Αυτές είναι οι σωστές ευκαιρίες part.1

Αυτά καλό είναι να μην γίνονται...
Άβαταρ μέλους
rbrigade
Δημοσιεύσεις: 5038
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:54

Αυτές είναι οι σωστές ευκαιρίες part.1

Δημοσίευση από rbrigade »

Δίνεις υλικό στον Απείθαρχο για δεκάδες επιπλέον σεντόνια αλλά θες και να λήξεις την συζήτηση! Όχι καριολάκι, εδώ να κάτσεις, πήρα ποπ κορν! :D

Πέρα από την πλάκα, εγώ ας πούμε είμαι βαφτισμένος χριστιανός ορθόδοξος, δεν έχω καμία πίστη κανενός είδους σε τίποτα υπερφυσικό, δεν κάνω τον σταυρό μου, δεν πάω εκκλησία παρά μόνο 2 λεπτά το Πάσχα (στην ουσία μεταφέρω γυναίκα, κουνιάδα, πεθερά), δεν φιλάω χέρι παπά (αηδιάζω κιόλας με όσα έχουν δει τα μάτια μου). Η γυναίκα μου είναι πιστή, εφόσον το ήθελε δέχτηκα χωρίς κανένα πρόβλημα και θρησκευτικό γάμο να κάνω και τα παιδιά να βαφτίσουμε και στα παπάρια μου, χέστηκα κιόλας. Μια παράσταση είναι, γιατί να μην παίξω και γω στιγμιαία τον ρόλο μου αν αυτό με γλιτώνει από αντιπαραθέσεις και γκρίνιες; Στα παιδιά μου δεν θα επιβάλω να είναι άθεοι, αλλά θα τους βάλω τον προβληματισμό και την αμφιβολία στον πυρήνα της σκέψης τους όσο μεγαλώνουν ώστε να κρίνουν και να αποφασίσουν ότι θέλουν. Αντίστοιχα δεν θα δεχτώ να γαλουχηθούν σαν θρησκόληπτοι. Τα πάει καμιά φορά η πεθερά μου εκκλησία, κανένα πρόβλημα, αλλά όταν δεν γουστάρουν να πάνε δεν θα πάνε και τέλος. Εφόσον εγώ ακόμα τα παραμυθιάζω για Αι Βασίλη και καλικάτζαρους και νεράιδες των δοντιών ας φάνε και λίγο παραμύθι για τον καλό θεούλη, δεν νομίζω ότι σε μικρή ηλικία είναι βλαβερά όλα αυτά, αφού έτσι κι αλλιώς τα μικρά παιδιά ούτε διδάσκονται ούτε αντιλαμβάνονται την έννοια της αμαρτίας με την θρησκευτική έννοια. Μεγαλώνοντας φυσικά σε κάποια πράγματα που θα έρχονται ενδεχομένως από το σχολείο (μάθημα θρησκευτικών) θα παρεμβαίνω όσο πρέπει για να υπάρχει ισορροπία και να μπορούν να γνωρίσουν και την άλλη όψη των πραγμάτων και να επιλέξουν.

Σύμφωνα με το σκεπτικό σου Απείθαρχε τι είμαι, κρυπτοχριστιανός; Υποκριτής; Εγώ βλέπω ότι έτσι όπως χειρίζομαι το θέμα αυτό καταφέρνω να είμαι αποδεκτός από την γυναίκα μου (γνώριζε εξαρχής ότι είμαι άθεος και ουδέποτε διανοήθηκε να με χωρίσει για αυτό) και ανεκτός από την πεθερά (καλά χέστηκα κιόλας, στα παπάρια μου την γράφω). Και έτσι έχω την οικογενειακή μου ηρεμία χωρίς να καταπιέζομαι ούτε να καταπιέζω κανέναν. Που είναι το πρόβλημα;
Άβαταρ μέλους
Priamos
Δημοσιεύσεις: 3368
Εγγραφή: Δευ 01 Ιαν 2018, 23:06

Αυτές είναι οι σωστές ευκαιρίες part.1

Δημοσίευση από Priamos »

rbrigade έγραψε: Τρί 09 Ιούλ 2019, 01:41 Δίνεις υλικό στον Απείθαρχο για δεκάδες επιπλέον σεντόνια αλλά θες και να λήξεις την συζήτηση! Όχι καριολάκι, εδώ να κάτσεις, πήρα ποπ κορν! :D

Πέρα από την πλάκα, εγώ ας πούμε είμαι βαφτισμένος χριστιανός ορθόδοξος, δεν έχω καμία πίστη κανενός είδους σε τίποτα υπερφυσικό, δεν κάνω τον σταυρό μου, δεν πάω εκκλησία παρά μόνο 2 λεπτά το Πάσχα (στην ουσία μεταφέρω γυναίκα, κουνιάδα, πεθερά), δεν φιλάω χέρι παπά (αηδιάζω κιόλας με όσα έχουν δει τα μάτια μου). Η γυναίκα μου είναι πιστή, εφόσον το ήθελε δέχτηκα χωρίς κανένα πρόβλημα και θρησκευτικό γάμο να κάνω και τα παιδιά να βαφτίσουμε και στα παπάρια μου, χέστηκα κιόλας. Μια παράσταση είναι, γιατί να μην παίξω και γω στιγμιαία τον ρόλο μου αν αυτό με γλιτώνει από αντιπαραθέσεις και γκρίνιες; Στα παιδιά μου δεν θα επιβάλω να είναι άθεοι, αλλά θα τους βάλω τον προβληματισμό και την αμφιβολία στον πυρήνα της σκέψης τους όσο μεγαλώνουν ώστε να κρίνουν και να αποφασίσουν ότι θέλουν. Αντίστοιχα δεν θα δεχτώ να γαλουχηθούν σαν θρησκόληπτοι. Τα πάει καμιά φορά η πεθερά μου εκκλησία, κανένα πρόβλημα, αλλά όταν δεν γουστάρουν να πάνε δεν θα πάνε και τέλος. Εφόσον εγώ ακόμα τα παραμυθιάζω για Αι Βασίλη και καλικάτζαρους και νεράιδες των δοντιών ας φάνε και λίγο παραμύθι για τον καλό θεούλη, δεν νομίζω ότι σε μικρή ηλικία είναι βλαβερά όλα αυτά, αφού έτσι κι αλλιώς τα μικρά παιδιά ούτε διδάσκονται ούτε αντιλαμβάνονται την έννοια της αμαρτίας με την θρησκευτική έννοια. Μεγαλώνοντας φυσικά σε κάποια πράγματα που θα έρχονται ενδεχομένως από το σχολείο (μάθημα θρησκευτικών) θα παρεμβαίνω όσο πρέπει για να υπάρχει ισορροπία και να μπορούν να γνωρίσουν και την άλλη όψη των πραγμάτων και να επιλέξουν.

Σύμφωνα με το σκεπτικό σου Απείθαρχε τι είμαι, κρυπτοχριστιανός; Υποκριτής; Εγώ βλέπω ότι έτσι όπως χειρίζομαι το θέμα αυτό καταφέρνω να είμαι αποδεκτός από την γυναίκα μου (γνώριζε εξαρχής ότι είμαι άθεος και ουδέποτε διανοήθηκε να με χωρίσει για αυτό) και ανεκτός από την πεθερά (καλά χέστηκα κιόλας, στα παπάρια μου την γράφω). Και έτσι έχω την οικογενειακή μου ηρεμία χωρίς να καταπιέζομαι ούτε να καταπιέζω κανέναν. Που είναι το πρόβλημα;
Τα γραφόμενα του Τσοβόλα με βρίσκουν απόλυτα σύμφωνο, καθώς καταθέτει το μανιφέστο του σύγχρονου
Έλληνα άθεου (μη αθεο-ταλιμπαν, ο οποιος δεν νιώθει ότι έχει "ανίερο καθήκον" να συντρίψει όλες τις θρησκείες) που είναι παντρεμένος με Χριστιανή , και είναι διατεθειμένος να χειριστεί το θέμα πολιτισμένα και συγκαταβατικα, αλλά όχι ενδοτικα και υποχωρητικα. Τα παιδιά μπορούν να εκτεθούν στο Χριστιανικό δόγμα και ηθική (προσέχοντας πάντα από πλευράς μας να μην υποστούν ανεξέλεγκτη και μη αναστρέψιμη πλύση εγκεφάλου), αλλά εγώ συγκεκριμένα , χωρίς να απορρίπτω ευθέως αυτά που διδάσκεται, πάντα φροντίζω να παρουσιάζω και κάποιες διαφορετικές απόψεις και θεωρίες (συμβατές με το δυναμικό της ηλικίας του), για να μην θεωρεί ότι η αλήθεια είναι μονοσήμαντη. Όταν φτάσει στην εφηβεία, θα του παρουσιάσω ευθέως τις δικές μου απόψεις και θα τον αφήσω να κρίνει/διαλέξει ο ίδιος.
Surreal Killer
Άβαταρ μέλους
apeitharxos
Δημοσιεύσεις: 835
Εγγραφή: Σάβ 20 Απρ 2019, 16:18

Αυτές είναι οι σωστές ευκαιρίες part.1

Δημοσίευση από apeitharxos »

Priamos έγραψε: Τρί 09 Ιούλ 2019, 11:09

Τα παιδιά μπορούν να εκτεθούν στο Χριστιανικό δόγμα και ηθική (προσέχοντας πάντα από πλευράς μας να μην υποστούν ανεξέλεγκτη και μη αναστρέψιμη πλύση εγκεφάλου), αλλά εγώ συγκεκριμένα , χωρίς να απορρίπτω ευθέως αυτά που διδάσκεται, πάντα φροντίζω να παρουσιάζω και κάποιες διαφορετικές απόψεις και θεωρίες (συμβατές με το δυναμικό της ηλικίας του), για να μην θεωρεί ότι η αλήθεια είναι μονοσήμαντη. Όταν φτάσει στην εφηβεία, θα του παρουσιάσω ευθέως τις δικές μου απόψεις και θα τον αφήσω να κρίνει/διαλέξει ο ίδιος.
Σωστός, συμφωνώ μέχρι τελείας σε ό,τι γράφεις, αν και σίγουρα, αν συζητήσουμε από κοντά θα διαφωνήσουμε σε ασήμαντα θέματα τα οποία ίσως τα θεωρήσεις εσύ, αλλά εγώ έχω καταλήξει ότι είναι σημαντικά- αλλά δεν θα επεκταθώ όπως καταλαβαίνεις (π.χ. το τελετουργικό θα μπορούσε να είναι ένα από αυτά)
rbrigade έγραψε: Τρί 09 Ιούλ 2019, 01:41 Σύμφωνα με το σκεπτικό σου Απείθαρχε τι είμαι, κρυπτοχριστιανός; Υποκριτής; Εγώ βλέπω ότι έτσι όπως χειρίζομαι το θέμα αυτό καταφέρνω να είμαι αποδεκτός από την γυναίκα μου (γνώριζε εξαρχής ότι είμαι άθεος και ουδέποτε διανοήθηκε να με χωρίσει για αυτό) και ανεκτός από την πεθερά (καλά χέστηκα κιόλας, στα παπάρια μου την γράφω). Και έτσι έχω την οικογενειακή μου ηρεμία χωρίς να καταπιέζομαι ούτε να καταπιέζω κανέναν. Που είναι το πρόβλημα;
Χαχαχα!!! Ταλαίπωρος θα έλεγα, σε πρώτη φάση....

Πέρα από την πλάκα, και αυτό ακόμη το τυπικό που κάνουν όλοι, κάποιοι θέλουν να το καταργήσουν. Είναι μέρος των εθίμων ενός λαού, τα οποία αποτελούν ένα από τα ιδιαίτερα χαρακτηριστικά του...
Όπως τυπική ήταν η προσευχή στα σχολεία, τυπικό το θρήσκευμα στις ταυτότητες, τυπικός ο τονισμός με δασείες και περισπωμένες στη γραφή, και πάει λέγοντας...
Advancing Yokeda:
Ενδεχομένως η πιο ελιτίστικη και απροσπέλαστη μορφή τέχνης να περνά μέσα από λιτές απέριττες φόρμες. Αυτές που η πλειοψηφία θα αγνοήσει ή περιφρονήσει σαν απλοϊκότητα. Εκεί άλλωστε δε στηρίζεται και το 'αληθινό heavy metal'?
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6252
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

Αυτές είναι οι σωστές ευκαιρίες part.1

Δημοσίευση από theBox »

Κοιταξτε, στην πραγματικότητα, και εδω αλλα και στο Πρασουλικο τοπικ, προκειται για μια πολυ πολυ προχειρα συγκεκαλημμένη πολιτικη/φιλοσοφικη τοποθέτηση. Ντάξει νομιζω οι θέσεις που εχει αναπτύξει ο καθένας με τα χρονια σε αυτα τα ζητήματα ειναι παγιωμένες και δεν αλλάζουν, ουτε βγαινει τιποτε με το διάλογο σε οποιοδήποτε τόνο... Ολοι τα ιδια δεδομένα εχουμε αναλυσει πανω κατω και εχουμε καταλήξει σε εκ διαμετρου αντιθετα συμπεράσματα. Δεν αλλάζει αυτο.
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
rbrigade
Δημοσιεύσεις: 5038
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:54

Αυτές είναι οι σωστές ευκαιρίες part.1

Δημοσίευση από rbrigade »

Corum Jhaelen Irsei έγραψε: Τρί 09 Ιούλ 2019, 09:58 Εικόναvia Imgflip Meme Generator
Αχαχαχαχαχαχα, μάλλον η ολιγοήμερη νωχελικότητα μου στο FS με έκανε να τα πω όλα μαζεμένα! :S
Άβαταρ μέλους
Zippo190
Δημοσιεύσεις: 8722
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 22:12

Αυτές είναι οι σωστές ευκαιρίες part.1

Δημοσίευση από Zippo190 »

@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
White Wolf

Αυτές είναι οι σωστές ευκαιρίες part.1

Δημοσίευση από White Wolf »

Μπραβο ρε συ!!! για αυτο ηταν αυτο το τοπικ!
Απάντηση

Επιστροφή στο “Τα κακώς γενόμενα”