Λατινοαμερικάνικο Ατσάλι

Εξεζητημένες συζητήσεις γύρω από το είδος και τη προέλευση.
Άβαταρ μέλους
apeitharxos
Δημοσιεύσεις: 835
Εγγραφή: Σάβ 20 Απρ 2019, 16:18

Λατινοαμερικάνικο Ατσάλι

Δημοσίευση από apeitharxos »

Rider από Βραζιλία, με έντονο άρωμα από NWOBHM και πρώιμους Riot...



Advancing Yokeda:
Ενδεχομένως η πιο ελιτίστικη και απροσπέλαστη μορφή τέχνης να περνά μέσα από λιτές απέριττες φόρμες. Αυτές που η πλειοψηφία θα αγνοήσει ή περιφρονήσει σαν απλοϊκότητα. Εκεί άλλωστε δε στηρίζεται και το 'αληθινό heavy metal'?
Άβαταρ μέλους
Starman
Δημοσιεύσεις: 1530
Εγγραφή: Παρ 02 Νοέμ 2018, 14:09
Τοποθεσία: ATHENS

Λατινοαμερικάνικο Ατσάλι

Δημοσίευση από Starman »

Δεν τους λες και παραγωγικούς με 6 τραγούδια σε 10 χρόνια. Παρόλα αυτά δημιουργούν μια πώρωση καθώς οι ξεκάθαρες επιρροές τους αποδίδονται με τη γνωστή νοτιοαμερικάνικη “βρωμιά”. Έχω την αίσθηση ότι κάπου έχουμε ξαναμιλήσει για αυτούς.
Άβαταρ μέλους
apeitharxos
Δημοσιεύσεις: 835
Εγγραφή: Σάβ 20 Απρ 2019, 16:18

Λατινοαμερικάνικο Ατσάλι

Δημοσίευση από apeitharxos »

Στο metaldome τους είχα ξαναπαρουσιάσει. Ναι, δεν τους λες και παραγωγικούς, αλλά εγώ σε τέτοιες περιπτώσεις έχω μια ρήση: 'Κάποιοι κάποτε, άλλοι ποτέ!'
Advancing Yokeda:
Ενδεχομένως η πιο ελιτίστικη και απροσπέλαστη μορφή τέχνης να περνά μέσα από λιτές απέριττες φόρμες. Αυτές που η πλειοψηφία θα αγνοήσει ή περιφρονήσει σαν απλοϊκότητα. Εκεί άλλωστε δε στηρίζεται και το 'αληθινό heavy metal'?
Άβαταρ μέλους
apeitharxos
Δημοσιεύσεις: 835
Εγγραφή: Σάβ 20 Απρ 2019, 16:18

Λατινοαμερικάνικο Ατσάλι

Δημοσίευση από apeitharxos »

Evil Force, speed/thrash από Παραγουάη...







Advancing Yokeda:
Ενδεχομένως η πιο ελιτίστικη και απροσπέλαστη μορφή τέχνης να περνά μέσα από λιτές απέριττες φόρμες. Αυτές που η πλειοψηφία θα αγνοήσει ή περιφρονήσει σαν απλοϊκότητα. Εκεί άλλωστε δε στηρίζεται και το 'αληθινό heavy metal'?
Άβαταρ μέλους
Starman
Δημοσιεύσεις: 1530
Εγγραφή: Παρ 02 Νοέμ 2018, 14:09
Τοποθεσία: ATHENS

Λατινοαμερικάνικο Ατσάλι

Δημοσίευση από Starman »

Ανάλογης αισθητικής και ύφους οι πιο γνωστοί Κολομβιανοί Nightmare.

Άβαταρ μέλους
apeitharxos
Δημοσιεύσεις: 835
Εγγραφή: Σάβ 20 Απρ 2019, 16:18

Λατινοαμερικάνικο Ατσάλι

Δημοσίευση από apeitharxos »

Η heavy forces ήταν μανούλα στο να βρίσκει εξαιρετικές λατινοαμερικάνικες μπάντες και να κυκλοφορεί τις δουλειές τους...Σχεδόν ήταν εγγύηση σε ό,τι κυκλοφορούσε.
Advancing Yokeda:
Ενδεχομένως η πιο ελιτίστικη και απροσπέλαστη μορφή τέχνης να περνά μέσα από λιτές απέριττες φόρμες. Αυτές που η πλειοψηφία θα αγνοήσει ή περιφρονήσει σαν απλοϊκότητα. Εκεί άλλωστε δε στηρίζεται και το 'αληθινό heavy metal'?
Άβαταρ μέλους
apeitharxos
Δημοσιεύσεις: 835
Εγγραφή: Σάβ 20 Απρ 2019, 16:18

Λατινοαμερικάνικο Ατσάλι

Δημοσίευση από apeitharxos »

Ερώτηση προς διαχειριστές, δημιουργό της στήλης αλλά και λοιπούς: Εδώ βάζουμε μόνο ό,τι είναι στα ευρύτερα όρια του κλασικού metal ή μπορούμε να παρουσιάσουμε και άλλες μπάντες σε πιο ακραίο στυλ π.χ. τους Sarcofago που έχω υπόψιν μου;
Όχι ότι έχει μεγάλη σημασία νομίζω, αλλά ίσως κάποιοι να θέλουν να τα έχουν διαφορετικά γκρουπαρισμένα στο μυαλό τους...
Advancing Yokeda:
Ενδεχομένως η πιο ελιτίστικη και απροσπέλαστη μορφή τέχνης να περνά μέσα από λιτές απέριττες φόρμες. Αυτές που η πλειοψηφία θα αγνοήσει ή περιφρονήσει σαν απλοϊκότητα. Εκεί άλλωστε δε στηρίζεται και το 'αληθινό heavy metal'?
Άβαταρ μέλους
Scrollkeeper
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 5979
Εγγραφή: Παρ 29 Δεκ 2017, 19:30
Επικοινωνία:

Λατινοαμερικάνικο Ατσάλι

Δημοσίευση από Scrollkeeper »

Αν υπάρχει όγκος ντεθομεταλλάδικων λατινοαμερικάνικων μπαντών που θες να βάλεις τότε θα πρότεινα νέο τόπικ για να τα βρίσκουμε πιο εύκολα. τώρα αν είναι 4 - 5 μπάνες νομίζω πως με μια επισήμανση θα μπορούσαν να μπουν κ εδώ. Κ τα δύο «σωστά» είναι :)
They shall grow not old, as we that are left grow old: Age shall not weary them, nor the years condemn. At the going down of the sun and in the morning, We will remember them.
Άβαταρ μέλους
apeitharxos
Δημοσιεύσεις: 835
Εγγραφή: Σάβ 20 Απρ 2019, 16:18

Λατινοαμερικάνικο Ατσάλι

Δημοσίευση από apeitharxos »

Το 1986, κάποιοι Sepultura από το Bello Horizonte της Βραζιλίας, κυκλοφορούν το Morbid Visions.
Ένα χρόνο αργότερα, από την ίδια πόλη, οι Sarcofago, κυκλοφορούν ένα ανάλογης αξίας, και παρόμοιου ύφους βλάσφημο και σκοτεινό αριστούργημα...
Και κάπως έτσι, το black metal και το black/thrash γεννιώνται. Θα μου πεις το black metal γεννήθηκε από τους Venom και τους Slayer, αλλά ίσως στην μορφή που έχει σήμερα, αυτά τα δύο άλμπουμ νομίζω θεωρούνται τα ορόσημα του είδους...
Οι Sarcofago έμελλε να μείνουν για πάντα underground (τόσο το καλύτερο, ωστόσο, κατά τη γνώμη μου)...
Άλλο ένα κοινό των δύο μπαντών, η θρυλική δισκογραφική από την οποία ξεκίνησαν, η Cogumelo Records, η οποία υπάρχει ακόμη, και έχει αναδείξει πολλά μεγάλα ονόματα της Βραζιλίας...





Το 1991, οι Sepultura κυκλοφορούν το Arise, και οι Sarcofago το Laws of Scourge, το δεύτερο full length τους.
Με καλύτερη παραγωγή, και πιο χαμηλές ταχύτητες, το Laws of Scourge αγκαλιάζει πολλά στυλ τα οποία αργότερα κατηγοριοποιήθηκαν ως ξεχωριστά είδη στο metal.
Για παράδειγμα, εδώ ίσως για πρώτη φορά συναντάμε πιο αργά ατμοσφαιρικά περάσματα εμπλουτισμένα με πλήκτρα, όπως λίγο αργότερα θα έκαναν οι rotting christ ή οι varathron, ενώ δεν λείπουν και τα thrash στοιχεία στο στυλ του Arise, συναντάς όμως ακόμη και heavy στοιχεία στο άλμπουμ αυτό...
Γενικά, πρόκειται για ένα από τα σχετικά άγνωστα αριστουργήματα του χώρου...
'Ακρως εντυπωσιακό και το occult εξώφυλλο...

Advancing Yokeda:
Ενδεχομένως η πιο ελιτίστικη και απροσπέλαστη μορφή τέχνης να περνά μέσα από λιτές απέριττες φόρμες. Αυτές που η πλειοψηφία θα αγνοήσει ή περιφρονήσει σαν απλοϊκότητα. Εκεί άλλωστε δε στηρίζεται και το 'αληθινό heavy metal'?
Άβαταρ μέλους
apeitharxos
Δημοσιεύσεις: 835
Εγγραφή: Σάβ 20 Απρ 2019, 16:18

Λατινοαμερικάνικο Ατσάλι

Δημοσίευση από apeitharxos »

Axe Battler, από Χιλή, ίσως η καλύτερη true νεομεφανιζόμενη μπάντα στη Λατινική Αμερική τα τελευταία 10 χρόνια, με στοιχεία από maiden με di anno, και γενικότερα nwobhm.

Με τον τραγουδιστή Juan Pablo τα έχουμε πει και πιει και από κοντά, ήταν εδώ στο up the hammers του 2013 (σε αυτό που έπαιξαν και οι Sarissa τέλος πάντων, αν τώρα κάνω λάθος στην ημερομηνία διορθώστε με). Μάλιστα, πέρυσι με την τραγωδία στο Μάτι με ρωτούσε στο facebook να δει αν είμαι καλά...
Αφού τέλος πάντων του εξήγησα, μου είπε ότι ετοιμάζουν το τρίτο τους άλμπουμ κάποια στιγμή...
Αναμένουμε...


Advancing Yokeda:
Ενδεχομένως η πιο ελιτίστικη και απροσπέλαστη μορφή τέχνης να περνά μέσα από λιτές απέριττες φόρμες. Αυτές που η πλειοψηφία θα αγνοήσει ή περιφρονήσει σαν απλοϊκότητα. Εκεί άλλωστε δε στηρίζεται και το 'αληθινό heavy metal'?
Άβαταρ μέλους
Starman
Δημοσιεύσεις: 1530
Εγγραφή: Παρ 02 Νοέμ 2018, 14:09
Τοποθεσία: ATHENS

Λατινοαμερικάνικο Ατσάλι

Δημοσίευση από Starman »

Ωραίοι οι Axe Battler και θετικό που ετοιμάζουν νέα δουλειά. Νόμιζα ότι είχαν μπει στον “πάγο”. Αφού έπιασες νέα μπάντα από τη Χιλή, να συμπληρώσω από την ίδια χώρα, τους Hemisferio που μετά από αρκετά σιγκλάκια, μόλις την προηγούμενη βδομάδα κυκλοφόρησε το ντεμπούτο τους από τη Dying Victims, με το τίτλο Anacronia. Ευελπιστώ ότι θα το δούμε από τα μέρη μας.
Άβαταρ μέλους
apeitharxos
Δημοσιεύσεις: 835
Εγγραφή: Σάβ 20 Απρ 2019, 16:18

Λατινοαμερικάνικο Ατσάλι

Δημοσίευση από apeitharxos »

Ωραίοι!
Έφερα πριν 3 μήνες κάτι πράγματα από DVP αλλά αυτό, μαζί με κάτι άλλα, ήταν να βγει μετά από λίγες εβδομάδες και δεν το πρόλαβα. Την επόμενη φορά ίσως...
Συνεχίζω, πάλι από Χιλή, με μία ισπανόφωνη μπάντα, με μικρή, αλλά πολύ ενδιαφέρουσα παρουσία...Τυπικά είναι ενεργοί ακόμη, οπότε ας ελπίσουμε να ξαναδούμε κάτι από αυτούς στο μέλλον, καθώς έχουν σιγήσει εδώ και κάποια χρόνια...
Fastter...







Και επίσης, από Κολομβία, μία full female band, τουλάχιστον έτσι ήταν στην αρχή, τελευταία είδα ότι στο μπάσο τώρα έχουν άνδρα...
Sexecution





Advancing Yokeda:
Ενδεχομένως η πιο ελιτίστικη και απροσπέλαστη μορφή τέχνης να περνά μέσα από λιτές απέριττες φόρμες. Αυτές που η πλειοψηφία θα αγνοήσει ή περιφρονήσει σαν απλοϊκότητα. Εκεί άλλωστε δε στηρίζεται και το 'αληθινό heavy metal'?
Άβαταρ μέλους
Starman
Δημοσιεύσεις: 1530
Εγγραφή: Παρ 02 Νοέμ 2018, 14:09
Τοποθεσία: ATHENS

Λατινοαμερικάνικο Ατσάλι

Δημοσίευση από Starman »

Τους Fastter δεν τους ήξερα και εκ πρώτης όψεως δεν μου φάνηκαν κάτι ιδιαίτερο. Τυπικό νοτιοαμερικάνικο thrash. Από την άλλη το ep των Sexecution το είχα ξανακούσει και πραγματικά μου αρέσουν πολύ. Μακάρι να βγάλουν νέα δουλειά και να μη ξεχάσουν να κοτσάρουν σαν bonus και αυτό εδώ.

Ρε Κυριάκο, αφού την εταιρεία την έχεις, δεν την ενεργοποιείς πάλι φέρνοντας προς τα εδώ τέτοιες λατινοαμερικάνικες μπάντες; Υπάρχει κόσμος στην Ευρώπη που ζητάει και ψάχνει κάτι τέτοια.
Άβαταρ μέλους
apeitharxos
Δημοσιεύσεις: 835
Εγγραφή: Σάβ 20 Απρ 2019, 16:18

Λατινοαμερικάνικο Ατσάλι

Δημοσίευση από apeitharxos »

Έχω ήδη κυκλοφορήσει σε βινύλιο μια λατινοαμερικάνικη μπάντα από το '17 ήδη, μην με κατηγορείς εντελώς άδικα.
Υπήρξαν κάποια προσωπικά προβλήματα που με έφεραν κάπως πίσω, από το καλοκαίρι του '17 έως το μισό του '18 και βάλε, τα οποία θέλω να πιστεύω τα έχω αφήσει πίσω οριστικά.
Ετοιμάζεται κάτι αυτό τον καιρό, αφού μπήκαν σε τάξη κάποια πράγματα, όχι από Λ. Αμερική όμως, αλλά υπάρχουν και σκέψεις για μελλοντικές συνεργασίες με μπάντες και από Λ. Αμερική.
Advancing Yokeda:
Ενδεχομένως η πιο ελιτίστικη και απροσπέλαστη μορφή τέχνης να περνά μέσα από λιτές απέριττες φόρμες. Αυτές που η πλειοψηφία θα αγνοήσει ή περιφρονήσει σαν απλοϊκότητα. Εκεί άλλωστε δε στηρίζεται και το 'αληθινό heavy metal'?
Άβαταρ μέλους
Starman
Δημοσιεύσεις: 1530
Εγγραφή: Παρ 02 Νοέμ 2018, 14:09
Τοποθεσία: ATHENS

Λατινοαμερικάνικο Ατσάλι

Δημοσίευση από Starman »

apeitharxos έγραψε: Τρί 16 Ιούλ 2019, 18:32 Έχω ήδη κυκλοφορήσει σε βινύλιο μια λατινοαμερικάνικη μπάντα από το '17 ήδη, μην με κατηγορείς εντελώς άδικα.
Μα αυτό ακριβώς λέω. Αφού έχεις πάρει το βάπτισμα του πυρός με μπάντα από κει κάτω, με τους Metal Grave, μήπως να ανοίξεις εκ νέου δίαυλο επικοινωνίας με τη νότια Αμερική; Πιστεύω ότι πολλές μπάντες θα ενδιαφέρονται να κυκλοφορήσουν τις δουλειές τους σε μια ευρωπαϊκή εταιρεία, έστω και μόνο σε cd. Από τη στιγμή πάντως που ξαναμπαίνεις στο παιχνίδι εύχομαι το καλύτερο.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Specialty metal”