Ελληνοϊταλικες μονομαχιες Pt. I: CRUSH - Kingdom of the Kings vs DOMINE - Champion Eternal

Φορουμικά παιχνίδια μουσικού περιεχομένου.
Άβαταρ μέλους
apeitharxos
Δημοσιεύσεις: 835
Εγγραφή: Σάβ 20 Απρ 2019, 16:18

Ελληνοϊταλικες μονομαχιες Pt. I: CRUSH - Kingdom of the Kings vs DOMINE - Champion Eternal

Δημοσίευση από apeitharxos »

Φωνή λαού οργή θεού...Έπειτα από λαϊκή απαίτηση του [mention]Advancing Yokeda[/mention] ξεκινούν οι ελληνοϊταλικές μονομαχίες ανάμεσα σε κορυφαία άλμπουμ από κάθε χώρα...

Και ξεκινάμε Crush-Kingdom of the Kings vs Domine-Champion Eternal...
Σας ακούω*, εγώ θα ψηφίσω στο τέλος...
*Περιμένω να σας διαβάσω μάλλον...
Advancing Yokeda:
Ενδεχομένως η πιο ελιτίστικη και απροσπέλαστη μορφή τέχνης να περνά μέσα από λιτές απέριττες φόρμες. Αυτές που η πλειοψηφία θα αγνοήσει ή περιφρονήσει σαν απλοϊκότητα. Εκεί άλλωστε δε στηρίζεται και το 'αληθινό heavy metal'?
Άβαταρ μέλους
Celephais
Δημοσιεύσεις: 490
Εγγραφή: Παρ 25 Μάιος 2018, 01:24

ΕΛΛΗΝΟΪΤΑΛΙΚΕΣ ΜΟΝΟΜΑΧΙΕΣ Pt. I CRUSH-Kingdom of the Kings vs DOMINE-Champion Eternal

Δημοσίευση από Celephais »

Δεν υπάρχει σύγκριση για εμένα. Καλό και χρυσό το Crush το αγαπάμε, είναι πολύ σημαντικό για το ελληνικό μέταλ έχει αντέξει στο χρόνο κλπ κλπ, αλλά το Domine είναι μια κολοσιαία δημιουργία, ένα αριστούργημα το οποίο σημάδεψε τη γενιά των παραδοσιακών/ επικών μεταλλάδων που ξεκίνησε να ακούει μέταλ 92-93 και όχι μόνο. Μια δημιουργία παγκόσμιου βεληνεκούς που θυμάμαι ότι έδωσε ώθηση και δύναμη στον ήχο αυτό. Θυμάμαι ακόμη την κριτική στο χάμερ στην οποία πήρε 9,9. Έχω τεράστια αδυναμία και στο δίσκο αυτό και στη μπάντα δε μπορώ να είμαι αντικειμενικός.
Άβαταρ μέλους
Zippo190
Δημοσιεύσεις: 8724
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 22:12

ΕΛΛΗΝΟΪΤΑΛΙΚΕΣ ΜΟΝΟΜΑΧΙΕΣ Pt. I CRUSH-Kingdom of the Kings vs DOMINE-Champion Eternal

Δημοσίευση από Zippo190 »

Champion Eternal, στο πάνθεον των καλύτερων δίσκων ΟΛΩΝ των εποχών.
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Άβαταρ μέλους
Count Brass
Δημοσιεύσεις: 91
Εγγραφή: Παρ 03 Απρ 2020, 20:26

ΕΛΛΗΝΟΪΤΑΛΙΚΕΣ ΜΟΝΟΜΑΧΙΕΣ Pt. I CRUSH-Kingdom of the Kings vs DOMINE-Champion Eternal

Δημοσίευση από Count Brass »

ειναι ασυμμετρη η συγκριση.

Εχω τεραστια αδυναμια στους Crush αλλα δεν πλησιαζουν καν.

Champion Eternal με κλειστα ματια.
Άβαταρ μέλους
Spyros
Δημοσιεύσεις: 327
Εγγραφή: Τρί 13 Μαρ 2018, 20:31

ΕΛΛΗΝΟΪΤΑΛΙΚΕΣ ΜΟΝΟΜΑΧΙΕΣ Pt. I CRUSH-Kingdom of the Kings vs DOMINE-Champion Eternal

Δημοσίευση από Spyros »

Ε ναι, ο,τι ειπανε και παραπάνω..
Άνετη ψήφος σε domine όσο κι αν αγαπάμε crush
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14656
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

ΕΛΛΗΝΟΪΤΑΛΙΚΕΣ ΜΟΝΟΜΑΧΙΕΣ Pt. I CRUSH-Kingdom of the Kings vs DOMINE-Champion Eternal

Δημοσίευση από CountRaven »

Ε μα τώρα τι συγκρινουμε.;

Daaaaark Emperoooor
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6254
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

ΕΛΛΗΝΟΪΤΑΛΙΚΕΣ ΜΟΝΟΜΑΧΙΕΣ Pt. I CRUSH-Kingdom of the Kings vs DOMINE-Champion Eternal

Δημοσίευση από theBox »

Το ερωτημα βεβαια ειναι αν υπάρχει ελληνικη κυκλοφορια που να μπορει να συγκριθει με το eternal champion ΓΕΝΙΚΑ.
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
apeitharxos
Δημοσιεύσεις: 835
Εγγραφή: Σάβ 20 Απρ 2019, 16:18

ΕΛΛΗΝΟΪΤΑΛΙΚΕΣ ΜΟΝΟΜΑΧΙΕΣ Pt. I CRUSH-Kingdom of the Kings vs DOMINE-Champion Eternal

Δημοσίευση από apeitharxos »

theBox έγραψε: Δευ 22 Ιουν 2020, 23:47 Το ερωτημα βεβαια ειναι αν υπάρχει ελληνικη κυκλοφορια που να μπορει να συγκριθει με το eternal champion ΓΕΝΙΚΑ.
Την κατά τεκμήριο καλύτερη πρότεινα για σύγκριση...Επομένως, όχι...
Advancing Yokeda:
Ενδεχομένως η πιο ελιτίστικη και απροσπέλαστη μορφή τέχνης να περνά μέσα από λιτές απέριττες φόρμες. Αυτές που η πλειοψηφία θα αγνοήσει ή περιφρονήσει σαν απλοϊκότητα. Εκεί άλλωστε δε στηρίζεται και το 'αληθινό heavy metal'?
Άβαταρ μέλους
rbrigade
Δημοσιεύσεις: 5038
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:54

ΕΛΛΗΝΟΪΤΑΛΙΚΕΣ ΜΟΝΟΜΑΧΙΕΣ Pt. I CRUSH-Kingdom of the Kings vs DOMINE-Champion Eternal

Δημοσίευση από rbrigade »

Δε νιώθω καθόλου με τα τρία πρώτα Domine, οπότε χαλαρά και εύκολα Crush. Μιλάμε ότι τους Domine τους θεωρώ κάπου δέκα κλάσεις πιο ατσούμπαλους
Άβαταρ μέλους
JimmyF
Δημοσιεύσεις: 460
Εγγραφή: Τρί 03 Σεπ 2019, 12:37

ΕΛΛΗΝΟΪΤΑΛΙΚΕΣ ΜΟΝΟΜΑΧΙΕΣ Pt. I CRUSH-Kingdom of the Kings vs DOMINE-Champion Eternal

Δημοσίευση από JimmyF »

Τους Domine τους πήρα πρέφα μόλις βγήκε το Champion, οπότε δεν ήξερα τα demo κλπ. Το δισκάκι των Crush όμως ήδη έπαιζε full στο πικάπ τότε απ το 93-94 αν δεν κάνω λάθος. Επίσης τότε είχα αρχίσει να στιγματίζομαι από Omen, Manilla και λοιπούς υπερήρωες του είδους, οπότε οι Domine έχουν το σεβασμό μου αλλά όχι και την καρδιά μου λόγω timing στο συγκεκριμένο topic. Συν ότι μουσικά ίσως δεν είναι και τόσο συγκρίσιμα τα 2 συγκροτήματα. Έχουν επικά στοιχεία οι Crush, αλλά ειδικά η β πλευρά μετά το unborn είναι pure heavy metal νομίζω.
Άβαταρ μέλους
Advancing Yokeda
Δημοσιεύσεις: 2627
Εγγραφή: Πέμ 17 Οκτ 2019, 11:33

ΕΛΛΗΝΟΪΤΑΛΙΚΕΣ ΜΟΝΟΜΑΧΙΕΣ Pt. I CRUSH-Kingdom of the Kings vs DOMINE-Champion Eternal

Δημοσίευση από Advancing Yokeda »

Τάκης Κωνσταντινίδης. Ποιός θα πιάσει το πάθος που βγάζει το λαρύγγι αυτού του ανθρώπου?

Ωραία συντροφιά οι Domine στη γνωριμία μου με τον Έλρικ, το Chronicles of the black sword άνετα μέσα στα πιο επικά τραγούδια ever, το ίδιο και το ομώνυμο, αλλά χαλαρά για μένα Crush. Η μπαλάντα της θλίψης με το νοηματικό twist δε θα ξαναγραφτεί, οι lead κιθάρες που κεντάνε σε ολόκληρο τον δίσκο θέτουν άλλα standards για το ποιοτικό heavy metal.

Επίσης... είπα ότι στον δίσκο τραγουδά ο Τάκης Κωνσταντινίδης?

Hail hail hail!
Behold their steel
Black forever
On their blades the curse
The sorcery of death
Άβαταρ μέλους
Aphelian
Δημοσιεύσεις: 651
Εγγραφή: Παρ 03 Αύγ 2018, 13:19

ΕΛΛΗΝΟΪΤΑΛΙΚΕΣ ΜΟΝΟΜΑΧΙΕΣ Pt. I CRUSH-Kingdom of the Kings vs DOMINE-Champion Eternal

Δημοσίευση από Aphelian »

Και απο εμενα ουτε καν συγκριση, το Champion Eternal ειναι μεσα στις μεγαλυτερες αγαπες/επιρροες μου και ακομα και σημερα το θεωρω κορυφη που εχει πατηθει απο ελαχιστους.
Άβαταρ μέλους
white_knight
Δημοσιεύσεις: 596
Εγγραφή: Τετ 07 Μαρ 2018, 16:33
Επικοινωνία:

ΕΛΛΗΝΟΪΤΑΛΙΚΕΣ ΜΟΝΟΜΑΧΙΕΣ Pt. I CRUSH-Kingdom of the Kings vs DOMINE-Champion Eternal

Δημοσίευση από white_knight »

DOMINE για πλακα
Άβαταρ μέλους
Metal_Warrior
Δημοσιεύσεις: 1159
Εγγραφή: Τρί 02 Ιαν 2018, 19:18

ΕΛΛΗΝΟΪΤΑΛΙΚΕΣ ΜΟΝΟΜΑΧΙΕΣ Pt. I CRUSH-Kingdom of the Kings vs DOMINE-Champion Eternal

Δημοσίευση από Metal_Warrior »

καμμία σύγκριση, Domine
Άβαταρ μέλους
apeitharxos
Δημοσιεύσεις: 835
Εγγραφή: Σάβ 20 Απρ 2019, 16:18

ΕΛΛΗΝΟΪΤΑΛΙΚΕΣ ΜΟΝΟΜΑΧΙΕΣ Pt. I CRUSH-Kingdom of the Kings vs DOMINE-Champion Eternal

Δημοσίευση από apeitharxos »

Advancing Yokeda έγραψε: Τρί 23 Ιουν 2020, 09:08 Τάκης Κωνσταντινίδης. Ποιός θα πιάσει το πάθος που βγάζει το λαρύγγι αυτού του ανθρώπου?

Ωραία συντροφιά οι Domine στη γνωριμία μου με τον Έλρικ, το Chronicles of the black sword άνετα μέσα στα πιο επικά τραγούδια ever, το ίδιο και το ομώνυμο, αλλά χαλαρά για μένα Crush. Η μπαλάντα της θλίψης με το νοηματικό twist δε θα ξαναγραφτεί, οι lead κιθάρες που κεντάνε σε ολόκληρο τον δίσκο θέτουν άλλα standards για το ποιοτικό heavy metal.

Επίσης... είπα ότι στον δίσκο τραγουδά ο Τάκης Κωνσταντινίδης?

Hail hail hail!
Νομίζω όμως ότι αυτός ο δίσκος θα πρέπει να είναι αφιερωμένος εις το διηνεκές στους...εραστές του πληρωμένου έρωτα...Και το solo του Run to The Highway έχει πλέον περάσει στην αιωνιότητα...
Και ήμουν και στο release party του δίσκου στο Ηχόχρωμα, θα σέβεστε!

Παρόλα αυτά θα ψηφίσω Domine, για τους λόγους για τους οποίους η αιτιολόγηση του [mention]Celephais[/mention] με καλύπτει σχεδόν πλήρως...
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος apeitharxos την Τρί 23 Ιουν 2020, 19:09, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Advancing Yokeda:
Ενδεχομένως η πιο ελιτίστικη και απροσπέλαστη μορφή τέχνης να περνά μέσα από λιτές απέριττες φόρμες. Αυτές που η πλειοψηφία θα αγνοήσει ή περιφρονήσει σαν απλοϊκότητα. Εκεί άλλωστε δε στηρίζεται και το 'αληθινό heavy metal'?
Απάντηση

Επιστροφή στο “Τα παιδία παίζει”