Αυτά καλο ειναι να μην συμβαινουν part 62

Αυτά καλό είναι να μην γίνονται...
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14654
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Αυτά καλο ειναι να μην συμβαινουν part 62

Δημοσίευση από CountRaven »

Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
Zippo190
Δημοσιεύσεις: 8722
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 22:12

Αυτά καλο ειναι να μην συμβαινουν part 62

Δημοσίευση από Zippo190 »

Ποο έχει τρελαθεί ο κόσμος. Βέβαια αν έδιναν τόση σημασία και στην πρέζα που κυκλοφορεί στο ΑΠΘ θα ήταν καλύτερα τα πράγματα.
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Άβαταρ μέλους
rbrigade
Δημοσιεύσεις: 5038
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:54

Αυτά καλο ειναι να μην συμβαινουν part 62

Δημοσίευση από rbrigade »

Καταδικαστέο, αλλά θα ήθελα μια φώτο της πίσω όψης της κοπέλας, να δούμε αν υπήρχε κάποιο ελαφρυντικό για τον δράστη :D

(ζητώ συγγνώμη από φεμινιστικές οργανώσεις και λοιπούς ενδιαφερόμενους, θα κάνω 100 μετάνοιες για το ''αστειάκι'' μου)
Άβαταρ μέλους
rbrigade
Δημοσιεύσεις: 5038
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:54

Αυτά καλο ειναι να μην συμβαινουν part 62

Δημοσίευση από rbrigade »

Zippo190 έγραψε: Πέμ 07 Νοέμ 2019, 13:49 Ποο έχει τρελαθεί ο κόσμος. Βέβαια αν έδιναν τόση σημασία και στην πρέζα που κυκλοφορεί στο ΑΠΘ θα ήταν καλύτερα τα πράγματα.
τα ναρκωτικά δεν είναι ούτε σεξισμός ούτε φασισμός. Δεν πουλάνε
Άβαταρ μέλους
Zippo190
Δημοσιεύσεις: 8722
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 22:12

Αυτά καλο ειναι να μην συμβαινουν part 62

Δημοσίευση από Zippo190 »

Πάντως το θέμα έχει πάρει κάποιες διαστάσεις πράγμα που ουδέποτε έγινε με άλλες περιπρώσεις βιασμών και παρενόχλησης στο ΑΠΘ.
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Άβαταρ μέλους
apeitharxos
Δημοσιεύσεις: 835
Εγγραφή: Σάβ 20 Απρ 2019, 16:18

Αυτά καλο ειναι να μην συμβαινουν part 62

Δημοσίευση από apeitharxos »

Zippo190 έγραψε: Κυρ 10 Νοέμ 2019, 12:03 Πάντως το θέμα έχει πάρει κάποιες διαστάσεις πράγμα που ουδέποτε έγινε με άλλες περιπρώσεις βιασμών και παρενόχλησης στο ΑΠΘ.
Από τους όψιμους δικαιωματιστές, λόγω της εκπομπής του Λιάγκα, εννοείς;
Advancing Yokeda:
Ενδεχομένως η πιο ελιτίστικη και απροσπέλαστη μορφή τέχνης να περνά μέσα από λιτές απέριττες φόρμες. Αυτές που η πλειοψηφία θα αγνοήσει ή περιφρονήσει σαν απλοϊκότητα. Εκεί άλλωστε δε στηρίζεται και το 'αληθινό heavy metal'?
Άβαταρ μέλους
Scrollkeeper
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 5979
Εγγραφή: Παρ 29 Δεκ 2017, 19:30
Επικοινωνία:

Αυτά καλο ειναι να μην συμβαινουν part 62

Δημοσίευση από Scrollkeeper »

Το θέμα πουλάει γιατί είναι στα όρια του ανεκτού για το μεγαλύτερο μέρος της «κοινής γνώμης», τόσο που κάποιοι το παίρνουν στο χαβαλέ, ενώ κάποιους άλλους τους αφήνει παγερά αδιάφορους. Βέβαια, αν ο τύπος τα είχε «κεράσει» στη μάνα τους, την αδερφή τους ή την κόρη τους, ή αν ο δράστης ήταν ξένος, το όλο καδράρισμα της είδησης από πρώτα φλέγματα κ λοιπές φυλλάδες / εκπομπές θα ήταν εντελώς διαφορετικό. Αλλα δε βαριέσαι :pasok:
They shall grow not old, as we that are left grow old: Age shall not weary them, nor the years condemn. At the going down of the sun and in the morning, We will remember them.
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6252
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

Αυτά καλο ειναι να μην συμβαινουν part 62

Δημοσίευση από theBox »

apeitharxos έγραψε: Κυρ 10 Νοέμ 2019, 23:14
Zippo190 έγραψε: Κυρ 10 Νοέμ 2019, 12:03 Πάντως το θέμα έχει πάρει κάποιες διαστάσεις πράγμα που ουδέποτε έγινε με άλλες περιπρώσεις βιασμών και παρενόχλησης στο ΑΠΘ.
Από τους όψιμους δικαιωματιστές, λόγω της εκπομπής του Λιάγκα, εννοείς;
Αν δεν υπήρχε καμια αντίδραση (εστω και απο "γραφικους" δικαιωματιστες) συμπεριφορες σαν αυτη του Λιάγκα θα περναγαν ως τελείως φυσικες και κανονικες. Αυτό θέλουμε ως κοινωνία;
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
White Wolf

Αυτά καλο ειναι να μην συμβαινουν part 62

Δημοσίευση από White Wolf »

Εγω δεν εχω δει και πολλα.
Ο Λιαγκας απο οτι καταλαβαινω, κανει χαβαλε καφενειου, κατι που κανουν ολοι πανω σε αυτο το θεμα και πανω σε πολλα αλλα, ΠΟΛΥ σοβαροτερα.
Επισης, η εκμπομπη του ειναι τετοια και σηκωνει μαλακισμενη κουβεντουλα αν οχι μονο μαλακισμενη κουβεντουλα.
Ειναι τελειως φυσιολογικη συμπεριφορα και εγω θελω να μπορεις να το κανεις και αυτο.
Δε ζηταγα συγγνωμη ουτε για πλακα...

Εκτος, αν εχω χασει κατι και ειπε τυπου, "μια χαρα που της τα σερβιρε της δεσποινιδος, ετσι πρεπει να κανετε παλικαρια μου." και το εννοουσε, οποτε μπαινει αμεσα στο "ποσο μαλακας εισαι;" στρατοπεδο και συγγνωμη να ζητησει, παραμενει εκει...
Άβαταρ μέλους
Zippo190
Δημοσιεύσεις: 8722
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 22:12

Αυτά καλο ειναι να μην συμβαινουν part 62

Δημοσίευση από Zippo190 »

Τον Λιάγκα τον θεωρώ ξεφτύλα. Το θέμα όντως μπορεί να σηκώσει χαβαλέ αλλά όχι σε μεσημεριανάδικη τηλεοπτική εκπομπή τέτοιου τύπου. Αν μη τι άλλο πρέπει να σέβονται κάποια πράγματα. Δλδ θα άρεσε στον Λιάγκα να το έκαναν αυτό στην κόρη ή την γυναίκα του;
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6252
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

Αυτά καλο ειναι να μην συμβαινουν part 62

Δημοσίευση από theBox »

Ή ας ερθουμε και στη θέση της κοπελας, οπου μια μερα μετα το περιστατικο ανοιγει την τηλεοραση και βλέπει οτι διακωμωδείται σε κοινη ΠΑΝΕΛΛΑΔΙΚΗ θεα το περιστατικο στο οποιο υπηρξε ΘΥΜΑ σεξουαλικης επίθεσης. Εσεις πως θα νιωθατε στη θέση της? Οφειλουμε γενικα να καταδικαζουμε τετοια φαινομενα ή απλα λεμε shit happens, ελευθερία λογου εχουμε? Μηπως η ελευθερια λογου οφείλει να σταματα εκει που αρχισει η ΚΑΤΑΠΙΕΣΗ του άλλου? Ηρεμα ρωταω :D :D :D
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
White Wolf

Αυτά καλο ειναι να μην συμβαινουν part 62

Δημοσίευση από White Wolf »

Ολα μεσα στο παιχνιδι ειναι. Σε καμια περιπτωση η ελευθερια του λογου δε σταματαει εκει που ξεκιναει η "καταπιεση" του αλλου.
Η ιδια η κοπελα, και οποιοσδηποτε αλλος εχει μιλησει με τετοιο τροπο για αλλα περιστατικα που δεν τον αφορουσαν.
Μονο οταν το θεμα ερχεται "στη γειτονια μας" μας πιανει ο πονος.

Επισης, ελευθερια λογου, δεν σημαινει αποδοχη λογου.
Ο Λιαγκουρας μπορει να κανει χαβαλε καφενειου για ενα σοβαρο περιστατικο και εσενα να μη σου αρεσει.
Μεχρι εκει. Δε μπορει να ειναι καταδικαστεο νομικα, να τρεχουν ολοι να τον φανε γιατι ειπε αυτο που πανω κατω λενε ολοι οταν χαβαλεδιαζουν.
Εχεις κανει τετοιο χαβαλε ενω μιλαγαμε για αλλα θεματα, και ουτε που το σκεφτηκες.
Και εγω δεν σκεφτηκα (ουτε για μια στιγμη) οτι τον εννοουσες.

Απο τα λιγα δευτερολεπτα που ειδα απο το σχετικο βιντεο με τον Λιαγκα (συγγνωμη, δεν αντεχω να δω παραπανω γιατι ο Λιαγκας μου τι δινει οτι και να λεει) ειναι ξεκαθαρο οτι δεν εννοει τιποτα απο αυτα που λεει και οτι αστειευεται.

Οποτε, οσο "ηρεμα" και να ρωτας, για εμενα ειναι οκ ο Λιαγκας (πω... δεν πιστευα οτι θα το εγραφα ποτε αυτο).
Και η υποκρισια, καλο ειναι να παψει.

Μεχρι το 0:56 (
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6252
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

Αυτά καλο ειναι να μην συμβαινουν part 62

Δημοσίευση από theBox »

Δεν ειναι νομικα κολάσιμο αυτο που εκανε ο Λιαγκας. Σιγουρα ομως δεν απαγορευει και κανενας σε αυτους που το βρηκαν χυδαιο να "πεσουν να τον φανε". Ελευθερια λογου κι αυτο.

Γνωμη μου παντως ειναι οτι οταν μιλαμε για δημοσιο λογο (τηλεοραση στην προκειμενη) τα πραγματα ειναι καπως πιο σοβαρα απο ενα ραντομ διαλογο σε μια παρεα.

Τελος "σε καμια περιπτωση δεν σταματαει η ελευθερια του λογου εκει που ξεκιναει η καταπιεση του άλλου" εδω διαφωνω πληρως. Θα επρεπε να συμβαινει κατα τη γνωμη μου. Ειδικα οταν η καταπιεση γινεται απο καποιον (ή καποια κοινωνικη ομαδα) σε θεση ισχυος εναντι του θηγόμενου/ων.

But hey, to each his own!
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
White Wolf

Αυτά καλο ειναι να μην συμβαινουν part 62

Δημοσίευση από White Wolf »

Εφοσον διαφωνεις, θα πρεπει να ορισεις το τι σημαινει καταπιεση του αλλου, και ποτε αυτη καθισταται προφανης απο τον λογο καποιου.
Οχι για εμενα, αλλα για εσενα πρεπει να το κανεις. Χωρις κατι τετοιο ακραιφνως ορισμενο, αρχιζει η λογοκρισια, απο τον καθενα προς τον καθενα.

Επισης, οτι ο "σε θεση ισχυος" λογοκρινεται περισσοτερο απο καποιον αλλον "οχι σε θεση ισχυος"... θελει παλι προσοχη...
Τι παει να πει θεση ισχυος; Συμφωνα με ποιον; Εσυ εισαι που γνωριζεις τον συσχετισμο δυναμεων οποιουδηποτε σε σχεση με τον οποιοδηποτε;

Οι προυποθεσεις για να πεις κατι αρχιζουν και μαζευονται. Πριν ανοιξω το στομα μου, πρεπει να σκεφτω, αν ειμαι σε θεση ισχυος (και αν πιστευω οτι δεν ειμαι, σιγουρα θα βρεθει καποιος να πιστευει το αντιθετο), αν καταπιεζω μιλωντας (και αν πιστευω οτι δεν το κανω, σιγουρα θα βρεθει καποιος να πιστευει το αντιθετο) και βαλε, βαλε, βαλε... Και η βαλιτσα μπορει να φτασει 10 χιλιομετρα εξω απο το στρουμφοχωριο και ακομα να μην ειμαι εκει που θελω.


Και ξαναερχομαι στο συμβαν:

Και ολα αυτα για να κανω ξεκαθαρα τον χαβαλε που κανουν ολοι. Και ολοι αυτοι που θα βγουν να κραξουν, το ξερουν πολυ καλα οτι αυτο κανω και μονο αυτο.
Γιατι εμενα ολα αυτα μου φαινονται καθως πρεπισμος του χειριστου επιπεδου;
White Wolf

Αυτά καλο ειναι να μην συμβαινουν part 62

Δημοσίευση από White Wolf »

Αυτο με την κορη/μανα/αδερφη/γυναικα τι λεει;

Να κατσω να δω την καφριλα που εχετε ριξει κατα καιρους εδω μεσα και επειτα να σας ρωτησω αν σας αρεσε να τα λενε/κανουν αυτα στις μαναδες, στις αδερφες, στις γυναικες και στις κορες σας;
Και επειδη αμεσως καποιος θα πεταχτει να πει οτι ειμαι σεξιστης.
Και στους αδερφους/γιους/πατεραδες/συζυγους.

Και βεβαια ο Λιαγκας δεν θα ελεγε αυτα αμα ηταν καποιος δικος του στη θεση της κοπελας.
Αλλα μαντεψε! Δεν ειναι καποιος δικος του.
Και εκανε αυτο που κανουν ολοι οι αλλοι, αυτο που εχετε κανει επανελλημενα ολοι σας αδιαφορωντας για τις μαναδες/αδερφους/κορες/πατεραδες των αλλων.
Και ουτε μια στιγμη δε σας περασε απο το μυαλο οτι εισαστε Λιαγκες.

Να ρωτησω; Ποντιακα ανεκδοτα εχετε πει/ακουσει; Απειρα. Και τα αναπαραγατε καθημερινως και το ιδιο θα κανατε/κανετε σημερα.
Θα σας απαλλαξω απο το λεπτομερες μαθημα ιστοριας και στα γρηγορα θα σας πω αυτο που ηδη ξερετε.
Οτι οι Ποντιοι εκδιωχθηκαν απο τα πατρια εδαφη τους, σφαγιαστηκαν ανιλεως (δε με νοιαζει καν αν η σφαγη ειναι "δικαιολογημενη" απο καποια προηγουμενη) και ηρθαν στην Ελλαδα για να μπορεσουν να ζησουν. Μεταναστες με το ζορι. Ανθρωποι πονεμενοι, διελυμενοι, ο πατερας μου και ο παππους μου. Τα χερια του παππου μου, ηταν σαν πετρες απο τον κοπο και το φτυαρι.

Και αυτους τους ανθρωπους, κοροιδευατε με τα ανεκδοτα αυτα, και τους λεγατε χαζους, απο θεση ισχυος. Καθε μερα.

Προφανως, δεν μιλαω σοβαρα. Δεν υπαρχει Ποντιος που να μην ξερει οτι τα Ποντιακα ανεκδοτα ειναι απλα χαβαλες. Ουτε ενας δεν εχει καμμια αμφιβολια για αυτο. Και κανενας δεν εχει καμια αμφιβολια οτι ο Λιαγκας αστειευοταν οπως επαναλαμβανω, εχετε κανει και εσεις και ολοι μας.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Τα κακώς γενόμενα”