Το part ΙΙ κατουραει το part Ι

Εξεζητημένες συζητήσεις γύρω από το είδος και τη προέλευση.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
castledemon
Δημοσιεύσεις: 932
Εγγραφή: Δευ 02 Απρ 2018, 14:02

Το part ΙΙ κατουραει το part Ι

Δημοσίευση από castledemon »

Σχεδόν πάντα, σε όλες τις κυκλοφορίες, όπως και στις περισσότερες ταινίες, το part I είναι πολύ ανώτερο του part II.
Τρανταχτα παραδείγματα που δε θα έπρεπε να τα ακουμπήσει κανείς είναι τα
Operation Mindcrime, Land of the Free κτλ.

Ωστόσο υπάρχουν μερικές περιπτώσεις όπου το Part II είναι πάρα πολύ αξιόλογο (αν όχι ισάξιο ή καλύτερο του Part I).

Έχετε υπόψιν σας καποια τέτοια κυκλοφορία;
Για την ώρα μπορώ να σκεφτώ μόνο το
KEEPER II
SAVIOUR MACHINE II
Άβαταρ μέλους
Vic
Δημοσιεύσεις: 536
Εγγραφή: Τετ 28 Μαρ 2018, 19:22
Τοποθεσία: Crete
Επικοινωνία:

Το part ΙΙ κατουραει το part Ι

Δημοσίευση από Vic »

Στην κατηγορία πάρα πολύ αξιόλογα κλπ θα έβαζα και τα Virgin Steele, ίσως το Marriage το 2 να το έχω ακούσει και περισσότερο. Keeper II εννοείται αν και σαφώς αγαπώ το 1 περισσότερο.

Επίσης στην λίστα με άλμπουμ που δεν έπρεπε να ακουμπηθούν ήταν και το Abigail. Υποτίθεται και το τελευταίο Blind Guardian είναι σίκουελ του Imaginations, μην πω τώρα κάτι βαρύ.
Άβαταρ μέλους
LuciferSteele
Δημοσιεύσεις: 6992
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 10:24

Το part ΙΙ κατουραει το part Ι

Δημοσίευση από LuciferSteele »

δε συμφωνώ με τίποτα γιά Saviour Machine ενώ στην περίπτωση του Keepers είχαμε και Part III!!!
We scribe in the dark of the night our Black Steele
The evil rite of the black and the light We now reveal to you
Άβαταρ μέλους
castledemon
Δημοσιεύσεις: 932
Εγγραφή: Δευ 02 Απρ 2018, 14:02

Το part ΙΙ κατουραει το part Ι

Δημοσίευση από castledemon »

LuciferSteele έγραψε:δε συμφωνώ με τίποτα γιά Saviour Machine ενώ στην περίπτωση του Keepers είχαμε και Part III!!!
Δε χρειάζεται να είναι καλύτερο το ΙΙ (ο τίτλος ήταν παραπλανητικος click bait) αλλά αρκεί να είναι μια πολύ αξιόλογη δουλειά που δικαιολογημενα αποτελεί συνέχεια του προηγούμενου
Άβαταρ μέλους
Zippo190
Δημοσιεύσεις: 8724
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 22:12

Το part ΙΙ κατουραει το part Ι

Δημοσίευση από Zippo190 »

Vic έγραψε: Παρ 27 Ιούλ 2018, 19:27 Στην κατηγορία πάρα πολύ αξιόλογα κλπ θα έβαζα και τα Virgin Steele, ίσως το Marriage το 2 να το έχω ακούσει και περισσότερο.
Αν προσπαθείς να κάνεις σύγκριση των δύο marriage τότε ενδεχομένως να βραχυκυκλώσεις.
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Άβαταρ μέλους
Metal_Warrior
Δημοσιεύσεις: 1159
Εγγραφή: Τρί 02 Ιαν 2018, 19:18

Το part ΙΙ κατουραει το part Ι

Δημοσίευση από Metal_Warrior »

ενδιαφέρον τοπικ! δεν μπορώ να σκεφτώ ένα παράδειγμα που να ισχύει... για saviour machine ειναι ακριβώς το αντίθετο, για helloween ειναι ισοπαλία για μένα προσωπικά
Άβαταρ μέλους
rbrigade
Δημοσιεύσεις: 5038
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:54

Το part ΙΙ κατουραει το part Ι

Δημοσίευση από rbrigade »

Ε ναι, από που κι ως που καλύτερο το 2o SM; Μιλάμε το πρώτο είναι όλο έπος και το δεύτερο είναι σχεδόν όλο ύπνος βαθύς με κάνα δυο έπη. Επίσης Keepers μάλλον πάει προς ισοπαλία το πράγμα ή νίκη στα σημεία του Ι. Από VS αν και είχα λιώσει το δεύτερο Marriage το οποίο είχα αγοράσει την εποχή της κυκλοφορίας του, το Ι έχει και αυτό σουξεδάρες και κομματάρες. Γενικά όταν το ΙΙ είναι αμέσως μετά το Ι τότε είναι αξιοπρεπές ή και ισάξιο, αν μεσολαβούν χρόνια γελάνε και τα τσιμέντα στην όποια σύγκριση. Από όλα όσα αναφέρθηκαν το μόνο που βρίσκω αξιόλογο είναι το Land of the free II, ήταν πραγματικά καλό. Επίσης πολύ καλό θυμάμαι να ήταν το Paradox II των Royal Hunt, έχω καιρό να το ακούσω.
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6255
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

Το part ΙΙ κατουραει το part Ι

Δημοσίευση από theBox »

rbrigade έγραψε: Σάβ 28 Ιούλ 2018, 00:07 Γενικά όταν το ΙΙ είναι αμέσως μετά το Ι τότε είναι αξιοπρεπές ή και ισάξιο.
Πόλυ σωστο, και μάλιστα στις περιπτώσεις που συζητάμε (keepers και marriage), πρόκειται κατ ουσιαν για το ίδιο άλμπου που απλά για λόγους μάρκετινγκ χρείαστηκε να σπάσει σε δύο μέρη, με κομμάτια που γράφτηκαν ακριβώς στα ίδια sessions.
Αν έπρεπε να διαχωρίσω, θα έλεγα το keeper2 > keeper1 (το πρώτο παντα μου ακουγοταν κάπως ημιτελες) , ενώ marriage1 > marriage2 (οριακά) ,γιατι η δυάδα last supper και trial of tears αποτελούσε πάντα προσωπικο μου κόλλημα.

Σε επίπεδο τραγουδιών, θα έλεγα
Shadow gallery - cliffhanger 2 > cliffhanger 1
Blind guardian - Bard's song 2 > bard's song 1. To hobbit μπορει να ειναι και το αγαπημένο μου κομματι γκαρντιαν εβερ.
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
Xstroyer
Δημοσιεύσεις: 1851
Εγγραφή: Πέμ 11 Ιαν 2018, 12:26

Το part ΙΙ κατουραει το part Ι

Δημοσίευση από Xstroyer »

Πραγματικά, όσο καλό και αν είναι το Saviour Machine II, το πρώτο είναι μοναδικό και άπιαστο.

Από τα υπόλοιπα που αξίζουν, για εμένα προσωπικά, το VS Μarriage... 2 είναι ένα σκαλοπάτι πάνω από το πρώτο. Το Crown of Glory είναι από τα αγαπημένα μου VS κομμάτια

Στη περίπτωση του Keeper, μη ξεχνάμε τη παράμετρο ότι όλα τα κομμάτια γράφτηκαν μαζί, αφού θεωρητικά, η μπάντα ήθελε ένα album αλλά η εταιρία τελικά το "έσπασε" στα δύο. Αν πιάσουμε ανάλογες περιπτώσεις, υπάρχει το Nordland 2 (Bathory).

Και φυσικά, το Use Your Illusion 2 (GnR) το οποίο βγήκε ταυτόχρονα με το πρώτο.
Άβαταρ μέλους
castledemon
Δημοσιεύσεις: 932
Εγγραφή: Δευ 02 Απρ 2018, 14:02

Το part ΙΙ κατουραει το part Ι

Δημοσίευση από castledemon »

Έχει ακούσει κάνεις το Crimson II από edge of sanity? Το Crimson είναι ο αγαπημένος μου Death METAL δίσκος μαζί με τα gallery / minds eye των dark tranquility
Άβαταρ μέλους
dargaard-79
Δημοσιεύσεις: 280
Εγγραφή: Δευ 29 Ιαν 2018, 15:15

Το part ΙΙ κατουραει το part Ι

Δημοσίευση από dargaard-79 »

castledemon έγραψε: Τετ 08 Αύγ 2018, 23:51 Έχει ακούσει κάνεις το Crimson II από edge of sanity? Το Crimson είναι ο αγαπημένος μου Death METAL δίσκος μαζί με τα gallery / minds eye των dark tranquility
πολυ καλο το Crimson 2 αλλα το πρωτο ειναι αφταστο. Ενα τραγούδι, ενας δισκος, ενας ΥΜΝΟΣ
Απάντηση

Επιστροφή στο “Specialty metal”