Doom is the true essence of living

Εξεζητημένες συζητήσεις γύρω από το είδος και τη προέλευση.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
apeitharxos
Δημοσιεύσεις: 835
Εγγραφή: Σάβ 20 Απρ 2019, 16:18

Doom is the true essence of living

Δημοσίευση από apeitharxos »

Λοιπόν, όλοι καταλάβατε περί τίνος πρόκειται αυτό το topic.
Εδώ βάζουμε MONO ό,τι αφορά το αγαπημένο μας sub genre.
Ειδικά μάλιστα, στην δυστοπία που ζούμε, δεν θα μπορούσε να λείπει τέτοιο topic, για όποιον αναζητάει μουσική υπόκρουση για να κάνει χαρακίρι.
Εννοείται πως δεκτές θα είναι και οι προτάσεις με τις proto-doom μπάντες, ένα είδος που 'άνθισε' και έβγαλε πολύ αξιόλογα πράγματα πριν λίγα χρόνια. Επίσης και οι stoner-doom μπάντες δεκτές. Όχι όμως μπάντες τύπου PLANET OF ZEUS και τέτοια ξεφτιλίκια. Μπάντες που να έχουν ακούσει τουλάχιστον ακόμη έναν doom δίσκο στην ζωή τους εκτός από το Sabbath Bloody Sabbath.
Εννοείται ότι δεν περιμένω από εσάς να βάλετε μόνο CANDLEMASS, SOLITUDE AETURNUS & PENTAGRAM αλλά και οτιδήποτε δεν έχει υποπέσει στην ευρύτερη αντίληψή μας.

Από την μεριά μου, εγώ θα εγκαινιάσω το topic, με το τραγούδι από τους στίχους του οποίου δανείστηκα τον τίτλο του topic, και το οποίο άσμα (κυριολεκτικά άσμα όμως) έχει μερικούς από τους πιο γαμάτους στίχους που έχω διαβάσει ποτέ, γραμμένους από την Ιερή Καράφλα βεβαίως.

Επίσης, με το Hatred, το πιο doom κομμάτι από το Into Glory Ride, καθώς θεωρώ ότι η υποβλητική ατμόσφαιρα του συγκεκριμένου δίσκου (και ο αργός και βαρύς ρυθμός του λόγω άσματος) αποτέλεσε την βάση για την δημιουργία της ατμόσφαιρας στο είδος που αργότερα μετονoμάστηκε σε κλασσικό epic-doom.

Τρίτο κομμάτι είναι αυτό που εύχομαι να συμβαίνει κάθε φορά που θα μπαίνει κάποιος αναγνώστης εδώ μέσα. Ένα ντους (όχι σκωτσέζικο) από doom ήχους στα αυτιά του.

Και τέταρτον: Κλείνω την πρώτη δημοσίευση του topic, με το κομμάτι ορόσημο στο είδος.









Ξέρω βέβαια ότι άτομα όπως ο [mention]CountRaven[/mention] & o [mention]Zippo190[/mention] χύνουν ήδη με αυτό το topic, και περιμένω μεγάλη συμβολή από προτάσεις εκ μέρους τους.
Advancing Yokeda:
Ενδεχομένως η πιο ελιτίστικη και απροσπέλαστη μορφή τέχνης να περνά μέσα από λιτές απέριττες φόρμες. Αυτές που η πλειοψηφία θα αγνοήσει ή περιφρονήσει σαν απλοϊκότητα. Εκεί άλλωστε δε στηρίζεται και το 'αληθινό heavy metal'?
Άβαταρ μέλους
Blackwinged
Δημοσιεύσεις: 398
Εγγραφή: Σάβ 26 Οκτ 2019, 18:33
Τοποθεσία: Ιωάννινα

Doom is the true essence of living

Δημοσίευση από Blackwinged »

Από τα υπερ-αγαπημένα μου υποείδη. Καταρχήν συμφωνώ και με τις προτάσεις παραπάνω. Έτσι εντελώς πρόχειρα να τσοντάρω τα εξής.




Άβαταρ μέλους
Advancing Yokeda
Δημοσιεύσεις: 2627
Εγγραφή: Πέμ 17 Οκτ 2019, 11:33

Doom is the true essence of living

Δημοσίευση από Advancing Yokeda »

Εδώ μερικά από τα αγαπημένα μου doom...























Behold their steel
Black forever
On their blades the curse
The sorcery of death
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6254
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

Doom is the true essence of living

Δημοσίευση από theBox »

Εγω πάντως ξεκίνησα απο ΕΔΩ....














Με το τελευταιο να ειναι σαφως πιο "ξεφτιλε" αισθητικα απο τα υπολοιπα, αλλα τοτε μας άρεσε (κι ακομα ισως).
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
Zippo190
Δημοσιεύσεις: 8724
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 22:12

Doom is the true essence of living

Δημοσίευση από Zippo190 »

μπορώ να πω ότι δεν είμαι ο μεγαλύτερος ντουμάς που υπάρχει και όσο περνάει ο καιρός ψιλο-απομακρύνομαι. Βέβαια το επικό ντούμ τύπου Candlemass/Solitude Aeturnus πάντα θα βρίσκει θέση στην δισκοθήκη μου.

Για το τόπικ ΑΠΛΑ να βάλω αυτό....
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Άβαταρ μέλους
apeitharxos
Δημοσιεύσεις: 835
Εγγραφή: Σάβ 20 Απρ 2019, 16:18

Doom is the true essence of living

Δημοσίευση από apeitharxos »

Zippo190 έγραψε: Δευ 30 Νοέμ 2020, 19:43 μπορώ να πω ότι δεν είμαι ο μεγαλύτερος ντουμάς που υπάρχει και όσο περνάει ο καιρός ψιλο-απομακρύνομαι.
Έχεις απομακρυνθεί από την κουγκαρολατρεία, όπως είχε δηλώσει πριν κάποιο καιρό :love2: :love2: :love2: , οπότε κάποια άλλα είναι λογικά παρελκόμενα...
Advancing Yokeda:
Ενδεχομένως η πιο ελιτίστικη και απροσπέλαστη μορφή τέχνης να περνά μέσα από λιτές απέριττες φόρμες. Αυτές που η πλειοψηφία θα αγνοήσει ή περιφρονήσει σαν απλοϊκότητα. Εκεί άλλωστε δε στηρίζεται και το 'αληθινό heavy metal'?
Άβαταρ μέλους
Xstroyer
Δημοσιεύσεις: 1850
Εγγραφή: Πέμ 11 Ιαν 2018, 12:26

Doom is the true essence of living

Δημοσίευση από Xstroyer »

Αφήνω αυτό εδώ και επανέρχομαι.

Doomicus Metallicus: The Chronicles of Doom Metal - 13 Chapters of Sorrow:
https://crystal-logic.blogspot.com/2020 ... -doom.html
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14656
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Doom is the true essence of living

Δημοσίευση από CountRaven »

Αν και προσωπικά πιστεύω ότι για τις νέες μπάντες / κυκλοφορίες, καλό είναι να ανοίγονται ξεχωριστά τόπικ για να μην χάνεται η μπάλα και η πληροφορία, φυσικά και θα στηρίξω

Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Απάντηση

Επιστροφή στο “Specialty metal”