Αυτά καλό είναι να μην συμβαίνουν part 43

Αυτά καλό είναι να μην γίνονται...
Άβαταρ μέλους
Zippo190
Δημοσιεύσεις: 8724
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 22:12

Αυτά καλό είναι να μην συμβαίνουν part 43

Δημοσίευση από Zippo190 »

@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Άβαταρ μέλους
Scrollkeeper
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 5979
Εγγραφή: Παρ 29 Δεκ 2017, 19:30
Επικοινωνία:

Αυτά καλό είναι να μην συμβαίνουν part 43

Δημοσίευση από Scrollkeeper »

Και η απάντηση που τους πρέπει:



They shall grow not old, as we that are left grow old: Age shall not weary them, nor the years condemn. At the going down of the sun and in the morning, We will remember them.
Άβαταρ μέλους
LuciferSteele
Δημοσιεύσεις: 6992
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 10:24

Αυτά καλό είναι να μην συμβαίνουν part 43

Δημοσίευση από LuciferSteele »

έτσι θα πηγαίνει από εδώ και πέρα, θα ψειρίζουμε τι μαιμού για το οτιδήποτε
We scribe in the dark of the night our Black Steele
The evil rite of the black and the light We now reveal to you
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6262
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

Αυτά καλό είναι να μην συμβαίνουν part 43

Δημοσίευση από theBox »

Το point ειναι το ίδιο το βίντεο ή οτι κάποιοι triggarιστηκαν και το βρήκαν προσβλητικο; Δεν καταλαβαίνω.

Δείχνει δλδ το βίντεο κάτι το οποίο δεν συμβαίνει; Ειδικά στην ελληνική κοινωνία; Οκ, καταλαβαίνω οτι το τάργκετ γκρουπ δεν είναι η Ελλάδα, but still.

Στον αντιποδα, η αγορά προωθεί την αντικειμενοποίηση των γυναίκων, και μετα μια πολυεθνική φτιάχνει σποτάκι και κουνάει το δάχτυλο στα ζόμπι που οι ίδιοι κατασκευάζουν. Nice...
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
Scrollkeeper
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 5979
Εγγραφή: Παρ 29 Δεκ 2017, 19:30
Επικοινωνία:

Αυτά καλό είναι να μην συμβαίνουν part 43

Δημοσίευση από Scrollkeeper »

Το point είναι πως η Ζιλετ απεικονίζει σαν πραγματικότητα το ότι όλοι οι άνδρες είναι/είμαστε μπήχτες, άξεστοι και κάφροι και πως "μπορούμε και καλύτερα".

Συμπεριφορές σαν αυτές της διαφήμισης υπάρχουν, αλλά είναι λανθάνουσες και σίγουρα όχι η νόρμα, τουλάχιστον όχι σε τέτοιο βαθμό ώστε να δικαιολογείται ένα τέτοιο "καδράρισμα". Προσωπικά δεν έχω δει πατεράδες να βλέπουν τα παιδιά τους να παίζουν μπουκέτα κ να λένε "Ε, ελα μωρε παιδιά είναι. Κωστάκη μην λεπιδιάζεις των Πανούλη στο κορμό, μόνο μέση κ κάτω έχουμε πει" :D :D :D

Κρίνοντας και απο τις αντιδράσεις στο εξωτερικό, μάλλον πήγαν να δείξουν την άλλη πλευρά των πραγμάτων πατώντας και στο όλο κλίμα της εποχής, η υλοποίηση ήταν μούφα και απλά τους γύρισε μπούμερανγκ.
They shall grow not old, as we that are left grow old: Age shall not weary them, nor the years condemn. At the going down of the sun and in the morning, We will remember them.
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6262
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

Αυτά καλό είναι να μην συμβαίνουν part 43

Δημοσίευση από theBox »

A οκ, εγω δεν έπιασα το vibe "ΟΛΟΙ είσαστε μπήχτες, γουρούνια κτλ κτλ ". Απλά φερνει στην επιφάνεια ένα θέμα που ανάλογα την γεωγραφική θέση, ειναι λιγότερο ή περισσότερο έντονο. Αναφέρομαι στην συμπεριφορά απέναντι στις γυναίκες. Τα υπόλοιπα έιναι όντως κάπως τραβηγμένα.

Το ζούμι πάντως βρίσκεται κατα τη γνώμη μου στο τελευταίο που αναφέρω στο πρώτο πόστ μου.
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
Priamos
Δημοσιεύσεις: 3371
Εγγραφή: Δευ 01 Ιαν 2018, 23:06

Αυτά καλό είναι να μην συμβαίνουν part 43

Δημοσίευση από Priamos »

Είμαι σχετικά κοντά στην άποψη του Box.
Τα μαθήματα ζωής και συμπεριφοράς (ότι και να αφορούν) απο οποιαδήποτε κερδοσκοπική εταιρεία, μου φαίνονται 1000% υποκριτικά και με αηδιάζουν.
Επίσης το τριγκαρισμα των ανδρών μου φαίνεται εξίσου υπερβολικό μ αυτό των φεμινιστριών που συχνά καταδικαζουμε.

Αυτό όμως που διαβλέπω ως απειλή(και κει μάλλον διαφοροποιουμαι(;) σε σχέση με τον box) είναι η προσπάθεια να συμπεριληφθεί η καταδίκη της παραδοσιακής πατριαρχίας, στο κίνημα moral=true. Να εξηγήσω, για όσους δεν ξέρουν, ότι επιχειρείται από τους "liberals" να "ξαναγραφτεί" η ιστορία και επιστήμη έτσι ώστε να αμβλύνει τις κοινωνικές αντιθέσεις. Για παράδειγμα, όπως μου λέει ο αδερφός μου που είναι καθηγητής στο Αμέρικα, για να ενισχύσουν τη "μαύρη περηφάνεια" παραποιούν ηθελημένα την Ιστορία (με τρόπο χοντροκομμένο) για είναι πιο φιλική προς τους μαύρους. Οπότε για κάποιους , αυτή η διαφήμιση είναι μέρος του επικείμενου "διωγμού" των ανδρών και αυτό στο μέλλον αναμένεται να κλιμακωθεί στο ευρύτερο πλαίσιο του politically correct, με σκοπό την πλήρη ισοπέδωση και τη "βίαιη" εξίσωση των πάντων.
Surreal Killer
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6262
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

Αυτά καλό είναι να μην συμβαίνουν part 43

Δημοσίευση από theBox »

Πρίαμε δεν διαφοροποιούνται οι απόψεις μας, κυρίως γιατί δεν έχω ασχοληθεί ιδιαίτερα με το φαίνομενο που περιγράφεις. Με βάση αυτά που γράφεις πάντως, τείνω να συμφωνήσω. Η ιστορία (αλήθεια όμως, μπορούμε ποτε να μιλάμε για αντικειμενική, σε κοινωνικό επίπεδο, ιστορία;) δεν χρειάζεται εξωραϊσμό και άμβλυνση. Το αντίθετο θα έλεγα.
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
Zippo190
Δημοσιεύσεις: 8724
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 22:12

Αυτά καλό είναι να μην συμβαίνουν part 43

Δημοσίευση από Zippo190 »

Φίλε box το βίντεο δυστυχώς προωθεί την ενοχή στον σύγχρονο άντρα. Σαν να σου λεέι ότι εσύ πρέπει να αγοράζεις ζιλέτ επειδή θα νιώθεις υπαίτιος που ένας βλάκας χούφτωσε τον κώλο μιας κοπέλας. Αντικειμενοποιεί και δεν εξαιρεί κανένα τονίζοντας ότι το πρόβλημα προέρχεται φυσικά από τους λευκούς άντρες (που προφανώς είναι υπεύθυνοι και για την εξαφάνιση των δεινοσαύρων). Φαντάσου να είχες ένα βίντεο που να τόνιζε τα χειρότερα χαρακτηριστικά των γυναικών υπονοώντας ότι αυτά τα χαρακτηριστικά τα έχουν ΟΛΕΣ οι γυναίκες. Θα είχε καεί το σύμπαν.

Επιπροσθέτως τα διαμάντα της ζιλέτ να εξηγήσουν στο 0:58 και στο 1:04 ο κοκομπλόκος τι ρόλο βαράει; Είναι αδελφός και προστάτης και νταβάς της κοπέλας και καθαρίζει για πάρτη της; Γιατί εγώ ξέρω ότι ο σύγχρονος (και όχι μόνο) φεμινισμός δεν προωθεί τον ρόλο της αδύναμης κοπέλας που θέλει έναν προστάτη να καθαρίζει για πάρτη τής.
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6262
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

Αυτά καλό είναι να μην συμβαίνουν part 43

Δημοσίευση από theBox »

Στο δια ταύτα δεν διαφωνω με αυτά που γράφεις, απλά όπως γράφω και παραπάνω, εμένα δεν μου φάνηκε οτι τσουβαλιάζει ΟΛΟΥΣ τους άνδρες. Είναι και αυτό που λεεί ο Πρίαμος, οτι το backlash ήταν/είναι λίγο snowflake-like, αλλά απο την ανάποδη.
Zippo190 έγραψε: Δευ 21 Ιαν 2019, 20:58 Επιπροσθέτως τα διαμάντα της ζιλέτ να εξηγήσουν στο 0:58 και στο 1:04 ο κοκομπλόκος τι ρόλο βαράει; Είναι αδελφός και προστάτης και νταβάς της κοπέλας και καθαρίζει για πάρτη της; Γιατί εγώ ξέρω ότι ο σύγχρονος (και όχι μόνο) φεμινισμός δεν προωθεί τον ρόλο της αδύναμης κοπέλας που θέλει έναν προστάτη να καθαρίζει για πάρτη τής.
BUSTED!!!!! :D :D :D
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
Priamos
Δημοσιεύσεις: 3371
Εγγραφή: Δευ 01 Ιαν 2018, 23:06

Αυτά καλό είναι να μην συμβαίνουν part 43

Δημοσίευση από Priamos »

The Box, ο αδερφός μου μού έλεγε ότι στην Αμερική διδάσκεται ότι ο αρχαίος Αιγυπτιακός πολιτισμός, είναι κατάκτηση της μαύρης φυλής (!!!!) και άλλα αντίστοιχα, και όταν κάποιοι διαμαρτύρονται για τις ιστορικές ανακρίβειες, τους λένε ότι δεν παίζει ρόλο εφόσον κάνει τους μαύρους να αισθάνονται καλύτερα για τον εαυτό τους.
Surreal Killer
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6262
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

Αυτά καλό είναι να μην συμβαίνουν part 43

Δημοσίευση από theBox »

Priamos έγραψε: Δευ 21 Ιαν 2019, 21:12 The Box, ο αδερφός μου μού έλεγε ότι στην Αμερική διδάσκεται ότι ο αρχαίος Αιγυπτιακός πολιτισμός, είναι κατάκτηση της μαύρης φυλής (!!!!) και άλλα αντίστοιχα, και όταν κάποιοι διαμαρτύρονται για τις ιστορικές ανακρίβειες, τους λένε ότι δεν παίζει ρόλο εφόσον κάνει τους μαύρους να αισθάνονται καλύτερα για τον εαυτό τους.
oh dear...
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
Scrollkeeper
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 5979
Εγγραφή: Παρ 29 Δεκ 2017, 19:30
Επικοινωνία:

Αυτά καλό είναι να μην συμβαίνουν part 43

Δημοσίευση από Scrollkeeper »

theBox έγραψε: Δευ 21 Ιαν 2019, 21:07 εμένα δεν μου φάνηκε οτι τσουβαλιάζει ΟΛΟΥΣ τους άνδρες. Είναι και αυτό που λεεί ο Πρίαμος, οτι το backlash ήταν/είναι λίγο snowflake-like, αλλά απο την ανάποδη.
Δεν τσουβαλιάζει όλους τους άνδρες, τσουβαλιάζει τον "ανδρισμό" γενικότερα. Και μόνο το opening line με την συρραφή των φράσεων "bulling, #metoo movement against sexual harasment, masculinity" τα λέει όλα. Βασικά δεν νομίζω να είναι αντίδραση/τριγκάρισμα των ανδρικών snowflakes, αλλά η αγανάκτηση που προκαλεί η συνεχής καταπάτηση της μαμημένης λογικής. Κοινώς δε θίγομαι επειδή έχω τσουτσούνι, αλλά επειδή με περνάνε για ηλήθιο (όχι εμένα προσωπικά) :D :D

Ο τύπος που έβαλα στο βίντεο απο πάνω (ο Mac/WorthABuy) ασχολείται με video game reviews. Το θέμα της πολιτικής ορθότητας και συγκεκριμένα το πως αυτή προωθείται στα video games του μπαίνει στα ρουθούνια εδώ κ 5 - 6 χρόνια. Ε, όταν είδε να βάζουν γυναίκες στρατηγούς και αεροπόρους σε παιχνίδι Β' ΠΠ με την δικαιολογία ότι η κόρη του lead designer "μπορεί να παίξει σαν κορίτσι στο Fortnite, αλλά όχι στο Call of Duty" και η άποψη της εταιρείας είναι πως "αυτό είναι κάτι που πρέπει να αλλάξει", ε, δεν άντεξε και εξεράγει :D :D τέλος, του ήρθε και σαν κερασακι στη τουρτα η διαφήμιση της gillette.
They shall grow not old, as we that are left grow old: Age shall not weary them, nor the years condemn. At the going down of the sun and in the morning, We will remember them.
Άβαταρ μέλους
Zippo190
Δημοσιεύσεις: 8724
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 22:12

Αυτά καλό είναι να μην συμβαίνουν part 43

Δημοσίευση από Zippo190 »

Scrollkeeper έγραψε: Δευ 21 Ιαν 2019, 22:14
theBox έγραψε: Δευ 21 Ιαν 2019, 21:07 εμένα δεν μου φάνηκε οτι τσουβαλιάζει ΟΛΟΥΣ τους άνδρες. Είναι και αυτό που λεεί ο Πρίαμος, οτι το backlash ήταν/είναι λίγο snowflake-like, αλλά απο την ανάποδη.
Δεν τσουβαλιάζει όλους τους άνδρες, τσουβαλιάζει τον "ανδρισμό" γενικότερα. Και μόνο το opening line με την συρραφή των φράσεων "bulling, #metoo movement against sexual harasment, masculinity" τα λέει όλα. Βασικά δεν νομίζω να είναι αντίδραση/τριγκάρισμα των ανδρικών snowflakes, αλλά η αγανάκτηση που προκαλεί η συνεχής καταπάτηση της μαμημένης λογικής. Κοινώς δε θίγομαι επειδή έχω τσουτσούνι, αλλά επειδή με περνάνε για ηλήθιο (όχι εμένα προσωπικά) :D :D

Ο τύπος που έβαλα στο βίντεο απο πάνω (ο Mac/WorthABuy) ασχολείται με video game reviews. Το θέμα της πολιτικής ορθότητας και συγκεκριμένα το πως αυτή προωθείται στα video games του μπαίνει στα ρουθούνια εδώ κ 5 - 6 χρόνια. Ε, όταν είδε να βάζουν γυναίκες στρατηγούς και αεροπόρους σε παιχνίδι Β' ΠΠ με την δικαιολογία ότι η κόρη του lead designer "μπορεί να παίξει σαν κορίτσι στο Fortnite, αλλά όχι στο Call of Duty" και η άποψη της εταιρείας είναι πως "αυτό είναι κάτι που πρέπει να αλλάξει", ε, δεν άντεξε και εξεράγει :D :D τέλος, του ήρθε και σαν κερασακι στη τουρτα η διαφήμιση της gillette.
τσεκάρεις...

viewtopic.php?f=23&t=1145
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6262
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

Αυτά καλό είναι να μην συμβαίνουν part 43

Δημοσίευση από theBox »

Scrollkeeper έγραψε: Δευ 21 Ιαν 2019, 22:14
theBox έγραψε: Δευ 21 Ιαν 2019, 21:07 . Ε, όταν είδε να βάζουν γυναίκες στρατηγούς και αεροπόρους σε παιχνίδι Β' ΠΠ με την δικαιολογία ότι η κόρη του lead designer "μπορεί να παίξει σαν κορίτσι στο Fortnite, αλλά όχι στο Call of Duty" και η άποψη της εταιρείας είναι πως "αυτό είναι κάτι που πρέπει να αλλάξει", ε, δεν άντεξε και εξεράγει :D :D
Αυτα που περιγράφετε και εσυ και ο Πριαμός ειναι χοντρά σκηνικα ρε! Δεν είχα πάρει χαμπάρι.
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Τα κακώς γενόμενα”