To ΜΕΓΑΛΟ κομμάτι του δίσκου

Εξεζητημένες συζητήσεις γύρω από το είδος και τη προέλευση.
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6254
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

To ΜΕΓΑΛΟ κομμάτι του δίσκου

Δημοσίευση από theBox »

Ενιωθα παντα μια συμπάθεια και μια ιντριγκα για το μεγαλο (σε διαρκεια) κομματι ενος αλμπουμ. Συνηθως ηταν ΕΝΑ μονο και παραδοσιακα εκλεινε το δισκο ή ηταν προς το τελος αυτου. Σε αυτα τα κομματια ηξερες εκ των προτερων πως η μπάντα θα προσπαθησει να παρουσιασει το "grand artistic statement", αφηνοντας πισω τις παραδοσιακες δομες και υιοθετοντας μια πιο "προοδευτικη", αφηγηματικη και πλουραλιστικη προσεγγιση στην συνθεση.

Προφανως, η προσπαθεια δεν ηταν παντα επιτυχημενη, και μαλιστα αργοτερα κατεληξε να ειναι και μια ψυχαναγκαστικη μανιερα (ειδικα για το euro-power) με αμφιλεγομενα ,πολλες φορες, αποτελεσματα.

Σκοπος του παροντος ειναι να φτιαχτει μια συλλογη με τετοια έπη για να γουστάρουμε και να μαθουμε (μαθω) πραγματα που ενδεχομενως μας/μου εχουν διαφυγει.

ΠΡΟΣΟΧΗ, δεν αναφερομαι σε μεγαλα κομματια απο μπαντες/ειδη που γενικα σηκωνουν κομματια μεγαλης διαρκειας: doom, "συναισθηματικο" επικ (primordial, kodex, bathory κτλ), ή theater-ικο prog metal. Αναφερομαι περισσοτερο σε heavy/power/epic οπου ξερεις εκ των προτερων πως αυτο που θα ακουσεις ειναι λιγο διαφορετικο απο τα συνηθησμενα κομματια της εκαστοτε μπάντας.

Κανω την αρχη με μερικα στανταράκια του ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟΥ, και περιμενω να μεγαλωσει η συλλογη με πολυ πιο ψαγμένα πραγματακια, χωρις αυτο να σημαινει πως δεν πρεπει να ποσταριστουν τα προφανη.















Υ.Γ. Ειχα την εντυπωση οτι καποιο τετοιο τοπικ ειχε ανοιχτει στο παρελθον, αλλά ψαχνοντας δεν βρηκα τιποτα.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος theBox την Τρί 14 Ιούλ 2020, 09:40, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
Advancing Yokeda
Δημοσιεύσεις: 2627
Εγγραφή: Πέμ 17 Οκτ 2019, 11:33

To ΜΕΓΑΛΟ κομμάτι του δισκου.

Δημοσίευση από Advancing Yokeda »

Ευκολάκια να ξεμπερδεύουμε μ' αυτά...









Και αυτό...



Και η μπαντάρα βέβαια...

Behold their steel
Black forever
On their blades the curse
The sorcery of death
Άβαταρ μέλους
Advancing Yokeda
Δημοσιεύσεις: 2627
Εγγραφή: Πέμ 17 Οκτ 2019, 11:33

To ΜΕΓΑΛΟ κομμάτι του δισκου.

Δημοσίευση από Advancing Yokeda »

Και το ΜΕΓΑΛΟ κομμάτι...

Behold their steel
Black forever
On their blades the curse
The sorcery of death
Άβαταρ μέλους
TitusGroan
Δημοσιεύσεις: 765
Εγγραφή: Τρί 05 Ιουν 2018, 22:46
Τοποθεσία: Ιωαννινα

To ΜΕΓΑΛΟ κομμάτι του δισκου.

Δημοσίευση από TitusGroan »





2 σε 1 γιατι μπορουν:





(κλεβει εκκλησιες!):
Άβαταρ μέλους
Advancing Yokeda
Δημοσιεύσεις: 2627
Εγγραφή: Πέμ 17 Οκτ 2019, 11:33

To ΜΕΓΑΛΟ κομμάτι του δισκου.

Δημοσίευση από Advancing Yokeda »

Λοιπόν, παρότι σκεφτόμουν για Manowar Guyana/Mountains, τελικά νομίζω πως τα ακόλουθα ανταποκρίνονται στις προυποθέσεις του Box



Behold their steel
Black forever
On their blades the curse
The sorcery of death
Άβαταρ μέλους
Advancing Yokeda
Δημοσιεύσεις: 2627
Εγγραφή: Πέμ 17 Οκτ 2019, 11:33

To ΜΕΓΑΛΟ κομμάτι του δισκου.

Δημοσίευση από Advancing Yokeda »

Warlord - The Holy Empire



Gamma Ray - Rebellion in dreamland

Behold their steel
Black forever
On their blades the curse
The sorcery of death
Άβαταρ μέλους
Advancing Yokeda
Δημοσιεύσεις: 2627
Εγγραφή: Πέμ 17 Οκτ 2019, 11:33

To ΜΕΓΑΛΟ κομμάτι του δισκου.

Δημοσίευση από Advancing Yokeda »

Περσοναλ φειβοριτ

Behold their steel
Black forever
On their blades the curse
The sorcery of death
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6254
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

To ΜΕΓΑΛΟ κομμάτι του δισκου.

Δημοσίευση από theBox »

[mention]Advancing Yokeda[/mention] και το guyana (αλλα και mountains σε μικροτερο βαθμο) ειναι προφανως εντος λογικης του τοπικ! Εντάξει καποιες γενικες κατευθυντηριες για να αρχισουμε εδωσα, δεν ειναι τιποτα απαγορευτικο...
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
Starman
Δημοσιεύσεις: 1530
Εγγραφή: Παρ 02 Νοέμ 2018, 14:09
Τοποθεσία: ATHENS

To ΜΕΓΑΛΟ κομμάτι του δισκου.

Δημοσίευση από Starman »

Είναι τα μεγαλύτερα σε διάρκεια και τελευταία στους δίσκους. Το καθένα για το είδος του είναι κορυφή.

ACCEPT – PRINCESS OF THE DAWN


RUNNING WILD – THE GHOST


CONCEPTION – AMONG THE GODS


Αν μιλάμε απλά για το μεγαλύτερο οπουδήποτε μέσα στο δίσκο, δεν μπορεί να λείπει αυτό.
SAVATAGE – MORHINE CHILD


theBox έγραψε: Τρί 14 Ιούλ 2020, 09:03 Υ.Γ. Ειχα την εντυπωση οτι καποιο τετοιο τοπικ ειχε ανοιχτει στο παρελθον, αλλά ψαχνοντας δεν βρηκα τιποτα.
[mention]theBox[/mention] για μεγάλα τραγούδια συζητούσαμε, αν θυμάμαι καλά, κάπου στις μονομαχίες.
Άβαταρ μέλους
Aphelian
Δημοσιεύσεις: 651
Εγγραφή: Παρ 03 Αύγ 2018, 13:19

To ΜΕΓΑΛΟ κομμάτι του δισκου.

Δημοσίευση από Aphelian »

To "μεγαλο" κομματι, οπως το αντιλαμβανομαι εγω (και απ'οτι καταλαβα και ο [mention]theBox[/mention] ) δεν παταει στο γεγονος πως ξεπέρασε το 10λεπτο στο ρολόι, αλλα στην ιδιαίτερη δομή του που ειναι μακρυά από ενα "κλασσικό" τρόπο σύνθεσης (κουπλε/γεφυρα/ρεφραιν κλπ).

Σαν ανθρωπος που γραφει μουσική και με ιδιαίτερη αδυναμία στα "μεγάλα" κομματια, μου φαινεται πολύ δυσκολο κατι που κανουν καποιες μπάντες και "απλώνουν" ενα κομμάτι τόσο με τον παραδοσιακό τρόπο (δλδ να εχουν ενα ρεφραιν ανα 2-3 λεπτα σε κομμάτι 12+ και το κομματι να "κυλαει" σαν ενα φυσιολογικο κομματι με εξτρα διαρκεια).

Εγω τα συγκεκριμένα τραγούδια, τα θέλω με πολλές εναλλαγές, πολλές διαφορετικές ιδέες, που εν δυνάμει να μπορουσαν να αναπτυχθουν σε ολοκληρα "παραδοσιακα" κομμάτια και η "ελλειψη" παραδοσιακης δομης ή η ελλειψη επαναληψης σε αυτουσια θεματα λειτουργει θετικα στο συνολο δινοντας την αισθηση του "Επους".
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6254
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

To ΜΕΓΑΛΟ κομμάτι του δισκου.

Δημοσίευση από theBox »

[mention]Aphelian[/mention] ο πιο "ευκολος" τροπος να γραψεις μεγαλο κομματι ειναι με την προσεγγιση της ΣΟΥΙΤΑΣ (Βλεπε eternal champion ή achilles agony and ecstasy). Δεν ειναι παντα ο καλυτερος ομως (μιας κ μπορει να καταληξει συρραφη μικροτερων "κομματιων") και ΣΙΓΟΥΡΑ δεν εινα ο μόνος.
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
Corum Jhaelen Irsei
Δημοσιεύσεις: 331
Εγγραφή: Σάβ 21 Μαρ 2020, 22:20

To ΜΕΓΑΛΟ κομμάτι του δισκου.

Δημοσίευση από Corum Jhaelen Irsei »

εχεις ανοιξει αυτο: viewtopic.php?f=24&t=2573&p=43598&hilit=closing#p43598

γενικως, μικρη διαφορα...
Δεν είμαι καμιά αδερφή να πετάω σπόντες.
Άβαταρ μέλους
Corum Jhaelen Irsei
Δημοσιεύσεις: 331
Εγγραφή: Σάβ 21 Μαρ 2020, 22:20

To ΜΕΓΑΛΟ κομμάτι του δισκου.

Δημοσίευση από Corum Jhaelen Irsei »

εγω βεβαια, ειμαι υποχρεωμενος να πατησω το κουμπακι:
Δεν είμαι καμιά αδερφή να πετάω σπόντες.
Άβαταρ μέλους
Corum Jhaelen Irsei
Δημοσιεύσεις: 331
Εγγραφή: Σάβ 21 Μαρ 2020, 22:20

To ΜΕΓΑΛΟ κομμάτι του δισκου.

Δημοσίευση από Corum Jhaelen Irsei »

Δεν είμαι καμιά αδερφή να πετάω σπόντες.
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6254
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

To ΜΕΓΑΛΟ κομμάτι του δισκου.

Δημοσίευση από theBox »

Δεν το ανοιξα εγω, απο καποιο σπλιτ προηλθε, αλλά ναι υπάρχει σημαντικη αλληλεπικάλυψη μεταξύ των δυο!
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Specialty metal”