Οι Σπανιότερες Κυκλοφορίες στο Metal

Εξεζητημένες συζητήσεις γύρω από το είδος και τη προέλευση.
Άβαταρ μέλους
white_knight
Δημοσιεύσεις: 596
Εγγραφή: Τετ 07 Μαρ 2018, 16:33
Επικοινωνία:

Οι Σπανιότερες Κυκλοφορίες στο Metal

Δημοσίευση από white_knight »

Επισης πολύ σπάνιο το original απ'οτι θυμάμαι και με μεγάλη μουσική αξία:

Άβαταρ μέλους
Cursed
Δημοσιεύσεις: 116
Εγγραφή: Τετ 10 Οκτ 2018, 13:00

Οι Σπανιότερες Κυκλοφορίες στο Metal

Δημοσίευση από Cursed »

Έυγε παίδες. Ωραία όλα μέχρι τώρα.
Συνεχίζω με αυτό:

Far East - Ripper Slasher
Single 1984
far east.jpg
far east.jpg (17.39 KiB) Προβλήθηκε 6475 φορές
Άβαταρ μέλους
Xstroyer
Δημοσιεύσεις: 1850
Εγγραφή: Πέμ 11 Ιαν 2018, 12:26

Οι Σπανιότερες Κυκλοφορίες στο Metal

Δημοσίευση από Xstroyer »

Far East από τα πιο περιζήτητα items σε λίστες συλλεκτών.

Γενικώς, υπάρχουν 2 άλλες υποκατηγορίες: τα "γνωστά" σπάνια (π.χ. Emerald) και τα "άγνωστα" σπάνια (π.χ. Far East). Oι μεγαλοσυλλέκτες τα έχουν σχεδόν όλα τα γνωστά και οι "wantlist" τους περιλαμβάνουν τίτλους που δεν είναι ιδιαίτερα γνωστοί. Δύσκολα θα βρεις Γερμανό-Ελβετό γνωστό συλλέκτη που να μην έχει Emerald, Leather Nunn κτλ, αλλά σχεδόν κανείς δεν έχει Far East ή Thynn Ice.

Φυσικά, η συνάρτηση σπανιότητα - ποιότητα είναι ένα άλλο μεγάλο θέμα που θέλει διαφορετική προσέγγιση. Δίσκοι του 5ευρου τσακίζουν πολλά "χιλιάρικα".
Άβαταρ μέλους
Cursed
Δημοσιεύσεις: 116
Εγγραφή: Τετ 10 Οκτ 2018, 13:00

Οι Σπανιότερες Κυκλοφορίες στο Metal

Δημοσίευση από Cursed »

Thynn Ice.
Ωραία, προχωράμε δυνατά.

Άβαταρ μέλους
starchild
Δημοσιεύσεις: 275
Εγγραφή: Τετ 10 Ιαν 2018, 17:05

Οι Σπανιότερες Κυκλοφορίες στο Metal

Δημοσίευση από starchild »

Thynn Ice ασυλληπτο έπος.

Μια μεγάλη μου λατρεία, αν και όχι τόσο στα TOP holy grails ειναι οι X-Caliber
Άβαταρ μέλους
RedSharks
Δημοσιεύσεις: 329
Εγγραφή: Τετ 12 Σεπ 2018, 10:25

Οι Σπανιότερες Κυκλοφορίες στο Metal

Δημοσίευση από RedSharks »

Συνεχίζουμε με ένα από τα Ιερά Δισκοπότηρα των απανταχού συλλεκτών. Βγήκε μόνο σε 100 κόπιες, το οποίο σημαίνει ότι είναι ένα κιχ πιο κάτω από Paradoxx και Metal Merchant σε σπανιότητα (και καλύτερο και από τα 2 μουσικά).

Militia - The Sybling (1986) -- Καταιγιστικό US power/thrash

«The EP was officially released as a 12" limited to 100 copies. Bootlegged on 7" sometime in the early '90s. One of the most sought after metal collector items, the original has sold for $3000 and even the bootleg goes for over $50. Also bootlegged on a split CD by Revenge of True Metal Records.»

Άβαταρ μέλους
Cursed
Δημοσιεύσεις: 116
Εγγραφή: Τετ 10 Οκτ 2018, 13:00

Οι Σπανιότερες Κυκλοφορίες στο Metal

Δημοσίευση από Cursed »

Άλλο ένα πολύ δύσκολο.

Amethyst - Outside of Nowhere
EP 1984

Προσοχή έχει βγεί Counterfeit.

Άβαταρ μέλους
vasilis2112
Δημοσιεύσεις: 933
Εγγραφή: Τρί 02 Οκτ 2018, 02:02

Οι Σπανιότερες Κυκλοφορίες στο Metal

Δημοσίευση από vasilis2112 »

Το Thynn Ice έχει βγει μόνο σε fest press σε μονοψήφιο αριθμό αντιτύπων.
Επίσης το γαλλικό Anthracite που πρόσφατα επανακυκλοφόρησε από τη No Remorse φημολογήτο ότι είχε κυκλοφορήσει σε κάτι σαν 25 κοπιες αν και νομίζω ότι καταρρίφθηκε αυτή η θεωρία.
Άβαταρ μέλους
RedSharks
Δημοσιεύσεις: 329
Εγγραφή: Τετ 12 Σεπ 2018, 10:25

Οι Σπανιότερες Κυκλοφορίες στο Metal

Δημοσίευση από RedSharks »

Κάτι σίγουρα όχι τοοοοόσο σπάνιο όσο αυτά που αναφέρθηκαν μέχρι τώρα. Στο discogs υπάρχουν αυτή τη στιγμή 2 sealed κόπιες στα 260 και 300 ευρώ.

Xcel - Deliver This Dream (1986) --- Obscure US heavy/power διαμαντάκι

Άβαταρ μέλους
Cursed
Δημοσιεύσεις: 116
Εγγραφή: Τετ 10 Οκτ 2018, 13:00

Οι Σπανιότερες Κυκλοφορίες στο Metal

Δημοσίευση από Cursed »

Κάτι εκτός Αμερικής τώρα:
Ιταλία.

Morgana - Morgana
EP 1988

Άβαταρ μέλους
Xstroyer
Δημοσιεύσεις: 1850
Εγγραφή: Πέμ 11 Ιαν 2018, 12:26

Οι Σπανιότερες Κυκλοφορίες στο Metal

Δημοσίευση από Xstroyer »

vasilis2112 έγραψε: Πέμ 11 Οκτ 2018, 12:21 Το Thynn Ice έχει βγει μόνο σε fest press σε μονοψήφιο αριθμό αντιτύπων.
Επίσης το γαλλικό Anthracite που πρόσφατα επανακυκλοφόρησε από τη No Remorse φημολογήτο ότι είχε κυκλοφορήσει σε κάτι σαν 25 κοπιες αν και νομίζω ότι καταρρίφθηκε αυτή η θεωρία.
To Τhynn Ice τυπώθηκε 20 κόπιες. Fact. Στην ουσία πρόκειται για test pressing album που δεν κυκλοφόρησε ποτέ. Για κάποια άλλα, και το Anthracite παρόμοιας λογικής είναι, αλλά μπορεί το συγκεκριμένο να είναι περίπτωση Paradoxx που λένε ότι υπάρχει μια κούτα κόπιες και αυτοί που τις έχουν μπορεί να είναι λίγο παραπάνω από τη φημολογούμενη διαθεσιμότητα.
Άβαταρ μέλους
Xstroyer
Δημοσιεύσεις: 1850
Εγγραφή: Πέμ 11 Ιαν 2018, 12:26

Οι Σπανιότερες Κυκλοφορίες στο Metal

Δημοσίευση από Xstroyer »

Eπίσης, δεν χρειάζεται να το περιορίσουμε στην "80s cult-ίλα" αφού υπάρχουν και σύγχρονες κυκλοφορίες που μπορεί να πιάνουν μεγάλες τιμές. Π.χ. το "Fall Babylon Fall" των Veni Domine βγήκε 111 κόπιες πριν λίγους μήνες, ήδη αγγίζει τα 200 και θα ανέβει κι άλλο.

Αλλά ακόμα και mainstream ονόματα μπορεί να έχουν δίσκο που χτυπάει 200αρι (π.χ. Ozzy "Ozzmosis") και να έχει τυπωθεί σε πολύ μεγαλύτερη ποσότητα (ακόμα και χιλιάδες) αλλά δεν απασχολεί μια μικρή μερίδα. Δεν παύει όμως να είναι ακριβό.

Και όπως αναφέρθηκε, υπάρχει το ακριβό και το σπάνιο. Πράγματα που δεν βλέπεις με τίποτα μπροστά σου, αλλά μπορεί να είναι πιο φτηνά από κάποια άλλα.

Και μια τελευταία παράμετρος. Κάποια σπάνια και ακριβά πράγματα, τα τελευταία χρόνια έχουν εμφανιστεί ξανά στη second hand αγορά (παζάρια, ebay, discogs κτλ) επειδή έχουν επανεκδοθεί και κάποιοι από αυτούς που τα έχουν, "έσπρωξαν" τη πρώτη κόπια. Yπάρχουν αρκετά τρανταχτά παραδείγματα.

Αν πιάσουμε ακριβώς το όνομα του thread όμως, κυρίως κυκλοφορίες τύπου Thynn Ice, Far East και τέτοια μας απασχολούν.

Προσωπικό αγαπημένο rarity:
Άβαταρ μέλους
vasilis2112
Δημοσιεύσεις: 933
Εγγραφή: Τρί 02 Οκτ 2018, 02:02

Οι Σπανιότερες Κυκλοφορίες στο Metal

Δημοσίευση από vasilis2112 »

Xstroyer έγραψε: Πέμ 11 Οκτ 2018, 14:02 το "Fall Babylon Fall" των Veni Domine βγήκε 111 κόπιες πριν λίγους μήνες, ήδη αγγίζει τα 200 και θα ανέβει κι άλλο.
Μαλακια, μου διέφυγε!
Ξερεις αν πρόκειται να κυκλοφορήσει από κανονική εταιρεία σε κανονικό τιραζ;
Γιατί αυτοί οι Ιταλοί Εχουνε κάποιο θέμα μου φαίνεται. Από τη μια η NOTVD από την άλλη αυτοί εδώ...
Άβαταρ μέλους
Xstroyer
Δημοσιεύσεις: 1850
Εγγραφή: Πέμ 11 Ιαν 2018, 12:26

Οι Σπανιότερες Κυκλοφορίες στο Metal

Δημοσίευση από Xstroyer »

Μπορεί. Γιατί όχι. Όλα κυκλοφορούν πάλι. Το βλέπουμε και με αυτά που αναφέρονται παραπάνω.

Απλώς το συγκεκριμένο, δε νομίζω κανένας να το βγάλει καλύτερο. Μια από τις καλύτερες εκδόσεις που έχω δει εδώ και πολλά χρόνια.
Άβαταρ μέλους
vasilis2112
Δημοσιεύσεις: 933
Εγγραφή: Τρί 02 Οκτ 2018, 02:02

Οι Σπανιότερες Κυκλοφορίες στο Metal

Δημοσίευση από vasilis2112 »

Xstroyer έγραψε: Πέμ 11 Οκτ 2018, 14:47 Μπορεί. Γιατί όχι. Όλα κυκλοφορούν πάλι. Το βλέπουμε και με αυτά που αναφέρονται παραπάνω.

Απλώς το συγκεκριμένο, δε νομίζω κανένας να το βγάλει καλύτερο. Μια από τις καλύτερες εκδόσεις που έχω δει εδώ και πολλά χρόνια.
Ναι ΟΚ. Απλά έλεγα μήπως έχεις κάτι πιο συγκεκριμένο υπ´οψιν!
Ενδιαφέρομαι, αν υπάρχει καμιά άκρη, πες μου!
Απάντηση

Επιστροφή στο “Specialty metal”