Αυτά καλο ειναι να μην συμβαινουν part 62

Αυτά καλό είναι να μην γίνονται...
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6254
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

Αυτά καλο ειναι να μην συμβαινουν part 62

Δημοσίευση από theBox »

Τα ποντιακα ανεκδοτα δεν γεννηθηκαν απο αγνη προθεση για χαβαλε απ οσο γνωρίζω, αλλά λογω του ρατσισμου και του κοινωνικου αποκλεισμου που βιωσαν οι Ποντιοι και που περιγραφεις παραπανω. Ηταν δηλαδη κακοβουλη η προθεση. Στη συνεχεια και παραλληλα με την σταδιακη ενσωματωση των Ποντιων, αμβλύνθηκε το φαινομενο, εχασε τα δοντια του και εγινε πιο mainstream και ως τετοιο το βρήκε η γενια μου που στην τελικη στο δημοτικο δεν μας εννοιαζε και πολυ η προέλεση του φαινομενου. Την ευθυνη την έφεραν οι προηγουμενες γενιες άλλωστε που δεν τα λεγανε καθολου "αθωα" και για "χαβαλε" αλλά για να μειώσουν, να πικράνουν και να τραμπουκίσουν ανθρωπους σαν τον παππού σου. Καπου μετα τα 90ς δεν ξανακουσε κανεις για ποντιακο ανεκδοτο.

Απο θεση ισχυος ρατσισμος δηλαδη. Καταπτιστο και μαλιστα αναδεικνυει για ακομα μια φορα το ποιόν του Έλληνα. Ειμαι σιγουρος οτι σε καποιους κυκλους σημερα κυκλοφορουν ανεκδοτα για Συριους προσφυγες. Το οτι στο παρελθον δεν ειχε ερθει στην επιφανεια το προβλημα αυτων των πρακτικων/συμπεριφορων, δεν σημαινει οτι δεν υπηρχε. Απλα ήταν (και ειναι) κατι βαθια ανήθικο, ριζομένο στον κοινωνικο ιστό. Καποιοι σιγουρα φωναζαν απο τοτε. Φυσικα μπορουμε να ανοιξουμε και κουβεντα περι αντικειμενικοτητας της ηθικης ή αν αυτη ειναι κοινωνικο κατασκευασμα κτλ κτλ, αλλά ας το κανουμε απο κοντα με μπύρα αυτο.
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
White Wolf

Αυτά καλο ειναι να μην συμβαινουν part 62

Δημοσίευση από White Wolf »

Τα παραπανω τα γνωριζω.

Αυτο βρηκες να σχολιασεις πανω σε αυτο που εγραψα; Κατι κοντα στο θεμα;
Εγω δε μιλησα για αυτους που παρηγαγαν τα ανεκδοτα.
Μιλησα για τη γενια μας που τα ελεγε και τα ξαναλεγε.
Μιλησα για τον πατερα μου και τον παππου μου που ουτε μια στιγμη δεν ειπαν οτι αυτα τα ανεκδοτα ειναι προβλημα.
Και για εμενα, που πιστευω ακριβως το ιδιο.

Ουτε ειδα καποιο σχολιο για αυτα που λεγονται μεσα στο φορουμ και αν θα σου αρεσε να τα λεμε για την γυναικα σου ή για την μανα σου.
Ουτε καποιο σχολιο τυπου, "εγω οτι λεω το περναω απο ολα τα φιλτρα που απαιτω απο τους αλλους".

Δεν υπαρχει θεμα αντικειμενικοτητας της ηθικης σε αυτη την κουβεντα.
Μιλαω πρακτικα και οχι θεωρητικα.

Ουτε σχεση εχει το ποτε σταματησαν; Κατι που σταματησε δε σημαινει οτι δεν εγινε.
Και τελικα, μη πας και κολλας με το συγκεκριμενο παραδειγμα.
Σκεψου εσυ πως μιλας και τι κανεις και αν ο λογος σου ειναι αποδεκτος απο τον καθε ενα που εχει μια τραυματικη εμπειρια σε σχεση με αυτο που λες.

Και για να ξεκαθαρισω τη σταση μου, μην υπαρχει καμμια παρεξηγηση. Για εμενα, κανεις αριστα και μιλας αριστα.
Δεν ειχα ουτε μια φορα τετοιο θεμα με κατι που εχεις πει.

Το μονο που λεω ειναι λιγο "ο αναμαρτητος και βαλετο" πριν μπουμε στο χορο οσων καταδικαζουν οτι βρουν μπροστα τους.
Και λιγο κοινη λογικη πριν χαρακτηρισουμε οποιον βρουμε μπροστα μας που δεν τα κανει οπως τα θελουμε.
Οχι λογοκρισια. Ειναι υπουλο πραμα η λογοκρισια και συντομα γυριζει πισω και σε δαγκωνει.
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6254
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

Αυτά καλο ειναι να μην συμβαινουν part 62

Δημοσίευση από theBox »

Θα συμφωνησω στο τελευταιο που λες για την λογοκρισια σιγουρα!

Μιλωντας για τον εαυτο μου, προσπαθω στο βαθμο που μπορω να εφαρμοζω ενα βασικο φιλτρο ενσυναισθησης σε αυτα που λεω. Το πετυχαινω πάντα; ΣΙΓΟΥΡΑ οχι.

Θελω να σταθω παντως στη διαφοροποιηση μεταξυ ενος διαλογου κεκλεισμένων των θυρων, χωρις θυγομενο μελος παρον, και του να λέγονται καποια πράγματα στο δημοσιο λόγο, στην τηλεοραση επι παραδειγματει. Θεωρω οτι το "range of damage" σε κοινωνικο επιπεδο δεν είναι το ίδιο. Και μαλιστα δεν ειναι λιγες οι φορες που η τηλεοραση (ή οποιοδηποτε δημοσιο μεσο) διαμορφωνει (ή νομιμοποιεί) συνειδήσεις οι οποίες εν συνεχεία περνανε και στον προσωπικο διάλογο.

Εν τελει είναι θεμα λογοκρισίας ή ανθρωπιάς και ενσυναίσθησης;
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
White Wolf

Αυτά καλο ειναι να μην συμβαινουν part 62

Δημοσίευση από White Wolf »

Εδω να πω οτι οντως, υπαρχει ενα θεμα με το ολο αυτο εγινε στο γυαλι.
Αλλο να μιλαμε οι δυο μας, οι τρεις μας, οι 1013 μας και αλλο μπροστα σε ολη την Ελλαδα/Κοσμο κλπ κλπ.
Επισης παιζει ρολο το "που" λεγονται αυτα.

Αν ας πουμε, σε ρεπορταζ στο δελτιο ειδησεων, ο ρεπορτερ ή ο παρουσιαστης που παρουσιαζει την ειδηση ελεγε, εστω και αστειευομενος, τις μαλακιες και τις καφριλες που ειπε ο Λιαγκας. Τοτε, τα πραγματα ειναι διαφορετικα. Φανταζομαι δεν χρειαζεται να εξηγησω γιατι.

Οποτε ναι, η "περιπτωση Λιαγκα" (να γινει δοκιμος ορος παρακαλω) εχει μεγαλυτερη σοβαροτητα, απο μια κουβεντα αναμεσα σε εμενα και εσενα.
Απιστευτα λιγοτερη σοβαροτητα απο την περιπτωση με τον ρεπορτερ και τον παρουσιαστη ειδησεων.

Εκτος και αν ενημερωνεσαι και παιρνεις στα σοβαρα μια εκπομπη σαν του Λιαγκα... Που μετα, δεν ξερω, ο Λιαγκας σου φταιει;
Άβαταρ μέλους
Scrollkeeper
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 5979
Εγγραφή: Παρ 29 Δεκ 2017, 19:30
Επικοινωνία:

Αυτά καλο ειναι να μην συμβαινουν part 62

Δημοσίευση από Scrollkeeper »

Ασέλγεια, φασισμός, Λιάγκας κ ποντιακά ανέκδοτα στο ίδιο τόπικ. Πως γέγεν αυτό; :woohoo:

[mention]Corum Jhaelen Irsei[/mention] Όταν αναφέρθηκα στο «τι θα έκαναν αυτά τα άτομα αν ήταν η μάνα τους» είχα στο μυαλό μου όλους εκείνους που όταν ακούνε για βιασμούς / κακοποιήσεις τολμούν να ξεστομίζουν ατάκες όπως «τα ήθελε ο κώλος της», «αμα δεν προκαλούσε τώρα θα ήταν μια χαρά», κλπ. κ όχι τον Λιάγκα. Εξού κ ο πληθυντικός, εξού και η ρητορική ερώτηση σχετικά με το πως θα παρουσιάζονταν το θέμα σε περίπτωση που «ο δράστης ήταν κάποιος ξένος». Ο Λιάγκας, εχοντας δει μέχρι που μπορεί να πέσει, μου είναι πλέον αδιάφορος, θεωρώ πως πορεύεται σαν ξεϊγκλωτος κ πως αναπόφευκτα κάποια στιγμή θα στραφιαστεί. Εντ οφ στόρυ.

Το θέμα μου είναι άλλο: γιατί εξισώνουμε ανόμοια πράγματα;

Θα μου πεις «εσύ τα βλέπεις ανόμοια» και θα έχεις δίκιο. Εγω, τα βλέπω ανόμοια γιατί, όπως όλοι, έχω τη κοσμοθεωρία μου. Θεωρώ πως συζητήσεις για βυζιά / κώλους / μιλφς / τζιλφς / «άβιζες που αρέσουν στον Ζίπο» απέχουν πολύ από το να ασελγείς σε κάποιον ή από το να διακωμωδείς κάτι τέτοιο στο πανελλήνιο για να κάνεις νούμερα. Ο Λιάγκας προφανώς και κάνει πλάκα, και μάλιστα κάνει του είδους τη πλάκα που ξέρει πως θα πουλήσει. Εσύ, ο Κουτής κ εγώ που γράφουμε τα σεντόνια μας στο φόρουμ δεν έχουμε ούτε το ίδιο reach, ούτε τα ίδια συμφέροντα με τον Λιάγκουρα (ή τη Συνατσάκη από την άλλη μεριά), κ αυτό τα αλλάζει όλα. Αυτό το reach αντιλαμβάνομαι σαν «θέση ισχύος» που είπε αρχικά ο Κουτής και συμφωνώ πως απο τη στιγμή που υπάγεται στο δημόσια βήμα, θα πρέπει να γίνεται κάπως πιο υπεύθυνα. Τώρα, ο δρόμος από την υπευθυνότητα στη λογοκρισία, είναι μια άλλη, μεγάλη κουβέντα που μαλλον πρέπει να γίνει σε άλλο τοπικ ;)

Για τα ανεκδοτα με τα οποία η «γενιά» μας έσπαγε πλάκα, και στα οποία πρωταγωνιστές δεν ήταν μόνο πόντιοι, δεν ξερω πως κολλάνε στη συζήτηση. Επίσης τι πάει να πει «η γενιά μας»; Βρεθήκαμε υπόλογοι επειδή έτυχε να γεννηθούμε την ίδια δεκαετία με κάποιους randoms; Κάποιοι από τη γενιά μας έκαναν πράγματα που εμείς ποτέ δεν κάναμε κ το αντίθετο. Κάποιοι δεν είχαμε τη «σωστή» καθοδήγηση και κάναμε βλακείες όταν ήμαστε 10 χρονών. Πλέον δεν κάνουμε βλακείες από επιλογή και αυτό είναι που μετράει.
They shall grow not old, as we that are left grow old: Age shall not weary them, nor the years condemn. At the going down of the sun and in the morning, We will remember them.
White Wolf

Αυτά καλο ειναι να μην συμβαινουν part 62

Δημοσίευση από White Wolf »

οκ οκ, οποτε οταν λες εσυ, αυτο το μπαζο ουτε που του τον ακουμπαγα...
ειναι ολα οκ.

Ο ασχημος, ή η ασχημη που γινεται αποδεκτης (εστω και εμμεσα) αυτου του σχολίου, ο οποιος ειναι εγκλωβισμενος στα πρωτυπα ομορφιας του σημερα και θελει να τον ερωτευτουν, αλλα δεν βρισκει ανταποκριση;
Αυτος τι σκεφτεται; Οτι δεν εχεις συμφερον απο αυτο που λες αρα οκ;
Δεν τον καταπιεζεις; Δεν το λες απο θεση ισχυος οταν εσυ εισαι τοσο ομορφος;

Οι Ποντιοι, οπως ειπα ειναι ενα παραδειγμα και εχετε κολλησει σε αυτο. Υπαρχουν δεκαδες αλλα, οπως το προαναφερθεν.

Μπορω να γραφω για πραγματα που ακουω καθημερινα απο κοσμο, που αν τα βγαλω απο το πρισμα του χαβαλε, ειναι αθλιες χυδιαοτητες ειτε αφορουν αμεσα εμενα ή καποιον αλλον που πεφτει στην κατηγορια και θιγεται απο αυτο που λεγεται.

Ουτε ενας δεν εχει πει ανεκδοτο τυπου... Τι κοινο εχει ενα ποδηλατο με εναν αραπη; Και τα δυο δουλευουν με αλυσιδα.
Ουτε ενας δεν εχει χαρακτηρισει γυναικα/αντρα, τρελομπαζο, χοντρο/η, κλπ κλπ.

Αν παιδια πεφτω εξω και οντως αυτα τα εχω πει μονο εγω στη ζωη μου, ειλικρινα σας ζηταω συγγνωμη.

Σε καθε περιπτωση, και παλι, για εμενα δεν αλλαζει κατι. Ο χαβαλες για το οποιοδηποτε θεμα, εμενα δε μου αναβει τα λαμπακια, αν ειναι στο σωστο κοντεξτ (οπως λενε και οι Ποντιοι).

Και παντα, υπαρχουν ανθρωποι που ειναι ευαισθητοι (και δικαιωμα τους) και θα θιχτουν με αυτο που εγω μπορει να θεωρω "το παραμικρο".

Εγω οταν μιλαω, δεν εχω τετοια φιλτρα. Λεω αυτο που θελω να πω και κανω το χαβαλε που θελω να κανω.
Το να παιρνει καποιος την ξεκαθαρη μαλακια που ειπα και να την κανει μανιφεστο που με χαρακτηριζει, ειναι δικο του θεμα, οχι δικο μου.
Δεν θα απολογηθω.

Και εννοειται οτι οταν θα μιλησω σοβαρα αυτο θα φαινεται και εκει περα ο καθενας μπορει να κρινει την αποψη μου και να βγαλει ολα τα ωραια συμπερασματα του.
Άβαταρ μέλους
LuciferSteele
Δημοσιεύσεις: 6992
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 10:24

Αυτά καλο ειναι να μην συμβαινουν part 62

Δημοσίευση από LuciferSteele »

συντάσσομαι με Όντι πάνω στο θέμα. κάθε μα κάθε πρόταση που εκστομίζουμε μπορεί να έχει στόχο μία οποιαδήποτε ομάδα ανθρώπων, μικρή ή μεγάλη και ταυτόχρονα θα ακούσουμε και άπειρες προτάσεις που μπορεί να θεωρήσουμε πως στοχεύει ομάδες στις οποίες ανήκουμε εμείς οι ίδιοι. συνεπώς παίζει μεγάλο ρόλο σε ποιά πλαίσια γίνεται η κάθε κουβέντα. είναι ρατσιστικό hatespeach μπροστά από το Ράηχσταγκ? είναι ρουτίνα κωμικού σε βραδιά stand-up? είναι τοποθέτηση στο δελτίο ειδήσεων? είναι στίχος από τραγούδι Anorimoi? δεν γίνεται να τα εξισώνουμε όλα και να τους δίνουμε την ίδια βαρύτητα.
We scribe in the dark of the night our Black Steele
The evil rite of the black and the light We now reveal to you
Άβαταρ μέλους
Scrollkeeper
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 5979
Εγγραφή: Παρ 29 Δεκ 2017, 19:30
Επικοινωνία:

Αυτά καλο ειναι να μην συμβαινουν part 62

Δημοσίευση από Scrollkeeper »

Για να ξεκαθαρίσω κάτι: δεν θίχτηκα με τον χαβαλέ που κάνει ο Λιάγκας, απλα βρήκα αφορμή για να σχολιάσω αυτά που ήθελα να σχολιάσω. Έχει περάσει ο καιρός που μπρίζωνα με τις μαλακίες του κάθε παπάρα που τύχαινε στο δρόμο μου ή από αυτά που λέει ο «κόσμος».

Στο δια ταύτα τώρα.

Έχω χαρακτηρίσει άτομα «μαλάκες», «μπάζα», «για τον πέο», εχω πει ατάκες όπως «άμα δε μπαζώσεις δε χτίζεις» κλπ, από πρωην αφεντικα, γκόμενες, φίλους μέχρι κ συγγενείς. Δεν το έκανα επειδή είχα στο μυαλό μου καποιο «συγχρονο πρότυπο Χ». Δεν είναι υποκριτικό να έχεις άποψη για κάτι, όπως το να έχεις άποψη δεν είναι το ίδιο με το να είσαι μλκας και abuser. Δεν νομίζω να ισοπέδωνω κάτι με αυτό. Τι θέλω να πω;

Σενάριο 1): Έστω πως έχουμε τη «Σούλα Σλέιερ». Για σένα η Σούλα είναι «μπάζο». Τι πάει να πει «μπάζο»; Πάει να πει πως δεν σε ενδιαφέρει. Σε ρωτάω, λοιπον, ενώ πίνουμε το μπυράκι μας στο παγκάκι: «Οδυσσέα σου αρέσει η Σούλα;», για να πάρω την απάντηση «Μπα, η Σούλα είναι μπαζο. Ασε που ακούει και σλέιερ. Προτιμώ τη Βάνα που ακούει Σίριθ Άνγκολ». Έκανες κανένα κακό στη Σούλα; Όχι. Αναφερθήκαμε στα κιλά της Σούλας ή στη μάπα της; Όχι γιατί δε ξέρουμε πως είναι. Απλά δεν τη γουστάρεις. Έχτισες για κάποιον 3ο κάποιο σύγχρονο πρότυπο ομορφιάς με βάση τη Βάνα; Πάλι όχι; Η Σούλα, για κάποιον που δεν άκουσε τη κουβέντα μας, παραμένει θεα.

Σενάριο 2): Έστω πως έχουμε τη «Σούλα Σλέιερ». Για σένα η Σούλα είναι «μπάζο». Τι πάει να πει «μπάζο»; Πάει να πει πως δεν σε ενδιαφέρει. Μια μέρα, επειδή δεν σου αρέσουν οι Σουλες που ακούνε Σλέιερ, αλλά οι Βάνες που ακούνε Σίριθ Άνγκολ, ανοίγεις το ΦΒ και ξεκινάς να κράζεις τη Σούλα για το «πως είναι έτσι» και το πως «αντέχει να κοιτάζεται στο καθρέφτη», για το πως «θα έπρεπε να ντρέπεται» και άλλα τέτοια όμορφα. Παράλληλα αρχίζεις να εκθειάζεις τις Βάνες που ακούνε Σιριθ Άνγκολ, ενώ παράλληλα τα λάικς πέφτουν βροχή από κάτω. Η Σούλα για καποιον που είναι επιρρεπείς στα κοινωνικά πρότυπα ομορφιάς μεταμορφώθηκε σε μπάζο. Έκανες κανένα κακό στη Σούλα; Προφανώς. Είχες συνεισφορά στο να χτίσεις κάποιο πρότυπο με βάση τη Βάνα; Προφανώς και πάλι.

Τα δύο αυτά σενάρια, σου φαίνονται ίδια; Έχουν την ίδια αφετηρία, μέση και τέλος; Για μένα σαφώς και δεν είναι ίδια, υπάρχει ΜΕΓΑΛΗ διαφορά μεταξύ τους. Καλώς ή κακώς, κάποια μέσα επικοινωνίας διαμορφώνουν απόψεις και συνειδήσεις. Αυτό είναι μια δύναμη που έχουν και εκεί έρχεται να κολλήσει το «with great power comes great responsibility». Μοιραία λοιπόν πρόσωπα και καταστασεις θα κριθούν (όπως ο Λιάγκουρας).

[mention]Corum Jhaelen Irsei[/mention] [mention]LuciferSteele[/mention] Το συγκεκριμένο δεν είναι θέμα πολιτικής ορθότητας. Δεν μιλάμε για καλλιτεχνική ελευθερία ή το πόσο θίχτηκε η Χ κοινωνικη ομάδα από μια άποψη που ακούστηκε. Η συζήτηση στην ουσία ξεκίνησε με το πόσο καφρίλα θεωρεί ο καθένας αυτό το σκηνικό. Δεν είναι γενικευμένο, αλλά συγκεκριμένο. Δεν τσουβαλιάσαμε το τι λέει ο «κόσμος» ή το «τι θα πουν οι mutual».

Και για να το κλείσουμε με τα ανέκδοτα, το ποίντ μου είναι πως δεν μπορώ να καταλάβω γιατί πρέπει να απολογούμαστε για μια «γενιά» που μεγάλωσε σε μια εποχή (ή περιοχή) που το να λες ανέκδοτα για μαύρους όταν ήσουν 10 χρονών «ήταν κουλ» επειδή το έκαναν και «οι μεγάλοι». Όλοι έχουμε πει ρατσιστικα ανέκδοτα όταν ήμασταν μικροι, κάποιοι λένε ακόμα, άλλοι πάλι εχουν σταματήσει και έχουν βγάλει και τους πρώτους από το κύκλο τους. Δε καταλαβαίνω τι πρέπει να γίνει με αυτό 🤔 Εγώ προσωπικά έχω να ακούσω τέτοιο ανέκδοτο χρόνια. Τα ανέκδοτα πλέον έχουν αντικατασταθεί απο άμεσες επικλησεις στη μισανθρωπίλα.

Δεν μπορώ να έχω το snowflake-ομετρο μαζί μου όλη την ώρα για να μην θιχτεί κάποιος από κάτι που θα πω. Αυτό όμως δεν σημαίνει πως θα μιλάω δίχως φίλτρα. Δεν ξέρω αν αυτό με κάνει υποκριτή, θέλω να πιστευω πως οχι. Περιπτώσεις τύπου Λιάγκα θα ήθελα να μην υπάρχουν, αλλά επειδή, εκ των πραγμάτων, δεν μπορώ να απαιτήσω να μην υπάρχουν, θα πρέπει να τις ανεχτώ. Η ανοχή, όμως, είναι εντελώς διαφορετικό πράγμα από την αποδοχή. Σε αυτό τουλάχιστον πιστευω πως μπορούμε να συμφωνήσουμε.
They shall grow not old, as we that are left grow old: Age shall not weary them, nor the years condemn. At the going down of the sun and in the morning, We will remember them.
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6254
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

Αυτά καλο ειναι να μην συμβαινουν part 62

Δημοσίευση από theBox »

Scrollkeeper έγραψε: Τρί 12 Νοέμ 2019, 15:28 Περιπτώσεις τύπου Λιάγκα θα ήθελα να μην υπάρχουν, αλλά επειδή, εκ των πραγμάτων, δεν μπορώ να απαιτήσω να μην υπάρχουν, θα πρέπει να τις ανεχτώ.
Και, γιατι οχι, να τις στηλιτευσω και δημοσια, ή/και να τις καταγγείλω στο ΕΣΡ οπως και εγινε, και αναγκάστηκε να ζητήσει συγγνώμη.

Στηριζω παραδειγμα Σουλα-Βανα, ειναι το ιδιο που προσπαθησα να πω κι εγω με τους ορους ιδιωτικο διαλογο, κεκλεισμενων των θυρων vs δημοσιος λόγος.
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
White Wolf

Αυτά καλο ειναι να μην συμβαινουν part 62

Δημοσίευση από White Wolf »

Δεν θα σχολιασω τα σεναρια.
Πιστευω οτι η προσσεγγιση σου ειναι σε πρωτο μονο επιπεδο.
Θα ηθελα να αναλυσω, αλλα δεν εχω το χρονο να το κανω απο το πληκτρολογιο.
Οπως λεει και ο Κουτης, να μαζευτουμε στην πλατεια με τα σπασμενα μπουκαλια στα χερια και να το λυσουμε...

Δεν αποδεχεσαι το Λιαγκα; Να σου πω την αληθεια, ουτε και εγω. :-)
Αλλα ουτε εισσαγγελεα θα του φωναξω, ουτε θα τον παρω στα σοβαρα και θα πω οτι η μαλακια που ειπε ειναι το βαρομετρο για να σχηματισει αποψη καποιος για το θεμα του φοιτητη.
Ουτε υστερα θα αρχισω τα υστερικα για να ζητησει συγγνωμη και ετσι να επανελθει η κοινωνια στην σωστη της θεση.
Η μη αποδοχη (και τελικα η ανοχη) που λες ειναι εντελως διαφορετικο πραμα απο τις ξεχειλωματικες αντιδρασεις που πανε και ερχονται.

Ευτυχως, που εκ των πραγματων, δεν μπορεις να απαιτησεις να μην υπαρχουν τετοιες ή οποιεσδηποτε αλλες περιπτωσεις.
Αν ηταν διαφορετικα τα πραγματα και σου επιτρεποταν, καταλαβαινω οτι θα το απαιτουσες.
Αν μπορουσες να το κανεις αυτο, θα μπορουσαν να το κανουν και αυτοι που πιστευουν οτι περιπτωσεις σαν και εσενα δεν πρεπει να υπαρχουν.
Και ολοι οι αλλοι που πιστευουν οτι η περιπτωση Α, Β, και Γ δεν πρεπει να υπαρχει.
Και νομιζω οτι δεν θα εμενε ανθρωπος για ανθρωπος στη γη.

Και αν θελω να ειμαι ενταξει με ολα αυτα που εχετε γραψει. Η δηλωση σου " Περιπτώσεις τύπου Λιάγκα θα ήθελα να μην υπάρχουν, αλλά επειδή, εκ των πραγμάτων, δεν μπορώ να απαιτήσω να μην υπάρχουν, θα πρέπει να τις ανεχτώ" μου μοιαζει σαν μια δηλωση ενος ανθρωπου που δεν εφαρμοσε σε αυτην τα φιλτρα που θα επρεπε. Αλλα φανταζομαι οτι επειδη απευθυνεται στον Λιαγκα/σεολουςπουτουμοιαζουν αυτο ειναι οκ. Σωστα;

Α, και εννοειται οτι λεω ασταματητα ολων των ειδων ανεκδοτα ακομα και τωρα. Ρατσιστικα, για τα γουρουνια τους αντρες, για τις τσουλες τις γυναικες, στερεοτυπικα (ξανθιες φουλ, τσακ νορις, ποντιους, εβραιους και οτι αλλο θες). Και δεν προκειται να σταματησω. Το χιουμορ δεν εχει ορια.
Άβαταρ μέλους
Spyros
Δημοσιεύσεις: 327
Εγγραφή: Τρί 13 Μαρ 2018, 20:31

Αυτά καλο ειναι να μην συμβαινουν part 62

Δημοσίευση από Spyros »

Διάβασα όλες τις πραγματικά πολύ ενδιαφέρουσες τοποθετήσεις και δεν μπορώ να πω ότι διαφωνώ ουσιαστικά με κανέναν. Κι εγώ συντάσσομαι περισσότερο με τον Corum είναι η αλήθεια πάντως.

Ζούμε στην εποχή που όλοι λίγο πολύ έχουν βήμα να πουν το κοντό τους και το μακρύ τους. Φυσικά και έχει σημασία το βήμα από όπου τα λέει ο καθένας. Οταν είσαι πολιτικός ή κάνεις τηλεόραση κι εγώ θεωρώ ότι πρέπει να είσαι λίγο πιο προσεκτικός αλλά σε καμιά περίπτωση να κυνηγιέσαι επίσημα όταν πείς καμιά μαλακία (περίπτωση Λιάγκα). Είχες το βήμα, την είπες την μαλακιούλα σου αρπάχτηκε η Χ, Ψ θεία και τώρα σου κηρυξε πόλεμο. Το να καταφέρει να χάσεις κάποιους followers στο twitter π.χ ή να σε κράξει εκεί κάποιος άλλος πικραμένος είναι μέσα στο παιχνίδι. Αν δεν μπορείς να το διαχειριστείς, καλύτερα να μην εκτίθεσαι δημόσια ή αν το κάνεις να μπαίνεις σε φόρμουλα full κορεκτίλας.

Γενικά πολύ ωραία τα έλεγε ένας ομοφυλόφιλος εβραίος που είχε πάει να κουβεντιάσει σε ένα πανεπιστήμιο περί λογοκρισίας. Δεν έχει σημασία αν μπορείς ή όχι να το πεις. Σε έναν τέλειο κόσμο δεν θα υπήρχαν ρατσιστές ή ομοφοβικοί. Από την στιγμή που υπάρχουν, δεν είναι η λύση το φίμωτρο.

Anyway, αν συνεχιστεί η κουβεντούλα με μπύρα κι εγώ μέσα είμαι :D :D
Άβαταρ μέλους
Scrollkeeper
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 5979
Εγγραφή: Παρ 29 Δεκ 2017, 19:30
Επικοινωνία:

Αυτά καλο ειναι να μην συμβαινουν part 62

Δημοσίευση από Scrollkeeper »

Corum Jhaelen Irsei έγραψε: Τρί 12 Νοέμ 2019, 16:27 Ευτυχως, που εκ των πραγματων, δεν μπορεις να απαιτησεις να μην υπαρχουν τετοιες ή οποιεσδηποτε αλλες περιπτωσεις.
Αν ηταν διαφορετικα τα πραγματα και σου επιτρεποταν, καταλαβαινω οτι θα το απαιτουσες.
Αν μπορουσες να το κανεις αυτο, θα μπορουσαν να το κανουν και αυτοι που πιστευουν οτι περιπτωσεις σαν και εσενα δεν πρεπει να υπαρχουν.
Και ολοι οι αλλοι που πιστευουν οτι η περιπτωση Α, Β, και Γ δεν πρεπει να υπαρχει.
Και νομιζω οτι δεν θα εμενε ανθρωπος για ανθρωπος στη γη.
Βασικά, το έθεσα λάθος γιατί, εκ των πραγμάτων, μπορω να απαιτήσω να μην υπάρχουν τέτοιες περιπτώσεις :P Και το ίδιο μπορείς να κάνεις και εσύ και οποιοσδήποτε για οτιδήποτε τον ενοχλεί. Δεν είναι κακό να διεκδικείς αυτό που θες. Επίσης, εκ των πραγμάτων - όχι νομικά, αλλα λόγω natural selection, - μαλακες με τα δικά μου κριτήρια πάντα θα υπάρχουν, οπότε με τον ένα ή τον άλλο τρόπο θα τους τρώω στη μάπα. Αντίστοιχα και άλλοι θα τρώνε στη μαπα εμένα. Εκεί κολλάει το "εκ των πραγμάτων", στο αναπόφευκτο των καταστάσεων. Και ναι, συμφωνώ που ΕΥΤΥΧΩΣ ο καθένας δεν μπορεί να κάνει ό,τι του κατέβει στο κεφάλι και υπάρχει ένα κοινά αποδεκτό πλαίσιο για να μην γίνουμε ζούγκλα.

Η ανοχή και το χιούμορ (και ο λογος γενικότερα) έχουν όρια που ορίζονται από κάποιες συνθήκες (που είναι δυναμικές για τον καθένα μας). Αν κάποιος σε κοροϊδέψει ή σου πιάσει τον κώλο με χιούμορ και εσύ το δεχτείς, τότε, ενδεχομένως και να μην μου πέφτει λόγος. Αν έρθει κ κάνει το ίδιο σε μενα, είναι δικό θέμα το πως θα αντιδράσω, κ στη τελική αυτό με ορίζει κ σαν άτομο. Και παρόλο που σου αρέσουν τα ανέκδοτα με Εβραίους, δεν θα πήγαινες να τα πεις στους υπαλλήλους της Ισραηλινής πρεσβείας όταν πας να κάνεις αίτηση για τουριστική βίζα, έτσι δεν είναι; Ούτε θα πόσταρες στο εταιρικό Facebook page ανέκδοτα για μαύρους. Κ ο λόγος είναι τα φίλτρα σου που λειτουργούν διαφορετικά σε κάθε περίπτωση (context). Αυτό δεν σε κάνει υποκριτή, απλα σου δίνει ένα εργαλείο για να μπορέσεις να λειτουργήσεις μεσα στο σύνολο. Το ίδιο ισχύει για όλους μας.
Corum Jhaelen Irsei έγραψε: Τρί 12 Νοέμ 2019, 16:27 Και αν θελω να ειμαι ενταξει με ολα αυτα που εχετε γραψει. Η δηλωση σου " Περιπτώσεις τύπου Λιάγκα θα ήθελα να μην υπάρχουν, αλλά επειδή, εκ των πραγμάτων, δεν μπορώ να απαιτήσω να μην υπάρχουν, θα πρέπει να τις ανεχτώ" μου μοιαζει σαν μια δηλωση ενος ανθρωπου που δεν εφαρμοσε σε αυτην τα φιλτρα που θα επρεπε. Αλλα φανταζομαι οτι επειδη απευθυνεται στον Λιαγκα/σεολουςπουτουμοιαζουν αυτο ειναι οκ. Σωστα;
Revisit: Περιπτώσεις τύπου __________ θα ήθελα να μην υπάρχουν, αλλά επειδή, εκ των πραγμάτων, πάντα θα υπάρχουν, θα πρέπει να τις ανεχτώ (ή να μάθω να ζω με αυτές).

Συμπληρώστε το σωστό:

0. Σκουπίδι δημοσιογράφος
1. Μαλάκας αφεντικό
2. Δολοφόνοι
3. Ψεύτης πολιτικός
4. Ρουφιάνος συνάδελφος
5. Φασίστας γείτονας
6. Κάγκουρας αμαξάκιας
7. Πρεζεμπορας στη γωνία
8. Μεταλοπατέρας
9. Έμπορας μέταλ

Δεν μπορείς να ξέρεις αν κ τι φίλτρα εφαρμοστηκαν στη συγκεκριμένη πρόταση. Μπορείς μόνο να την κρίνεις με τα δικά σου φίλτρα. Δεν είναι σωστή ή λάθος, είναι μια άποψη. Σχολίασε τη, στηλίτευσε τη, κάντη ό,τι θες, όπως ακριβώς κάνω κ εγώ για τον Λιάγκα κ τον κάθε Λιάγκα. Δεν υπάρχουν «άριστοι» που μένουν στο απυρόβλητο.
They shall grow not old, as we that are left grow old: Age shall not weary them, nor the years condemn. At the going down of the sun and in the morning, We will remember them.
Άβαταρ μέλους
Scrollkeeper
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 5979
Εγγραφή: Παρ 29 Δεκ 2017, 19:30
Επικοινωνία:

Αυτά καλο ειναι να μην συμβαινουν part 62

Δημοσίευση από Scrollkeeper »

Και εννοείται ψήνομαι για μπύρες κ τέτοιες συζητήσεις. Να τελειώσει η αντιβίωση όμως κ μετά :P
They shall grow not old, as we that are left grow old: Age shall not weary them, nor the years condemn. At the going down of the sun and in the morning, We will remember them.
White Wolf

Αυτά καλο ειναι να μην συμβαινουν part 62

Δημοσίευση από White Wolf »

Δεν συμπληρωνω τιποτα σε αυτην την προταση.
Δεν με αντιπροσωπευει με καμμια λεξη/φραση συμπληρωμενη.

Το χιουμορ δεν εχει ορια.
Καλο σας βραδυ....

Επισης δεν ειπαμε για μπυρες... ειπαμε για πλατεια με σπασμενα μπουκαλια για να λυσουμε το θεμα με ανοχη και πολιτισμο.

[mention]Spyros[/mention], [mention]theBox[/mention], κατσε να δωσει o [mention]Scrollkeeper[/mention] το συνθημα και θα κανονιστει.
Άβαταρ μέλους
Scrollkeeper
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 5979
Εγγραφή: Παρ 29 Δεκ 2017, 19:30
Επικοινωνία:

Αυτά καλο ειναι να μην συμβαινουν part 62

Δημοσίευση από Scrollkeeper »

Corum Jhaelen Irsei έγραψε: Τρί 12 Νοέμ 2019, 19:08 Επισης δεν ειπαμε για μπυρες... ειπαμε για πλατεια με σπασμενα μπουκαλια για να λυσουμε το θεμα με ανοχη και πολιτισμο.
Για να εχεις σπασμένα μπουκάλια μπύρα κάπως πρέπει να τα αδειάσεις βρε αδερφέ. Θα τα χύσεις στα παρτέρια; Αμαρτία από τον Γκρομ.

They shall grow not old, as we that are left grow old: Age shall not weary them, nor the years condemn. At the going down of the sun and in the morning, We will remember them.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Τα κακώς γενόμενα”