Συνεντευξη με εναν Κομη

Φορουμικά παιχνίδια μουσικού περιεχομένου.
Άβαταρ μέλους
Spyros
Δημοσιεύσεις: 327
Εγγραφή: Τρί 13 Μαρ 2018, 20:31

Συνεντευξη με εναν Κομη

Δημοσίευση από Spyros »

Ρίχνω άλλη μια τετράδα για τον κόμη, να δούμε γνώμη και για αυτά τα μίνι έπη και να πάρω και το πινακάκι μου.
Θα πάω με 2 ντέμο και 2 πιο κλασσικά.







Άβαταρ μέλους
Starman
Δημοσιεύσεις: 1530
Εγγραφή: Παρ 02 Νοέμ 2018, 14:09
Τοποθεσία: ATHENS

Συνεντευξη με εναν Κομη

Δημοσίευση από Starman »

Το Βranded γαμάει. Αξίζει να δει το φως της δημοσιότητας λίγο παραπάνω.
White Wolf

Συνεντευξη με εναν Κομη

Δημοσίευση από White Wolf »

[mention]Spyros[/mention] Γαμηθηκες με το Apollo Ra!! Επος!!!
White Wolf

Συνεντευξη με εναν Κομη

Δημοσίευση από White Wolf »

Γαστριμαργικος πινακας με τιτλο: Chicken Black Wings, Fire And Steel
Εικόνα
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος White Wolf την Τετ 11 Δεκ 2019, 15:28, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
White Wolf

Συνεντευξη με εναν Κομη

Δημοσίευση από White Wolf »

Φωτογραφια απο τη νυχτερινη ζωη των Καρπαθιων με τιτλο: Ντουμ Σπυρο Φερνω
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Scrollkeeper
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 5979
Εγγραφή: Παρ 29 Δεκ 2017, 19:30
Επικοινωνία:

Συνεντευξη με εναν Κομη

Δημοσίευση από Scrollkeeper »

Corum Jhaelen Irsei έγραψε: Τετ 11 Δεκ 2019, 11:04 Γαστριμαργικος πινακας με τιτλο: Chicken Black Wings
Εικόνα
Chicken Black Wings, Fire And Steel :woohoo: :pasok:
They shall grow not old, as we that are left grow old: Age shall not weary them, nor the years condemn. At the going down of the sun and in the morning, We will remember them.
White Wolf

Συνεντευξη με εναν Κομη

Δημοσίευση από White Wolf »

Αλλαξε ΠΑΡΑΥΤΑ
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14659
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Συνεντευξη με εναν Κομη

Δημοσίευση από CountRaven »

Μετά το τέλος της αγαπημένης σας εκπομπής που παίζει live, τώρα, εδώ: http://www.mercury-radio.com - θα δώσω το σχετικό feedback.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14659
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Συνεντευξη με εναν Κομη

Δημοσίευση από CountRaven »

theBox έγραψε: Τρί 10 Δεκ 2019, 12:56 Θα παιξω "θεματικα" λοιπον με βουτυρομπεμπεδικο ευρωπαικου τύπου προγκ μεταλ, το οποιο γνωριζω οτι γουστάρει μεν, δεν ανατριχίαζει ομως κιολας.









Aspera - "Ripples"

Μόνο συγκίνηση με Νορβηγικό δραματικό λυρισμό. Η τρίχα πίσω από το σβέρκο σηκώνεται και το γουργούρισμα ξεκινά. Μπορώ να ακούσω και τα Illusion demos; Μεγάλο κομμάτι, μεγάλο άλμπουμ, ένα και καλό.

Seventh Wonder - A Day Away

Εντάξει και εγώ τους αγαπώ και ας μην το ομολογώ, αλλά το συγκεκριμένο είναι πολύ χαρούμενο για τα γούστα μου λες και έχω πάει σε παιδικό πάρτι με το ζόρι και πρέπει να τραγουδάω και εγώ με τα παιδάκια με το ζόρι, για την συμμετοχή.

Ayreon - Day Four: Mystery

Νοσταλγικά όμορφο και αφηγηματικά ποιητικό, αγγίζει το καρδούλιασμα όχι το δέος όμως.

Pagan's Mind - Through Osiris' Eyes

Αυτό το κιθαριστικό riff στην αρχή αν το απομονώσεις θυμίζει και λίγο Pantera ε; Σέβομαι, αγαπώ, τους έχω δει και live αλλά βαριέμαι.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6265
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

Συνεντευξη με εναν Κομη

Δημοσίευση από theBox »

CountRaven έγραψε: Τετ 11 Δεκ 2019, 21:18 [
Seventh Wonder - A Day Away

Εντάξει και εγώ τους αγαπώ και ας μην το ομολογώ, αλλά το συγκεκριμένο είναι πολύ χαρούμενο για τα γούστα μου λες και έχω πάει σε παιδικό πάρτι με το ζόρι και πρέπει να τραγουδάω και εγώ με τα παιδάκια με το ζόρι, για την συμμετοχή.
ΝΑΙ!!! Ειπαμε, βουτυρομπεμπέδικο.
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14659
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Συνεντευξη με εναν Κομη

Δημοσίευση από CountRaven »

JimmyF έγραψε: Τρί 10 Δεκ 2019, 13:46 Ας παίξω κι εγώ με ένα mix grill 4 επιλογών.

Sacred Rite- Angels Never Die
Και πείτε μου κάποιος..είμαι τελείως κούκου ή το κομμάτι έχει αύρα Socrates?

Alias- Alpha Omega

Holy Martyr- Ares Guide my spear

Και...υπεραγαπημένο outsider? Sieges Even- Unbreakable


May the bite be gentle!
Sacred Rite - Angels Never Die

Ναι το βασικό riff έχει την λογική του Σπάθα, ωραία παρατήρηση, πιθανή σύμπτωση, μπορεί και όχι. Κομμάτι, μπάντα, άλμπουμ, έπος. Σίγουρα νιώθω φουλ σε επίπεδα δέους. Ερμηνεία, σολάρα και από τα βασικά US που πρέπει να έχει κάθε σωστή δισκοθήκη. Αγαπάμε Hawaii.

Alias - Alpha Omega

Κλασικότατο, αινιγματικά λυρικό "Metal To Infinity", φωνιτικά από άλλες σφαίρες, ριφάρες, ρεφρέν - κορύφωση, σίγουρο δέος.

Holy Martyr - Ares Guide my Spear

Καλά παιδιά, τίμια μπάντα, δυστυχώς όμως δεν μου λένε πολά στο μουσικό κομμάτι.

Sieges Even - Unbreakable

Ποτάμια το δάκρυ. Αν αυτό είναι outsider τι να πω... Το πιο συγκινητικό reunion που έχω ζήσει -δεν είχε γίνει το Psychotic Waltz τότε-. Μέτραγα τις μέρες για να έρθει ο δίσκος. Το κομμάτι; Δέος, μεγαλείο, ποτισμένο με αυτήν την απαράμιλλη Genesis ομορφιά. Μόνο συγκίνηση.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14659
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Συνεντευξη με εναν Κομη

Δημοσίευση από CountRaven »

Blackwinged έγραψε: Τρί 10 Δεκ 2019, 18:31 Επειδή μπήκαμε στο metal με τα βασικά, απλά εδώ ποστάρω ένα πάρα πολύ SOS θέμα. Είχα πολλά να επιλέξω, αλλά έβαλα αυτό που με συγκινεί πάντα πιο πολύ.

Ο καλός μας φίλοε Heddigan είχε ποστάρει στη στη στήλη του κάτι από Destruction όπου εκεί είχα γράψει για το πως άρχισα να μπαίνω στο πιο ακραίο -ας πούμε- metal. Ενώ εκεί οι Dark Angel είχαν πρώτο ακουστεί από τ' αυτάκια μου μέσω του ντεμπούτου τους, εκεί που τους προσκύνησα ήταν με αυτό εδώ.. Υπήρχε μία εποχή που το άκουγα συνέχεια μαζί μτ Bonded By Blood και όταν φώναζε γενικά η μάνα μου, ένιωθα πως μπορούσα να τη σκοτώσω με τις παντόφλες.

Καλοκαίρι του 2006. έχουν βγει τα αποτελέσματα των Πανελληνίων και κατεβαίνω και μένω Αθήνα γύρω στο μήνα και.. Έμενα σε μία θεία μου και ενώ το πρωί πήγαινα την μικρή στο σχολείο, πήγαινα επίσης βόλτες με φίλους σε δισκάδικα και γενικά βόλτες. Έμελλε να πάθω το σοκ της ζωής μου.. Όταν μπήκε αυτός ο παγωμένος ήχος τ' άκουσα ΟΛΑ. Εκεί μπήκα για τα πολύ καλά στον ακραίο ήχο και γυρισμό δεν είχα. Αφού για κανά μήνα μου έλεγαν, όταν επέστρεψα Γιάννινα οι φίλοι μου, τι θ' ακούσουμε τώρα; Τίποτα Manowar, καμιά κλασικούρα Maiden, λίγο επικολυρικές δοξασίες με Fates Warning; Περήφανος τότε τους έλεγα τι φλωριές είναι αυτές ρεεεε.... Εκεί με είχαν φτάσει οι Darkthrone.. Βέβαια, μετά υπέστην το προβλεπόμενο και οφειλόμενο σύμφωνα με τα πρακτικά του heavy metalά bullying και επανήλθα. Θυμάμαι δεν με έπαιρνε κανείς τηλέφωνο, μέρος της τιμωρίας ήταν επίσης να αποτριχώνω καθημερινώς ένα cut out του Demaio... OK.. πλάκα κάνω και υπερβάλλω. Επίσης εάν στη γειτονιά υπήρχε ακόμη ένας παλαίουρας metalάς λογικά θα έτρωγα και πολύ να πούμε ξύλο. Φυσικά δε μετάνιωσα για τη συμπεριφορά τους, διότι το ίδιο θα έκανα και εγώ μάλλον.

Ερχόμαστε στο σήμερα. Έχω καμιά διετία που έχω επιστρέψει στα μονοπάτια που με έβαλαν σε αυτήν την απίστευτη μουσική. Εντελώς τυχαία μέσω ενός φίλου έμαθα και το blog πριν λίγο καιρό. Θα μπορούσα να βάλω οτιδήποτε τώρα. Θέλετε κανά Brocas Helm, English Dogs, MANILLA ROAD (τι να πρωτοδιαλέξεις εκεί;)Crimson Glory.... Επιλέγω όμως ένα πολύ αγαπημένο συγκρότημα -σε πολλούς μας- διότι έχει, για εμένα τουλάχιστον, αυτή την αγνή αγάπη, τη μελωδία, το επικό και συνάμα "σοβαρό" χιούμορ που με κάνουν και θυμάμαι τα παιδικά χρόνια στη γειτονιά που τραγουδούσαμε τις ωραίες αυτές μελωδίες και νιώθαμε πως τα μάθαμε ξαφνικά όλα.

Υ.Γ. Πραγματικά όταν σου λένε επίλεξε 3 ή 4 ακόμα και 10 να γράφαμε πάλι θα έκανα ώρες να διαλέξω. Προσωπικά κατέγραψα μία πορεία σε αυτή την μουσική. Ήδη και το πολυαγαπημένο μου doom δεν εκπροσωπήθηκε.. Επειδή όντως ήπια οπλίστηκα με θάρρος και κυρίως τσίπουρο αναμένω τα καυστικά, δηκτικά, προσβλητικά σχόλια.... :evil: :evil:
Iron Maiden - Revelations

Είναι το αγαπημένο μου Maiden κομμάτι! Μονάχα συγκίνηση! Κάθε φορά που το ακούω! Έχει αυτή την σκοτεινή, αινιγματική και συνάμα γοητευτική αύρα. Σαν κάτι από αλλού... Το κομμάτι μου μιλάει απίστευτα. Είναι άρτιο!

Dark Angel - Darkness Descends

Δεν τους έχω δώσει ποτέ την προσοχή που θα έπρεπε. Πεταχτές ακροάσεις από δίσκους φίλων. Το ξέρω το κομμάτι, έχω και τον δίσκο, δεν με χαλάει, ως εκεί όμως. Ίσως έχω χάσει σκηνικά εφόσον δεν έχω στρώσει κώλο να τους ακούσω όπως πρέπει.

Darkthrone - Under a Funeral Moon

Διαβάζοντας την ιστορία σου βρίσκω πολλά κοινά σημεία ως προς το σοκ της πρώτης ακρόασης. Τη γουστάρω πολύ την μπάντα και τον Fenriz σαν προσωπικότητα. Η τριάδα, Blaze, Funeral, Transilvanian είναι κλασική για μένα. Λατρεία για το Under... Σίγουρα δέος.

Running Wild - Treasure Island

Για Running Wild δες και προηγούμενο ποστ. Τους σέβομαι, αναγνωρίζω αυτό που έχουν κάνει, θα τους ακούσω και έξω -όποτε βρίσκομαι σε metal μαγαζί και παίξει κάποιο κομμάτι τους-, αλλά γενικά δεν νιώθω. Δεν μου μιλάνε, δεν μου κάνουν κλικ.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
Zippo190
Δημοσιεύσεις: 8724
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 22:12

Συνεντευξη με εναν Κομη

Δημοσίευση από Zippo190 »

"Treasure island" ανοίκει στην elite του songwriting, Αξεπέραστο ακόμα και από τον καπετάνιο να τα λέμε και αυτά.
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
White Wolf

Συνεντευξη με εναν Κομη

Δημοσίευση από White Wolf »

εχει μεινει ο Σπυρος και παμε για τα τελικα...
ο παππους δεν εχει παιξει...
Άβαταρ μέλους
Priamos
Δημοσιεύσεις: 3371
Εγγραφή: Δευ 01 Ιαν 2018, 23:06

Συνεντευξη με εναν Κομη

Δημοσίευση από Priamos »

Corum Jhaelen Irsei έγραψε: Παρ 13 Δεκ 2019, 11:45
ο παππους δεν εχει παιξει...
Ο παππούς τα χει παίξει! Ξέρεις τι κούραση είναι το bingo άνω των 80; Σου απορροφά πλήρως τον χρόνο. Άσε που προτιμώ να επαναπαυομαι στις δάφνες μου από την νίκη με το Τσοβομποτ.
Surreal Killer
Απάντηση

Επιστροφή στο “Τα παιδία παίζει”