Ατσάλι από Ιβηρική

Εξεζητημένες συζητήσεις γύρω από το είδος και τη προέλευση.
Άβαταρ μέλους
apeitharxos
Δημοσιεύσεις: 835
Εγγραφή: Σάβ 20 Απρ 2019, 16:18

Ατσάλι από Ιβηρική

Δημοσίευση από apeitharxos »

Άνοιξα αυτό το thread, κατ' απαίτηση των συμφορουμιτών, προκειμένου οτιδήποτε ευρωπαϊκό ισπανόφωνο ή πορτογαλόφωνο υποπίπτει στην αντίληψή μας να μπαίνει εδώ, και όχι στο thread 'Λατινοαμερικάνικο Ατσάλι' (το οποίο θα περιλαμβάνει αποκλειστικά λατινοαμερικάνικες μπάντες).
Επομένως, αγαπητέ διαχειριστή, νομίζω μπορείς να μεταφέρεις εδώ, αν έχεις την καλοσύνη, ό,τι δημοσίευσα σήμερα στο Λατ/κο Ατσάλι, σχετικά με κάποιες Ισπανικές μπάντες.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος apeitharxos την Σάβ 20 Ιούλ 2019, 20:08, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Advancing Yokeda:
Ενδεχομένως η πιο ελιτίστικη και απροσπέλαστη μορφή τέχνης να περνά μέσα από λιτές απέριττες φόρμες. Αυτές που η πλειοψηφία θα αγνοήσει ή περιφρονήσει σαν απλοϊκότητα. Εκεί άλλωστε δε στηρίζεται και το 'αληθινό heavy metal'?
Άβαταρ μέλους
Zippo190
Δημοσιεύσεις: 8724
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 22:12

Ατσάλι από Ιβηρική

Δημοσίευση από Zippo190 »

δεν θα μπορούσαμε παρα να ξεκινήσουμε με τους βασιλιάδες του Ιβηρικού ατσαλιού

@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Άβαταρ μέλους
Starman
Δημοσιεύσεις: 1530
Εγγραφή: Παρ 02 Νοέμ 2018, 14:09
Τοποθεσία: ATHENS

Ατσάλι από Ιβηρική

Δημοσίευση από Starman »

Η πιο προφανής επιλογή μαζί με τους Baron Rojo, οι Angeles Del Infierno.

Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6263
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

Ατσάλι από Ιβηρική

Δημοσίευση από theBox »

Εγω τα μονα απο ισπανια μερια που ξέρω ειναι τα παρακατω...





Περνάνε;
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
Starman
Δημοσιεύσεις: 1530
Εγγραφή: Παρ 02 Νοέμ 2018, 14:09
Τοποθεσία: ATHENS

Ατσάλι από Ιβηρική

Δημοσίευση από Starman »

Οι Heroes Del Silencio ήταν μια αρκετά επιτυχημένη μπάντα του hard rock για το πρώτο μισό της καριέρας τους, ενώ αργότερα κινήθηκαν και σε gothic μονοπάτια. Έχω την αίσθηση ότι τα πήγαν καλά και στην Αμερική. Από αυτούς έχω δύο δισκάκια και μια VHS και προτείνω ανεπιφύλακτα το Senderos De Traicion. Τους Decima Victima δεν τους ήξερα, άκουσα το τραγούδι, αλλά είναι μακριά από τα γούστα μου, οπότε δεν μπορώ να εκφέρω και γνώμη.

Συνεχίζω με τους πασίγνωστους στον κύκλο μας Obus από τη Μαδρίτη.

Άβαταρ μέλους
rbrigade
Δημοσιεύσεις: 5038
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:54

Ατσάλι από Ιβηρική

Δημοσίευση από rbrigade »

Ένα δυνατό που μου έστειλε μύστης πρόσφατα
Desafio- Desafio ep (1996)
Άβαταρ μέλους
apeitharxos
Δημοσιεύσεις: 835
Εγγραφή: Σάβ 20 Απρ 2019, 16:18

Ατσάλι από Ιβηρική

Δημοσίευση από apeitharxos »

Banzai από τη Μαδρίτη









Η επανεμφάνισή τους, μετά από 24 χρόνια απουσίας από τη σκηνή, το 2011, έγινε μπροστά σε 20.000 κόσμο!

Να τα βλέπουμε εμείς αυτά, και να παίρνουμε παραδείγματα...

Advancing Yokeda:
Ενδεχομένως η πιο ελιτίστικη και απροσπέλαστη μορφή τέχνης να περνά μέσα από λιτές απέριττες φόρμες. Αυτές που η πλειοψηφία θα αγνοήσει ή περιφρονήσει σαν απλοϊκότητα. Εκεί άλλωστε δε στηρίζεται και το 'αληθινό heavy metal'?
DeletedUser

Ατσάλι από Ιβηρική

Δημοσίευση από DeletedUser »

Η Ισπανια παρολο τον μεγαλο ογκο συγκροτηματων και δισκων θεωρω πως ειναι απο τις μετριοτερες, αν οχι η μετριοτερη Ευρωπαικη σκηνη... Ελαχιστες μπαντες ειχαν το κατι παραπανω, σχετικα ειρωνικο το γεγονος οτι τα 2 απο τα κορυφαια επη Ισπανικου metal ειναι στα Αγγλικα


(ΤΕΡΑΣΤΙΑ φωνη!!!)


Κορυφαιο!!!!


Κλασσικοι Muro, σταθερα καλοι δισκοι, απο τις λιγες περιπτωσεις συγκροτηματων που εκαναν ντεμπουτο με Live δισκο


Το project του τραγουδιστη εβγαλε ενα εκπληκτικο ντεμπουτο (πρεπει να ειχε και καποιο αλλο μελος απο Muro, αλλα βαριεμαι να το ψαχνω). Τους ειχαμε δει και UTH, αλλα δεν ηταν τοσο καλοι οσο στο ΚΙΤ ισως και λογω setlist (εκει ειχανε παιξει και Muro)


Τους εχω χασει μετα τα 3 πρωτα, το ντεμπουτο και το δευτερο τα θεωρω φοβερα!!!


Αλλη μια νεα μπαντα με μεγαλη δισκογραφια, αν καποιος εχει καποια καλη προταση μετα τις 2007 κυκλοφοριες τους καλοδεχουμενη


Η σειρα με Ισπανικα demo Condenados al Olvido εχει καποιες πολυ δυνατες στιγμες, αλλα θελει πολυ ξεσκαρταρισμα

Απο τις 10 καλυτερες συλλογες ΑΝΕΤΑ, κλασσικο ΕΠΟΣ
Άβαταρ μέλους
apeitharxos
Δημοσιεύσεις: 835
Εγγραφή: Σάβ 20 Απρ 2019, 16:18

Ατσάλι από Ιβηρική

Δημοσίευση από apeitharxos »

Exodo & Muro, τους ξέρω, μπαντάρες...Θα πέσει μελέτη και στα υπόλοιπα...Και τους Tierra Santa γνωρίζω κατ' όνομα μόνο, καθότι ποτέ δεν επιδίωξα να εμβαθύνω στην δισκογραφία τους....
Sobredosis μήπως εννοείς, η δεύτερη μπάντα του τραγουδιστή;

Υποκειμενικά βέβαια είναι όλα αυτά, οπότε ό,τι και αν σου απαντήσω θα βασίζεται στην δική μου αντίληψη...
Μέτρια σκηνή την λες συγκριτικά με την Γερμανική ή τη Σουηδική των '80s, '90s ή συγκριτικά με την ελληνική; Διότι εμείς, για παράδειγμα, όταν οι Ισπανοί είχαν έτοιμες μπάντες στα '80s και στα '90s και τη στήριξη του κοινού, παλεύαμε, ως ελληνική σκηνή, με τα demo ακόμη, καθώς η προώθηση επαφιόταν ανέκαθεν στα fanzine.
Σήμερα, λόγω του φανατικού κοινού που διαθέτει η χώρα, γεννήθηκαν και αντίστοιχα καλές μπάντες, σε σημείο που να λέμε ότι έχουμε μια ισάξια σκηνή ή, έστω, ότι η διαφορά έχει ψαλιδιστεί...
Συγκριτικά επίσης με την ιταλική, νομίζω ότι η συγκεκριμένη σκηνή ανέβηκε από τα ντεμπούτα των Domine, Doomsword, Skylark και έπειτα, πάρα πολύ...Υπήρχαν βέβαια οι Sabotage, οι Cappanera, οι Vanexa, οι Strana Officina, αλλά θεωρώ πως, σε ποσότητα, οι Ισπανοί υπερτερούσαν, με εφάμιλλη ποιότητα (τώρα, αν έχετε να προτείνετε και άλλες ιταλικές μπάντες από τα '80s από Ιταλία, κάντε το, γιατί οι γνώσεις μου είναι περιορισμένες στο θέμα).

Ως προς την δική μου αντίληψη τώρα, δεν μπορώ να πω ότι ακούω το metal με τα ίδια κριτήρια όπως το άκουγα στα '90s και τα '00s.
Δηλαδή, τότε, ήμουν τρελός με τους Stratovarious, σήμερα τους θεωρώ παιδικούς, ειδικά, από το Dreamspace και έπειτα.
Αντίθετα, πολλά από τα Ισπανικά που παρουσιάζονται εδώ, έχουν αυτό το ανυπέρβλητο '80s feeling, το οποίο σήμερα είναι πάρα πολύ δύσκολο να αναπαραχθεί...Τότε, ήμουν κάπως προκατειλημμένος με τα Ισπανικά, διότι πίστευα ότι δεν ταιριάζει ο ισπανικός στίχος στις heavy metal μπάντες...Σήμερα, εκτός του λέω τι μ**** που ήμουν που σκεφτόμουν έτσι, νομίζω ότι ο ισπανικός στίχος δίνει αυτή την ιδιαιτερότητα, τονίζει το νοσταλγικό feeling εκείνης της εποχής...
Advancing Yokeda:
Ενδεχομένως η πιο ελιτίστικη και απροσπέλαστη μορφή τέχνης να περνά μέσα από λιτές απέριττες φόρμες. Αυτές που η πλειοψηφία θα αγνοήσει ή περιφρονήσει σαν απλοϊκότητα. Εκεί άλλωστε δε στηρίζεται και το 'αληθινό heavy metal'?
Άβαταρ μέλους
rbrigade
Δημοσιεύσεις: 5038
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:54

Ατσάλι από Ιβηρική

Δημοσίευση από rbrigade »

Θεωρώ την ισπανική την καλύτερη σκηνή μετά τις τρεις κλασικές (βρετανική, γερμανική, σουηδική), απλά το γεγονός ότι χρησιμοποιούσαν τα ισπανικά σαν γλώσσα την έκανε πιο ''περιθωριακή'' για μας που ακολουθούσαμε τους αγγλοσάξονες. Μην ξεχνάμε όμως ότι οι Ισπανοί έπαιζαν μπάλα στην λατινοαμερικάνικη αγορά που είναι τεράστια. Η ισπανική σκηνή είναι κλάσεις ανώτερη από την ελληνική, αν μη τι άλλο έχουν θρυλικές μπάντες με δυνατή δισκογραφία και όχι τα δικά μας τα πυροτεχνήματα τύπου Spitfire, Trademark, Raw Silk, Εξόριστοι κτλ που βγάλαν έναν δίσκο και μετά διέλυσαν ή μαλακίστηκαν ή έπεσαν για χρόνια σε αδράνεια.
Άβαταρ μέλους
apeitharxos
Δημοσιεύσεις: 835
Εγγραφή: Σάβ 20 Απρ 2019, 16:18

Ατσάλι από Ιβηρική

Δημοσίευση από apeitharxos »

Γενικώς, η φάση τους ήταν πιο επαγγελματική και οργανωμένη, απ' ό,τι σε εμάς εδώ, και ο κόσμος στήριζε τις τοπικές μπάντες περισσότερο απ' ό,τι εμείς τις δικές μας τοπικές...
Advancing Yokeda:
Ενδεχομένως η πιο ελιτίστικη και απροσπέλαστη μορφή τέχνης να περνά μέσα από λιτές απέριττες φόρμες. Αυτές που η πλειοψηφία θα αγνοήσει ή περιφρονήσει σαν απλοϊκότητα. Εκεί άλλωστε δε στηρίζεται και το 'αληθινό heavy metal'?
Άβαταρ μέλους
Starman
Δημοσιεύσεις: 1530
Εγγραφή: Παρ 02 Νοέμ 2018, 14:09
Τοποθεσία: ATHENS

Ατσάλι από Ιβηρική

Δημοσίευση από Starman »

Τη συλλογή δεν την ήξερα και πραγματικά με μια ματιά στα γρήγορα φαίνεται ενδιαφέρουσα. Οι μπάντες θα τσεκαριστούν με προσοχή. Μάλιστα επανακυκλοφόρησε και πέρυσι. Γενικά και οι Ισπανικές μπάντες, όπως και οι δικές μας έπασχαν από παραγωγές. Είναι όμως τεράστια σκηνή και καλά συγκροτήματα πάντα θα υπάρχουν. Να συμπληρώσω άλλες δύο παλιές μπάντες και μια καινούργια.

A.D.N. από Βαρκελώνη


EVO από Βαρκελώνη και αυτοί


CICLON από Μαδρίτη
Άβαταρ μέλους
Cursed
Δημοσιεύσεις: 116
Εγγραφή: Τετ 10 Οκτ 2018, 13:00

Ατσάλι από Ιβηρική

Δημοσίευση από Cursed »

Φοβερή σκηνή είχε η Ισπανία την δεκαετία του 80:

Διαμάντια.





Άβαταρ μέλους
rbrigade
Δημοσιεύσεις: 5038
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:54

Ατσάλι από Ιβηρική

Δημοσίευση από rbrigade »

Ισπανικές παραγωγές>>>>>>ελληνικές

Να τα βάζουμε λίγο στην σωστή διάσταση τα πράγματα
Άβαταρ μέλους
Starman
Δημοσιεύσεις: 1530
Εγγραφή: Παρ 02 Νοέμ 2018, 14:09
Τοποθεσία: ATHENS

Ατσάλι από Ιβηρική

Δημοσίευση από Starman »

rbrigade έγραψε: Τετ 24 Ιούλ 2019, 02:13 Ισπανικές παραγωγές>>>>>>ελληνικές

Να τα βάζουμε λίγο στην σωστή διάσταση τα πράγματα
Δεν διαφωνώ. Ο παραλληλισμός έχει να κάνει σε σχέση με τις αντίστοιχες Αμερικάνικες, Αγγλικές και Γερμανικές.

Bella Bestia από Μαδρίτη


Crienium από Μαδρίτη
Απάντηση

Επιστροφή στο “Specialty metal”