Jousting with a box

Φορουμικά παιχνίδια μουσικού περιεχομένου.
Άβαταρ μέλους
Xstroyer
Δημοσιεύσεις: 1850
Εγγραφή: Πέμ 11 Ιαν 2018, 12:26

Jousting with a box

Δημοσίευση από Xstroyer »







Άλλη μπάλα.
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6254
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

Jousting with a box

Δημοσίευση από theBox »

Spyros έγραψε: Τετ 18 Δεκ 2019, 01:30 Ρίχνω κι εγώ μια τριάδα για τη συμμετοχή και κυρίως για το εμπνευσμένο πινακάκι! :D
Αν και τα θεωρώ και τα 3 επιτομές του καλου songwriting, και δημουργίας full συναισθημάτων.





1. Αφηγηματικο έπος απο ένα γκρουπ με μόνο ποιοτικες δουλειες στο USPM. Μου άρεσει περισσότερο η κατευθυνση που πήραν με το επόμενο "one step beyond", αλλά τι να λέμε τωρα, δεν μπόρω παρα να του δώσω πόντο!

2. Ωραιοι οι Slaughter. Πραγματικα ωραίοι. Θα ειμαι λιγο αυστηρος, πρωτον γιατι βρίσκω το κομμάτι ένα κλικ κάτω απο τα άλλα δυο που πόσταρες, και δευτερον γιατι εξιτάρει πολύ περισσότερο το μυαλό μου, παρά το "συναίσθημα" που αναφέρεις.

3. Δεν έχω λόγια για την ερμηνεία του Τύραννου, καθως και για το ήδη τερματισμένο songwriting που αυτος απογειώνει.

Σπυρος: 2.5/3 και 2ος (μέχρι τωρα) στήν κατάταξη.
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6254
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

Jousting with a box

Δημοσίευση από theBox »

Starman έγραψε: Τετ 18 Δεκ 2019, 09:02 Έτσι για το καλό, για να έχει ο @theBox να ακούει το βράδι.

Tad Morose - Servant of the Bones


Scanner – Puppet On A String


Vicious Rumors - Worlds And Machines
1. Ακουστε καλα κύριοι. ΑΥΤΟ ειναι το σωστο, το εξευγενισμένο, το κιθαριστικό, το μελωδικο, το ΥΠΕΡΤΕΛΕΙΟ USPM εκ Σουηδίας. Μαζι με το Damien Steele του Κόμη και το Superior του Corum, ότι πιο κοντά στην Κουτένια ονείρωξη. Ειχα χρονια να το ακούσω, μου φαινεται θα με βάλεις στο τριπακι να τα ακουσω αυτες τις μέρες, αυτο και το matters of the dark!

2. Κομματάρα απο μια μπάντα από τα μετόπισθεν του europower που δεν έχω παρακολουθήσει όσο θα έπρεπε δυστυχώς. Να σχολιάσω και την παραγωγη εδω, που μου άρεσε πάρα πολύ για κάποιο λόγο. Μάλλον γιατι ειναι πολυ πιο "ξεκούραστη" από τον μεσο όρο του europower.

3. Κλάσσικος δισκος, πολύ δυνατό κομμάτι, πολυ καλό main riff. Λίγο μακρια απο την Κουτένια αισθητικη και τα πράγματα που κάνουν την καρδουλα του να χτυπάει γρηγορότερα.


Starman : 2/3 (με το tad morose να μου φτιάχνει το απόγευμα!)
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
LuciferSteele
Δημοσιεύσεις: 6992
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 10:24

Jousting with a box

Δημοσίευση από LuciferSteele »

θα παίξω μία ελαφρά παραλλαγή της συλλογής Megahurtz της Epic


We scribe in the dark of the night our Black Steele
The evil rite of the black and the light We now reveal to you
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6254
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

Jousting with a box

Δημοσίευση από theBox »

Scrollkeeper έγραψε: Τετ 18 Δεκ 2019, 11:17 Κατέβηκα με τα τσικό σε αυτό τον γύρο :P

ADAGIO - The Mirror Stage



SATAN'S HOST - Cor Malifecus



VERMITHRAX - Enoch

1. Θυμάμαι τοτε στα νιάτα μας που ψάχναμε σαν πρεζάκια κάτι να μοιάζει με symphony X. Αυτο εδω είχε έρθει να μας σώσει. Ειχα χρόνια να το ακουσω, και αξιολογοντας το εκ των υστέρων και πολλά ΠΟΛΛΑ κιλα προγκ μέταλ αργοτερα, εχω να πω οτι παραμένει πολυ καλο κομμάτι, άρτιο σε όλα του αλλά χωλαίνει λίγο στο songwriting μιας και δεν έχει αυτο το "χαρακτηριστικο κάτι" που θα σε εκστασιάσει όπως τα αντιστοιχα SX που προσπαθει να φτάσει. 0.75 βαθμοι.

2. Τι ΔΙΣΚΑΡΑ το virgin sails (και όχι μόνο) ρε φιλε? Τυραννος + Αντρικο ριφφινγκ + πωρωση + σατανίλα = EPIC WIN

3. Θόρυβος. Θορυβώδης Θόρυβος που Θορυβεί.

Σκρολλης : 1.75/3
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6254
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

Jousting with a box

Δημοσίευση από theBox »

Xstroyer έγραψε: Τετ 18 Δεκ 2019, 17:05





Άλλη μπάλα.
1. Xstroyer αγόρασα τον δισκο σχεδον στα τυφλά, έχοντας ακούσει μόνο αυτο το κομμάτι, οποτε καταλαβαίνεις...

2. Απο τους δισκους που επαίξαν καθοριστικό ρόλο στην μέταλ αισθητικη μου κατά την εφηβεία. Το 10άρι φαντάζει λίγο.

3. Ρε συ αυτο είναι καλο! Αν και το ντουμ δεν ειναι το φόρτε μου (ασχέτως αν φέτος είχαμε καποια πολύ καλά δειγματα), οφείλω να ομολογήσω οτι το συγκεκριμένο με διασκέδασε αρκέτα. Δεν έχει φυσικα την "ειδική βαρύτητα" που έχουν τα άλλα δύο (θα το άκουγα με πιο χαβαλεδιάρικη διάθεση) και ως εκ τουτου θα σκοράρει χαμηλότερα, ΑΛΛΑ τον δίσκο μάλλον θα τον τσεκάρω.

Xstroyer: 2.25
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6254
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

Jousting with a box

Δημοσίευση από theBox »

LuciferSteele έγραψε: Τετ 18 Δεκ 2019, 18:54 θα παίξω μία ελαφρά παραλλαγή της συλλογής Megahurtz της Epic


Τον Lucy τον περίμενα πιο obscure, περιμενα να μου πετάξει μπάντα που δεν θα μπορω καν να προφέρω, αλλά θα ηταν απο τα καλύτερα πραγματα που εχω ακούσει ποτε. Επέλεξε να παιξει κλασσικη μουσικη παρόλα αυτα. Για πάμε...

1. Αν έφτιαχνα λίστα με τα καλύτερα 80ς μεταλ κομμάτια, το bloodstreets σίγουρα θα ήταν μεσα σε αυτη!

2. Το πρόβλημα με τους Fifth angel ειναι οτι ριφολογικα είναι αρκετα πιο άτολμοι/συμβατικοι απο τον uspm μέσο όρο. Ευτυχώς το αντισταθμίζουν αυτό με ΠΟΛΥ άνω του μετρίου songwriting. 0.75

3. Τα εχουμε πει στο τόπικ με τις ιερες αγέλαδες. Οι Sanctuary ειναι μια απο τις δικές μου. Παρόλα αυτα οφειλω να ομολογήσω οτι το κομμάτι ήταν απο τα κάλυτερα δειγματα γραφής τους. Ποντο ολόκληρο θα έπαιρνε μόνο το die for my sins, αυτο εδω θα πάρει 0,5.

Lucy: 2.25/3
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
White Wolf

Jousting with a box

Δημοσίευση από White Wolf »

Ρε δεν ειναι αμπαλος να κανει κατι τετοιο σε εσενα!
Ο Λουσι αλλου θα βαλει την μπαντα απο το χωριο 4 κατοικων (η μπαντα λεγεται οπως το χωριο) στο κατω τεξας...
Άβαταρ μέλους
Coroner
Δημοσιεύσεις: 312
Εγγραφή: Πέμ 20 Δεκ 2018, 01:00

Jousting with a box

Δημοσίευση από Coroner »

Ας παιξω κι εγω καπου





White Wolf

Jousting with a box

Δημοσίευση από White Wolf »

Πινακοθηκη Τελεσοπινγκ, πινακας με τιτλο: Πριν και μετα
Εικόνα
White Wolf

Jousting with a box

Δημοσίευση από White Wolf »

Κλασσικη Πινακοθηκη, πινακας με τιτλο: After sex
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6254
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

Jousting with a box

Δημοσίευση από theBox »

Coroner έγραψε: Τετ 18 Δεκ 2019, 20:50 Ας παιξω κι εγω καπου





Αγαπημένο ειδος το ψυχρο, τεχνοκρατικο, μεγαγχολικο και εν τελει anti-theater προγκ μεταλ, για πάμε να δουμε...

1. Ναι προφανως τερματισμος και διθύραμβος. Κλασσικος δισκος κόσμημα!

2. Οι Mayfair Μου αρέσουν μονο σε αυτο το ντεμπουτο επ! Μετα το πάνε αρκετα "αλλου" και δεν μπορω να ακολουθήσω. Δεν μπορω ομως να μην βαλω ποντο στο κομματι!

3. Secrecy. Μια μπάντα που ποτε δεν κατάλαβα γιατι συγκαταλέγεται στο προγκ μεταλ (όπως και οι jesters march). Πιο πολυ για κάτι μεταξυ power και thrash μου κάνουν. Anyway, μουσικα το κομμάτι ειναι ενα ά-ριφφο chugga chugga που όμως σωζεται απο το πολύ ωραιο ομολογούμενως ρεφρέν του, και ως εκ τουτου τσιμπάει ενα 0,25.

Coroner: 2.25/3
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
White Wolf

Jousting with a box

Δημοσίευση από White Wolf »

Αθλητικη πινακοθηκη, πινακας με τιτλο: Στα 3 Cor(o)ner πεναλτι

Εικόνα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Τα παιδία παίζει”