The OA

Τα πάντα γύρω από τηλεοπτικές σειρές με τις οποίες έχουμε κάψει κύτταρα.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
LuciferSteele
Δημοσιεύσεις: 6992
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 10:24

The OA

Δημοσίευση από LuciferSteele »

μόλις τέλειωσε η δεύτερη σεζόν Stranger Things, πάνω στην αναζήτησή μου γιά παρόμοια θεάματα (σειρές μυστηρίου) έπεσα πάνω στο The Sinner. Όταν τελείωσε και αυτό, πέρασα στο The Dark. Μετά από αυτό ήρθε η σειρά του The OA.
άλλη μία εξαιρετική σειρά που ξεδιπλώνεται μεσμεριστικά και σε γατζώνει πραγματικά
με ξένισε το γεγονός πως ανακοινώθηκε και δεύτερη σεζόν. γιά να δούμε...
We scribe in the dark of the night our Black Steele
The evil rite of the black and the light We now reveal to you
Άβαταρ μέλους
Zippo190
Δημοσιεύσεις: 8724
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 22:12

The OA

Δημοσίευση από Zippo190 »

ενδιαφέρον φαίνεται αλλά για κάποιο λόγο παραβλέπεις τις σωστές σειρές ("Toast of London", "Count Arthur Strong", "Fleabag")...
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Άβαταρ μέλους
Lilith
Δημοσιεύσεις: 866
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:07

The OA

Δημοσίευση από Lilith »

Με εξαφάνιση κι αυτή η σειρά. Καλή φαίνεται μπήκε στήν λίστα μετά απο The Sinner
From the ashes, a fire shall be woken
A light from the shadows shall spring;
Renewed shall be blade that was broken
The crownless again shall be king...
Άβαταρ μέλους
Lilith
Δημοσιεύσεις: 866
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:07

The OA

Δημοσίευση από Lilith »

Εντυπώσεις μετά από το τέλος όλων των επεισοδίων:

IMDB: 7,8 Βαθμούς

Θετικά:
1)Πρωτότυπο σενάριο και φρέσκιες ιδέες που δεν είχα συναντήσει σε άλλη σειρά.
2)Η ιστορία έτσι όπως ξεδιπλώνεται σε "αναγκάζει" να θέλεις άμεσα να δείς και το επόμενο επεισόδιο.
3)Η πρωταγωνίστρια είναι γλυκύτατη και ο ηθόποιος στον ρόλο του επιστήμονα ιδανικός !!!
4)Την παρακολουθείς αν σου αρέσουν τα θέματα με - Αγγέλους, μεταθανάτιες εμπειρίες - και σχετικά ερωτήματα.
5)Στο τέταρτο επεισόδιο, αν θυμάμαι καλά, παίζει σε μια σκηνή " Sanctuary - Battle Angels " :P

Αρνητικά:
1)Τα περισσότερα γυρίσματα έχουν γίνει σε πολύ σκοτεινά σημεία και μερικές φορές αυτό κουράζει
2)Η ιστορία εξελίσσεται πολύ αργά και επειδή υπάρχουν πολλές αφηγήσεις και συζητήσεις χωρίς ιδιαίτερη ουσία..κάπου βαριέσαι (χωρίς αυτο να αναιρεί το παραπάνω θετικό πως δηλαδή σου γεννά ερωτηματικά και ζητάς απαντήσεις)
3)Μετά από κάποια επεισόδια γνωρίζεις κάποιες συμβολικές κινήσεις οι οποίες έτσι όπως είναι χορογραφημένες χαλάνε την ατμόσφαιρα και σε ξενερώνουν.
4)Παραβλέπεις την (κατα την γνώμη μου) αποτυχημένη χορογραφία αλλά και πάλι έπιασα τον εαυτό μου πολλές φορές να κάνω ενα κλικ παρακάτω για να δω την συνέχεια γιατί μερικοί διάλογοι είναι ανούσιοι.

Κάνοντας εναν απολογισμό μετά το τέλος των επεισοδίων έχω ανάμεικτα συναισθήματα.
Με εντυπωσίασε σε σημέια
Με ξενέρωσε σε άλλα

Ας βγεί και δεύτερη σεζόν να δούμε τι παίζει όμως :)
From the ashes, a fire shall be woken
A light from the shadows shall spring;
Renewed shall be blade that was broken
The crownless again shall be king...
Άβαταρ μέλους
LuciferSteele
Δημοσιεύσεις: 6992
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 10:24

The OA

Δημοσίευση από LuciferSteele »

λένε πως θα βγεί δεύτερη σεζόν αλλά έτσι όπως τελείωσε η πρώτη είμαι περίεργος να δω που θα το πάνε
We scribe in the dark of the night our Black Steele
The evil rite of the black and the light We now reveal to you
Άβαταρ μέλους
Spyros
Δημοσιεύσεις: 327
Εγγραφή: Τρί 13 Μαρ 2018, 20:31

The OA

Δημοσίευση από Spyros »

Ξεκίνησε καλά, τα δύο πρώτα επεισόδια με είχαν κερδίσει αρκετά και βάλε αλλά όσο πέρναγαν τα επεισόδια παρακάλαγα να τελειώσει..
Γενικότερα την Brit Marling την έχω σε εκτίμηση και από ταινίες της θα πρότεινα I Origins οπωσδήποτε και κατα δεύτερο λόγο Another earth.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Τηλεοπτικές σειρές”