Λατινοαμερικάνικο Ατσάλι

Εξεζητημένες συζητήσεις γύρω από το είδος και τη προέλευση.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
vasilis2112
Δημοσιεύσεις: 933
Εγγραφή: Τρί 02 Οκτ 2018, 02:02

Λατινοαμερικάνικο Ατσάλι

Δημοσίευση από vasilis2112 »

Φαντάζομαι δε θα θες εμένα να σου πω για Resistencia, V8, Emerald Steel που νομίζω δεν έχουν αναφερθεί. Ποσο μάλλον για Rata Blanca.

Πάρτε και κάτι πρόσφατο, για μένα τουλάχιστον συγκλονιστικό!

Άβαταρ μέλους
vasilis2112
Δημοσιεύσεις: 933
Εγγραφή: Τρί 02 Οκτ 2018, 02:02

Λατινοαμερικάνικο Ατσάλι

Δημοσίευση από vasilis2112 »

Κι άλλο συγκλονιστικό!

https://chaos-records.bandcamp.com/albu ... of-mystery
Άβαταρ μέλους
Priamos
Δημοσιεύσεις: 3370
Εγγραφή: Δευ 01 Ιαν 2018, 23:06

Λατινοαμερικάνικο Ατσάλι

Δημοσίευση από Priamos »

Το συγκεκριμενο Brothers μου αρεσε και μενα. Παραδοξως, τιποτα αλλο απο τις μπαντες και τα project του.

Το HEavens Decay αν και ευχαριστο, περιμενα περισσοτερα.
Surreal Killer
Άβαταρ μέλους
vasilis2112
Δημοσιεύσεις: 933
Εγγραφή: Τρί 02 Οκτ 2018, 02:02

Λατινοαμερικάνικο Ατσάλι

Δημοσίευση από vasilis2112 »

Κι εμένα τα grey wolf δε μου αρέσουν καθόλου. Βέβαια κι εκεί φαίνεται ότι είναι καταπληκτικός μπασίστας.

Το heavens decay σε σημεία μου ακούγεται κάπως με τους χρόνους. Δε ξέρω αν είναι επιτηδευμένο ή λάθη με τους μετρονομους και το συγχρονισμό. Αλλιώς μου αρέσει παρα παρα πολύ. Περιμένω έκδοση σε βινύλιο από πέρσι τέτοια εποχή. Έτσι είχανε πει. Επικοινώνησα το καλοκαίρι για να πάρω το CD άμα είναι και μου είπανε ότι δεν ακυρώθηκε το πλάνο, απλά περιμένουμε.
Άβαταρ μέλους
trigger
Δημοσιεύσεις: 562
Εγγραφή: Σάβ 13 Ιαν 2018, 08:07

Λατινοαμερικάνικο Ατσάλι

Δημοσίευση από trigger »





Άβαταρ μέλους
LuciferSteele
Δημοσιεύσεις: 6992
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 10:24

Λατινοαμερικάνικο Ατσάλι

Δημοσίευση από LuciferSteele »

κάπου είχα μιλήσει γιά Battle Raider, χώνει πολύ καλά
We scribe in the dark of the night our Black Steele
The evil rite of the black and the light We now reveal to you
Άβαταρ μέλους
Stormbringer7
Δημοσιεύσεις: 382
Εγγραφή: Τρί 02 Οκτ 2018, 23:33
Τοποθεσία: ATHENS

Λατινοαμερικάνικο Ατσάλι

Δημοσίευση από Stormbringer7 »

Like a man is a mountainside... greatness waits for those who try...none can teach you It's all inside...just climb...
Άβαταρ μέλους
LuciferSteele
Δημοσιεύσεις: 6992
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 10:24

Λατινοαμερικάνικο Ατσάλι

Δημοσίευση από LuciferSteele »

το παραμελήσαμε το τόπικ
πάμε πάλι Αργεντινή
δύο αλμπουμάρες οι Dhak με 14 χρόνια να τις χωρίζουν



οι Bloke είναι από τις πρώτες μπάντες της σκηνής, το άλμπουμ κυκλοφόρησε το 1984, σα να λέμε οι Vice Human της Αργεντινής


κάτι αντίστοιχο ισχύει και για τους Hellion. Πάλι 1984 και στη φωνή ο εμβληματικός Mario Ian
We scribe in the dark of the night our Black Steele
The evil rite of the black and the light We now reveal to you
DeletedUser

Λατινοαμερικάνικο Ατσάλι

Δημοσίευση από DeletedUser »

Απο τα κορυφαια CD στο στυλ, δε βαριεμαι δευτερολεπτο
Τιγκα Running Wild οκ, αλλα πολυ εμπνευσμενο και μεσα στην καβλα ολο το album


και 5 σελιδες χωρις ΤΗΝ κορυφη?
ΤΕΛΕΙΟΤΗΤΑ



Άβαταρ μέλους
rbrigade
Δημοσιεύσεις: 5038
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:54

Λατινοαμερικάνικο Ατσάλι

Δημοσίευση από rbrigade »

Veliciraptor από Αργεντινή, τέρμα maidenικό μέταλ
Άβαταρ μέλους
apeitharxos
Δημοσιεύσεις: 835
Εγγραφή: Σάβ 20 Απρ 2019, 16:18

Re: Λατινοαμερικάνικο Ατσάλι

Δημοσίευση από apeitharxos »

Scrollkeeper έγραψε: Τρί 13 Μαρ 2018, 00:52 Παίδες από περιέργεια εσείς που ασχολείστε, εκτός από Dantesco παίζει τπτ άλλο σε ισπανόφωνο doom?
Δεν είναι ισπανόφωνο, αλλά οι King Heavy είναι ίσως αυτή τη στιγμή η πιο γνωστή doom μπάντα από Χιλή μαζί με Procession.
Βέβαια στα φωνητικά έχουν τον Luce Vee (τον Messiah των φτωχών, από Hooded Priest/Witchmeller Pursuivant) ο οποίος είναι Βέλγος, και ίσως είναι η πιο cult μορφή του doom παγκοσμίως.
Η μπάντα περιοδεύει συνεχώς τα τελευταία χρόνια.



Επίσης, δεν θέλω να πιστεύω ότι έχουμε ξεχάσει τους μεγάλους βραζιλιάνους Dark Avenger, οι οποίοι, στη σκιά των Angra τότε, έβγαλαν εκείνη τη δισκάρα το 2001, το Tales of Avalon.
Με τον Michael Kiske της Βραζιλίας στην φωνή, τον Mário Linhares, ο οποίος τραγουδάει τώρα στη γειτονιά των αγγέλων (πού αλλού άλλωστε θα μπορούσε, με την αγγελική φωνή που διέθετε), καθώς έφυγε πρόπερσι από αυτό τον κόσμο, σε ηλικία μόλις 45 χρονών...

Ακούστε εδώ κομματάρες, για όσους τυχόν έχετε ξεχάσει αυτό το αριστούργημα...





και μια από τις καλύτερες μπαλάντες όλων των εποχών



edit: Tο cd των Dark Avenger είχε κυκλοφορήσει από την megahard, την εταιρεία που είχε κυκλοφορήσει και το 1821 των Marauder, ένα χρόνο νωρίτερα.
Advancing Yokeda:
Ενδεχομένως η πιο ελιτίστικη και απροσπέλαστη μορφή τέχνης να περνά μέσα από λιτές απέριττες φόρμες. Αυτές που η πλειοψηφία θα αγνοήσει ή περιφρονήσει σαν απλοϊκότητα. Εκεί άλλωστε δε στηρίζεται και το 'αληθινό heavy metal'?
Άβαταρ μέλους
apeitharxos
Δημοσιεύσεις: 835
Εγγραφή: Σάβ 20 Απρ 2019, 16:18

Λατινοαμερικάνικο Ατσάλι

Δημοσίευση από apeitharxos »

Arcano από Παραγουάη, αν έπρεπε να περιγράψω τι παίζουν, θα έλεγα: 'αντρικό heavy metal'



Advancing Yokeda:
Ενδεχομένως η πιο ελιτίστικη και απροσπέλαστη μορφή τέχνης να περνά μέσα από λιτές απέριττες φόρμες. Αυτές που η πλειοψηφία θα αγνοήσει ή περιφρονήσει σαν απλοϊκότητα. Εκεί άλλωστε δε στηρίζεται και το 'αληθινό heavy metal'?
Άβαταρ μέλους
Starman
Δημοσιεύσεις: 1530
Εγγραφή: Παρ 02 Νοέμ 2018, 14:09
Τοποθεσία: ATHENS

Λατινοαμερικάνικο Ατσάλι

Δημοσίευση από Starman »

Και γαμώ τις μπάντες. Εντελώς old school, με το σωστό τρόπο και όχι με ρετροκαγκουριές. Έχουν αυτή τη γλυκιά ατσουμπαλιά που σε συνδυασμό με τη μητρική τους γλώσσα σε προδιαθέτουν να ακούσεις μονορούφι τη δουλειά τους. Είχα βρει εύκολα το δεύτερο cd τους, αλλά ψάχνω διακαώς και το πρώτο. Όποιος ξέρει κάτι, ας βοηθήσει. Η μπάντα είναι ο ορισμός της συγκεκριμένης κατηγορίας.
Άβαταρ μέλους
apeitharxos
Δημοσιεύσεις: 835
Εγγραφή: Σάβ 20 Απρ 2019, 16:18

Λατινοαμερικάνικο Ατσάλι

Δημοσίευση από apeitharxos »

Το περίμενα ότι θα τους ξέρεις!
Advancing Yokeda:
Ενδεχομένως η πιο ελιτίστικη και απροσπέλαστη μορφή τέχνης να περνά μέσα από λιτές απέριττες φόρμες. Αυτές που η πλειοψηφία θα αγνοήσει ή περιφρονήσει σαν απλοϊκότητα. Εκεί άλλωστε δε στηρίζεται και το 'αληθινό heavy metal'?
Άβαταρ μέλους
Starman
Δημοσιεύσεις: 1530
Εγγραφή: Παρ 02 Νοέμ 2018, 14:09
Τοποθεσία: ATHENS

Λατινοαμερικάνικο Ατσάλι

Δημοσίευση από Starman »

Με την ευκαιρία της παρουσίασής του και της σχετικής συζήτησης κοίταξα πάλι για το πρώτο ep και είδα ότι επανακυκλοφόρησε το 2017 από τη Βραζιλιάνικη Morbid Tales το 2o ep, When The Full Moon Rises, έχοντας ως bonus το πρώτο συν δύο live τραγούδια.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Specialty metal”