Γαλλικό metal

Εξεζητημένες συζητήσεις γύρω από το είδος και τη προέλευση.
Άβαταρ μέλους
castledemon
Δημοσιεύσεις: 932
Εγγραφή: Δευ 02 Απρ 2018, 14:02

Γαλλικό metal

Δημοσίευση από castledemon »

Δε νομιζω να ειχα ιδιαιτερη επαφη με τη Γαλλικη σκηνη
Οι Dream Child μου ειχαν αρεσει αρκετα:

Γενικα απότι θυμαμαι ειχαν αρκετα σκοτεινη και ακραια σκηνη, κατι σαν την Ελλαδα. Μονο που της Ελλαδας κρατησε ενω η δικη τους χαθηκε...
Βεβαια εχουν Gojira και αυτοι αρκουν
Άβαταρ μέλους
apeitharxos
Δημοσιεύσεις: 835
Εγγραφή: Σάβ 20 Απρ 2019, 16:18

Γαλλικό metal

Δημοσίευση από apeitharxos »

castledemon έγραψε: Τρί 06 Αύγ 2019, 16:43 Δε νομιζω να ειχα ιδιαιτερη επαφη με τη Γαλλικη σκηνη
Οι Dream Child μου ειχαν αρεσει αρκετα:

Γενικα απότι θυμαμαι ειχαν αρκετα σκοτεινη και ακραια σκηνη, κατι σαν την Ελλαδα. Μονο που της Ελλαδας κρατησε ενω η δικη τους χαθηκε...
Φοβερό το Reaching the Golden Gates από τους Dream Child, τότε τους παρομοίασαν ως τους ευρωπαίους fates warning, έπειτα από εκείνο το άλμπουμ...
Σε γενικές γραμμές πάντως, νομίζω πως η γαλλική των '80s & '90s είναι πολύ ανώτερη της ελληνικής. Στο σήμερα, ίσως η ελληνική να μπορούμε να πούμε ότι στέκεται σε κάπως καλύτερο επίπεδο, ελλείψει νέων γαλλικών μπαντών...
castledemon έγραψε: Τρί 06 Αύγ 2019, 16:43 Βεβαια εχουν Gojira και αυτοι αρκουν
Εδώ το χάλασες...γούστα βέβαια είναι αυτά...

Και μην ξεχάσουμε να αναφέρουμε τους Γάλλους Saxon, με ένα demo και ένα full length μόλις, αλλά τι full length...
Stators κυρίες και κύριοι...



edit: 3 demos
Advancing Yokeda:
Ενδεχομένως η πιο ελιτίστικη και απροσπέλαστη μορφή τέχνης να περνά μέσα από λιτές απέριττες φόρμες. Αυτές που η πλειοψηφία θα αγνοήσει ή περιφρονήσει σαν απλοϊκότητα. Εκεί άλλωστε δε στηρίζεται και το 'αληθινό heavy metal'?
Άβαταρ μέλους
Starman
Δημοσιεύσεις: 1530
Εγγραφή: Παρ 02 Νοέμ 2018, 14:09
Τοποθεσία: ATHENS

Γαλλικό metal

Δημοσίευση από Starman »

apeitharxos έγραψε: Τρί 06 Αύγ 2019, 16:12 Οι Hurlement είναι μια αρκετά γνωστή νέα μπάντα
Αφού τους ανέφερες, θέλω να εκφράσω μια απορία. Γιατί ο τελευταίος δίσκος τους με τίτλo La Mort Sera Belle που κυκλοφόρησε το 2017 δεν εμφανίστηκε ποτέ από τα μέρη μας, σε αντίθεση με τα προηγούμενα που από την ίδια εταιρεία ακόμα βρίσκονται εύκολα;



ΥΓ: Οι Dream Child ήταν και γαμώ τις μπάντες.
Άβαταρ μέλους
Scrollkeeper
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 5979
Εγγραφή: Παρ 29 Δεκ 2017, 19:30
Επικοινωνία:

Γαλλικό metal

Δημοσίευση από Scrollkeeper »

Σχωράτε με αν έχουν ήδη αναφερθεί, αλλά έψαξα κ δεν βρήκα κάποια αναφορά. Έπεσα πάνω σε αυτό το μικρό έπος. Τετριμένο όνομα, αλλά η μουσική κεντάει. Το αρκάιβς αναφέρει πως έχουν μόνο 2 demo -με το ένα να είναι live ηχογραφηση αν κατάλαβα καλά- κ αυτό εδώ το 7". Παίζει κάποιο έξτρα ινφο?



They shall grow not old, as we that are left grow old: Age shall not weary them, nor the years condemn. At the going down of the sun and in the morning, We will remember them.
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6254
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

Γαλλικό metal

Δημοσίευση από theBox »

Απο ποιο maiden κομματι ειναι η εισαγωγη ρε σεις, εχει κολλησει το μυαλο μου. Κατι απο 7th son δεν ειναι;

Βεβαια δεν γνωριζω αν αυτο εχει γραφτει πριν το 7th son.
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
Scrollkeeper
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 5979
Εγγραφή: Παρ 29 Δεκ 2017, 19:30
Επικοινωνία:

Γαλλικό metal

Δημοσίευση από Scrollkeeper »

theBox έγραψε: Πέμ 28 Μάιος 2020, 11:29 Βεβαια δεν γνωριζω αν αυτο εχει γραφτει πριν το 7th son.
Βασει ΜΑ 🤔

Legend -> February 1988
7th -> April 1988
They shall grow not old, as we that are left grow old: Age shall not weary them, nor the years condemn. At the going down of the sun and in the morning, We will remember them.
Άβαταρ μέλους
LuciferSteele
Δημοσιεύσεις: 6992
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 10:24

Γαλλικό metal

Δημοσίευση από LuciferSteele »

σούπερ είναι
We scribe in the dark of the night our Black Steele
The evil rite of the black and the light We now reveal to you
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14655
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Re: Γαλλικό metal

Δημοσίευση από CountRaven »

Άκουγα το Lust χθες, μπήκα να δω αν έχουμε κάνει αναφορά και βρήκα αυτό το ζαλαφλάμ τόπικ!
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
nicolasg
Δημοσιεύσεις: 814
Εγγραφή: Κυρ 23 Αύγ 2020, 15:58

Re: Γαλλικό metal

Δημοσίευση από nicolasg »

CountRaven έγραψε: Σάβ 09 Απρ 2022, 09:12 Άκουγα το Lust χθες, μπήκα να δω αν έχουμε κάνει αναφορά και βρήκα αυτό το ζαλαφλάμ τόπικ!
Στα 10 αγαπημενα μου ολων των εποχων 🙂
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14655
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Re: Γαλλικό metal

Δημοσίευση από CountRaven »

nicolasg έγραψε: Σάβ 09 Απρ 2022, 09:18
CountRaven έγραψε: Σάβ 09 Απρ 2022, 09:12 Άκουγα το Lust χθες, μπήκα να δω αν έχουμε κάνει αναφορά και βρήκα αυτό το ζαλαφλάμ τόπικ!
Στα 10 αγαπημενα μου ολων των εποχων 🙂
Ε αφού είσαι δύναμη.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
nightbreaker33
Δημοσιεύσεις: 105
Εγγραφή: Τετ 23 Ιουν 2021, 13:15
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Γαλλικό metal

Δημοσίευση από nightbreaker33 »

Ένα μόνο έχω να πω HIGH POWER!! Ακούστε εδώ μια live εκτέλεση από το τραγούδι Avocat από το άλμπουμ τους violons de satans:





Από τις καλύτερες μπάντες που έχω ακούσει. Κρίμα που διαλύθηκαν νωρίς.

Elvenstorm. Καλό power. Έχουν κάνει κάποιες ωραίες διασκευές.



Ε και H-Bomb τους ξέρετε οπότε δεν βάζω σύνδεσμο.
KATAVOTHRAS
Δημοσιεύσεις: 58
Εγγραφή: Δευ 21 Ιουν 2021, 13:44

Re: Γαλλικό metal

Δημοσίευση από KATAVOTHRAS »

Νοιώστε
KATAVOTHRAS
Δημοσιεύσεις: 58
Εγγραφή: Δευ 21 Ιουν 2021, 13:44

Re: Γαλλικό metal

Δημοσίευση από KATAVOTHRAS »

Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14655
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Re: Γαλλικό metal

Δημοσίευση από CountRaven »

KATAVOTHRAS έγραψε: Πέμ 06 Ιούλ 2023, 11:25 Νοιώστε

Είσαι μεγάλος Μύστης να ξέρεις.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
KATAVOTHRAS
Δημοσιεύσεις: 58
Εγγραφή: Δευ 21 Ιουν 2021, 13:44

Re: Γαλλικό metal

Δημοσίευση από KATAVOTHRAS »

Η μπάντα που έγραψε το θρυλικό επικό κομμάτι Warrior (πρώτο τραγούδι του ντέμου)
Απάντηση

Επιστροφή στο “Specialty metal”