Οι Σπανιότερες Κυκλοφορίες στο Metal

Εξεζητημένες συζητήσεις γύρω από το είδος και τη προέλευση.
Άβαταρ μέλους
Cursed
Δημοσιεύσεις: 116
Εγγραφή: Τετ 10 Οκτ 2018, 13:00

Οι Σπανιότερες Κυκλοφορίες στο Metal

Δημοσίευση από Cursed »

Ανοίγω και εγώ με την σειρά μου καινούργιο Topic.

Οι πιο σπάνιες κυκλοφορίες στο Metal, Holy Grail κτλπ.

Ξεκινάμε με:

METAL MERCHANT - METAL MERCHANT
1986 US Metal
Συνημμένα
metal merchant.jpg
metal merchant.jpg (66.21 KiB) Προβλήθηκε 7046 φορές
Άβαταρ μέλους
Priamos
Δημοσιεύσεις: 3368
Εγγραφή: Δευ 01 Ιαν 2018, 23:06

Οι Σπανιότερες Κυκλοφορίες στο Metal

Δημοσίευση από Priamos »

Αδερφέ για να γίνεται σωστά η δουλειά - είμαι της άποψης- καλο είναι να βάζουμε και ένα ηχητικό δείγμα.

On topic:

Από τα καλά υπερσπανια.
Surreal Killer
Άβαταρ μέλους
Cursed
Δημοσιεύσεις: 116
Εγγραφή: Τετ 10 Οκτ 2018, 13:00

Οι Σπανιότερες Κυκλοφορίες στο Metal

Δημοσίευση από Cursed »

Metal Merchant

Άβαταρ μέλους
RedSharks
Δημοσιεύσεις: 329
Εγγραφή: Τετ 12 Σεπ 2018, 10:25

Οι Σπανιότερες Κυκλοφορίες στο Metal

Δημοσίευση από RedSharks »

Paradoxx - Plan of Attak (1985)

Αμέσως μετά το τύπωμα του δίσκου, η μπάντα κατέστρεψε τις περισσότερες κόπιες λόγω ενός λάθους στο layout, κρατώντας μόνο 50 κόπιες τις οποίες μοίρασε σε φίλους, κάνοντας έτσι τον δίσκο της έναν από τους σπανιότερους στην ιστορία του metal (δεν γνωρίζω αν θεωρείται σπανιότερο από το Metal Merchant).

«Paradoxx's mini-album is one of the rarest and most valuable metal items (sold for more than $1800 on eBay in January '06 and for $4100 in September '16). It has never been available for retail sales; only a few copies were handed out to press and friends.»

Άβαταρ μέλους
RedSharks
Δημοσιεύσεις: 329
Εγγραφή: Τετ 12 Σεπ 2018, 10:25

Οι Σπανιότερες Κυκλοφορίες στο Metal

Δημοσίευση από RedSharks »

Street Child - Street Child (EP, 1989)

US metal με ψιλοαπάλευτα φάλτσα φωνητικά. Πωλείται σε τιμές 600 - 1200 ευρώ.

Άβαταρ μέλους
RedSharks
Δημοσιεύσεις: 329
Εγγραφή: Τετ 12 Σεπ 2018, 10:25

Οι Σπανιότερες Κυκλοφορίες στο Metal

Δημοσίευση από RedSharks »

Graven Image - People in Hell Want Ice Water (1984, 12" single-sided vinyl, 200 κόπιες σύμφωνα με το Discogs)

US Metal με φοβερές κιθάρες και εξαιρετικά φωνητικά

«MLP is claimed to be one of the rarest Heavy Metal records ever, its usual price is around $1000. (usually few hundred bucks more).» [Αν και σύμφωνα με το Sales History του Discogs πουλήθηκε ένα πριν ένα χρόνο για €9.56 o_O o_O o_O o_O ]

Άβαταρ μέλους
Scrollkeeper
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 5979
Εγγραφή: Παρ 29 Δεκ 2017, 19:30
Επικοινωνία:

Οι Σπανιότερες Κυκλοφορίες στο Metal

Δημοσίευση από Scrollkeeper »

RedSharks έγραψε: Πέμ 11 Οκτ 2018, 00:41 [Αν και σύμφωνα με το Sales History του Discogs πουλήθηκε ένα πριν ένα χρόνο για €9.56 o_O o_O o_O o_O ]
Αν δεν είναι κάποιο λάθος, ενδεχομένως κάποιος να πήγε να χειραγωγήσει την τιμή :D :twisted:
They shall grow not old, as we that are left grow old: Age shall not weary them, nor the years condemn. At the going down of the sun and in the morning, We will remember them.
Άβαταρ μέλους
RedSharks
Δημοσιεύσεις: 329
Εγγραφή: Τετ 12 Σεπ 2018, 10:25

Οι Σπανιότερες Κυκλοφορίες στο Metal

Δημοσίευση από RedSharks »

Scrollkeeper έγραψε: Πέμ 11 Οκτ 2018, 00:58
RedSharks έγραψε: Πέμ 11 Οκτ 2018, 00:41 [Αν και σύμφωνα με το Sales History του Discogs πουλήθηκε ένα πριν ένα χρόνο για €9.56 o_O o_O o_O o_O ]
Αν δεν είναι κάποιο λάθος, ενδεχομένως κάποιος να πήγε να χειραγωγήσει την τιμή :D :twisted:
Μάλλον αυτό θα συμβαίνει που λες, αν και εγώ ο αφελής στην αρχή το πίστεψα... :D
Άβαταρ μέλους
Priamos
Δημοσιεύσεις: 3368
Εγγραφή: Δευ 01 Ιαν 2018, 23:06

Οι Σπανιότερες Κυκλοφορίες στο Metal

Δημοσίευση από Priamos »

RedSharks έγραψε: Πέμ 11 Οκτ 2018, 00:28 Street Child - Street Child (EP, 1989)

US metal με ψιλοαπάλευτα φάλτσα φωνητικά. Πωλείται σε τιμές 600 - 1200 ευρώ.

Ελπίζω να μη τσιγκλαω πολύ τους "πρώτοεκδοσιτες", αλλά εδώ φαίνεται η "ανωμαλία" της εμμονής με την first press. Βγήκε μια ωραία επανακυκλοφορια προσφάτως, με 3 αξιοπρεπή μπόνους, και αντί αυτή να γίνει ανάρπαστη, προτιμούν τη "λειψή" πρώτη έκδοση. Sorry παίδες, αλλά εγώ δεν μπόρεσα να ταυτιστώ ποτέ μ αυτή τη νοοτροπία. Η παραπάνω μουσική, είναι πάντα συντριπτικό επιχείρημα , στη συνείδηση μου, υπέρ της αγοράς κάποιας έκδοσης.

ΥΓ. Παρεπιπτόντως, είναι πράγματι μέτρια μπάντα . Απορώ γιατί πήρα την επανακυκλοφορία... :D
Surreal Killer
Άβαταρ μέλους
RedSharks
Δημοσιεύσεις: 329
Εγγραφή: Τετ 12 Σεπ 2018, 10:25

Οι Σπανιότερες Κυκλοφορίες στο Metal

Δημοσίευση από RedSharks »

Και κάτι τελευταίο για σήμερα. Υπεργαμάτο US heavy metal με χριστιανικούς στίχους. Cult εξωφυλλάρα. Δεν γνωρίζουμε κάτι για αριθμό κομματιών που κόπηκαν. Τιμή γύρω στα 500 ευρώ.

Emerald - Armed for Battle (1987)

Άβαταρ μέλους
starchild
Δημοσιεύσεις: 275
Εγγραφή: Τετ 10 Ιαν 2018, 17:05

Οι Σπανιότερες Κυκλοφορίες στο Metal

Δημοσίευση από starchild »

Υπάρχει μια λεπτή διαχωριστική γραμμή του Σπανιου με το Ακριβό.
Για παράδειγμα τα τελευταία 10 χρόνια εχω δει περισσοτερες κοπιες Graven Image και Heathens Rage απ'ότι π.χ. το Ninja - Invincible.
Το Graven βαράει 400αρια, το Heathens 300αρια και το Ninja αμα εμφανιστει φευγει στο 60αρι.
Ο,τι ειναι πανακριβο (προσφορά-ζητηση) δεν σημαινει ειναι και υπερσπάνιο.
Άβαταρ μέλους
Silenius
Δημοσιεύσεις: 705
Εγγραφή: Σάβ 03 Φεβ 2018, 15:13

Οι Σπανιότερες Κυκλοφορίες στο Metal

Δημοσίευση από Silenius »

Priamos έγραψε: Πέμ 11 Οκτ 2018, 01:04
RedSharks έγραψε: Πέμ 11 Οκτ 2018, 00:28 Street Child - Street Child (EP, 1989)

US metal με ψιλοαπάλευτα φάλτσα φωνητικά. Πωλείται σε τιμές 600 - 1200 ευρώ.

Ελπίζω να μη τσιγκλαω πολύ τους "πρώτοεκδοσιτες", αλλά εδώ φαίνεται η "ανωμαλία" της εμμονής με την first press. Βγήκε μια ωραία επανακυκλοφορια προσφάτως, με 3 αξιοπρεπή μπόνους, και αντί αυτή να γίνει ανάρπαστη, προτιμούν τη "λειψή" πρώτη έκδοση. Sorry παίδες, αλλά εγώ δεν μπόρεσα να ταυτιστώ ποτέ μ αυτή τη νοοτροπία. Η παραπάνω μουσική, είναι πάντα συντριπτικό επιχείρημα , στη συνείδηση μου, υπέρ της αγοράς κάποιας έκδοσης.

ΥΓ. Παρεπιπτόντως, είναι πράγματι μέτρια μπάντα . Απορώ γιατί πήρα την επανακυκλοφορία... :D
Ρε συ, δεν είναι το ίδιο. Και το αφισόραμα έχει πίνακα του Πικάσο με πολύ πιο ζωντανά χρώματα αλλά δεν έχει σχέση ο αυθεντικός. Εκεί είναι η "ανωμαλία" του συλλέκτη. Αν ρωτάς εμένα, θα ήθελα να έχω και τις δύο εκδόσεις. Την 1η γιατί πολύ απλά είναι 1η και την επανέκδοση για τα extra που προσφέρει. Αν με ανάγκαζαν να έχω μια από τις 2, θα επέλεγα την 1η. Και ας είναι "λειψή". Είναι η έκδοση που βγήκε, όταν βγήκε. Έχει την παλιατζούρα πάνω της, τη "μυρωδιά" της εποχής της.
Άβαταρ μέλους
Silenius
Δημοσιεύσεις: 705
Εγγραφή: Σάβ 03 Φεβ 2018, 15:13

Οι Σπανιότερες Κυκλοφορίες στο Metal

Δημοσίευση από Silenius »

starchild έγραψε: Πέμ 11 Οκτ 2018, 07:43 Υπάρχει μια λεπτή διαχωριστική γραμμή του Σπανιου με το Ακριβό.
Για παράδειγμα τα τελευταία 10 χρόνια εχω δει περισσοτερες κοπιες Graven Image και Heathens Rage απ'ότι π.χ. το Ninja - Invincible.
Το Graven βαράει 400αρια, το Heathens 300αρια και το Ninja αμα εμφανιστει φευγει στο 60αρι.
Ο,τι ειναι πανακριβο (προσφορά-ζητηση) δεν σημαινει ειναι και υπερσπάνιο.
Μεγάλη αλήθεια. Υπάρχουν "ακριβά" που τα βλέπεις συνέχεια μπροστά σου και υπάρχουν "φτηνά" που δεν τα βρίσκεις με τίποτα.
Άβαταρ μέλους
white_knight
Δημοσιεύσεις: 596
Εγγραφή: Τετ 07 Μαρ 2018, 16:33
Επικοινωνία:

Οι Σπανιότερες Κυκλοφορίες στο Metal

Δημοσίευση από white_knight »

Mια χαρα ειναι το street child,οχι και μέτριο.To παρακάτω θυμάμαι πριν αρκετά χρονια το είχε πληρώσει ενας γνωστός 800

Άβαταρ μέλους
starchild
Δημοσιεύσεις: 275
Εγγραφή: Τετ 10 Ιαν 2018, 17:05

Οι Σπανιότερες Κυκλοφορίες στο Metal

Δημοσίευση από starchild »

RedSharks έγραψε: Πέμ 11 Οκτ 2018, 01:02
Scrollkeeper έγραψε: Πέμ 11 Οκτ 2018, 00:58
RedSharks έγραψε: Πέμ 11 Οκτ 2018, 00:41 [Αν και σύμφωνα με το Sales History του Discogs πουλήθηκε ένα πριν ένα χρόνο για €9.56 o_O o_O o_O o_O ]
Αν δεν είναι κάποιο λάθος, ενδεχομένως κάποιος να πήγε να χειραγωγήσει την τιμή :D :twisted:
Μάλλον αυτό θα συμβαίνει που λες, αν και εγώ ο αφελής στην αρχή το πίστεψα... :D
Αυτές οι θεωρίες συνομοσίας γενικά δεν πολυευθσταθούν.
Οι πλείστες τιμές "bargains" στο discogs, αν δεν αφορουν λάθος καταχώρηση, είναι πέρα για πέρα αληθινές.
Ο πωλητής δεν ειχε ιδέα τι πουλούσε.
Ειδικά στις αρχές πριν να βγάζει το discogs suggested prices, και οταν κάτι δεν εχει πουληθεί ποτέ ξανά τότε η άγνοια κοστιζει στον πωλητή. Έχω μερικά παραδείγματα προσωπικής εμπειρίας, συμπεριλαμβανομένου και "μυθικού δίσκου" αξίας τεσσάρων ψηφίων
Απάντηση

Επιστροφή στο “Specialty metal”