Αυτα ειναι καλο να μη συμβαινουν παρτ 68

Αυτά καλό είναι να μην γίνονται...
Άβαταρ μέλους
rbrigade
Δημοσιεύσεις: 5038
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:54

Αυτα ειναι καλο να μη συμβαινουν παρτ 68

Δημοσίευση από rbrigade »

Ναι, το παραδέχομαι ότι είναι στο πόδι η ανάλυση, το λέω κιόλας, δεν έχω τις σχετικές γνώσεις (ευτυχώς για σας, γλιτώσατε σεντονάκι). Δεν μας λες όμως και για το σενάριο να δανείζεις κάθε λαμόγιο με τα λεφτά των καταθετών για να κάνει αεριτζίδικες δουλειές και να την κοπανάει στην πρώτη στραβή αφήνοντας φέσια παντού τι ακριβώς νόημα έχει. Για μένα θα έπρεπε όλες αυτές οι αεριτζίδικες μικροεπιχειρήσεις να μην παίρνουν φράγκο. Να τα πάρει κάποιος που έχει όντως μια καλή επιχειρηματική ιδέα και σοβαρό πλάνο. Αλλά ντάξει, υπάρχει πολλή βρώμα και στον τραπεζικό τομέα, θαλασσοδάνεια σε ημετέρους κτλ. Γενικά σιχαμάρα...
Άβαταρ μέλους
apeitharxos
Δημοσιεύσεις: 835
Εγγραφή: Σάβ 20 Απρ 2019, 16:18

Αυτα ειναι καλο να μη συμβαινουν παρτ 68

Δημοσίευση από apeitharxos »

rbrigade έγραψε: Παρ 03 Ιαν 2020, 16:59 Ναι, το παραδέχομαι ότι είναι στο πόδι η ανάλυση, το λέω κιόλας, δεν έχω τις σχετικές γνώσεις (ευτυχώς για σας, γλιτώσατε σεντονάκι). Δεν μας λες όμως και για το σενάριο να δανείζεις κάθε λαμόγιο με τα λεφτά των καταθετών για να κάνει αεριτζίδικες δουλειές και να την κοπανάει στην πρώτη στραβή αφήνοντας φέσια παντού τι ακριβώς νόημα έχει. Για μένα θα έπρεπε όλες αυτές οι αεριτζίδικες μικροεπιχειρήσεις να μην παίρνουν φράγκο. Να τα πάρει κάποιος που έχει όντως μια καλή επιχειρηματική ιδέα και σοβαρό πλάνο. Αλλά ντάξει, υπάρχει πολλή βρώμα και στον τραπεζικό τομέα, θαλασσοδάνεια σε ημετέρους κτλ. Γενικά σιχαμάρα...
Δύο πράγματα να σου πω, από προσωπική εμπειρία: Όταν είναι να ξεκινήσει μια μικρομεσαία επιχείρηση, συνήθως το αρχικό κεφάλαιο είναι λεφτά ΕΣΠΑ και ένα ποσοστό λεφτά του ιδιοκτήτη. Το λέω αυτό γιατί παλιά το είχα ψάξει, γενικά οι λαμογιές γίνονται στα ΕΣΠΑ περισσότερο απ' ό,τι με τα τραπεζικά δάνεια (εκεί γίνεται πραγματική σφαγή, και όποιος έχει το καλύτερο πολιτικό μέσο είναι ο ευνοημένος της υπόθεσης). Στη συνέχεια, αν αυτή η επιχείρηση έχει ανάγκη δανειοδότησης, η τράπεζα δεν θα σου δανείσει αν δεν υποθηκεύσεις κάτι, το οποίο συνήθως είναι πολλαπλάσιο της αξίας των χρημάτων που δανείστηκες. Μπες και στην σελίδα των ηλεκτρονικών πλειστηριασμών, θα δεις ότι οι περισσότεροι επισπεύδοντες είναι τράπεζες.

Σε μία εταιρεία που δούλευα στη γειτονιά μας ως υπεύθυνος εργοστασίου (αλλά που δεν έπαιρνα τα αντίστοιχα χρήματα), που ήταν εργοστάσιο ζυμαρικών κοντά στο λιμάνι (εσύ θα κατάλαβες ποια εννοώ), η τελευταία βιομηχανία μέσα στην καρδιά του Πειραιά, ενώ η εταιρεία ήταν άψογη στις υποχρεώσεις της, πλήρωνε όλους τους τόκους και το παλιό κεφάλαιο αντικαθίστατο με καινούριο (έμπαινε φρέσκο χρήμα με λίγα λόγια στα ταμεία της εταιρείας), οι τραπεζίτες άρχισαν να εκβιάζουν το αφεντικό να τους δίνει μίζα από τα δάνεια (και μάλιστα πολύ χοντρά λεφτά ζητούσαν, που μόνο με υπεξαίρεση χρημάτων του τελευταίου από το πορτοφόλι της εταιρείας θα μπορούσαν να ικανοποιηθούν οι απαιτήσεις αυτές), προκειμένου να του δανείζουν για κεφάλαιο κίνησης. Μάλιστα, οι συγκεκριμένοι είχαν πληροφορίες για το αν το αφεντικό πηγαίνει στην επιχείρηση, πότε πηγαίνει, τι ώρα φεύγει, ακόμη ήξεραν αν τα τρώει στα μπουζούκια τα λεφτά που έβγαζε (δεν είχαν να του προσάψουν τίποτε από όλα αυτά, γιατί το αφεντικό δεν τους είχε δώσει καμία τέτοια αφορμή. Ζούσε πραγματικά σαν καλόγερος). Φυσικά το αφεντικό δεν ανταποκρίθηκε στον εκβιασμό (εκτός των άλλων, αυτό, η υπεξαίρεση δηλαδή τόσου μεγάλου ποσού, ισοδυναμούσε με κακούργημα).
Και εξαιτίας αυτού του γεγονότος, έκλεισε ένας αλευρόμυλος και δύο ακόμη επιχειρήσεις παραγωγής εύκαμπτων υλικών συσκευασίας, των οποίων ήμασταν οι σημαντικότεροι πελάτες.
Αυτό που εικάζουμε όταν τον ξανασυνάντησα μετά από πολλά χρόνια, μου είπε είναι ότι πιθανώς να υπήρχε εντολή άνωθεν, να μην υπάρχει ανταγωνιστής της Barilla.

Ε, τώρα από αυτό βγάλε συμπέρασμα. Θυμάσαι πριν λίγα χρόνια (με τον Βασιλόπουλο νομίζω;) το φέσι των 2δις που άφησαν οι ιδιοκτήτες και που τον αγόρασε ο Σκλαβενίτης για να μην σκάσει όλο αυτό στην αγορά...Θέλω να πω, πως όσο ανοχή έχουν οι μεγάλοι, που έχουν πολιτικά μέσα για να ξεχρεώνουν τα δάνειά τους με νέα δάνεια, άλλο τόσο οι τράπεζες εξαντλούν την αυστηρότητά τους στους μικρούς...
Advancing Yokeda:
Ενδεχομένως η πιο ελιτίστικη και απροσπέλαστη μορφή τέχνης να περνά μέσα από λιτές απέριττες φόρμες. Αυτές που η πλειοψηφία θα αγνοήσει ή περιφρονήσει σαν απλοϊκότητα. Εκεί άλλωστε δε στηρίζεται και το 'αληθινό heavy metal'?
Άβαταρ μέλους
rbrigade
Δημοσιεύσεις: 5038
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:54

Αυτα ειναι καλο να μη συμβαινουν παρτ 68

Δημοσίευση από rbrigade »

Όπως είπα, σιχαμάρα...
Άβαταρ μέλους
Scrollkeeper
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 5979
Εγγραφή: Παρ 29 Δεκ 2017, 19:30
Επικοινωνία:

Αυτα ειναι καλο να μη συμβαινουν παρτ 68

Δημοσίευση από Scrollkeeper »

rbrigade έγραψε: Πέμ 19 Δεκ 2019, 02:24 Είναι πολύ μεγάλη συζήτηση, αλλά σε γενικές γραμμές δεν γουστάρω αυτό το επιχειρηματίας με δανεικά και μόνο άμα τραβάει η αγορά συνεπής, άμα πατώσει μου φταίνε οι άλλοι κτλ. Θα μου πεις έτσι τραβάει κουπί η οικονομία. Διαφωνώ δομικά με όλο αυτό το πράμα. Θεωρω ότι ο επιχειρηματίας θα έπρεπε να μπορεί να ανταπεξέρθει και στις ισχνές αγελάδες. Αλλιώς να μην ήταν επιχειρηματίας. Να καθόταν στα αυγά του υπαλληλάκος όπως εμείς οι υπόλοιποι. Ξαναλέω, δεν έχω ούτε οικονομικές γνώσεις ούτε γνώση της αγοράς και μπορεί γενικά να λέω ψιλο(χοντρο)παπαριές αλλά κάπου στο βάθος ένα μικρό δίκιο το έχω...
Σορρυ την είχα χάσει αυτή την απάντηση.

Η αγορά έχει γίνει πολύπλοκη οπότε μια προσέγγιση του στυλ «αν δεν έχεις cash κάτσε στα αυγά σου» είναι παρωχημένη και λίγο ουτοπική. Είναι άλλο πράγμα το να μιλάμε για επιχειρηματικό ρίσκο, άλλο το να μιλάμε για λαμογιές και άλλο η επιβίωση σε μια πτωχευμένη χώρα. Σε μια τέτοια περίπτωση, οι παχιές αγελάδες ενδέχεται να πεθάνουν πολύ πριν τις ισχνές, όπως και έγινε: μικρομεσαίοι έβαλαν λουκέτο και έγιναν υπάλληλοι για 300Ε, και τα μεγαλολαμόγια κυκλοφορούν στα ΝΑΜΟΣ και στα σαλέ σαν να μην τρέχει τπτ.

Στην Ελλάδα η πίστωση/δανειοληψία έχει ταυτιστεί με την λαμογιά, αλλά δεν είναι πάντα έτσι. Το αντίθετο θα έλεγα. Μπορείς να έχεις μια υγιής επιχείρηση με δάνεια τα οποία έχεις προβλέψει (με σοβαρά μοντέλα) πως μπορείς να ξεχρεώσεις μέσα σε λογικά χρονικά πλαίσια. Επίσης δάνεια στις επιχειρήσεις δεν δίνουν μόνο οι τράπεζες, αλλά και η μια επιχείρηση στην άλλη μέσω κάποιων νομικών σχημάτων. Σε μια αγορά σαν την Ελληνικη, στην οποία ουσιαστικά έχει ιδιωτικοποιηθεί το χρήμα, δεν μπορούν να ανταπεξέλθουν όλοι, όσο προνοϊτικοί και αν έχουν υπάρξει τα προηγούμενα χρόνια, όσο κασέρι και αν έχουν στη διάθεσή τους, από τι στιγμή που 1) το κασέρι «ακυρώθηκε», κ 2) δεν έχουν κασέρι όλοι οι υπόλοιποι. Είναι σαν να έχεις ενα χωριό με 10 κατοίκους, όπου όλοι βασίζονται στη πίστωση, με μόνο ένα κάτοικο να έχει μετρητά για να πληρώνει τους άλλους εννέα. Αργά η γρήγορα, όλοι θα καταλήξουν με πιστωτικά στα χέρια τους, και το ταμείο τους θα πάει μείον όταν ο ενδέκατος της παρέας, δλδ το κράτος, έρθει να τους ζητήσει αυξημένες εισφορές, φόρους, κλπ. από το πουθενά.

Αυτός είναι κ ο λόγος που αρκετοί «νοικοκυραίοι» κατέφυγαν στα δικαστήρια για να αναπροσαρμόσουν τις δόσεις των δανείων τους (στεγαστικα, επαγγελματικά, κλπ) ή στις εφορίες για νέες ρυθμίσεις βάσει των νέων συνθήκες. Αυτοί δεν είναι μπαταχτσήδες που δεν θέλουν να πληρώσουν, αλλά άτομα που θέλουν να ανταπεξέλθουν στις υποχρεώσεις τους σε λογικά, μή ληστρικά πλαίσια.

Η παντελής έλλειψη δικαιοσύνης έκανε την χώρα αυτό που είπες κ εσύ: σαπια :korn3:
They shall grow not old, as we that are left grow old: Age shall not weary them, nor the years condemn. At the going down of the sun and in the morning, We will remember them.
Άβαταρ μέλους
rbrigade
Δημοσιεύσεις: 5038
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:54

Αυτα ειναι καλο να μη συμβαινουν παρτ 68

Δημοσίευση από rbrigade »

Εγώ μιλάω για φαινόμενα τύπου δώσε μου τράπεζα 50.000 να κάνω ένα μαγαζάκι της πούτσας που δεν στέκει πουθενά, απλά βαρέθηκα να είμαι υπάλληλος και θέλω να είμαι αφεντικό, και το πλάνο μου συνοψίζεται στο εξής καταπληκτικό: Αν κλέβω από μισθούς υπαλλήλων, εφορία, εισφορές κτλ βγαίνω γαμάτα! Και άμα πέσει κάνα πρόστιμο, ου κακό κράτος που κυνηγάς την επιχειρηματικότητα...
Άβαταρ μέλους
Scrollkeeper
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 5979
Εγγραφή: Παρ 29 Δεκ 2017, 19:30
Επικοινωνία:

Αυτα ειναι καλο να μη συμβαινουν παρτ 68

Δημοσίευση από Scrollkeeper »

rbrigade έγραψε: Παρ 03 Ιαν 2020, 18:09 Εγώ μιλάω για φαινόμενα τύπου δώσε μου τράπεζα 50.000 να κάνω ένα μαγαζάκι της πούτσας που δεν στέκει πουθενά, απλά βαρέθηκα να είμαι υπάλληλος και θέλω να είμαι αφεντικό, και το πλάνο μου συνοψίζεται στο εξής καταπληκτικό: Αν κλέβω από μισθούς υπαλλήλων, εφορία, εισφορές κτλ βγαίνω γαμάτα! Και άμα πέσει κάνα πρόστιμο, ου κακό κράτος που κυνηγάς την επιχειρηματικότητα...
Αυτό που περιγράφεις είναι λαμογιά. Η απάντησή μου πήγαινε κυρίως για το «Θεωρω ότι ο επιχειρηματίας θα έπρεπε να μπορεί να ανταπεξέρθει και στις ισχνές αγελάδες. Αλλιώς να μην ήταν επιχειρηματίας.», το οποίο απότι καταλαβα δεν εμπεριέχει το παράγοντα λαμογιά, αλλα μονο την επιχειρηματικότητα.
They shall grow not old, as we that are left grow old: Age shall not weary them, nor the years condemn. At the going down of the sun and in the morning, We will remember them.
Άβαταρ μέλους
rbrigade
Δημοσιεύσεις: 5038
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:54

Αυτα ειναι καλο να μη συμβαινουν παρτ 68

Δημοσίευση από rbrigade »

Να έχει και ίδια κεφάλαια, να μην πηγαίνει μόνο με την ομορφιά του. Αυτό εννοώ πάνω κάτω. Και να κάνει ανοίγματα που να ταιριάζουν στις δυνάμεις του. ώστε όταν πέσει έξω να μπορεί να καλύψει το άνοιγμα και να μην φεσώνει τους άλλους (εργαζομένους, προμηθευτές). Δηλαδή πολύ χοντρικά, έχεις 50.000 δικές σου (ή μπορείς να βάλεις συνεταίρους που να πιστέψουν την ιδέα σου μέσα), πάρε ξέρω γω και άλλα 50 και κάντε ένα άνοιγμα 100.000 (τυχαία νούμερα, και να τα είχε αυτά αφού θα τα επενδύσει μετά δεν θα τα έχει, αλλά καταλαβαίνεις περίπου το σκεπτικό). Μην πας ξεβράκωτος να πάρεις το σούπερ δάνειο (λαδώνοντας ενδεχομένως ή με πίεση σε κάποιον ενδιάμεσο, πολιτικό κτλ), ανοιχτείς παντού, ζήσεις το όνειρο πρώτο τραπέζι πίστα, σαλέ το σαββατοκύριακο, Μερσέντα κτλ και μετά φεσώσεις όποιον μιλάει ελληνικά. Ούτε πάλι γουστάρω αυτό το κάναμε μια επιχείρηση, πήγε καλά 2-3 χρόνια και ξαφνικά ξεκινάμε μια επέκταση λες και είμαστε πολυεθνική και μετά πάλι μπαμ και φέσια... Γενικά είμαι εναντίον αυτής της αδηφάγου ανάγκης για διαρκή γιγάντωση της οικονομίας... Γιατί αυτό φέρνει και τα μεγάλα μπαμ. Ξεφεύγω πάλι και ναι, δεν έχω την ανάλογη κατάρτιση...
Απάντηση

Επιστροφή στο “Τα κακώς γενόμενα”