Ελληνοϊταλικες μονομαχιες Pt. I: CRUSH - Kingdom of the Kings vs DOMINE - Champion Eternal

Φορουμικά παιχνίδια μουσικού περιεχομένου.
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6254
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

ΕΛΛΗΝΟΪΤΑΛΙΚΕΣ ΜΟΝΟΜΑΧΙΕΣ Pt. I CRUSH-Kingdom of the Kings vs DOMINE-Champion Eternal

Δημοσίευση από theBox »

Advancing Yokeda έγραψε: Τρί 23 Ιουν 2020, 09:08 οι lead κιθάρες που κεντάνε σε ολόκληρο τον δίσκο θέτουν άλλα standards για το ποιοτικό heavy metal.
Αυτο ειναι μια μεγαλη αλήθεια. Τα lead θεματα εινια λυρικα και "υγρα" και γαματα και σιγουρα καλυτερα απο τα αντιστοιχα των domine. Δυστυχως όμως ο αντιπαλος εχει εμβληματικο songwriting-οδοστρωτηρα και γενικα τον παραγοντα "ένα στα χίλια".
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
Starman
Δημοσιεύσεις: 1530
Εγγραφή: Παρ 02 Νοέμ 2018, 14:09
Τοποθεσία: ATHENS

Ελληνοϊταλικες μονομαχιες Pt. I: CRUSH - Kingdom of the Kings vs DOMINE - Champion Eternal

Δημοσίευση από Starman »

Μεγάλη αδυναμία οι Crush, αλλά η συμβολή του Champion Eternal στη διαμόρφωση του Ευρωπαϊκού epic ήχου είναι ανυπολόγιστη.
Άβαταρ μέλους
Advancing Yokeda
Δημοσιεύσεις: 2627
Εγγραφή: Πέμ 17 Οκτ 2019, 11:33

ΕΛΛΗΝΟΪΤΑΛΙΚΕΣ ΜΟΝΟΜΑΧΙΕΣ Pt. I CRUSH-Kingdom of the Kings vs DOMINE-Champion Eternal

Δημοσίευση από Advancing Yokeda »

theBox έγραψε: Τρί 23 Ιουν 2020, 19:07
Advancing Yokeda έγραψε: Τρί 23 Ιουν 2020, 09:08 οι lead κιθάρες που κεντάνε σε ολόκληρο τον δίσκο θέτουν άλλα standards για το ποιοτικό heavy metal.
Αυτο ειναι μια μεγαλη αλήθεια. Τα lead θεματα εινια λυρικα και "υγρα" και γαματα και σιγουρα καλυτερα απο τα αντιστοιχα των domine. Δυστυχως όμως ο αντιπαλος εχει εμβληματικο songwriting-οδοστρωτηρα και γενικα τον παραγοντα "ένα στα χίλια".
Αναφορικά με τα lead θέματα, μάλλον είναι προωπικό φετίχ που αναπτύχθηκε λόγω εμμονής με Warlord. Με τα χρόνια ωστόσο, το φετίχ έγινε ακόμα πιο ιδιόρρυθμο, αφού πλέον θέλω το ελληνικό μέταλ να έχει και άρωμα Ελλάδας. Θέλω τη νοσταλγία και τη θλιμμένη ατμόσφαιρα και μια φωνή να σου ξεριζώνει τα σωθικά. Το προτιμώ από κάποια υπερκυκλοφορία που μοιάζει τεξανική. Και ελληνική μουσική χωρίς μελωδία και πάθος στη φωνή δε γίνεται... Εξού και Crush.
Behold their steel
Black forever
On their blades the curse
The sorcery of death
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6254
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

ΕΛΛΗΝΟΪΤΑΛΙΚΕΣ ΜΟΝΟΜΑΧΙΕΣ Pt. I CRUSH-Kingdom of the Kings vs DOMINE-Champion Eternal

Δημοσίευση από theBox »

Advancing Yokeda έγραψε: Τετ 24 Ιουν 2020, 09:05
theBox έγραψε: Τρί 23 Ιουν 2020, 19:07
Advancing Yokeda έγραψε: Τρί 23 Ιουν 2020, 09:08 οι lead κιθάρες που κεντάνε σε ολόκληρο τον δίσκο θέτουν άλλα standards για το ποιοτικό heavy metal.
Αυτο ειναι μια μεγαλη αλήθεια. Τα lead θεματα εινια λυρικα και "υγρα" και γαματα και σιγουρα καλυτερα απο τα αντιστοιχα των domine. Δυστυχως όμως ο αντιπαλος εχει εμβληματικο songwriting-οδοστρωτηρα και γενικα τον παραγοντα "ένα στα χίλια".
Αναφορικά με τα lead θέματα, μάλλον είναι προωπικό φετίχ που αναπτύχθηκε λόγω εμμονής με Warlord. Με τα χρόνια ωστόσο, το φετίχ έγινε ακόμα πιο ιδιόρρυθμο, αφού πλέον θέλω το ελληνικό μέταλ να έχει και άρωμα Ελλάδας. Θέλω τη νοσταλγία και τη θλιμμένη ατμόσφαιρα και μια φωνή να σου ξεριζώνει τα σωθικά. Το προτιμώ από κάποια υπερκυκλοφορία που μοιάζει τεξανική. Και ελληνική μουσική χωρίς μελωδία και πάθος στη φωνή δε γίνεται... Εξού και Crush.
Συμφωνω 100% στην αναφορα warlord ως προς τα lead και τις κιθαρες γενικοτερα. Επισης σε πιανω φουλ στην χαρτογραφηση του "ελληνικου" ηχου (εγω αυτο το ονομαζω χαιδευτικα "χατζινασιος μεταλ). Εκει που διαφωνω ειναι οτι βρισκω την ιδια την φωνη αλλά και τις μελωδιες που τραγουδαει (το songwriting δλδ) οχι κατι το ιδιαιτερο. Τουλαχιστον οχι σε συγκριση με το ντομινε.

Σχετικα με την τεξανικοτητα του ντομινε, θυμαμαι μια παλιοτερη κουβεντα οπου ο CountRaven και νομιζω και ο Πριαμος ειχαν αναφερει την ομοιοτητα καποιων ριφ με Helstar. Ε λοιπον μαλλον εχουν δικιο, αλλά τη συνδεση αυτη παιζει να μην την εκανα ΠΟΤΕ μονος μου, μιας και το περιτιλιγμα ειναι εντέλως διαφορετικο και "αποπροσανατολίζει".
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
Advancing Yokeda
Δημοσιεύσεις: 2627
Εγγραφή: Πέμ 17 Οκτ 2019, 11:33

ΕΛΛΗΝΟΪΤΑΛΙΚΕΣ ΜΟΝΟΜΑΧΙΕΣ Pt. I CRUSH-Kingdom of the Kings vs DOMINE-Champion Eternal

Δημοσίευση από Advancing Yokeda »

theBox έγραψε: Τετ 24 Ιουν 2020, 09:17
Advancing Yokeda έγραψε: Τετ 24 Ιουν 2020, 09:05
theBox έγραψε: Τρί 23 Ιουν 2020, 19:07

Αυτο ειναι μια μεγαλη αλήθεια. Τα lead θεματα εινια λυρικα και "υγρα" και γαματα και σιγουρα καλυτερα απο τα αντιστοιχα των domine. Δυστυχως όμως ο αντιπαλος εχει εμβληματικο songwriting-οδοστρωτηρα και γενικα τον παραγοντα "ένα στα χίλια".
Αναφορικά με τα lead θέματα, μάλλον είναι προωπικό φετίχ που αναπτύχθηκε λόγω εμμονής με Warlord. Με τα χρόνια ωστόσο, το φετίχ έγινε ακόμα πιο ιδιόρρυθμο, αφού πλέον θέλω το ελληνικό μέταλ να έχει και άρωμα Ελλάδας. Θέλω τη νοσταλγία και τη θλιμμένη ατμόσφαιρα και μια φωνή να σου ξεριζώνει τα σωθικά. Το προτιμώ από κάποια υπερκυκλοφορία που μοιάζει τεξανική. Και ελληνική μουσική χωρίς μελωδία και πάθος στη φωνή δε γίνεται... Εξού και Crush.
Συμφωνω 100% στην αναφορα warlord ως προς τα lead και τις κιθαρες γενικοτερα. Επισης σε πιανω φουλ στην χαρτογραφηση του "ελληνικου" ηχου (εγω αυτο το ονομαζω χαιδευτικα "χατζινασιος μεταλ). Εκει που διαφωνω ειναι οτι βρισκω την ιδια την φωνη αλλά και τις μελωδιες που τραγουδαει (το songwriting δλδ) οχι κατι το ιδιαιτερο. Τουλαχιστον οχι σε συγκριση με το ντομινε.

Σχετικα με την τεξανικοτητα του ντομινε, θυμαμαι μια παλιοτερη κουβεντα οπου ο CountRaven και νομιζω και ο Πριαμος ειχαν αναφερει την ομοιοτητα καποιων ριφ με Helstar. Ε λοιπον μαλλον εχουν δικιο, αλλά τη συνδεση αυτη παιζει να μην την εκανα ΠΟΤΕ μονος μου, μιας και το περιτιλιγμα ειναι εντέλως διαφορετικο και "αποπροσανατολίζει".
Ήμουν ασαφής. Εννούσα ότι προτιμώ ελληνικό μέταλ με μπόλικα lead περάσματα που μπορούν να δώσουν τέτοιο αέρα, από ότι το ελληνικό μέταλ που φέρνει σε Τέξας. Βεβαίως, ναι, το Domine έχει μπόλικη Αμερικανιά μέσα του...
Behold their steel
Black forever
On their blades the curse
The sorcery of death
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6254
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

Ελληνοϊταλικες μονομαχιες Pt. I: CRUSH - Kingdom of the Kings vs DOMINE - Champion Eternal

Δημοσίευση από theBox »

Α ναι! Σόρρυ...
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
SlayerKing
Δημοσιεύσεις: 145
Εγγραφή: Πέμ 18 Ιούλ 2019, 16:02

Ελληνοϊταλικες μονομαχιες Pt. I: CRUSH - Kingdom of the Kings vs DOMINE - Champion Eternal

Δημοσίευση από SlayerKing »

Αξιόλογο και φιλότιμο το CRUSH αλλά.. δεν φτάνει Champion Eternal.
Άβαταρ μέλους
Xstroyer
Δημοσιεύσεις: 1850
Εγγραφή: Πέμ 11 Ιαν 2018, 12:26

Ελληνοϊταλικες μονομαχιες Pt. I: CRUSH - Kingdom of the Kings vs DOMINE - Champion Eternal

Δημοσίευση από Xstroyer »

Ave Domine.
Άβαταρ μέλους
LuciferSteele
Δημοσιεύσεις: 6992
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 10:24

Ελληνοϊταλικες μονομαχιες Pt. I: CRUSH - Kingdom of the Kings vs DOMINE - Champion Eternal

Δημοσίευση από LuciferSteele »

Eternal Champion. Μιλάμε για κάτι εξωγήινο
We scribe in the dark of the night our Black Steele
The evil rite of the black and the light We now reveal to you
Άβαταρ μέλους
nicolasg
Δημοσιεύσεις: 814
Εγγραφή: Κυρ 23 Αύγ 2020, 15:58

Re: Ελληνοϊταλικες μονομαχιες Pt. I: CRUSH - Kingdom of the Kings vs DOMINE - Champion Eternal

Δημοσίευση από nicolasg »

Εντάξει, καλό χρυσό τρελό το Crush αλλά το άλλο πρόκειται για κολοσσιαίο δημιούργημα!

Στάλθηκε από το ANE-LX1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Άβαταρ μέλους
Aegon
Δημοσιεύσεις: 239
Εγγραφή: Τρί 08 Αύγ 2023, 09:44
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Ελληνοϊταλικες μονομαχιες Pt. I: CRUSH - Kingdom of the Kings vs DOMINE - Champion Eternal

Δημοσίευση από Aegon »

Αρνούμαι να συμμετέχω!! Είναι σαν να μου λένε να διαλέξω ένα, μεταξύ των παιδιών μου (δεν έχω παιδιά, αλλά λέμε τώρα χαχα). Λατρεύω και τους 2 δίσκους, επιλογή αδύνατη!!
Άβαταρ μέλους
Bersekeros
Δημοσιεύσεις: 1115
Εγγραφή: Τρί 11 Ιούλ 2023, 00:12
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Re: Ελληνοϊταλικες μονομαχιες Pt. I: CRUSH - Kingdom of the Kings vs DOMINE - Champion Eternal

Δημοσίευση από Bersekeros »

Εικόνα

Εντάξει, τι να λέμε τώρα, μόνο που βλέπεις το εξώφυλλο....ανατριχίλα.

Πάλεψε δυνατά στην αρένα ο Έλληνας βετεράνος μονομάχος, αλλά ο νεότερος πολεμιστής της αρένας από το Λάτιο, ερχόταν με ακάθεκτο ορμή, για να κατακτήσει το πλήθος, που διψούσε για αίμα και μάχες.

Χάιδεψε την αιματοβαμμένη λαβή και αφού κοίταξε με σεβασμό, για μια τελευταία φορά τον γηραιό μαχητή, επέφερε το μοιραίο χτύπημα, χωρίς κανένα δισταγμό.

Ζήτω ο Αιώνιος Πολεμιστής !!
Άβαταρ μέλους
asgardlord
Δημοσιεύσεις: 522
Εγγραφή: Κυρ 14 Οκτ 2018, 19:39
Τοποθεσία: Νήσος Κύπρος

Re: Ελληνοϊταλικες μονομαχιες Pt. I: CRUSH - Kingdom of the Kings vs DOMINE - Champion Eternal

Δημοσίευση από asgardlord »

Στόρι τάιμ! Γύρω στα 16 μου πέρασα απ' το σπίτι του ξαδέρφου μου που ίσως και να είναι γνωστός μέταλ τραγουδιστης (δεν επιβεβαιώνω τίποτα γιατί πρόκειται να τον εκθέσω ανεπανόρθωτα), ο οποίος είχε κάποια cd που δεν του πολυάρεσαν για πούλημα. Μαζί λοιπόν με ένα προσωπικό του George Lynch και ένα άλλο άκυρο που δεν θυμάμαι, πήρα για 5 λίρες (κάπου 8 ευρώ) το Domine λόγω εξωφύλλου. Την επόμενη μέρα το θρανίο μου στο σχολείο κάτω από το τεράστιο logo Manowar, έγραφε "Eternal Champion doomed to fight forever" και το καλοκαίρι που ανέβηκα Αθήνα αγόρασα τα πρώτα βιβλία Elric. Μην τα πολυλογώ, fast forward καμιά 20ρια χρόνια που τους είδα πρώτη φορά live παρέα με τον κουμπάρο και syn-Sabrediστα Jimmy, όταν ξεκίνησε το Hymn ξεριζώσαμε τα κιγκλιδώματα που ήταν βιδωμένα μπροστά στη σκηνή και ουρλιάζαμε σε berserk mode κάθε φθόγγο του Morby σε απόσταση αναπνοής.

Αν δεν υπήρχαν οι Manowar θα ήταν σίγουρα ο αγαπημένος μου δίσκος όλων των εποχών. Και μόνο το πέρασμα από το Hymn στο Mass of Chaos ισοπεδώνει λεγεώνες. Δίσκος απόλυτο δεκάρι (οκ, το Midnight meat train 9ρι). Αριστοτεχνικά ριφ που εναλλάσσονται με ακόμα πιο μαεστρικά ριφ. Ένας οπερετικός βάρδος από άλλο πλανήτη. Ρυθμικά μέρη τυμπανοκρούστη σε γαλέρα. Kάθε στιγμή μεγαλείο, κάθε στίχος ευαγγέλιο. Και ούτε καν υπερβάλλω. Γαμάτα και τα επόμενα Domine αλλά αυτό είναι από άλλη διάσταση, εντελώς άλλη κατηγορία.

Και το Crush μοναδικό και αγαπημένο, με συνοδεύει σαν άκουσμα από την ίδια περίπου χρονική περίοδο, αλλά εδώ μιλάμε για το τέλειο ίσως επικό άλμπουμ.
Iron wields from armored wrists
Άβαταρ μέλους
nicolasg
Δημοσιεύσεις: 814
Εγγραφή: Κυρ 23 Αύγ 2020, 15:58

Re: Ελληνοϊταλικες μονομαχιες Pt. I: CRUSH - Kingdom of the Kings vs DOMINE - Champion Eternal

Δημοσίευση από nicolasg »

Τι επος ποστ ηταν αυτό! Βαζω να ακούσω Domine.
Άβαταρ μέλους
asgardlord
Δημοσιεύσεις: 522
Εγγραφή: Κυρ 14 Οκτ 2018, 19:39
Τοποθεσία: Νήσος Κύπρος

Re: Ελληνοϊταλικες μονομαχιες Pt. I: CRUSH - Kingdom of the Kings vs DOMINE - Champion Eternal

Δημοσίευση από asgardlord »

nicolasg έγραψε: Σάβ 23 Δεκ 2023, 22:16 Τι επος ποστ ηταν αυτό! Βαζω να ακούσω Domine.
Πωρώθηκα και γω όπως το γραφα και το βαλα να παίξει ολόκληρο και καπάκι πρώτο Doomsword :metalhead:
Iron wields from armored wrists
Απάντηση

Επιστροφή στο “Τα παιδία παίζει”