Συνεντευξη με εναν Κομη

Φορουμικά παιχνίδια μουσικού περιεχομένου.
White Wolf

Συνεντευξη με εναν Κομη

Δημοσίευση από White Wolf »

Εγω επειδη "τα ζιπακουσα" με τις στανταρε επιλογες μου εναντια στο Τσοβομποτ.
Θα παιξω "μονο ντεμο" εναντια στον Κομη. Ειθε το δαγκωμα να ειναι γλυκο.







Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6254
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

Συνεντευξη με εναν Κομη

Δημοσίευση από theBox »

Ρε λαμογιο...ΜΟΝΟ ΝΤΕΜΟ ακουει ο Κομης. Οι πιθανοτητες να νικησεις μολις εκτοξευθηκαν.
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14656
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Συνεντευξη με εναν Κομη

Δημοσίευση από CountRaven »

Corum Jhaelen Irsei έγραψε: Τρί 10 Δεκ 2019, 11:21 Εγω επειδη "τα ζιπακουσα" με τις στανταρε επιλογες μου εναντια στο Τσοβομποτ.
Θα παιξω "μονο ντεμο" εναντια στον Κομη. Ειθε το δαγκωμα να ειναι γλυκο.







Black Sword Thunder Attack - Evil Sorcery

Δεν υπάρχουν λόγια για να περιγραφεί το μεγαλείο αυτού του μυστικιστικού έπους. Οι άγνωστες, δυνάμεις Μαγείας για τις οποίες κάνουν λόγο οι στίχοι έχουν ευλογήσει με τη μαύρη φλόγα τους τούτο το κομμάτι. Άλλη σφαίρα στην σύνθεση, στην ατμόσφαιρα και στην ερμηνεία. Μόνο δάκρυα δέους και τίποτα άλλο. Απόλυτη ταύτιση με κάθε νότα και στίχο.

Enchanter - Thor

Ότι και να πω θα είναι λίγο. Στο σύμπαν μου αυτό είναι ένα από τα σημαντικότερα επικοπολεμικά κομμάτια που μας έδωσε η Αμερική. Καλπάζον μεγαλείο, φωνητικά που διαθέτουν και εύρος και χροιά, και γράφουν μελωδίες μακελειού. Στο lead σημείο -και σε κάθε επανάληψη του-, θέλεις απλά να τους κομματιάσεις όλους με μια λύσσα απόκοσμη, κραδαίνοντας ξίφος ή πολεμώντας με νύχια και δόντια. Μήπως θέλετε να μιλήσουμε για τον επίλογο; Μέχρι το θάνατο.

Stash (Nld) - By the Lights of Fire

Λυρισμός, εκφραστικότητα, κιθαριστικός πλούτος -σε σύνθεση που μετράει-, πραγματική ομορφιά. Για μένα ίσως ότι καλύτερο έχει ηχογραφηθεί στο Metal στερέωμα της Ολλανδίας μαζί με το ντεμπούτο Emerald. Μόνο δέος και ανατριχίλα.

Chyld - Tell Me A Lie

Καναδάς για πάντα! Δεν μπορείς να μην ανατριχιάσεις με την φωνάρα του Rob Villemaire που δύστυχος δεν είναι πια μαζί μας. Το κομμάτι στάζει αδρεναλίνη - σε πηγαίνει καρφωτά στα mid 80s και απλά σπέρνει. Τέτοιο ατσάλι φέρνω στο μυαλό μου όταν μιλάω -χωρίς εισαγωγικά για πραγματικό Metal-.

4 στα 4 ο [mention]Corum Jhaelen Irsei[/mention]. Οφείλω να το παραδεχτώ. Θα είναι γλυκό το δάγκωμα.

Μπορεί να υπάρξει και συνέχεια όποτε ορίσει ο εμπνευστής του παιχνιδιού.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
Zippo190
Δημοσιεύσεις: 8724
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 22:12

Συνεντευξη με εναν Κομη

Δημοσίευση από Zippo190 »

βλέπω ότι κάποιοι παίζουν στο easy mode.
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
White Wolf

Συνεντευξη με εναν Κομη

Δημοσίευση από White Wolf »

Zippo190 έγραψε: Τρί 10 Δεκ 2019, 12:07 βλέπω ότι κάποιοι παίζουν στο easy mode.
χααχαχαχαχαχαχαχ πραγματικα ανικανοποιητος...
White Wolf

Συνεντευξη με εναν Κομη

Δημοσίευση από White Wolf »

CountRaven έγραψε: Τρί 10 Δεκ 2019, 11:56 Μπορεί να υπάρξει και συνέχεια όποτε ορίσει ο εμπνευστής του παιχνιδιού.
Corum Jhaelen Irsei έγραψε: Τρί 10 Δεκ 2019, 10:38 Οποτε, παιζουν ολοι και μετα απο ενα ευλογο χρονικο διαστημα δινω το σημα και το τιμωμενο προσωπο βγαζει τον τελικο νικητη.
Παμε, παμε δεν εχει περασει το ευλογο χρονικο διαστημα, εχουμε ακομα μπροστα μας τετραδες!!!
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14656
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Συνεντευξη με εναν Κομη

Δημοσίευση από CountRaven »

Corum Jhaelen Irsei έγραψε: Τρί 10 Δεκ 2019, 12:10
CountRaven έγραψε: Τρί 10 Δεκ 2019, 11:56 Μπορεί να υπάρξει και συνέχεια όποτε ορίσει ο εμπνευστής του παιχνιδιού.
Corum Jhaelen Irsei έγραψε: Τρί 10 Δεκ 2019, 10:38 Οποτε, παιζουν ολοι και μετα απο ενα ευλογο χρονικο διαστημα δινω το σημα και το τιμωμενο προσωπο βγαζει τον τελικο νικητη.
Παμε, παμε δεν εχει περασει το ευλογο χρονικο διαστημα, εχουμε ακομα μπροστα μας τετραδες!!!
OK!!!!!
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6254
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

Συνεντευξη με εναν Κομη

Δημοσίευση από theBox »

Θα παιξω "θεματικα" λοιπον με βουτυρομπεμπεδικο ευρωπαικου τύπου προγκ μεταλ, το οποιο γνωριζω οτι γουστάρει μεν, δεν ανατριχίαζει ομως κιολας.








Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
White Wolf

Συνεντευξη με εναν Κομη

Δημοσίευση από White Wolf »

γενναιος! αλλα ακομα και οι γενναιοι...

Ιμπρεσιονιστικος πινακας: I am NOT impressed
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
JimmyF
Δημοσιεύσεις: 460
Εγγραφή: Τρί 03 Σεπ 2019, 12:37

Συνεντευξη με εναν Κομη

Δημοσίευση από JimmyF »

Ας παίξω κι εγώ με ένα mix grill 4 επιλογών.

Sacred Rite- Angels Never Die
Και πείτε μου κάποιος..είμαι τελείως κούκου ή το κομμάτι έχει αύρα Socrates?

Alias- Alpha Omega

Holy Martyr- Ares Guide my spear

Και...υπεραγαπημένο outsider? Sieges Even- Unbreakable


May the bite be gentle!
White Wolf

Συνεντευξη με εναν Κομη

Δημοσίευση από White Wolf »

ωχ ωχ ωχ, δυσκολες επιλογες

Κλασσικη Πινακοθηκη, πινακας με τιτλο: Κομης Τάκουλας (aka: αντε γεια!)
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14656
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Συνεντευξη με εναν Κομη

Δημοσίευση από CountRaven »

Θα απαντηθούν όλα μόλις λασκάρω λίγο εδώ ή απογευματάκι που θα γυρίσω.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
Blackwinged
Δημοσιεύσεις: 398
Εγγραφή: Σάβ 26 Οκτ 2019, 18:33
Τοποθεσία: Ιωάννινα

Συνεντευξη με εναν Κομη

Δημοσίευση από Blackwinged »

Εγώ γενικά φοβάμαι να ποστάρω, ελέω γενικής κατακραυγής.. Μπορεί να με κρεμάσετε σε καμια πλατεία, να μου πάρετε ΟΛΟ το τσίπουρο καο να σύρετε το αψυχο κορμί μου, όπως έκανε ο Joey o DeMaio σε εκείνον τον ποζερά. Θα δείτε από Grimson Glory και Darkthrone έως Maiden με Sadistic Intent, διότι πήγα και πανεπιστήμιο.. Crypt of Kerberos και στα καπάκια το Bridge of Death, διότι το μυστρί και το πηλοφόρι σε κάνει τελικά άνδρα.. Όταν νιώσω έτοιμος, θα το τολμήσω...
Άβαταρ μέλους
Starman
Δημοσιεύσεις: 1530
Εγγραφή: Παρ 02 Νοέμ 2018, 14:09
Τοποθεσία: ATHENS

Συνεντευξη με εναν Κομη

Δημοσίευση από Starman »

[mention]Blackwinged[/mention] oπλίσου με θάρρος, πιες και δύο τσίπουρα για έξτρα ώθηση και πόσταρε τα τραγούδια σου να ακούσουμε και εμείς κάτι διαφορετικό. Άμεσα ο [mention]Corum Jhaelen Irsei[/mention] θα σου απονείμει το πίνακά σου και θα περιμένεις την λυπητερή του [mention]CountRaven[/mention]. Μη μασάς τίποτα, αφού ζούμε οι υπόλοιποι, είσαι οκ. :D
Άβαταρ μέλους
Blackwinged
Δημοσιεύσεις: 398
Εγγραφή: Σάβ 26 Οκτ 2019, 18:33
Τοποθεσία: Ιωάννινα

Συνεντευξη με εναν Κομη

Δημοσίευση από Blackwinged »

Επειδή μπήκαμε στο metal με τα βασικά, απλά εδώ ποστάρω ένα πάρα πολύ SOS θέμα. Είχα πολλά να επιλέξω, αλλά έβαλα αυτό που με συγκινεί πάντα πιο πολύ.

Ο καλός μας φίλοε Heddigan είχε ποστάρει στη στη στήλη του κάτι από Destruction όπου εκεί είχα γράψει για το πως άρχισα να μπαίνω στο πιο ακραίο -ας πούμε- metal. Ενώ εκεί οι Dark Angel είχαν πρώτο ακουστεί από τ' αυτάκια μου μέσω του ντεμπούτου τους, εκεί που τους προσκύνησα ήταν με αυτό εδώ.. Υπήρχε μία εποχή που το άκουγα συνέχεια μαζί μτ Bonded By Blood και όταν φώναζε γενικά η μάνα μου, ένιωθα πως μπορούσα να τη σκοτώσω με τις παντόφλες.

Καλοκαίρι του 2006. έχουν βγει τα αποτελέσματα των Πανελληνίων και κατεβαίνω και μένω Αθήνα γύρω στο μήνα και.. Έμενα σε μία θεία μου και ενώ το πρωί πήγαινα την μικρή στο σχολείο, πήγαινα επίσης βόλτες με φίλους σε δισκάδικα και γενικά βόλτες. Έμελλε να πάθω το σοκ της ζωής μου.. Όταν μπήκε αυτός ο παγωμένος ήχος τ' άκουσα ΟΛΑ. Εκεί μπήκα για τα πολύ καλά στον ακραίο ήχο και γυρισμό δεν είχα. Αφού για κανά μήνα μου έλεγαν, όταν επέστρεψα Γιάννινα οι φίλοι μου, τι θ' ακούσουμε τώρα; Τίποτα Manowar, καμιά κλασικούρα Maiden, λίγο επικολυρικές δοξασίες με Fates Warning; Περήφανος τότε τους έλεγα τι φλωριές είναι αυτές ρεεεε.... Εκεί με είχαν φτάσει οι Darkthrone.. Βέβαια, μετά υπέστην το προβλεπόμενο και οφειλόμενο σύμφωνα με τα πρακτικά του heavy metalά bullying και επανήλθα. Θυμάμαι δεν με έπαιρνε κανείς τηλέφωνο, μέρος της τιμωρίας ήταν επίσης να αποτριχώνω καθημερινώς ένα cut out του Demaio... OK.. πλάκα κάνω και υπερβάλλω. Επίσης εάν στη γειτονιά υπήρχε ακόμη ένας παλαίουρας metalάς λογικά θα έτρωγα και πολύ να πούμε ξύλο. Φυσικά δε μετάνιωσα για τη συμπεριφορά τους, διότι το ίδιο θα έκανα και εγώ μάλλον.

Ερχόμαστε στο σήμερα. Έχω καμιά διετία που έχω επιστρέψει στα μονοπάτια που με έβαλαν σε αυτήν την απίστευτη μουσική. Εντελώς τυχαία μέσω ενός φίλου έμαθα και το blog πριν λίγο καιρό. Θα μπορούσα να βάλω οτιδήποτε τώρα. Θέλετε κανά Brocas Helm, English Dogs, MANILLA ROAD (τι να πρωτοδιαλέξεις εκεί;)Crimson Glory.... Επιλέγω όμως ένα πολύ αγαπημένο συγκρότημα -σε πολλούς μας- διότι έχει, για εμένα τουλάχιστον, αυτή την αγνή αγάπη, τη μελωδία, το επικό και συνάμα "σοβαρό" χιούμορ που με κάνουν και θυμάμαι τα παιδικά χρόνια στη γειτονιά που τραγουδούσαμε τις ωραίες αυτές μελωδίες και νιώθαμε πως τα μάθαμε ξαφνικά όλα.

Υ.Γ. Πραγματικά όταν σου λένε επίλεξε 3 ή 4 ακόμα και 10 να γράφαμε πάλι θα έκανα ώρες να διαλέξω. Προσωπικά κατέγραψα μία πορεία σε αυτή την μουσική. Ήδη και το πολυαγαπημένο μου doom δεν εκπροσωπήθηκε.. Επειδή όντως ήπια οπλίστηκα με θάρρος και κυρίως τσίπουρο αναμένω τα καυστικά, δηκτικά, προσβλητικά σχόλια.... :evil: :evil:
Απάντηση

Επιστροφή στο “Τα παιδία παίζει”