Αυτα είναι καλό να μην συμβαίνουν Part.74

Αυτά καλό είναι να μην γίνονται...
Άβαταρ μέλους
vasilis2112
Δημοσιεύσεις: 933
Εγγραφή: Τρί 02 Οκτ 2018, 02:02

Αυτα είναι καλό να μην συμβαίνουν Part.74

Δημοσίευση από vasilis2112 »

rbrigade έγραψε: Τετ 13 Μάιος 2020, 00:23 Κοντεύετε ή περάσατε τα 40 έλεος με τα παραμυθάκια των φιλήσυχων μπάχαλων που απλά κάθονταν και πίναν μπύρες...
Και τι κάνανε δηλαδή; Φτιάχνανε βόμβες ή καθαρίζανε τα καλασνικοφ;
Άβαταρ μέλους
vasilis2112
Δημοσιεύσεις: 933
Εγγραφή: Τρί 02 Οκτ 2018, 02:02

Αυτα είναι καλό να μην συμβαίνουν Part.74

Δημοσίευση από vasilis2112 »

rbrigade έγραψε: Τετ 13 Μάιος 2020, 00:56 Εύλογη απορία. Δεν μπορώ να σου πω αν είναι εφικτό ή όχι. Αυτό που ξέρω είναι ότι παίζει να είμαστε η μοναδική χώρα παγκοσμίως που πρέπει να ασχολούμαστε καθημερινά με τις μαλακίες των αναρχικών. Και να συντηρούμε σαν κράτος χιλιάδες ματατζήδες μόνο και μόνο επειδή θέλουν να κάνουν την πλάκα τους οι κύριοι αυτοί. Οπότε κάποια στιγμή ας αναρωτηθούμε γιατί πρέπει να υπάρχουν αναρχικοί, όχι αστυνομικοί. Οι δεύτεροι όλο και κάποια χρησιμότητα έχουν.
Εννοείται είναι πιο χρήσιμοι για το κράτος οι αστυνομικοί. Επιβάλουν την κυριαρχία του δια της βίας. Τώρα για την εξάλειψη των αναρχικών, νομίζω ότι πρέπει ήδη/ακόμα να είναι πολύ ψηλά στην ατζέντα του σώματος.
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6253
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

Αυτα είναι καλό να μην συμβαίνουν Part.74

Δημοσίευση από theBox »

vasilis2112 έγραψε: Τετ 13 Μάιος 2020, 02:16 Εννοείται είναι πιο χρήσιμοι για το κράτος οι αστυνομικοί. Επιβάλουν την κυριαρχία του δια της βίας.
Για να είμαστε δικαιοι, στο σημειο αυτο της κουβέντας, ισως θα πρεπει να γινει καποιος διαχωρισμος του "αστυνομια γενικα", απο το υποσυνολο των "σωματων καταστολης" και ομάδων παρεμφερων αρμοδιοτητων.

Εντιτ: βασικα ο διαχωρισμος ειναι αυτονοητος, οπότε τσαμπα το σχολιο μου, νομιζω απλα τονισα το προφανές.

Αλλά και παλι δεν πιστευω οτι το μεγαλυτερο μεριδιο ευθυνης πεφτει πανω στην αστυνομια. Ειναι θεμα ΠΟΛΙΤΙΚΗΣ ΒΟΥΛΗΣΗΣ το πως αυτη θα ελεγθει και θα χρησιμοποιηθει.
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
Zippo190
Δημοσιεύσεις: 8722
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 22:12

Αυτα είναι καλό να μην συμβαίνουν Part.74

Δημοσίευση από Zippo190 »

vasilis2112 έγραψε: Τετ 13 Μάιος 2020, 02:09
rbrigade έγραψε: Τετ 13 Μάιος 2020, 00:23 Κοντεύετε ή περάσατε τα 40 έλεος με τα παραμυθάκια των φιλήσυχων μπάχαλων που απλά κάθονταν και πίναν μπύρες...
Και τι κάνανε δηλαδή; Φτιάχνανε βόμβες ή καθαρίζανε τα καλασνικοφ;
προφανώς τίποτα από τα δύο, αλλά ένας συνωστισμός από 200ους ομοιδεάτες που θεωρούν οποιονδήποτε που φοράει μπλε στολή ως εχθρό προφανώς και δεν θα διαλυθούν με ένα "σας παρακαλώ".
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Άβαταρ μέλους
Scrollkeeper
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 5979
Εγγραφή: Παρ 29 Δεκ 2017, 19:30
Επικοινωνία:

Αυτα είναι καλό να μην συμβαίνουν Part.74

Δημοσίευση από Scrollkeeper »

Δεν ξέρω τι λέτε, εγω πληγώθηκα που ο μπριγκέητ με είπε γεροντοκόρη :( :D
They shall grow not old, as we that are left grow old: Age shall not weary them, nor the years condemn. At the going down of the sun and in the morning, We will remember them.
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6253
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

Αυτα είναι καλό να μην συμβαίνουν Part.74

Δημοσίευση από theBox »

Zippo190 έγραψε: Τετ 13 Μάιος 2020, 09:17
vasilis2112 έγραψε: Τετ 13 Μάιος 2020, 02:09
rbrigade έγραψε: Τετ 13 Μάιος 2020, 00:23 Κοντεύετε ή περάσατε τα 40 έλεος με τα παραμυθάκια των φιλήσυχων μπάχαλων που απλά κάθονταν και πίναν μπύρες...
Και τι κάνανε δηλαδή; Φτιάχνανε βόμβες ή καθαρίζανε τα καλασνικοφ;
προφανώς τίποτα από τα δύο, αλλά ένας συνωστισμός από 200ους ομοιδεάτες που θεωρούν οποιονδήποτε που φοράει μπλε στολή ως εχθρό προφανώς και δεν θα διαλυθούν με ένα "σας παρακαλώ".
Ειναι επικοινωνιακο το ζητημα. Θα μπορουσε ισως να εχει ΠΡΩΤΑ ελεγθει το αληθες της καταγγελίας του 52χρονου ή/και να εχει προηγηθει καποια (ηχηρη έστω) σύσταση πριν προβουμε σε ακροτητες.

Ακροτητες για μια κατασταση που οσο και παραλογη να ειναι δεδομένων των συνθηκων (ναι συμφωνω), δεν παυει να ΜΗΝ ειναι παρανομη, μιας και δεν εμπιπτει στην κατηγορια της "συναθροισης ανω των 10", απο τη στιγμη που δεν υπάρχει κοινος σκοπος σε καθε παρέα, και καποιου ειδους "κεντρικος σχεδιασμος". Οχι περισσοτερος δλδ απο αυτον του μπουλουκιου εξω απο τη ΔΕΗ.
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
Zippo190
Δημοσιεύσεις: 8722
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 22:12

Αυτα είναι καλό να μην συμβαίνουν Part.74

Δημοσίευση από Zippo190 »

theBox έγραψε: Τετ 13 Μάιος 2020, 09:42
Zippo190 έγραψε: Τετ 13 Μάιος 2020, 09:17
vasilis2112 έγραψε: Τετ 13 Μάιος 2020, 02:09

Και τι κάνανε δηλαδή; Φτιάχνανε βόμβες ή καθαρίζανε τα καλασνικοφ;
προφανώς τίποτα από τα δύο, αλλά ένας συνωστισμός από 200ους ομοιδεάτες που θεωρούν οποιονδήποτε που φοράει μπλε στολή ως εχθρό προφανώς και δεν θα διαλυθούν με ένα "σας παρακαλώ".
Ειναι επικοινωνιακο το ζητημα. Θα μπορουσε ισως να εχει ΠΡΩΤΑ ελεγθει το αληθες της καταγγελίας του 52χρονου ή/και να εχει προηγηθει καποια (ηχηρη έστω) σύσταση πριν προβουμε σε ακροτητες.

Ακροτητες για μια κατασταση που οσο και παραλογη να ειναι δεδομένων των συνθηκων (ναι συμφωνω), δεν παυει να ΜΗΝ ειναι παρανομη, μιας και δεν εμπιπτει στην κατηγορια της "συναθροισης ανω των 10", απο τη στιγμη που δεν υπάρχει κοινος σκοπος σε καθε παρέα, και καποιου ειδους "κεντρικος σχεδιασμος". Οχι περισσοτερος δλδ απο αυτον του μπουλουκιου εξω απο τη ΔΕΗ.
Ρε σι σύμφωνα με τα ρεπορτάζ πήγε η αστυνομία εκεί και τους την είχαν στημένη. Ακόμα όμως και έτσι, η συνάθροιση 200+ ατόμων σε πλατεία, είτε πρόκειται για αυτο διαχειριζόμενο πάρτι, είτε πρόκειται για διαμαρτυρία, είτε για ουρά της ΔΕΗ κ.α. δεν έχει λογική. Οι περισσότεροι πιστεύω συμφωνήσαμε ότι σωστά έκλεισαν οι εκκλησίες, σωστά δεν έγιναν επιτάφιοι, φυλακοί οι παπάδες που ανοίγανε κρυφά τις εκκλησίες κ.α. τώρα πως το δουλεύουμε στο μυαλό μας;

Και στην τελική οι συνταξιούχοι στην ουρά της ΔΕΗ, ίσως να είναι αμαθείς, ίσως αγχωμένοι να πληρώσουν, ίσως και να μην πιστεύουν στον ιό. Οι μορφωμένοι, πανέξυπνοι, ενημερωμένοι νεανίες με τις μπύρες στην πλατεία τι δικαιολογία έχουν;
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6253
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

Αυτα είναι καλό να μην συμβαίνουν Part.74

Δημοσίευση από theBox »

Ε τωρα τα περισσοτερα ρεπορταζ ειναι αντιγραφη της επισημης θεσης της αστυνομιας μετα το συμβαν. Δεν ειναι μεμπτο απαραιτητα αυτο, αλλά να ξερουμε ποιο πράγμα μιλαμε. Το ρεπορταζ στο βημα ισχυριζεται οτι η κλιση του 52χρονου ηταν σχεδιο και παγιδα των "αναρχικων" για μνα τη στησουν στα ΜΑΤ. Βεβαια οι αστυνομια το ηξερε εκ των προτέρων και εκλεισε τα φωτα πριν επιτεθει.

Πάσο. Ετσι εγιναν τα πραγματα. Στατιστικα μιλωντας μετα απο ζαρντινιερες δολοφονους, ληστες Ζακ κτλ κτλ εγω δεν εμπιστευομαι τις επισημες ανακοινωσεις. Προφανως εχω cognitive bias που λεει και ο φιλος Κορουμ, και καπου εδω καταρρέει ο οποιος διάλογος.

Για τα άλλα που λες, σε προλαβα και συμφωνησα νομιζω.
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
Priamos
Δημοσιεύσεις: 3370
Εγγραφή: Δευ 01 Ιαν 2018, 23:06

Αυτα είναι καλό να μην συμβαίνουν Part.74

Δημοσίευση από Priamos »

theBox έγραψε: Τετ 13 Μάιος 2020, 10:26
Πάσο. Ετσι εγιναν τα πραγματα. Στατιστικα μιλωντας μετα απο ζαρντινιερες δολοφονους, ληστες Ζακ κτλ κτλ εγω δεν εμπιστευομαι τις επισημες ανακοινωσεις. Προφανως εχω cognitive bias που λεει και ο φιλος Κορουμ, και καπου εδω καταρρέει ο οποιος διάλογος.

Για να επαναλάβω πάλι τον εαυτό μου και να γίνω ίσως "ισοπεδωτικος", "μηδενιστής" κλπ εγώ πιστεύω ότι καλό είναι να μην εμπιστευόμαστε ΚΑΝΕΝΑ μέσο που εξυπηρετεί κρυφά ή φανερά, οικονομικά ή ιδεολογικά συμφέροντα , γιατί είναι αποδεδειγμένο ότι παρέχει μονόπλευρη , μη αντικειμενική ενημέρωση. Όταν δω σε αριστερές/αριστεριστικες σελίδες να μη φοβούνται να ασκήσουν αυτοκριτική (και όχι απλά για ξέπλυμα και τα μάτια του κόσμου) έστω κι αν βλάψουν το αλάθητο της αριστεράς και παρομοίως σε καθεστωτικά/φυλοκυβερνητικα μέσα (τα οποία "παραδόξως" είναι πλέον η συντριπτικοτατη πλειοψηφία) διάθεση για ειλικρινή κριτική της κυβέρνησης, ισορροπημένη παρουσίαση των ειδήσεων και μη αποκλεισμό των "δυσάρεστων" εξ αυτών, τότε πιθανόν να αρχίσω να τους λαμβάνω σοβαρά. Μέχρι τότε, όταν πέφτω σε κάποια είδηση στο fb ή τσεκαρω κάνα site, μόλις τελειώσω την ανάγνωση , τσεκαρω μήπως μου λείπει και το πορτοφόλι. :D
Υγ. Εννοείται ότι και η αστυνομία εφαρμόζει την πρακτική: "κρατάω μια ισορροπία ανάμεσα στην αλήθεια, την ωραιοποίηση της και την συγκάλυψη, τόση όση να μην εκτεθω με την πλήρη αλήθεια αλλά και να μην εκτεθω με την άκομψη και χοντροκομμένη συγκάλυψη της αν αυτή αποτύχει. Κάποιες φορές αυτή η προσπάθεια για "ισορροπία" πετυχαίνει και κάποιες άλλες αποτυγχάνει παταγωδώς.
Surreal Killer
Άβαταρ μέλους
Count Brass
Δημοσιεύσεις: 91
Εγγραφή: Παρ 03 Απρ 2020, 20:26

Αυτα είναι καλό να μην συμβαίνουν Part.74

Δημοσίευση από Count Brass »

theBox έγραψε: Τετ 13 Μάιος 2020, 10:26 Στατιστικα μιλωντας μετα απο ζαρντινιερες δολοφονους, ληστες Ζακ κτλ κτλ εγω δεν εμπιστευομαι τις επισημες ανακοινωσεις. Προφανως εχω cognitive bias που λεει και ο φιλος Κορουμ...
Εχοντας τον πονο μου και γω, να γραψω επι του συγκεκριμενου.
Το να ΜΗΝ εμπιστευεσαι τις "επισημες" ανακοινωσεις, οταν αποδεδειγμενα υπαρχει καλος λογος να το κανεις, δεν αποτελει καποιο cognitive bias... και αν υπαρχει κατι εκει, ειναι σε τοσο χαμηλο βαθμο που δεν προσμετραται καν.

Το να απορριπτεις οτι ερχεται απο "επισημες" πηγες στην ολοτητα του, και να εμπιστευεσαι απνευστι τις "ανεπισημες" και "εμπιστες" πηγες, αυτο αποτελει σιγουρα cognitive bias.


Επι του συγκεκριμενου να πω, οτι δεν ημουν εκει, οποτε δεν ξερω...
Αλλα διαβαζοντας τις "επισημες" και "ανεπισημες" πηγες βρωμαει μαλακια που εχουν κανει αναιτια οι αστυνομικοι και οπως παντα σε αυτες τις περιπτωσεις, επερχομενο κουκουλωμα.


Σε αλλα νεα, επειδη ειχα και κατα καιρους εχω πολλα παρε δωσε με αστυνομικους, για τον ενα η για τον αλλο λογο... να προσθεσω εδω, οτι στις παμπολες φορες που εχουν κανει κατι εκτος νομου, ειτε απο αγνοια τους, ειτε απλα και επειδη μπορουν, τους εχω κυνηγησει νομικα με πολυ καλα αποτελεσματα και πολυ κοπο.

Στην περιπτωση παρεξηγησεως, δεν το εχω κανει επειδη ειναι αστυνομικοι.
Θα το εκανα για τον οποιονδηποτε προσπαθει με παρανομο τροπο να με αναγκασει, να κανω, να πω, να πληρωσω, να τυλιχτω σε μια κολλα χαρτι.
Απλα, λογο της θεσης τους και λογο κακου επαγγελματισμου, οι αστυνομικοι βρισκονται συχνα σε αυτην την θεση.
Εδω δεν μιλαω για κατι που δεν ξερω. Μιλαω για ολα αυτα που μου εχουν συμβει, που κυνηγησα το δικιο μου και μετα απο κοπους και βασανα το βρηκα.

Αν λοιπον, οι μαρτυριες των ανθρωπων ευσταθουν, και τους εδειραν ετσι απλα για να...
Ουτε τα τηλεφωνα απο 52 χρονους εχουν σημασια ουτε τιποτα.
Απο ποτε πρωτα βαρας και μετα ρωτας;
Αν αυτοι οι ανθρωποι, οπως λενε, ηταν εξω απο τα σπιτια τους, αοπλοι, και δεν τελουσαν κανενα αδικημα, η βια εναντιον τους πρεπει να τιμωρηθει.
Να οργανωθουν, να βρουν μερικους καλους δικηγορους, που θελουν και δημοσιοτητα απο το καυτο θεμα και να κινηθουν εναντια στους αστυνομικους νομικα.
Άβαταρ μέλους
rbrigade
Δημοσιεύσεις: 5038
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:54

Αυτα είναι καλό να μην συμβαίνουν Part.74

Δημοσίευση από rbrigade »

https://www.capital.gr/epikairotita/345 ... sunelifthi

Αν υπάρχει κάποιος που από αυτήν την είδηση πιστεύει ότι είναι ανύπαρκτο το τηλεφώνημα, ο 52χρονος, η σύλληψή του, η προσαγωγή του στον εισαγγελέα κτλ τότε συγγνώμη αλλά είναι ΖΩΟ. Ελπίζω να μην υπάρχουν τέτοιοι εδώ μέσα...
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6253
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

Αυτα είναι καλό να μην συμβαίνουν Part.74

Δημοσίευση από theBox »

rbrigade έγραψε: Τετ 13 Μάιος 2020, 16:49 https://www.capital.gr/epikairotita/345 ... sunelifthi

Αν υπάρχει κάποιος που από αυτήν την είδηση πιστεύει ότι είναι ανύπαρκτο το τηλεφώνημα, ο 52χρονος, η σύλληψή του, η προσαγωγή του στον εισαγγελέα κτλ τότε συγγνώμη αλλά είναι ΖΩΟ. Ελπίζω να μην υπάρχουν τέτοιοι εδώ μέσα...
Προφανως δεν αμφισβητησε κανεις την υπαρξη του 52χρονου.
Τα ΚΙΝΗΤΡΑ του δεν προκυπτουν, και ΑΥΤΟ

"...και ΕΚΤΙΜΑ πως αυτό αποδεικνύει ότι υποκινητές των συγκεντρώσεων στις πλατείες είναι μέλη ομάδων αντιεξουσιαστών που θέλουν να δημιουργούν επεισόδια."

ειναι απλα το "συμφωνα με την αστυνομια".

Σε ΑΥΤΟ το ρεπορταζ
https://www.ethnos.gr/ellada/104858_sto ... in-kypseli

Φαινεται πως λεει οτι καλεσε την αστυνομια ΑΚΡΙΒΩΣ επειδη τον ενοχλουσαν, κατι που "ΔΕΝ ΕΓΙΝΕ πιστευτο απο τις αρχες."

Αρα το αρθρο σου [mention]rbrigade[/mention] δεν προσθετει καποιο νεο στοιχείο σε αυτα που συζηταμε μέχρι τωρα.

Τα μονα αδιαμφισβητητα γεγονοτα ειναι:
1. Υπηρξε 52χρονος και τηλεφωνημα (αλλά τα κινητρα δεν ειναι σαφη) και οι αποψεις συγκρουονται
2. Υπηρξε επιθεση ΜΑΤ στην πλατεια μετα την κλήση.

Προφανως μια επισημη γραμμη θα εκανε αναφορα σε προκληση απο την μερια των αντιεξουσιαστων.

Κατα τα άλλα αυτο:
Priamos έγραψε: Τετ 13 Μάιος 2020, 11:29 Εννοείται ότι και η αστυνομία εφαρμόζει την πρακτική: "κρατάω μια ισορροπία ανάμεσα στην αλήθεια, την ωραιοποίηση της και την συγκάλυψη, τόση όση να μην εκτεθω με την πλήρη αλήθεια αλλά και να μην εκτεθω με την άκομψη και χοντροκομμένη συγκάλυψη της αν αυτή αποτύχει. Κάποιες φορές αυτή η προσπάθεια για "ισορροπία" πετυχαίνει και κάποιες άλλες αποτυγχάνει παταγωδώς.
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
rbrigade
Δημοσιεύσεις: 5038
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:54

Αυτα είναι καλό να μην συμβαίνουν Part.74

Δημοσίευση από rbrigade »

theBox έγραψε: Τετ 13 Μάιος 2020, 17:13 Προφανως δεν αμφισβητησε κανεις την υπαρξη του 52χρονου.
Τα ΚΙΝΗΤΡΑ του δεν προκυπτουν
Όχι φίλε μου, μια χαρά την αμφισβήτησαν την ύπαρξη του, μην μας τρελλάνεις κιόλας!
theBox έγραψε: Τετ 13 Μάιος 2020, 17:13 και ΑΥΤΟ
"...και ΕΚΤΙΜΑ πως αυτό αποδεικνύει ότι υποκινητές των συγκεντρώσεων στις πλατείες είναι μέλη ομάδων αντιεξουσιαστών που θέλουν να δημιουργούν επεισόδια." ειναι απλα το "συμφωνα με την αστυνομια".
Συμφωνώ με αυτό που λες, είναι κάτι που προφανώς βρίσκεται σε επίπεδο εκτίμησης κάποιων ανώνυμων πηγών και σίγουρα ΔΕΝ προκύπτει αυταπόδεικτα από το συγκεκριμένο ρεπορτάζ. Στον πυρήνα της αυτή η σκέψη βέβαια με βρίσκει σύμφωνο. Θέλουν μαζέματα και θέλουν επεισόδια, όπως πάντα ήθελαν επεισόδια και το λένε ανοιχτά, αρκεί να έχεις μάτια να βλέπεις και αυτιά να ακούς.
theBox έγραψε: Τετ 13 Μάιος 2020, 17:13 Σε ΑΥΤΟ το ρεπορταζ
https://www.ethnos.gr/ellada/104858_sto ... in-kypseli
Φαινεται πως λεει οτι καλεσε την αστυνομια ΑΚΡΙΒΩΣ επειδη τον ενοχλουσαν, κατι που "ΔΕΝ ΕΓΙΝΕ πιστευτο απο τις αρχες."
Αρα το αρθρο σου @rbrigade δεν προσθετει καποιο νεο στοιχείο σε αυτα που συζηταμε μέχρι τωρα.
Ή μαλλον οχι, ξεκαθαριζει το γεγονος οτι ΔΕΝ εγινε το "ντου" λόγω κορονοίου και μονο όπως αρχικα επικοινωνήθηκε (αυτο δεν μου ηταν σαφες απο την αρχη).
Να διευκρινίσω ότι δεν πόσταρα το συγκεκριμένο άρθρο για να γίνουμε σοφότεροι, αλλά επειδή ήταν μικρό και σαφές ως προς τα του 52χρονου (ως προς το τηλεφώνημα, την ύπαρξη του ατόμου, την σύλληψη του κτλ, τα κίνητρα είναι άλλο καπέλο). Από τα δύο σενάρια (κάλεσε επειδή τον ενοχλούσαν-κάλεσε για να στηθεί ενέδρα) εγώ πιστεύω το πρώτο, το δεύτερο το έχουν κάνει άλλες φορές, αλλά είναι αρκετά έξυπνοι να χρησιμοποιούν μη ανιχνεύσιμα τηλέφωνα. Εφόσον το άτομο πιάστηκε εύκολα πιστεύω ότι έκανε την μαλακία από ιδιοτροπία-παράνοια.
theBox έγραψε: Τετ 13 Μάιος 2020, 17:13 Κατα τα άλλα αυτο:
Priamos έγραψε: Τετ 13 Μάιος 2020, 11:29 Εννοείται ότι και η αστυνομία εφαρμόζει την πρακτική: "κρατάω μια ισορροπία ανάμεσα στην αλήθεια, την ωραιοποίηση της και την συγκάλυψη, τόση όση να μην εκτεθω με την πλήρη αλήθεια αλλά και να μην εκτεθω με την άκομψη και χοντροκομμένη συγκάλυψη της αν αυτή αποτύχει. Κάποιες φορές αυτή η προσπάθεια για "ισορροπία" πετυχαίνει και κάποιες άλλες αποτυγχάνει παταγωδώς.
Αυτό προϋποθέτει ότι η αστυνομία είναι πάντα σε τέτοια θέση που να μην της αρκεί η αλήθεια και πίστεψέ με, τις περισσότερες φορές αρκεί. Τώρα μην βγει κάποιος και αρχίσει να φέρνει παραδείγματα, είπα τις περισσότερες, προφανώς όχι όλες.

Για να κάνω μια σύνοψη, η αστυνομική επέμβαση δεν έγινε στο ξεκάρφωτο. Υπήρξε κλήση για άτομο που έχει μαχαιρωθεί και κινδυνεύει, είναι υποχρέωση της αστυνομίας να πάει (φαντάσου εσύ να είσαι μαχαιρωμένος κάπου και να πεθαίνεις, να καλείς αστυνομία και να μην έρχονται, θα πρέπει να πάνε φυλακή, είναι υποχρέωση τους να πάνε).
Το τι έγινε αφού πήγαν επιτόπου οι αστυνομικοί είναι μια άλλη συζήτηση, όπου ο α' θα πει ότι πήγαμε και μας επιτέθηκαν, ο β' θα πει ότι εμείς καθόμασταν και ήρθαν αυτοί και μας επιτέθηκαν. Και ένας γ' θα πει έχω δυο παιδάκια και μπουκώσαμε στο χημικό. Και ο δ' (υπαρκτό αυτό που λέω) θα πει εγώ κατέβηκα με τις πυτζάμες να δω τι γίνεται και με σπάσαν στο ξύλο και με συλλάβανε. Για όλα αυτά μπορούν να ειπωθούν πολλά υπέρ και κατά από κάθε πλευρά, αλλά εμείς εδώ από τα πληκτρολόγια μας δεν έχουμε να πούμε και πολλά, όσοι ήταν εκεί έχουν.
Άβαταρ μέλους
rbrigade
Δημοσιεύσεις: 5038
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:54

Αυτα είναι καλό να μην συμβαίνουν Part.74

Δημοσίευση από rbrigade »

theBox έγραψε: Τετ 13 Μάιος 2020, 17:13 Τα μονα αδιαμφισβητητα γεγονοτα ειναι:
1. Υπηρξε 52χρονος και τηλεφωνημα (αλλά τα κινητρα δεν ειναι σαφη) και οι αποψεις συγκρουονται
2. Υπηρξε επιθεση ΜΑΤ στην πλατεια μετα την κλήση.
Τι εννοείς επίθεση ΜΑΤ; Είναι επίθεση αν, αν ξαναλέω, επιτέθηκαν πρώτοι οι αναρχικοί; Εγώ λέω όχι. Θα ήθελα την άποψη σου σε αυτό. Χωρίς περικοκλάδες, κάνουμε την εξής υπόθεση εργασίας, αν οι αναρχικοί επιτέθηκαν πρωτοι στους αστυνομικούς που πήγαν στο συμβάν, αυτό θεωρείται επίθεση της αστυνομίας;
Χωρίς γνώση όλων των περιστατικών πως θεωρείς δεδομένο το 2;
theBox έγραψε: Τετ 13 Μάιος 2020, 17:13 Προφανως μια επισημη γραμμη θα εκανε αναφορα σε προκληση απο την μερια των αντιεξουσιαστων.
Ενώ ας πούμε δεν είναι εξίσου προφανές ότι η άλλη πλευρά θα έλεγε πως δεν προκάλεσε και ότι φταίει η αστυνομία... Έλα ρε συ, ντάξει, κράτα λίγο τα προσχήματα…

Γενικά άμα είναι να λέμε εδώ μέσα ότι να 'ναι μόνο και μόνο λόγω πολιτικών πεποιθήσεων κλείστε το γιατί ξέρουμε που θα οδηγήσει...
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6253
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

Αυτα είναι καλό να μην συμβαίνουν Part.74

Δημοσίευση από theBox »

Ναι δεν υπαρχει κατι αλλο να πουμε πανω στο συγκεκριμμενο θεμα της πλατειας. Οι αποψεις ειναι καταγεραμμένες, απο δω και περα απλα κανουμε κυκλους γυρω απο τα ιδια επιχειρηματα.
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Τα κακώς γενόμενα”