The Dark

Τα πάντα γύρω από τηλεοπτικές σειρές με τις οποίες έχουμε κάψει κύτταρα.
Άβαταρ μέλους
Lilith
Δημοσιεύσεις: 866
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:07

The Dark

Δημοσίευση από Lilith »

Τελικά τα είδα όλα τα επεισόδια και το τέλος δεν με ενθουσίασε καθόλου. Εμεινα και με καμια δεκαριά αναπάντητα ερωτήματα, αλλά μέχρι να παιχτεί η δέυτερη σεζόν θα έχουμε ξεχάσει και αυτά που είδαμε :D Αυτό που παρατήρησα είναι πώς κανένας σε κανένα επεισόδιο δεν χαμογελάει..ο ορισμός της μαυρίλας :twisted: :twisted:
From the ashes, a fire shall be woken
A light from the shadows shall spring;
Renewed shall be blade that was broken
The crownless again shall be king...
Άβαταρ μέλους
LuciferSteele
Δημοσιεύσεις: 6992
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 10:24

The Dark

Δημοσίευση από LuciferSteele »

Αυτοί οι γερμανοί ρε παιδί μου. λες και δε γίνεται να γελάσουν :D
We scribe in the dark of the night our Black Steele
The evil rite of the black and the light We now reveal to you
Άβαταρ μέλους
Lilith
Δημοσιεύσεις: 866
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:07

The Dark

Δημοσίευση από Lilith »

Μου λείπει και δεν το περίμενα. Που θα βρούμε κι άλλη τέτοια σειρά χωρίς άυριο και βουτηγμένη μέσα στήν απελπισία; :twisted:
From the ashes, a fire shall be woken
A light from the shadows shall spring;
Renewed shall be blade that was broken
The crownless again shall be king...
Άβαταρ μέλους
darkredskies
Δημοσιεύσεις: 27
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 18:30

The Dark

Δημοσίευση από darkredskies »

CountRaven έγραψε: Τρί 09 Ιαν 2018, 18:35 ....κάποια περιθώρια χαράς, μια αχτίδα φωτός ρε παιδί μου. Εδώ τίποτα.
Χαρά, φως... τι σημαίνουν αυτές οι λέξεις ρε παιδιά, γιατί ακούω το νέο Hamferd και μου είναι άγνωστες οι έννοιες.
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14655
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

The Dark

Δημοσίευση από CountRaven »

darkredskies έγραψε: Σάβ 13 Ιαν 2018, 12:29
CountRaven έγραψε: Τρί 09 Ιαν 2018, 18:35 ....κάποια περιθώρια χαράς, μια αχτίδα φωτός ρε παιδί μου. Εδώ τίποτα.
Χαρά, φως... τι σημαίνουν αυτές οι λέξεις ρε παιδιά, γιατί ακούω το νέο Hamferd και μου είναι άγνωστες οι έννοιες.
Ναι σε κατανοώ απόλυτα!
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14655
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

The Dark

Δημοσίευση από CountRaven »

OK ολοκλήρωσα και εγώ το The Dark. Δεν μπορώ να πω ότι ενθουσιάστηκα με το τέλος της πρώτης σεζόν, ενώ έχει γίνει εμφανέστατο από την μέση και μετά ότι οι δημιουργοί θέλουν να υπάρξει και δεύτερη σεζόν.

Αυτό που προσωπικά με χάλασε είναι ότι ενώ μέχρι σχεδόν και το επεισόδιο 7, όλα κυλούν αργά και βασανιστικά μέσα από ένα πέπλο μυστηρίου που δίνεται πολύ ρεαλιστικά όμως ως κατάσταση, κρατώντας σε στην τσίτα, -πάντα σε συνδυασμό με την απόλυτη μιζέρια που πηγάζει από όλους τους χαρακτήρες / καταστάσεις που είναι όμως ακριβώς το συστατικό που ενδυναμώνει τον ρεαλισμό και σε κάνει να μπαίνεις μέσα στα πράγματα-, μετά το σκηνικό αλλάζει.

Όλα γίνονται πολύ πιο γρήγορα και μάλιστα με την αίσθηση του κουκουλώματος -άντε γιατί δεν μας μείνανε πολλά επεισόδια-. Και αναφέρομαι κυρίως στα 3 τελευταία επεισόδια.

Πολλά αναπάντητα ερωτηματικά όπως έχει ήδη γραφτεί. Και φυσικά αυτό θα έχει σαν συνέπεια να περιμένουμε σαν πρεζάκια τη δεύτερη σεζόν.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
Xstroyer
Δημοσιεύσεις: 1850
Εγγραφή: Πέμ 11 Ιαν 2018, 12:26

The Dark

Δημοσίευση από Xstroyer »

Είμαι στο 6ο επεισόδιο και η σειρά φαίνεται καταπληκτική, ειδικά στα επιμέρους στοιχεία. Μιλάω για τη σκηνοθεσία (π.χ. το αλα Σκορσέζε μονόπλανο στη κουζίνα στην αρχή), τη γκρίζα φωτογραφία και το απόλυτα ταιριαστό κάστινγκ (φάτσα - ρόλος).

Σαν υπόθεση, μέχρι στιγμής υπάρχει έντονη αγωνία, αλλά μου αφήνει την εντύπωση οτι "ανοίγεται" τόσο πολύ που δεν θα τελειώσει στο ίδιο υψηλό επίπεδό, αφού δεν θα μπορέσει να τα δικαιολογήσει όλα, ενώ θα αφήσει τρύπες και αναπάντητα ερωτήματα. Πάντως, είμαι εντυπωσιασμένος και λογικά ΣΚ θα τον έχω τελειώσει το κύκλο.
Άβαταρ μέλους
castledemon
Δημοσιεύσεις: 932
Εγγραφή: Δευ 02 Απρ 2018, 14:02

The Dark

Δημοσίευση από castledemon »

Τοπ σειρά, μεγάλη έκπληξη. Περιμένω δεύτερη σεζόν εναγωνίως
Προσωπικά τα γερμανικά με δυσκολεψαν πάρα πολύ στο να παρακολουθήσω την πλοκή. Αλλά δε μπαίνω στη διαδικασία να το δω σε μεταγλώττιση, δε μου αρέσει ποτέ τίποτα μεταγλωττισμενο.
Φανταστείτε να ακούγαμε μεταγλωττισμενα τα αγαπημένα μας άλμπουμ, πχ το Valley of the dolls ως 'Κοιλάδα με τις κούκλες' με τη φωνή του Mike livas χαχα
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14655
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

The Dark

Δημοσίευση από CountRaven »

Ούλριχ σταθερά μιζέρια. Ο ήρωας μου. Μεγάλο πρότυπο.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
Scrollkeeper
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 5979
Εγγραφή: Παρ 29 Δεκ 2017, 19:30
Επικοινωνία:

The Dark

Δημοσίευση από Scrollkeeper »

CountRaven έγραψε: Τρί 03 Απρ 2018, 15:02 Ούλριχ σταθερά μιζέρια. Ο ήρωας μου. Μεγάλο πρότυπο.
Αν ο Ουλριχ έπαιζε μέταλ σήμερα σίγουρα θα έπαιζε σε power/doom metal μπάντα .-
They shall grow not old, as we that are left grow old: Age shall not weary them, nor the years condemn. At the going down of the sun and in the morning, We will remember them.
Άβαταρ μέλους
Zippo190
Δημοσιεύσεις: 8724
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 22:12

The Dark

Δημοσίευση από Zippo190 »

Ξεκίνησα την σειρά χτες. Στα πολύ + η αρχική σκηνή με milf sex.
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Άβαταρ μέλους
Zippo190
Δημοσιεύσεις: 8724
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 22:12

The Dark

Δημοσίευση από Zippo190 »

Πείτε μου παρακαλώ τι ακριβώς σας ενθουσίασε στο "Καφέ της Χαράς αλα Γερμανικά";
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14655
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

The Dark

Δημοσίευση από CountRaven »

Zippo190 έγραψε: Κυρ 15 Απρ 2018, 22:35 Πείτε μου παρακαλώ τι ακριβώς σας ενθουσίασε στο "Καφέ της Χαράς αλα Γερμανικά";
Το ολοκλήρωσες και αυτό έχεις να πεις;
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
Zippo190
Δημοσιεύσεις: 8724
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 22:12

The Dark

Δημοσίευση από Zippo190 »

Ναι. Μαυρίλα, μιζέρια και το ski-fi στοιχείο σε δεύτερη μοίρα αφού το βάρος δίνεται στις "προσωπικές σχέσεις" των ανθρώπων (ποιος πηδάει ποιον). Πολύ βαρετό και πολύ φασαρία για το τίποτα.
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Άβαταρ μέλους
Zippo190
Δημοσιεύσεις: 8724
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 22:12

The Dark

Δημοσίευση από Zippo190 »

Ναι. Μαυρίλα, μιζέρια και το ski-fi στοιχείο σε δεύτερη μοίρα αφού το βάρος δίνεται στις "προσωπικές σχέσεις" των ανθρώπων (ποιος πηδάει ποιον). Πολύ βαρετό και πολύ φασαρία για το τίποτα.
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Τηλεοπτικές σειρές”