Stranger Things

Τα πάντα γύρω από τηλεοπτικές σειρές με τις οποίες έχουμε κάψει κύτταρα.
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14768
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Stranger Things

Δημοσίευση από CountRaven »

Ότι λέει ο τίτλος.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
LuciferSteele
Δημοσιεύσεις: 6992
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 10:24

Stranger Things

Δημοσίευση από LuciferSteele »

ντάξει δεν έχω λόγια, μιλάμε γιά την απόλυτη σειρά και ο δεύτερος κύκλος ήταν ακόμα καλύτερος από τον πρώτο
We scribe in the dark of the night our Black Steele
The evil rite of the black and the light We now reveal to you
Άβαταρ μέλους
Scrollkeeper
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 5986
Εγγραφή: Παρ 29 Δεκ 2017, 19:30
Επικοινωνία:

Stranger Things

Δημοσίευση από Scrollkeeper »

Να το κατεβάσω δλδ; :?:
They shall grow not old, as we that are left grow old: Age shall not weary them, nor the years condemn. At the going down of the sun and in the morning, We will remember them.
Άβαταρ μέλους
LuciferSteele
Δημοσιεύσεις: 6992
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 10:24

Stranger Things

Δημοσίευση από LuciferSteele »

εννοείς δεν το έχεις δεί???
We scribe in the dark of the night our Black Steele
The evil rite of the black and the light We now reveal to you
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14768
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Stranger Things

Δημοσίευση από CountRaven »

Scrollkeeper έγραψε: Κυρ 31 Δεκ 2017, 12:08 Να το κατεβάσω δλδ; :?:
Τι ακριβώς εννοείς με αυτήν την ερώτηση;
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14768
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Stranger Things

Δημοσίευση από CountRaven »

LuciferSteele έγραψε: Κυρ 31 Δεκ 2017, 12:01 ντάξει δεν έχω λόγια, μιλάμε γιά την απόλυτη σειρά και ο δεύτερος κύκλος ήταν ακόμα καλύτερος από τον πρώτο
επειδή είχε τον Dart <3. Και θα έχουμε άλλες 2 σεζόν μαθαίνω.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
Zippo190
Δημοσιεύσεις: 8763
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 22:12

Stranger Things

Δημοσίευση από Zippo190 »

Μου άρεσε αρκετά αλλά δεν είχε το impact του πρώτου κύκλου. Το σενάριο αν και καλύτερο ήταν λίγο αργό ενώ οι αναφορές στα 80ς πλέον γίνονται κουραστικές ("Stranger things", "IT", "Guardians of the Galaxy") και λειτουργούν περισσότερο για λόγους εντυπωσιασμού (φτηνό τρικ) παρά για να προσθέσουν αυθεντικότητα. Για μένα οι σειρές της χρονιάς ήταν το "The tick" και το "Taboo" .
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14768
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Stranger Things

Δημοσίευση από CountRaven »

Zippo190 έγραψε: Κυρ 31 Δεκ 2017, 15:10 Μου άρεσε αρκετά αλλά δεν είχε το impact του πρώτου κύκλου. Το σενάριο αν και καλύτερο ήταν λίγο αργό ενώ οι αναφορές στα 80ς πλέον γίνονται κουραστικές ("Stranger things", "IT", "Guardians of the Galaxy") και λειτουργούν περισσότερο για λόγους εντυπωσιασμού (φτηνό τρικ) παρά για να προσθέσουν αυθεντικότητα. Για μένα οι σειρές της χρονιάς ήταν το "The tick" και το "Taboo" .
Πιστεύω ότι οι αναφορές στα 80ς είναι ένα γενικότερο φαινόμενο που απλά βρίσκει το δρόμο και στις σειρές / ταινίες κτλ, θα κάνει τον κύκλο του λογικά, μα έχει ψωμάκι ακόμα. Και όταν λέμε αναφορές στα 80ς, εννοούμε μουσική -σε πολλές μορφές-, το κόλλημα με τα retro games, ντύσιμο κτλ.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
Zippo190
Δημοσιεύσεις: 8763
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 22:12

Stranger Things

Δημοσίευση από Zippo190 »

CountRaven έγραψε: Κυρ 31 Δεκ 2017, 15:16
Zippo190 έγραψε: Κυρ 31 Δεκ 2017, 15:10 Μου άρεσε αρκετά αλλά δεν είχε το impact του πρώτου κύκλου. Το σενάριο αν και καλύτερο ήταν λίγο αργό ενώ οι αναφορές στα 80ς πλέον γίνονται κουραστικές ("Stranger things", "IT", "Guardians of the Galaxy") και λειτουργούν περισσότερο για λόγους εντυπωσιασμού (φτηνό τρικ) παρά για να προσθέσουν αυθεντικότητα. Για μένα οι σειρές της χρονιάς ήταν το "The tick" και το "Taboo" .
Πιστεύω ότι οι αναφορές στα 80ς είναι ένα γενικότερο φαινόμενο που απλά βρίσκει το δρόμο και στις σειρές / ταινίες κτλ, θα κάνει τον κύκλο του λογικά, μα έχει ψωμάκι ακόμα. Και όταν λέμε αναφορές στα 80ς, εννοούμε μουσική -σε πολλές μορφές-, το κόλλημα με τα retro games, ντύσιμο κτλ.
Δυστυχώς ναι. Οι ίδιοι που πριν κάποια χρόνια έλεγαν ότι τα 80'ς ήταν η κορωνίδα του καπιταλιστικού κιτσιαριού, ξαφνικά έγιναν cult και ο πυλώνας της αυθεντικότητας. Τάση είναι και θα περάσει αλλά νιώθω ότι μου το τρίβουν πολύ στην μούρη το "είναι 80ς αναφορά και θα σου αρέσει".....
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14768
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Stranger Things

Δημοσίευση από CountRaven »

Δεν ξέρω αν το πουλάνε ακριβώς ως cult, γραφικό, νοσταλγία, αφέλεια... Ανάλογα την περίσταση.... Πάντως την 80ς στόφα την χρησιμοποιούν τέλος πάντων με ή χωρίς αντίτιμο. Τουλάχιστον αν γίνεται καλά -μουσική, σειρές κτλ-, δεν μας χαλάει.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
Lilith
Δημοσιεύσεις: 866
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:07

Stranger Things

Δημοσίευση από Lilith »

Η πρώτη season καταπληκτική σε όλα της.Πλοκή, μουσική, ατμόσφαιρα κτλ και η πιτσιρίκα Millie Bobby Brown ( Eleven ) κλέβει την παράσταση και είναι απολαυστική σε όλα τα επεισόδια. Η δέυτερη season λίγο πρός το τέλος άρχισε τα cliche δηλαδή από ένα σημείο και μετά ήξερες τι θα συμβεί πρίν το παρακολουθήσεις αλλά παρ'όλα αυτά μια χαρά την παρακολούθησα μέσα σε λίγες μέρες και άφησε πλατύ χαμόγελο ικανοποίησης. Κάποιοι άρχισαν να συγκρίνουν τις ικανότητες της El με την ταινία "Firestarter" του King γιατί και σε εκείνη την ταινία οι κυβερνητικοί παράγοντες κυνηγούσαν το κοριτσάκι για να το υποβάλλουν σε πειράματα όμως επειδή την έχω δεί την ταινία, εντάξει μην τρελαθούμε. Το "Stranger Things" σεναριακά είναι έπος !
From the ashes, a fire shall be woken
A light from the shadows shall spring;
Renewed shall be blade that was broken
The crownless again shall be king...
Άβαταρ μέλους
LuciferSteele
Δημοσιεύσεις: 6992
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 10:24

Stranger Things

Δημοσίευση από LuciferSteele »

μην αγνοείτε τον παράγοντα πως αυτοί που γράφουν πλέον τις σειρές είναι "της γενιάς μας" οπότε τα 80ς ηταν βίωμά τους. οπότε δε νομίζω πως είναι θέμα τρεντ
We scribe in the dark of the night our Black Steele
The evil rite of the black and the light We now reveal to you
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14768
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Stranger Things

Δημοσίευση από CountRaven »

LuciferSteele έγραψε: Δευ 01 Ιαν 2018, 12:01 μην αγνοείτε τον παράγοντα πως αυτοί που γράφουν πλέον τις σειρές είναι "της γενιάς μας" οπότε τα 80ς ηταν βίωμά τους. οπότε δε νομίζω πως είναι θέμα τρεντ
Καλά εγώ το τρεντ το αναφέρω και ως γενικότερο φαινόμενο όχι μόνο στις σειρές. Σωστό όμως αυτό που γράφεις για την ηλικία.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
darkredskies
Δημοσιεύσεις: 27
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 18:30

Stranger Things

Δημοσίευση από darkredskies »

Στο Stranger Things παίζει Battery (αν θυμάμαι καλά) και στο Dark "Pleasure to Kill". Τιμούν το heavy των 80s, οπότε η όποια γκρίνια υπάρχει, πάει περίπατο.
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14768
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Stranger Things

Δημοσίευση από CountRaven »

Και hittman νομίζω!!!! Στο Stranger Things!
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Απάντηση

Επιστροφή στο “Τηλεοπτικές σειρές”