Συνεντευξη με εναν Κομη

Φορουμικά παιχνίδια μουσικού περιεχομένου.
White Wolf

Συνεντευξη με εναν Κομη

Δημοσίευση από White Wolf »

Το Τσοβομποτ ηταν μονο η αρχη.
Πολλοι ειπαν οτι ειναι προβλεψιμος αντιπαλος, επειδη οπως και να το κανουμε, οταν του αρεσει κατι παρα πολυ το δειχνει παρα πολυ και οταν δεν του αρεσει κατι πολυ... εμ ναι, το δειχνει ΠΑΡΑ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ. Ακομα και ετσι ομως, δεν ηταν λιγοι οσοι φαγαν τσοβοΠΟΡΤΑ!

Ειναι νομιζω η ωρα να αντιμετωπισετε...
Στην μαυρη γωνια, με μεταλλικα @@ βαρους 4 τονων (εκαστο) και σορτσακι με πουα κορακια
Ο αδιαφιλονηκητος πατερας του φορουμ!
Το αλυσοπριονο που ξαπατωνει κεφαλια απιστων!
Το τανκ που παιζει σε θεση κεντρικου, εχτρεμ λιμπερο!
Ο [mention]CountRaven[/mention] !!!!!

Οι διαγωνιζομενοι πρεπει να ποσταρουν 4 κομματια (οχι απο την ιδια μπαντα) που
να τους αρεσουν απο παρα πολυ εως απιθανα πολυ.

Εχετε οσες προσπαθειες θελετε. (μικρα κουταβακια)
Νικητης ανακυρησσεται αυτος που πρωτος θα παρει διθυραμβικες κριτικες και για τα 4 κομματια.
Tο παιχνιδι κερδιζεται μια φορα και μονο απο εναν. (Μπορει να συνεχισουν να παιζουν οσοι επιθυμουν αλλα μονο ο πρωτος ειναι ο νικητης.)

Αν ενα τραγουδι εχει ηδη ποσταριστει δεν ειναι πια διαθεσιμο για κανεναν αλλον διαγωνιζομενο.

Ο υπερτυχερος θα κερδισει Δαγκωμα απο Κομη και αρα την αθανασια, αλλα και 3 πακετα Συριανο Λουκουμακι για να γλυκανει τους υπολοιπους πικραμενους.
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14658
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Συνεντευξη με εναν Κομη

Δημοσίευση από CountRaven »

Χαχα. Εγώ δεν είμαι τόσο φίρμα όσο ο Τσοβόλας. Αλλά αφού με κάνατε και επιτραπέζιο δεν μπορώ να πω όχι. Θα περιμένω τις τετράδες σας.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
Starman
Δημοσιεύσεις: 1530
Εγγραφή: Παρ 02 Νοέμ 2018, 14:09
Τοποθεσία: ATHENS

Συνεντευξη με εναν Κομη

Δημοσίευση από Starman »

Θα σύρω πάλι το χορό μιας και βρέθηκα πρωί – πρωί στο πληκτρολόγιο. Ρε [mention]Corum Jhaelen Irsei[/mention] για αυτό ακριβώς το λόγο πιστεύω ότι πρέπει να αλλάξεις λίγο τον κανόνα, καθώς κάποιοι εξαιτίας υποχρεώσεων δεν μπορούν τώρα να συμμετέχουν και είναι άδικο. Προτείνω να βάλεις ένα deadline για ποσταρίσματα και μετά ο κριτής να βγάλει ετυμηγορία. Σε περίπτωση ισοβαθμιών να υπάρχει και δεύτερος γύρος. Μια σκέψη κάνω.

Deaf Dealer – Blood And Sand


Bloodbound - Nosferatu


Gothic Knight – At Dawn You Die


Overlord SR – Keeper Of The Flame


Μη ξεχάσεις να έχεις έτοιμους τους νέους πίνακες. Να μου φυλάξεις το δικό μου γιατί θα σας δω πάλι νωρίς το απόγευμα. :D
Άβαταρ μέλους
Zippo190
Δημοσιεύσεις: 8724
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 22:12

Συνεντευξη με εναν Κομη

Δημοσίευση από Zippo190 »

Βάζω και εγώ τα δικά μου







@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Άβαταρ μέλους
rbrigade
Δημοσιεύσεις: 5038
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:54

Συνεντευξη με εναν Κομη

Δημοσίευση από rbrigade »

Θα είχε πιο πλάκα αν ο κριτής είχε δικαίωμα στην αρχή του παιχνιδιού να αποκλείσει δέκα μπάντες της επιλογής του, για να γίνει πιο δύσκολο. Φαντάζομαι ότι άμα φτιάξω ένα combo με Solitude Aeturnus, Queensryche, Heir Apparent και Warlord κερδίζω άνετα, αλλά τι γίνεται αν ο κριτής έχει καθορίσει απαγορευμένες μπάντες; Σαν το επιτραπέζιο Ταμπού με τις απαγορευμένες λέξεις
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14658
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Συνεντευξη με εναν Κομη

Δημοσίευση από CountRaven »

Starman έγραψε: Τρί 10 Δεκ 2019, 08:05 Θα σύρω πάλι το χορό μιας και βρέθηκα πρωί – πρωί στο πληκτρολόγιο. Ρε @Corum Jhaelen Irsei για αυτό ακριβώς το λόγο πιστεύω ότι πρέπει να αλλάξεις λίγο τον κανόνα, καθώς κάποιοι εξαιτίας υποχρεώσεων δεν μπορούν τώρα να συμμετέχουν και είναι άδικο. Προτείνω να βάλεις ένα deadline για ποσταρίσματα και μετά ο κριτής να βγάλει ετυμηγορία. Σε περίπτωση ισοβαθμιών να υπάρχει και δεύτερος γύρος. Μια σκέψη κάνω.

Deaf Dealer – Blood And Sand


Bloodbound - Nosferatu


Gothic Knight – At Dawn You Die


Overlord SR – Keeper Of The Flame


Μη ξεχάσεις να έχεις έτοιμους τους νέους πίνακες. Να μου φυλάξεις το δικό μου γιατί θα σας δω πάλι νωρίς το απόγευμα. :D

Deaf Dealer – Blood And Sand

Starman ξεκινάει δυνατά με ένα από τα πιο ΑΡΤΙΑ US Metal άλμπουμ που έχουν γραφτεί ποτέ. Το άλμπουμ αυτό για μένα ορίζει το ιδίωμα. Και μιλάω για το καθαρό, ατόφιο US Metal χωρίς πολλά πολλά. Καθάριο, επικό, δραματικά λυρικό με riffάρες και ερμηνείες.


Bloodbound - Nosferatu

Είναι το καλύτερο άλμπουμ μιας μπάντας που έχει κερδίσει των σεβασμό όλων και το έκανε με αυτόν τον δίσκο. Σκοτεινό και ελεγειακό το συγκεκριμένο κομμάτι, φουλ νιώσιμο με το ρεφρέν. Ζηλευτές φωνιτικές μελωδίες και ερμηνεία. Ανατριχίλα.

Gothic Knight – At Dawn You Die

Ωραία εποχή το 1999 και αγάπη για Tsantaki και σία. Δεν λέω ότι δεν γούσταρα όταν βγήκε, δεν λέω ότι δεν γουστάρω και τώρα, αλλά δεν προκαλείται η απαιτούμενη ανατριχίλα. Υπάρχουν εκατοντάδες US Power Metal κομμάτια σαν αυτό. Με λίγο καλύτερες φωνητικές μελωδίες ίσως να έπαιρνε περισσότερα points.

Overlord SR – Keeper Of The Flame

Υπάρχει καρδούλιασμα και φυσικά το impact του ήταν μεγάλο όταν άκουσα πρώτη φορά το demo, μου αρέσει η χροιά της φωνής -κυρίως- και οι μελωδίες των φωνιτικών. Τίμια καλπάζοντα US επικό -σχεδόν- Power Metal riffs. Τιμιότητα, αγάπη, νοσταλγία, καρδούλα, αλλά όχι διθύραμβος.

Πολύ καλές οι Starman επιλογές.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14658
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Συνεντευξη με εναν Κομη

Δημοσίευση από CountRaven »

Zippo190 έγραψε: Τρί 10 Δεκ 2019, 09:19 Βάζω και εγώ τα δικά μου







Leviathan - Lies Are the New Normal (No Lesser of Evil)

Στην λίστα μου με τα άλμπουμ της δεκαετίας αυτό το άλμπουμ είναι στα 4 πρώτα, και είναι ίσως και νούμερο ένα. Απόλυτη εκφραστικότητα, λυρισμός, ο ορισμός του Prog / Power στις δύσκολες μέρες μετριότητας που ζούμε. Και into the point και πολύπλοκα αλλά ποτέ ανούσια riffs, ρυθμικές εναλλαγές, κομμάτι που χαίρεσαι να το ακούς!! Πισίνα με καρδούλες, μεγάλη του Χίλτον. Ωκεανός καλύτερα.

Running Wild - Soulless

Ποτέ δεν μου άρεσαν οι Running Wild. Δεν τους υποτιμώ, είναι σημαντικοί για αυτά που έχουν δώσει σε όσους νιώθουν, αλλά για τα δικά μου γούστα είναι μια μονοδιάστατη και αρκετά υπερεκτιμημένη σε πολλές περιπτώσεις μπάντα. Θα γουστάρω να τους ακούσω έξω, αλλά ποτέ δεν με άγγιξαν πέρα από φάση διασκέδασης.

Cutty Sark-Burning To Ashes

Θυμάμαι να κατεβάσω αυτό το άλμπουμ τραγούδι - τραγούδι με σύνδεση 56k από τηλέφωνο. Το κάθε κομμάτι έκανε να κατέβει καμιά ώρα και βάλε... Τίμιο Γερμανικό Metal με γερές δώσεις μελωδίεας, που θα το ακούσω ευχάριστα και μάλιστα το συγκεκριμένο είναι από τα πιο δραματικά και λυρικά κομμάτια τους άρα υπάρχει νιώσιμο. Φτάνει σίγουρα το επίπεδο καρδούλας αλλά όχι του διθυράμβου.

Cities - Stop The Race

Κλασσικό, δοκιμασμένο και τίμιο αλλά γενικά ούτε το κομμάτι ούτε και το άλμπουμ μου κάνει αυτό το μεγάλο κλικ που κάνει σε πολλούς. Δεν είναι για πέταμα. Είναι από τα κλασσικά US Metal άσματα με γερές δώσεις κλασικούρας -κλασσικό Heavy Metal δηλαδή-, αλλά OK και αυτό πιάνει επίπεδο καρδούλας και όχι παραπάνω.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
rbrigade
Δημοσιεύσεις: 5038
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:54

Συνεντευξη με εναν Κομη

Δημοσίευση από rbrigade »

Κατεβάζω και γω δυνατή αλλά όχι εντελώς εύκολη τετράδα







White Wolf

Συνεντευξη με εναν Κομη

Δημοσίευση από White Wolf »

Εχετε ολοι δικιο, αλλα ελεγα το παιχνιδι να ειναι απλο.
Το ζητησε και ο Κομης στον γυρο με τον Τσοβολα.
Οποτε, παιζουν ολοι και μετα απο ενα ευλογο χρονικο διαστημα δινω το σημα και το τιμωμενο προσωπο βγαζει τον τελικο νικητη.

Αυτο με τις "10 μπαντες εξω" θα μπει απο τον επομενο γυρο. Αυτος ηδη ξεκινησε και δεν κανει.
White Wolf

Συνεντευξη με εναν Κομη

Δημοσίευση από White Wolf »

Με βλεπω να ανοιγω πινακοθηκη με τον Κομη στο τιμονι.

Ασπρομαυρη τεχνη με τιτλο: Καλο ξημερωμα Σταρμαν
Εικόνα


Αιγαιοπελαγιτικος Παραδοσιακος με τιτλο: Νταρι Νταρι, Νταρι Νταρι εχω Ζιπο μεσταμπαρι...
Εικόνα
White Wolf

Συνεντευξη με εναν Κομη

Δημοσίευση από White Wolf »

Καλη τεττραδα Τσοβολα αλλα μαλλον...

Αφαιρετικη Πινακοθηκη, εργο με τιτλο: Μη σας λεω, μη ρουφατε, ο Τσοβολας μου κοιμαται
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
rbrigade
Δημοσιεύσεις: 5038
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:54

Συνεντευξη με εναν Κομη

Δημοσίευση από rbrigade »

Αυτά πρέπει να κυκλοφορήσουν σε λεύκωμα! Πίνακες με τους τίτλους τους και από κάτω τα τοπ κραξίματα από τους κριτές
White Wolf

Συνεντευξη με εναν Κομη

Δημοσίευση από White Wolf »

rbrigade έγραψε: Τρί 10 Δεκ 2019, 10:55 Αυτά πρέπει να κυκλοφορήσουν σε λεύκωμα! Πίνακες με τους τίτλους τους και από κάτω τα τοπ κραξίματα από τους κριτές
I am on it!
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14658
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Συνεντευξη με εναν Κομη

Δημοσίευση από CountRaven »

rbrigade έγραψε: Τρί 10 Δεκ 2019, 10:32 Κατεβάζω και γω δυνατή αλλά όχι εντελώς εύκολη τετράδα







Axehammer - Sands Of Time

Δυνατό μπάσιμο. Και το συγκεκριμένο CD είναι ίσως η πρώτη επίσημη επανακυκλοφορία που αγόρασα -τι ίσως, σίγουρα-, Sentinel Steel forever!. Σε κάποιους ίσως προκαλέσει έκπληξη το ότι ο Τσοβ ποστάρει Axehammer, και όμως. Μυστιριακό mid tempo έπος, δραματικό και αινιγματικό. Ξεπερνάει τα όρια καρδούλας, είναι δυνατή επιλογή, δεν φτάνει την απόλυτη ανατριχίλα, αλλά είναι μέσα στην καρδιά μου, όλο το Lord Of The Realm.

Red Dawn - Promises

Είναι από αυτά τα έπη που κάνουν τις Ursus με Red Bull να φεύγουν βροχή. Είναι αρκετά ψηλά στο AOR / Melodic Hard Rock πάνθεον μου ο συγκεκριμένος δίσκος, η επιλογή είναι πολύ καλή, αλλά υπάρχουν μερικά έπη τραγούδια -και άλμπουμ- από αυτή τη φάση, που μας πηγαίνουν στο επόμενο επίπεδο: την χορήγηση Ursus - Red Bull με ενδοφλέβια. Και το συγκεκριμένο δεν φτάνει ως εκεί, χωρίς να είναι άσχημο, το αντίθετο.

Mystery - Wolf

Δεν υπάρχει κάτι που να μην θαυμάσεις εδώ. Η σύνθεση; Η ατμόσφαιρα; Η ερμηνεία; Οι μελωδίες; Ο λυρισμός; Ένα μουσικό ποίημα, ένα αριστούργημα από μια μπάντα λατρεία για μένα. Πάνω από τον διθύραμβο. Απλά δεν ζεις χωρίς Mystery.

Blood Ceremony - Hymn To Pan

Που είναι αυτές οι εποχές; Που το άλμπουμ ήταν να βγει στην νεοσύστατη τότε Shadow Kingdom και τελικά χάλασε η δουλειά την τελευταία στιγμή και εγώ έγραφα στο τότε forum για το κύμα των retro 70s μπαντών που σιγά σιγά μεγαλώνει; Η επιλογή είναι εξαιρετική και φτάνει τον διθύραμβο, είναι το αγαπημένο κομμάτι από το άλμπουμ μαζί το "Children Of The Future" βρίσκονται σε ισάξια όμως θέση. Στα bonus η prog rock λογική στην εξέλιξη της σύνθεσης με τον επίλογο να δίνει την θέση κλειδί στα πλήκτρα. Εξαίσια επιλογή λοιπόν στη σφαίρα του πραγματικού 70ς vintage σκηνικού που δίνει βάση στο song writing και στην μυστικιστική ατμόσφαιρα.

Άψογος ο Τσοβόλας, ίσως με το πιο κοντινό στην νίκη ποστ έως τώρα.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
Zippo190
Δημοσιεύσεις: 8724
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 22:12

Συνεντευξη με εναν Κομη

Δημοσίευση από Zippo190 »

Νομίζω ότι παίζει με ευκολάκια ο Τσόβ.
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Τα παιδία παίζει”