, τα οποία τα δέχομαι πολύ φιλικά :) και δεν έχω να σου απαντήσω κάτι γιατί έχουμε θεμελιώδεις διαφορές. Η πρώτη συμφωνούμε και οι δύο στο πώς βλέπουμε την σειρά εν γένει. Εγώ την θεωρώ δώρο, εσύ όχι.
Η δεύτερη είναι η φράση σου:
“Αυτά που για σένα είναι απλώς πταίσματα για άλλους είναι dealbreakers :D και μαζί το ελαφρύ strawman:
“Αλλά με τη λογική “κοιτάξτε τι δώρο μας δίνουνε, Vader, Kenobi, Mcgregor, Christensen αυτά αρκούν αυτόματα ώστε να ικανοποιηθούν όλοι, μην είστε περίεργοι” δεν μπορώ να συνταχθώ προσωπικά.”

Για το δεύτερο να πω ότι κανείς δεν είπε κάτι τέτοιο (=strawman), προσπερνάω το “είσαι μεταλάς, είδες Vader να γαμάει και όλα πόπα” sentiment της απάντησης γενικά (το εννοώ ότι τα λέω φιλικά και χαμογελαστά, θα γούσταρα να κάνω κουβέντα από κοντά!) και διορθώνω λέγοντας ότι είπα "ΕΙΝΑΙ ΚΡΙΜΑ ΟΠΑΔΟΙ (=άνθρωποι που αγαπάνε Star Wars) να χάνουν την καύλα που χαρίζεται απλόχερα γιατί η σειρά έχει θέματα (και οι ταινίες; τέλειες όλες;).

Επιστρέφω λοιπόν στα dealbreakers με τα γέλια:
Πράγματι, ήταν αντιληπτό από την πρώτη στιγμή. Δεν με νοιάζει που άλλοι είναι πολύ πιο αυστηροί από μένα και έχουν υψηλότερες απαιτήσεις. Το ίδιο έχω ακούσει για τα ορίτζιναλ Star Wars, για τα ewoks, για το πώς θρηνεί η Λέια τον πλανήτη της (καθόλου, όπως θρήνησε και τον Σόλο), που παρηγορεί τον Λουκ για τον Obi-Wan, κλπ. Ας κολλήσει ο καθένας στα deal breaker του.

Το ίδιο μου έχουν πει συχνά και για το γούστο μου στην μουσική ή τους βαθμούς που βάζω. Το πόσο ευχαριστιέμαι κάτι βέβαια είναι μια πολύ σύνθετη συζήτηση που δεν μπορεί να περιοριστεί στο αισθητικό κριτήριο ή οποιονδήποτε έναν παράγοντα και κυρίως έχει και ένα κομμάτι που είναι pure emotion και δεν μπαίνει σε κουτάκι. Θα μπορούσα να μείνω εκεί. Αλλά δεν θέλω να μείνει στον αέρα η αίσθηση ότι “η σειρά είναι σκουπίδι αλλά έχει και κανά δυο καλά”. Αυτό είναι απλά ΛΑ-ΘΟΣ (για μένα, κλπ, κλπ).

Με άλλα λόγια, για να μην παπαρολογώ, και οι δύο εντοπίσαμε τις αδυναμίες, μόνο που εσένα σου γαμήσανε όλη τη σειρά ενώ εμένα, τον ώριμο και πλέον πιο ζεν οπαδό (πάρτο ως φιλική μπηχτή για την δική σου φράση), μου δίνουν τροφή να κάνω κριτική (την έκανα προηγουμένως) αλλά ΕΝΙΩΣΑ στο 11 αυτά που ήθελα να νιώσω. Δεν υπάρχει περίπτωση το Flash of the Blade ή το Duellists να βγάλουν το Powerslave μέτριο ή κατώτερο των περιστάσεων και βέβαια το ομώνυμο και το Rime θα είναι πάντα 11/10 έπη επών. Βάζω 10 στο Powerslave για το ειδικό του βάρος, for the record.

Αντίστοιχα, οι μικροτρύπες, κάποιες φτήνιες (κάποιες παιδιά, το χέσατε λίγο στην ισοπέδωση, δεν είναι όλες οι σκηνές τηλεοπτικές), το arc της Reva που δεν το λες smooth (για μένα, κλπ, κλπ) δεν αφαιρούν ούτε ένα μικροπόντο ενθουσιασμού από τις ΠΟΛΛΕΣ, ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΕΣ εξαιρετικές στιγμές με τους ΠΟΛΛΟΥΣ εξαιρετικούς χαρακτήρες - και ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ο Darth Vader μέσα σε αυτούς, απορώ με την συζήτηση για το πώς έχασε, αν δόθηκε κάτι τέλεια ήταν το πόσο ΤΕΡΑΣΤΙΟΣ είναι αλλά και πόσο Άνακιν με τις θεματάρες του, ΕΙΔΙΚΑ με τον Obi-Wan, που είναι και το πιο πιστευτό, φυσικό, consistent πράγμα μέσα στο lore.

Και η σειρά αυτή έκανε κοιλιές, είχε αδυναμίες, δεν ήταν ακριβή σαν το Μάντο (ή μάλλον το μπάτζετ έπαιξε στοχευμένα - τα πολλά καρπούζια που λέγαμε) - αλλά στο τέλος της ημέρας, είδα αυτό το φινάλε, είδα τον Vader όπως έπρεπε να τον δω και όποιος δεν ένιωσε, το κεφάλι του του γάμησε την καρδιά και δεν λέω κάτι άλλο.

Αυτή η σειρά για μένα καταρχάς έκανε αυτό που έκανε το Clone Wars και ακόμα παραπάνω, να νιώσω ΑΝΑΚΙΝ, που στις ταινίες με ζόρισε απελπιστικά (πρόβλημά μου φυσικά, δεν με νοιάζει να πειστείτε, μοιράζομαι την αλήθεια μου). ΟΛΗ η ιστορία στον πλανήτη που μονομαχούν είναι PEAK STAR WARS και όταν βουρκώνει τόσο ανθρώπινα ο Obi-Wan με το που αντικρύζει το παραμορφωμένο πρόσωπο του Anakin και ζητάει συγγνώμη, αυτό ξεπλένει φίλε μου τα πάντα για μένα, είναι δώρο υπέρτατο, το βάρος της σκηνής αυτής (με αυτή την ερμηνεία, ο Ewan έδωσε ρεσιτάλ γενικά και αυτό όποτε γουστάρετε να το στηρίξω ελιτίστικα, όχι και “απλώς καλός”, ώπα κάπου) για μένα ήταν από τις πιο συγκλονιστικές στιγμές στην ιστορία των ταινιών, πρώτη φορά ένιωσα την τραγωδία (περίπου 200 φορές πάνω από το Revenge Sith αντίστοιχα - ΓΙΑ ΜΕΝΑ, ΚΛΠ, ΚΛΠ).

Ι wanted more Star Wars, that was fucking GREAT Star Wars. Some of the greatest ever, in fact.
Είχε και lame, είχε και τρύπες, είχε και φτήνιες, είχε και αριστουργήματα. Ε, αυτά. Τώρα, όντως, πίσω στην τρύπα μου.

Καλό καλοκαίρι!

ΥΓ: Παρεμπιπτόντως, το Bad Batch είναι υπέροχο.

ΥΓ2 έντιτ: Ξέχασα. Για το “μμ, το είδαμε στο Ρέμπελς από την Ασόκα πρώτα”. Youtube gold:

“I see a symbolism here in the sequence. Obi destroyed the right half of Vader’s helmet. Ahsoka in Rebels the left…together they could have put Anakin on the good side. Only Luke was able to take Vader’s helmet off completely, and Vader had an injury to the right of his head in Episode 6 that was never explained. It was Obi wan in tonight’s episode” - και δεν σας σηκώνεται με αυτό και δεν την παίζετε ξέφρενα; Κρίμα δεν είναι; :stuck_out_tongue:

----
Άβαταρ μέλους
Zippo190
Δημοσιεύσεις: 8724
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 22:12

Re: OBI ONE KENOBI

Δημοσίευση από Zippo190 »

το σεντόνι @Vic απλώνεται σαν μαύρος μανδύας πάνω από την πόλη. Πολύ όμορφα αυτά που λες ΑΛΛΑ πρέπει κάποια στιγμή να αποφασίσουμε αν το Star Wars είναι Skywalkers και Palpadines ή είναι κάτι πολύ παραπάνω. Δεν γίνεται ΑΚΟΜΑ να επιστρατεύουν τον Darth Vader για όλες τις καλές/αξιόλογες σκηνές του Obi One. Διότι αν απομονώσεις τα επεισόδια, αφαιρέσεις τον Darth Vader ΟΛΟ ΤΟ ΥΠΟΛΟΙΠΟ παραμένει σκουπίδι. Από τον Grand Inquisitor που τον σκοτώνουν για να τον ξαναφέρουν χωρίς λόγο (ενώ θα μπορούσε να είναι κάλλιστα ο final boss), έως την Reva που το story της είναι γραμμένο κυριολεκτικά στο πόδι. Ειδικά δε τα "δημοσιεύματα" περί "κριτικής" που ασκήθηκε επειδή η ηθοποιός είναι αφροαμερικανή και το γενικότερο "στηρίζουμε Reva" της disney είναι κυριολεκτικά εμετός: γράψε ένα καλό χαρακτήρα να τον στηρίξω. Οι υπόλοιποι δε χαρακτήρες, όλο το subplot του "path" κυριολεκτικά αχρείαστα, οι επιλογές του Obi One χωρίς λογική, η "ανάκριση" της Reva στην Lea ήτανε για γέλια, ερωτήματα πως πχ ο Darth Vader δεν ένιωσε το σύνδεσμο με την Lea, πως επέζησε η Reva κ.α. αναπάντητα. Οκ χαίρομαι για Μακρέγκορ και Κρίστενσεν αλλά δεν φτάνουν αυτοί οι δύο για να σώσουν την κατάσταση. Ειδικά δε μετά το ΦΙΑΣΚΟ του Boba Fett.

Επίσης θα το πω, ένα ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ χαρακτήρα είχε η σειρά και δεν τον αναπτύξανε καθόλου:

Εικόνα
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Άβαταρ μέλους
Vic
Δημοσιεύσεις: 536
Εγγραφή: Τετ 28 Μαρ 2018, 19:22
Τοποθεσία: Crete
Επικοινωνία:

Re: OBI ONE KENOBI

Δημοσίευση από Vic »

Zippo190 έγραψε: Τρί 28 Ιουν 2022, 20:27 πρέπει κάποια στιγμή να αποφασίσουμε αν το Star Wars είναι Skywalkers και Palpadines ή είναι κάτι πολύ παραπάνω. Δεν γίνεται ΑΚΟΜΑ να επιστρατεύουν τον Darth Vader για όλες τις καλές/αξιόλογες σκηνές του Obi One. Διότι αν απομονώσεις τα επεισόδια, αφαιρέσεις τον Darth Vader ΟΛΟ ΤΟ ΥΠΟΛΟΙΠΟ παραμένει σκουπίδι.
Όχι, απλά όχι. Ούτε είναι σκουπίδι όλο το υπόλοιπο (τρομακτική ισοπέδωση) και φυσικά η σειρά για τον Obi-Wan ΟΦΕΙΛΕΙ να περιστρέφεται γύρω από αυτόν, τον Άνακιν και το aftermath των (προβληματικών) prequels. Είναι ό,τι πιο άκυρο επιχείρημα έχω διαβάσει για αυτή την σειρά ρε Ζίππο. Ο Πάλπατιν εμφανίζεται για λίγα (απαραίτητα storywise) δευτερόλεπτα, οπότε πάμε παρακάτω.
Από τον Grand Inquisitor που τον σκοτώνουν για να τον ξαναφέρουν χωρίς λόγο (ενώ θα μπορούσε να είναι κάλλιστα ο final boss),
Μα ρε Ζίπο, τώρα με αυτά που γράφεις μου δείχνεις ότι είχες κλειδώσει άποψη από το πρώτο/δεύτερο επεισόδιο και μετά έκραζες χωρίς να καταλαβαίνεις και γιατί.
α) Όπως κανείς δεν φοβήθηκε ότι θα πεθάνει ο Obi-Wan για ευνόητους λόγους, κανείς δεν φοβήθηκε ότι πέθανε ο Grand Inquisitor.
β) Προφανώς ο λόγος ήταν το long play που έκαναν στην Reva (did you really think I did not see it youngling).
έως την Reva που το story της είναι γραμμένο κυριολεκτικά στο πόδι. Ειδικά δε τα "δημοσιεύματα" περί "κριτικής" που ασκήθηκε επειδή η ηθοποιός είναι αφροαμερικανή και το γενικότερο "στηρίζουμε Reva" της disney είναι κυριολεκτικά εμετός: γράψε ένα καλό χαρακτήρα να τον στηρίξω.
Όπως είπα στα σεντόνια, η Reva δόθηκε για μένα άτσαλα και ήταν αντιπαθητική. Στο πόδι δεν το λέω και είχε πολλές καλές στιγμές, ιδιαίτερα αυτή με τον Obi-Wan στην πολιορκία. Επίσης της γάμησε τα ράμματα πολύ εντυπωσιακά ο Vader, οπότε γρέητ σαξές all around. Το δέχομαι πάντως σαν κριτική.

Αυτό που δεν δέχομαι είναι το δεύτερο, όσο πίπες ήταν αυτά τα δημοσιεύματα, τόσο πίπες είναι και οι αντιδράσεις σε αυτά ως κριτική στην σειρά. Σίγουρα θεωρώ ότι είναι πίπες τα δημοσιεύματα και εγώ (και παντελώς ανυπόστατα, μόνοι τους το κάνανε θέμα για να γίνει θέμα) αλλά έτερον εκάτερον.
Οι υπόλοιποι δε χαρακτήρες, όλο το subplot του "path" κυριολεκτικά αχρείαστα,
Τάλα θεά. Χαρακτήρας και ηθοποιός. Μικρή Λέια, θεά. Haja γούσταρα πολύ. Grand Inquisitor τεράστιος κάβλας, συμπαθείς οι proto-rebels, ΚΑΒΛΑ τα droids, οι υπόλοιποι inquisitors καλοί για να φαίνεται η τεραστιότητα του Vader και το κλίμα στους dark users. Organas beyond criticism. Βασικά, δεν μπορώ να συμφωνήσω καθόλου. Μα καθόλου. Μόνο η Reva μου έκανε προβληματική.
οι επιλογές του Obi One χωρίς λογική, η "ανάκριση" της Reva στην Lea ήτανε για γέλια, ερωτήματα πως πχ ο Darth Vader δεν ένιωσε το σύνδεσμο με την Lea, πως επέζησε η Reva κ.α. αναπάντητα. Οκ χαίρομαι για Μακρέγκορ και Κρίστενσεν αλλά δεν φτάνουν αυτοί οι δύο για να σώσουν την κατάσταση. Ειδικά δε μετά το ΦΙΑΣΚΟ του Boba Fett.
Δεν ξέρω τι εννοείς με επιλογές του Obi-Wan, μια χαρά λογικότατες μου φαίνονται και αποδόθηκαν και θαυμάσια. Τσακισμένος μετά από τα γεγονότα του III, αποκομμένος από την Δύναμη και αβέβαιος του κερατά. Και μέσω της ιστορίας αυτής κάνει το reconnect with the Force και κλείνει με τον πιο ικανοποιητικό τρόπο ο κύκλος με τον Vader/Anakin για να φτάσουμε στον Obi-Wan του ΙV.

H ανάκριση ανήκει στα τηλεοπτικά της σειράς, σίγουρα πάντως δεν μου χάλαει όλη τη σειρά - και κάτι τέτοια (ή το κυνηγητό που έβαλα 0/10 στο πρώτο σεντόνι) σαν επιχειρήματα για το πόσο κακή είναι η σειρά, είναι σαν να βάζει κάποιος το Black Arrows για να αποδείξει τι παπαριά είναι το Hail to England.

Όσο για Κρίστενσεν/Μακγκρέγκορ που δώσανε αμφότεροι ΡΕ-ΣΙ-ΤΑΛ, και το εννοώ, από τις κορυφαίες ερμηνείες σε όλο το σάγκα, έβερ, στην συγκλονιστική σκηνή που λέω. κατά τα άλλα σε παραπέμπω στο σεντόνι τρία και το συγκεκριμένο strawman. Δεν είμεθα χθεσινοί, άσε δε που το μεγαλύτερο πρόβλημά μου με τα prequels είναι ότι δεν μπορούσα με τίποτα να συμπαθήσω (όχι αγαπήσω καν) τον Άνακιν.

Θα το επαναλάβω όπως το είπα στο άλλο παιδί. Το κεφάλι σας γάμησε την καρδιά, μακριά από τοξικούς σχολιαστές-επαγγελματίες κράχτες (το Star Wars σύμπαν έχει πλεόνασμα τέτοιων - και το λέω σαν άτομο που δεν θεωρεί κάνον τα σίκουελς και έχει σοβαρά θέματα με τα πρίκουελς). Τέτοια απαξίωση για τόσο καλό υλικό είναι φοβερά άδικη και άπειρο κρίμα. Εσείς χάνετε. Kαι η παράνοια έχει φτάσει σε τέτοιο βαθμό που οπαδοί Star Wars διαμαρτύρονται γιατί too much Vader, too much Skywalker - και μάλιστα μετά από τον βιασμό που υπέστη ο Luke στα sequels. Και βλέπουμε ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΟΠΩΣ ΠΡΕΠΕΙ αμφότερους και με βάθος και νόημα για την ιστορία που εξυπηρετούν - και διαμαρτυρόμαστε. Filoni/Favreau προσωπικά στηρίζω σε βαθμό που πιστεύω ότι πραγματικά έχουν πιάσει το ορίτζιναλ Star Wars feeling περισσότερο και από τον Lucas που τα έφτιαξε - γιατί ο Lucas με τα prequels απέδειξε ότι δεν ήταν ποτέ ικανοποιημένος με τα ορίτζιναλ και τους απαύτωσε την μάνα. Είμαι σίγουρος ότι θα δούμε ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟ υλικό στην σειρά της Ahsoka.

Το Boba είχε έναν Boba διαφορετικό από αυτόν που είχαν φαντασιωθεί στο Robot Chicken τα τσιπιρίκια αλλά ποτέ δεν υπήρχε κάνον Boba, ένας χαρακτήρας με ελάχιστη παρουσία στο ΟΤ ήταν, που τον γιγάντωσε το fanbase, ο καθένας όπως νόμιζε. Με λίγα λόγια, κλασική περίπτωση "ο δίσκος δεν είναι αυτό που θέλω να είναι, άρα = 0). Σίγουρα είχε και πιο χοντρά θέματα από το Obi-Wan σε τηλεοπτική αισθητική αρκετές φορές, είχε τους ελεεινούς και άχρηστους power rangers και τρυπούλες εδώ κι εκεί - αλλά είχε και κάβλες μπόλικες, είχε δυο μπόνους επεισόδια Μάντο τούμπανα και πάρα πολλά εξαιρετικά πράγματα. Δεν είχε καθόλου Vader, δεν είχε Skywalker με Boba (είπαμε, μπόνους Μάντο) και είχε δικιά του ιστορία, όπως ήθελες υποτίθεται στο Obi-Wan, αλλά έλα που δεν ήταν αυτό το θέμα...

Εν τέλει, όλη η ουσία της διαφωνίας μας είναι στην φράση σου "Ειδικά δε μετά το ΦΙΑΣΚΟ του Boba Fett." Εξήγησέ μου ΤΙ ΣΧΕΣΗ ΕΧΕΙ Η ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΟΥ ΕΝΟΣ ΜΕ ΤΟΥ ΑΛΛΟΥ. Ούτε καν οι ίδιοι άνθρωποι έγραφαν, ούτε σκηνοθετούσαν. Να σου πω εγώ: Καμία, απλά απολαμβάνει το Obi-Wan την χολή που έχεις για την Disney και κάνουμε την τρίχα τριχιά γιατί γαμιέται η Κένεντι. Δεν πάω στο γήπεδο με πρόεδρο τον Μαρινάκη, σιγά τον Ελ Αραμπί ένα πράμα.

Ρε. Έκραζα Λούκας στην πρεμιέρα του Phantom Menace, ΤΑ ΛΕΜΕ ΣΕ 20 ΧΡΟΝΙΑ, όταν φτάσετε στην Star Wars Nirvana μου. ("φίλε, εγώ πήγαινα Όμπρε και Βικτόρια") :P

Αυτά.
StarWarsπατέρας - 7.
Άβαταρ μέλους
ManowarakiasWsToSign
Δημοσιεύσεις: 91
Εγγραφή: Τρί 01 Δεκ 2020, 20:36

Re: OBI ONE KENOBI

Δημοσίευση από ManowarakiasWsToSign »

Η σειρά καταστράφηκε από τους συντελεστές. Μιλάμε για τη χειρότερη σκηνοθεσία και scripts σε Star Wars, προς το παρόν τουλάχιστον. Η καλή στιγμή στο τέλος δεν αρκεί δυστυχώς.

Η Reva δεν είναι απλώς κακογραμμένη, είναι δυστυχώς και κακή ηθοποιός, και ο συνδυασμός των 2 χτυπάει έντονα τη σειρά, πέρα από τα έντονα προβλήματα που ήδη έχει. Είναι επισήμως και το πιο ανθεκτικό πλάσμα στο σύμπαν, επιβιώνοντας από lightsaber ως youngling (!) και ως ενήλικη, κάνοντας τον Vader ψιλοκλοουν εδώ που τα λέμε.

Κρίμα, δεν άξιζαν οι χαρακτήρες τέτοια διαχείριση αλλά οκ, τουλάχιστον το Andor φαίνεται κλάσεις ανώτερο σε τεχνικό επίπεδο ήδη από το trailer, και Ahsoka είναι Filoni και θα τη φροντίσει οπότε κανένα άγχος γενικά, ανυπομονώ.
Άβαταρ μέλους
Vic
Δημοσιεύσεις: 536
Εγγραφή: Τετ 28 Μαρ 2018, 19:22
Τοποθεσία: Crete
Επικοινωνία:

Re: OBI ONE KENOBI

Δημοσίευση από Vic »

Το script γιατί όμως; Δηλαδή η σειρά ήταν Reva και όχι Obi-Wan; Εγώ να δεχτώ ότι σας έκατσε στο στομάχι, και εγώ δεν την γούσταρα γενικά, αλλά παιδιά είσαστε σε τέτοιο rage mode που λέτε υπερβολές οι οποίες δεν στέκουν. Ποιοι χαρακτήρες δεν άξιζαν τέτοια διαχείριση; Σε ποιους αναφέρεσαι γιατί οι πρωταγωνιστές got the royal treatment. Χειρότερη σκηνοθεσία και scripts; Το σενάριο/ιστορία/πλοτ το βρήκα ΤΕΛΕΙΟ και έχω γενικά θεματάρες με κακά σενάρια (πρίκουελς για αρχή, σίκουελς η αποθέωση) ή τραγικές εκτελέσεις (game of thrones final season). Έχεις δει τα prequels που ο Luke Skywalker πάει να σκοτώσει τον ανηψιό του γιατί μπορεί να γίνει κακός; Ή που ο Πάλπατιν κάπως επέστρεψε; Και η Ρέυ είναι ξέρω γω τόσο δυνατή που χέζει κεραυνούς χωρίς εκπαίδευση, έχει τέσσερα πιθανά επώνυμα μαζί με το "nobody".

Τι έχεις να πεις για τους Jedi που είναι χιλιάδες σε όλο τον γαλαξία 30 χρόνια πριν γίνουν μια αρχαϊκή θρησκεία που δεν θυμάται κανείς; Για τα μιντικλόριανς που την μετράμε πόσο την έχεις την Δύναμη; Για τον Άνακιν που αγαπάει την γυναίκα του επομένως για να την σώσει σκοτώνει παιδιά και την ίδια και γίνεται δαίμονας στο *έτσι*; Γιατί ΑΥΤΑ θεωρώ εγώ άρρωστα σκριπτ, όχι την άτσαλη εκδίκηση της Reva.

Εγώ επιμένω, η πίκρα για τις μαλακίες των sequels έχει ποτίσει και τις προσδοκίες/αντιδράσεις στις σειρές σε βαθμό που δεν υπάρχει ορθή κρίση. Η "καλή στιγμή" που λες για μένα υποτιμά την σειρά που είχε πολύ καλά επεισόδια. Αυτό που λέω για την μονομαχία δεν είναι καλή στιγμή, είναι peak star wars, θάβει πρίκουελς σε gravitas και ερμηνεία, δεν το δέχομαι με την καμία, μιλάμε δίνει το απόλυτα σωστό balance στον Vader και τον Anakin και την σχέση του με Obi-Wan και είναι συγκλονιστική.

Ο Vader τι κλόουν; Στα παπάρια του, όπως έδειξαν πολύ έντονα και σε παραπάνω από μία σκηνή, την έχουν χεσμένη, την θεωρούν ένα τίποτα και προφανώς μηδενική απειλή (και μάλλον είχαν και δίκιο). Το ίδιο εύκολο ήταν να την σκοτώσουν αλλά επειδή ακριβώς ξέρει ο Grand Inquisitor ότι λυσσάει που την υποτιμάνε, δεν της κάνουν καν το courtesy. ΜΑΚΑΡΙ να ήταν τα plot holes αυτά. Εγώ ζορίστηκα πιο πολύ στην σκηνή με την φωτιά, Vader vs Obi-Wan και ήταν όντως τηλεοπτικό, εκεί ήταν η μία και μοναδική σκηνή που τα έβαλα με την Disney γιατί αυτό φάνηκε φτηνό και τηλεοπτικά βολικό. Αλλά δεν μπορώ να ξεγράψω κάποιο από το καλύτερο υλικό για δυο-τρεις σκηνές...

Τέσπα, αυτά είχα να πω. Περιμένω και εγώ Endor και Αhsoka να τα ξαναπούμε με το καλό, ελπίζω ενθουσιασμένοι όλοι. Από Ahsoka θα ήθελα το force ghost του Anakin, είναι απαραίτητο το closure εκεί. Eπίσης ευελπιστώ να συνεχιστεί η ιστορία με Thrawn/Εzra.

Κρυφός πόθος: world between worlds, sequels dropped :P
Άβαταρ μέλους
Zippo190
Δημοσιεύσεις: 8724
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 22:12

Re: OBI ONE KENOBI

Δημοσίευση από Zippo190 »

τρέχω να προφυλακτώ από την supernova Vic και υπόσχομαι ισχυρή στεντόρια απάντηση τις προσεχείς ημέρες.
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Άβαταρ μέλους
Zippo190
Δημοσιεύσεις: 8724
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 22:12

Re: OBI ONE KENOBI

Δημοσίευση από Zippo190 »

Όχι, απλά όχι. Ούτε είναι σκουπίδι όλο το υπόλοιπο (τρομακτική ισοπέδωση) και φυσικά η σειρά για τον Obi-Wan ΟΦΕΙΛΕΙ να περιστρέφεται γύρω από αυτόν, τον Άνακιν και το aftermath των (προβληματικών) prequels. Είναι ό,τι πιο άκυρο επιχείρημα έχω διαβάσει για αυτή την σειρά ρε Ζίππο. Ο Πάλπατιν εμφανίζεται για λίγα (απαραίτητα storywise) δευτερόλεπτα, οπότε πάμε παρακάτω.
δεν με πιάνεις. Αντιλαμβάνομαι ότι μια σειρά Obi-One θα είναι all about Obi and Anakin αλλά δεν έγινε καμιά προσπάθεια να είναι κάτι παραπάνω. ΟΛΕΣ οι καλές σκηνές, ΟΛΕΣ οι σκηνές που αξίζουν είναι αυτές που εμφανίζεται ο Darth Vader και γενικότερα όπου ποντάρει η σειρά σε memberberries. Αυτό που λέω είναι ότι δεν μπορεί το Star Wars μετά από τόσα χρόνια να βασίζεται στον Vader για να πει ο θεατής "ναι ρε φίλε!".
Μα ρε Ζίπο, τώρα με αυτά που γράφεις μου δείχνεις ότι είχες κλειδώσει άποψη από το πρώτο/δεύτερο επεισόδιο και μετά έκραζες χωρίς να καταλαβαίνεις και γιατί.
α) Όπως κανείς δεν φοβήθηκε ότι θα πεθάνει ο Obi-Wan για ευνόητους λόγους, κανείς δεν φοβήθηκε ότι πέθανε ο Grand Inquisitor.
β) Προφανώς ο λόγος ήταν το long play που έκαναν στην Reva (did you really think I did not see it youngling).
1. Κανείς δεν κλείδωσε ότι ο Grand Inquisitor θα ζήσει.
2. Το long play Reva ήταν κυριολεκτικά ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΟΥΤΣΟ. Καλύτερα θα ήτανε να το αφήνανε να είναι η Reva μια evilbitch και όχι αυτό το πράγμα που δείχνει να είναι γραμμένο στο πόδι (κάντην καλή what a twist!!)
Τάλα θεά. Χαρακτήρας και ηθοποιός. Μικρή Λέια, θεά. Haja γούσταρα πολύ. Grand Inquisitor τεράστιος κάβλας, συμπαθείς οι proto-rebels, ΚΑΒΛΑ τα droids, οι υπόλοιποι inquisitors καλοί για να φαίνεται η τεραστιότητα του Vader και το κλίμα στους dark users. Organas beyond criticism. Βασικά, δεν μπορώ να συμφωνήσω καθόλου. Μα καθόλου. Μόνο η Reva μου έκανε προβληματική.
Tάλα: εμφανίστηκε από το πουθενά, έφυγε άδικα, θα μπορούσε να είχε εξελιχθεί σε ενδιαφέροντα χαρακτήρα αλλά όχι. επιφανειακή και χωρίς ουσία. Μικρή Λεία: συμπαθητική. Haja από εκεί που ήτανε απατεωνάκος ξαφνικά, χωρίς λόγο έγινε good guy και γενικά οι rebels είναι σε φάση "δεν θα σε βοηθήσω έχω δικά μου θέματα, καλά θα σε βοηθήσω οκ πάρε το σκάφος" δλδ αυτό δεν είναι γράψιμο στο πόδι. Droids αδιάφορα, λοιποί inquisitors ξαφνικά πήρανε άδεια άνευ αποδοχών.


Και γενκότερα: δεν κατάλαβα γιατί όταν ξαναβρίσκει την Λεία, αντί να την πάει στους γονείς της, την περιφέρει στις βάσεις των επαναστατών, γιατί όταν η Reva πιάνει την Λεία της ΚΑΝΕΙ ΑΝΑΚΡΙΣΗ ΓΙΑ ΝΑ ΜΑΘΕΙ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΟ PATH, ΑΠΟ ΤΟ ΕΝΝΙΑΧΡΟΝΟ ΖΑΜΠΛΟΥΤΟ ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ και γενικά η σειρά έχει τρύπες παντού, τα twists είναι γραμμένα απλά για να γίνουν και οι κρίντζ σκηνές είναι σχεδόν ισάξιες με τις σκηνές γκαύλας.

Και όσον αφορά το Μπόμπα, αυτό που πήραμε ήταν ο Μπόμπα συνταξιούχος "im too old for this shit", να γυροφέρνει ψιλοβαριεστημένα, να κάνει παρέα με αντιπαθέστατα παιδιά με βέσπες και ένα γούκι που με το ζόρι το κάνουν να είναι γαμάτο και να πρέπει να φέρνουν τον μανταλόρ για να δούμε κάτι αξιόλογο. Λυπάμαι, σαντ μπατ τρου.
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Άβαταρ μέλους
Vic
Δημοσιεύσεις: 536
Εγγραφή: Τετ 28 Μαρ 2018, 19:22
Τοποθεσία: Crete
Επικοινωνία:

Re: OBI ONE KENOBI

Δημοσίευση από Vic »

Nαι αλλά πάλι μου δείχνεις τα πταίσματα και καταπίνεις την καμήλα επαναλαμβάνοντας το ίδιο επιχείρημα, "δεν γίνεται να σε ξελασπώνει ο Vader", που δεν το δέχομαι, είναι σαν να μου λες ότι εμφανίζεται ο Vader, μου σηκώνεται εμένα γιατί ακούω να ανασαίνει και να πετάει βράχια και αυτό ήταν το μοναδικό καλό πράμα της σειράς. Ε, όχι. Και memberries δηλαδή; Εξ ορισμού δηλαδή, σκάνε στην οθόνη αυτοί, "ου ντροπή, memberberries!" ΔΕΝ ΣΑΣ ΑΞΙΖΕΙ Η ΣΚΗΝΗ ΡΕ! :P Ισάξιο δηλαδή το κυνηγητό της Λέια με την φάση Vader/Anakin; Ντροπή, το Black Arrows ακυρώνει το Bridge of Death έτσι; ΓΙΑΤΙ ΑΥΤΟ ΛΕΣ :P

Αυτά που αναφέρεις είναι ΟΚ (εκτός Grand Inquisitor φυσικά, τον χαρακτήρα τον ξέρουμε στο Rebels που είναι canon - και συμβαίνει μετά από αυτή την σειρά), δεν έχω λόγο να σε πρήξω ότι κάνεις λάθος, δεν σου άρεσαν, δεν σου άρεσαν και τέλος. Αλλά δεν είναι ΑΥΤΑ η σειρά, δεν είναι η Reva το επίκεντρο, δεν είναι ο Haja, δεν είναι καν η Leia, που ΕΣΚΙΣΕ αλλά αποφεύγεις να το πεις! (συμπαθητική λέει! :P) Η σειρά είναι το arc του Obi - και αυτό ήταν μια καύλα από εδώ μέχρι του χρόνου.

Αν θες απάντησε στην ουσία όπως την αντιλαμβάνομαι και εγώ, έστω να μου πεις ότι κάνω λάθος στην υπόθεσή μου:
"Εν τέλει, όλη η ουσία της διαφωνίας μας είναι στην φράση σου "Ειδικά δε μετά το ΦΙΑΣΚΟ του Boba Fett." Εξήγησέ μου ΤΙ ΣΧΕΣΗ ΕΧΕΙ Η ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΟΥ ΕΝΟΣ ΜΕ ΤΟΥ ΑΛΛΟΥ. Ούτε καν οι ίδιοι άνθρωποι έγραφαν, ούτε σκηνοθετούσαν. Να σου πω εγώ: Καμία, απλά απολαμβάνει το Obi-Wan την χολή που έχεις για την Disney και κάνουμε την τρίχα τριχιά γιατί γαμιέται η Κένεντι. Δεν πάω στο γήπεδο με πρόεδρο τον Μαρινάκη, σιγά τον Ελ Αραμπί ένα πράμα."

Πες τώρα, αφού μου έβαλες και παράγραφο για Μπόμπα (χωρίς να μου λες κάτι που δεν σου είπα ήδη: δεν σου άρεσε η ιστορία του, δεν σου άρεσαν οι power rangers με τις βέσπες, αυτά), δεν τα έχεις μαζεμένα και τα βγάζεις όλα στο Obi-Wan;

Παρεμπιπτόντως, να πω στον @ManowarakiasWsToSign ότι το ύφος μου είναι λίγο επιθετικό τώρα που το ξαναδιαβάζω και μπορεί να φαίνομαι λίγο μαλάκας, να ξεκαθαρίσω ότι προφανώς λέω τον πόνο μου χυμαδιό πορωμένα στην ταβέρνα σαν να μιλάω σε φίλους, no disrespect meant.
Άβαταρ μέλους
Zippo190
Δημοσιεύσεις: 8724
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 22:12

Re: OBI ONE KENOBI

Δημοσίευση από Zippo190 »

Vic έγραψε: Πέμ 30 Ιουν 2022, 20:10 Nαι αλλά πάλι μου δείχνεις τα πταίσματα και καταπίνεις την καμήλα επαναλαμβάνοντας το ίδιο επιχείρημα, "δεν γίνεται να σε ξελασπώνει ο Vader", που δεν το δέχομαι, είναι σαν να μου λες ότι εμφανίζεται ο Vader, μου σηκώνεται εμένα γιατί ακούω να ανασαίνει και να πετάει βράχια και αυτό ήταν το μοναδικό καλό πράμα της σειράς. Ε, όχι. Και memberries δηλαδή; Εξ ορισμού δηλαδή, σκάνε στην οθόνη αυτοί, "ου ντροπή, memberberries!" ΔΕΝ ΣΑΣ ΑΞΙΖΕΙ Η ΣΚΗΝΗ ΡΕ! :P Ισάξιο δηλαδή το κυνηγητό της Λέια με την φάση Vader/Anakin; Ντροπή, το Black Arrows ακυρώνει το Bridge of Death έτσι; ΓΙΑΤΙ ΑΥΤΟ ΛΕΣ :P

Αυτά που αναφέρεις είναι ΟΚ (εκτός Grand Inquisitor φυσικά, τον χαρακτήρα τον ξέρουμε στο Rebels που είναι canon - και συμβαίνει μετά από αυτή την σειρά), δεν έχω λόγο να σε πρήξω ότι κάνεις λάθος, δεν σου άρεσαν, δεν σου άρεσαν και τέλος. Αλλά δεν είναι ΑΥΤΑ η σειρά, δεν είναι η Reva το επίκεντρο, δεν είναι ο Haja, δεν είναι καν η Leia, που ΕΣΚΙΣΕ αλλά αποφεύγεις να το πεις! (συμπαθητική λέει! :P) Η σειρά είναι το arc του Obi - και αυτό ήταν μια καύλα από εδώ μέχρι του χρόνου.

Αν θες απάντησε στην ουσία όπως την αντιλαμβάνομαι και εγώ, έστω να μου πεις ότι κάνω λάθος στην υπόθεσή μου:
"Εν τέλει, όλη η ουσία της διαφωνίας μας είναι στην φράση σου "Ειδικά δε μετά το ΦΙΑΣΚΟ του Boba Fett." Εξήγησέ μου ΤΙ ΣΧΕΣΗ ΕΧΕΙ Η ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΟΥ ΕΝΟΣ ΜΕ ΤΟΥ ΑΛΛΟΥ. Ούτε καν οι ίδιοι άνθρωποι έγραφαν, ούτε σκηνοθετούσαν. Να σου πω εγώ: Καμία, απλά απολαμβάνει το Obi-Wan την χολή που έχεις για την Disney και κάνουμε την τρίχα τριχιά γιατί γαμιέται η Κένεντι. Δεν πάω στο γήπεδο με πρόεδρο τον Μαρινάκη, σιγά τον Ελ Αραμπί ένα πράμα."

Πες τώρα, αφού μου έβαλες και παράγραφο για Μπόμπα (χωρίς να μου λες κάτι που δεν σου είπα ήδη: δεν σου άρεσε η ιστορία του, δεν σου άρεσαν οι power rangers με τις βέσπες, αυτά), δεν τα έχεις μαζεμένα και τα βγάζεις όλα στο Obi-Wan;

Παρεμπιπτόντως, να πω στον @ManowarakiasWsToSign ότι το ύφος μου είναι λίγο επιθετικό τώρα που το ξαναδιαβάζω και μπορεί να φαίνομαι λίγο μαλάκας, να ξεκαθαρίσω ότι προφανώς λέω τον πόνο μου χυμαδιό πορωμένα στην ταβέρνα σαν να μιλάω σε φίλους, no disrespect meant.
η Lea λέω συμπαθητική γιατί έχει τα χαρακτηριστικά του cinema kid που είναι εννιά αλλά συμπεριφέρεται σαν είκοσι εννιά σχεδόν οπότε κάπου είναι μη ρεαλιστική. Δεν είναι κακός χαρακτήρας αλλά μεταξύ μας, αν δεν την λέγανε Lea αλλά Κίτσα δεν θα έβγαζε δεύτερη σαιζόν.

Ο Obi One, όπως και ο Bobba είναι σε φάση "iam too old for this shit" το οποίο πλέον βαρέθηκα να το βλέπω. Οκ απολαυστικός ήτανε αλλά θα ήθελα περισσότερο δυναμισμό.

Όσον αφορά το φιάσκο του Φετ εννοείται ότι έχει σχέση ακόμα και αν δεν τα γράφουν τα ίδια άτομα: πρόκειται για σειρές στο ίδιο σύμπαν που ξεπήδησαν από την επιτυχία του Mandalorian, και οι δύο μοιάζουν να είναι σε φάση "είχε επιτυχία ο Mandalor ξεκινάτε το άρμεγμα".

Επίσης @ManowarakiasWsToSign το μόνο που ΠΡΕΠΕΙ να απολογηθεί ο Vic είναι για αυτά τα ΠΕΡΙΟΡΙΣΜΈΝΑ σεντόνια-κουβερτούλες για καρέκλα το χειμώνα, ενώ εμείς περιμένουμε διπλοσέντονο για μπασκετμπολίστες :D :D :D :D :D :D :D
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Άβαταρ μέλους
Zippo190
Δημοσιεύσεις: 8724
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 22:12

Re: OBI ONE KENOBI

Δημοσίευση από Zippo190 »

Για το δεινόσαυρο δεν λες τίποτα ε;

@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Άβαταρ μέλους
Vic
Δημοσιεύσεις: 536
Εγγραφή: Τετ 28 Μαρ 2018, 19:22
Τοποθεσία: Crete
Επικοινωνία:

Re: OBI ONE KENOBI

Δημοσίευση από Vic »

Ο δεινόσαυρος μου άρεσε. Για background, δεν ξέρω τι θα έλεγα αν μίλαγε. Εξαρτάται!

Σε αυτήν την φάση η καρδιά μου είναι δοσμένη στο Rick and Morty:
Εικόνα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Τηλεοπτικές σειρές”