Ελληνοϊταλικες Μονομαχιες Pt. II: SARISSA - 1987 Demo - CD Vs DOOMSWORD - Doomsword

Φορουμικά παιχνίδια μουσικού περιεχομένου.
Άβαταρ μέλους
apeitharxos
Δημοσιεύσεις: 835
Εγγραφή: Σάβ 20 Απρ 2019, 16:18

Ελληνοϊταλικες Μονομαχιες Pt. II: SARISSA - 1987 Demo - CD Vs DOOMSWORD - Doomsword

Δημοσίευση από apeitharxos »

Και πάμε στην δεύτερη ελληνοϊταλική μονομαχία, παρακαλείστε όσοι δεν έχετε ακόμη ψηφίσει στην πρώτη, να προσέλθετε στην κάλπη.
SARISSA-Demo CD 1987 vs DOOMSWORD ομώνυμο...
Και πάλι εγώ θα πάω στην κάλπη λίγο πριν το άνοιγμα των exi poll...
Advancing Yokeda:
Ενδεχομένως η πιο ελιτίστικη και απροσπέλαστη μορφή τέχνης να περνά μέσα από λιτές απέριττες φόρμες. Αυτές που η πλειοψηφία θα αγνοήσει ή περιφρονήσει σαν απλοϊκότητα. Εκεί άλλωστε δε στηρίζεται και το 'αληθινό heavy metal'?
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14654
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Ελληνοϊταλικες Μονομαχιες Pt. II: SARISSA - 1987 Demo - CD Vs DOOMSWORD - Doomsword

Δημοσίευση από CountRaven »

Doomsword - Same
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
Scrollkeeper
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 5979
Εγγραφή: Παρ 29 Δεκ 2017, 19:30
Επικοινωνία:

Ελληνοϊταλικες Μονομαχιες Pt. II: SARISSA - 1987 Demo - CD Vs DOOMSWORD - Doomsword

Δημοσίευση από Scrollkeeper »

They shall grow not old, as we that are left grow old: Age shall not weary them, nor the years condemn. At the going down of the sun and in the morning, We will remember them.
Άβαταρ μέλους
Metal_Warrior
Δημοσιεύσεις: 1158
Εγγραφή: Τρί 02 Ιαν 2018, 19:18

Ελληνοϊταλικες Μονομαχιες Pt. II: SARISSA - 1987 Demo - CD Vs DOOMSWORD - Doomsword

Δημοσίευση από Metal_Warrior »

doomsword
Άβαταρ μέλους
rbrigade
Δημοσιεύσεις: 5038
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:54

Ελληνοϊταλικες Μονομαχιες Pt. II: SARISSA - 1987 Demo - CD Vs DOOMSWORD - Doomsword

Δημοσίευση από rbrigade »

Σέβομαι πολύ το ντεμπούτο Doomsword, αλλά το ύφος των Sarissa είναι 100% στο γούστο μου, τα κομμάτια είναι πολύ πιο άμεσα και το demo έχει βγει και την σωστή δεκαετία. Fun (personal) fact, μου το είχαν γράψει σε κασσέτα που στην άλλη πλευρά είχε κομμάτια Queensryche από τους πρώτους δίσκους και έτρωγα μεγάλο μπέρδεμα μέχρι να μάθω τα κομμάτια, ειδικά οι εισαγωγές των Sarissa ήταν τόσο έπος που δεν ήξερα ποιοι είναι ποιοι (μιλάμε για εποχές που ακόμα και οι Queensryche για μένα ήταν ψιλοπαρθένο έδαφος, απορώ ποιος ξετρύπωσε το demo Sarissa και μας το πάσαρε)
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14654
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Ελληνοϊταλικες Μονομαχιες Pt. II: SARISSA - 1987 Demo - CD Vs DOOMSWORD - Doomsword

Δημοσίευση από CountRaven »

rbrigade έγραψε: Τρί 23 Ιουν 2020, 23:20 Σέβομαι πολύ το ντεμπούτο Doomsword, αλλά το ύφος των Sarissa είναι 100% στο γούστο μου, τα κομμάτια είναι πολύ πιο άμεσα και το demo έχει βγει και την σωστή δεκαετία. Fun (personal) fact, μου το είχαν γράψει σε κασσέτα που στην άλλη πλευρά είχε κομμάτια Queensryche από τους πρώτους δίσκους και έτρωγα μεγάλο μπέρδεμα μέχρι να μάθω τα κομμάτια, ειδικά οι εισαγωγές των Sarissa ήταν τόσο έπος που δεν ήξερα ποιοι είναι ποιοι (μιλάμε για εποχές που ακόμα και οι Queensryche για μένα ήταν ψιλοπαρθένο έδαφος, απορώ ποιος ξετρύπωσε το demo Sarissa και μας το πάσαρε)
Το είχε βάλει το Invader σε CD.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
rbrigade
Δημοσιεύσεις: 5038
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:54

Ελληνοϊταλικες Μονομαχιες Pt. II: SARISSA - 1987 Demo - CD Vs DOOMSWORD - Doomsword

Δημοσίευση από rbrigade »

Χρονιά;
Άβαταρ μέλους
apeitharxos
Δημοσιεύσεις: 835
Εγγραφή: Σάβ 20 Απρ 2019, 16:18

Ελληνοϊταλικες Μονομαχιες Pt. II: SARISSA - 1987 Demo - CD Vs DOOMSWORD - Doomsword

Δημοσίευση από apeitharxos »

CountRaven έγραψε: Τρί 23 Ιουν 2020, 23:26
rbrigade έγραψε: Τρί 23 Ιουν 2020, 23:20 Σέβομαι πολύ το ντεμπούτο Doomsword, αλλά το ύφος των Sarissa είναι 100% στο γούστο μου, τα κομμάτια είναι πολύ πιο άμεσα και το demo έχει βγει και την σωστή δεκαετία. Fun (personal) fact, μου το είχαν γράψει σε κασσέτα που στην άλλη πλευρά είχε κομμάτια Queensryche από τους πρώτους δίσκους και έτρωγα μεγάλο μπέρδεμα μέχρι να μάθω τα κομμάτια, ειδικά οι εισαγωγές των Sarissa ήταν τόσο έπος που δεν ήξερα ποιοι είναι ποιοι (μιλάμε για εποχές που ακόμα και οι Queensryche για μένα ήταν ψιλοπαρθένο έδαφος, απορώ ποιος ξετρύπωσε το demo Sarissa και μας το πάσαρε)
Το είχε βάλει το Invader σε CD.
Δεκαετία του 2000 έγινε αυτό, ο rbrigade νομίζω αναφέρεται νωρίτερα...
rbrigade έγραψε: Τρί 23 Ιουν 2020, 23:20 Σέβομαι πολύ το ντεμπούτο Doomsword
Αυτό αποτελεί είδηση...
Advancing Yokeda:
Ενδεχομένως η πιο ελιτίστικη και απροσπέλαστη μορφή τέχνης να περνά μέσα από λιτές απέριττες φόρμες. Αυτές που η πλειοψηφία θα αγνοήσει ή περιφρονήσει σαν απλοϊκότητα. Εκεί άλλωστε δε στηρίζεται και το 'αληθινό heavy metal'?
Άβαταρ μέλους
rbrigade
Δημοσιεύσεις: 5038
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:54

Ελληνοϊταλικες Μονομαχιες Pt. II: SARISSA - 1987 Demo - CD Vs DOOMSWORD - Doomsword

Δημοσίευση από rbrigade »

Αν μιλάμε για 2000 τότε σίγουρα δεν ήταν από Invader. Άμα βρεθώ στο πατρικό μου πρέπει κάποια στιγμή να δω το πατάρι με τις κασέτες...
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6252
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

Ελληνοϊταλικες Μονομαχιες Pt. II: SARISSA - 1987 Demo - CD Vs DOOMSWORD - Doomsword

Δημοσίευση από theBox »

Ωραιο το doomsword (οχι τοσο καλο οσο το domine) αλλα ρε παιδια, οι κιθάρες sarissa γλεντάνε το σύμπαν.
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
apeitharxos
Δημοσιεύσεις: 835
Εγγραφή: Σάβ 20 Απρ 2019, 16:18

Ελληνοϊταλικες Μονομαχιες Pt. II: SARISSA - 1987 Demo - CD Vs DOOMSWORD - Doomsword

Δημοσίευση από apeitharxos »

rbrigade έγραψε: Τρί 23 Ιουν 2020, 23:34 Αν μιλάμε για 2000 τότε σίγουρα δεν ήταν από Invader. Άμα βρεθώ στο πατρικό μου πρέπει κάποια στιγμή να δω το πατάρι με τις κασέτες...
Όχι ρε, άλλο σου λέει ότι το invader έβγαλε το demo σε cd. Εσύ λογικά την αντεγραμμένη κασέτα πρέπει να την έχεις νωρίτερα. Το 2000 ,τους ήξερες ήδη εσύ τότε; Και βασικά ήταν πρώτο μισό της δεκαετίας, νομίζω 2004 αν δεν πέφτω έξω...
Advancing Yokeda:
Ενδεχομένως η πιο ελιτίστικη και απροσπέλαστη μορφή τέχνης να περνά μέσα από λιτές απέριττες φόρμες. Αυτές που η πλειοψηφία θα αγνοήσει ή περιφρονήσει σαν απλοϊκότητα. Εκεί άλλωστε δε στηρίζεται και το 'αληθινό heavy metal'?
Άβαταρ μέλους
JimmyF
Δημοσιεύσεις: 460
Εγγραφή: Τρί 03 Σεπ 2019, 12:37

Ελληνοϊταλικες Μονομαχιες Pt. II: SARISSA - 1987 Demo - CD Vs DOOMSWORD - Doomsword

Δημοσίευση από JimmyF »

Sarissa και για μένα. Εξαιρετικό το Doomsword, αλλά η ζυγαριά μου έγειρε άνετα στα δόρατα μεταξύ των 2. Πραγματικά ακούς τη «λύσσα» που είχαν τα παλληκάρια τότε. Το cd του invader από ό,τι είδα βγήκε τέλος ‘98 και χάρη σε αυτό άκουσα τότε ολοκληρωμένη τη δουλειά αφού είχα κάνει κασετούλα τα 6 απ τα 9 κομμάτια από διάφορες ραδιοφωνικές εκπομπές.
Άβαταρ μέλους
apeitharxos
Δημοσιεύσεις: 835
Εγγραφή: Σάβ 20 Απρ 2019, 16:18

Ελληνοϊταλικες Μονομαχιες Pt. II: SARISSA - 1987 Demo - CD Vs DOOMSWORD - Doomsword

Δημοσίευση από apeitharxos »

JimmyF έγραψε: Τρί 23 Ιουν 2020, 23:54 . Πραγματικά ακούς τη «λύσσα» που είχαν τα παλληκάρια τότε.
Μα πώς να μην ακούς την λύσσα αφού στην κιθάρα έπαιζε ο Lyssa Καζάκης? :iouiou: :iouiou: :iouiou:
Advancing Yokeda:
Ενδεχομένως η πιο ελιτίστικη και απροσπέλαστη μορφή τέχνης να περνά μέσα από λιτές απέριττες φόρμες. Αυτές που η πλειοψηφία θα αγνοήσει ή περιφρονήσει σαν απλοϊκότητα. Εκεί άλλωστε δε στηρίζεται και το 'αληθινό heavy metal'?
Άβαταρ μέλους
JimmyF
Δημοσιεύσεις: 460
Εγγραφή: Τρί 03 Σεπ 2019, 12:37

Ελληνοϊταλικες Μονομαχιες Pt. II: SARISSA - 1987 Demo - CD Vs DOOMSWORD - Doomsword

Δημοσίευση από JimmyF »

apeitharxos έγραψε: Τετ 24 Ιουν 2020, 00:02
JimmyF έγραψε: Τρί 23 Ιουν 2020, 23:54 . Πραγματικά ακούς τη «λύσσα» που είχαν τα παλληκάρια τότε.


Μα πώς να μην ακούς την λύσσα αφού στην κιθάρα έπαιζε ο Lyssa Καζάκης? :iouiou: :iouiou: :iouiou:
Ήταν δουλεμένη ατάκα στην προπόνηση.. :D :D
Άβαταρ μέλους
rbrigade
Δημοσιεύσεις: 5038
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:54

Ελληνοϊταλικες Μονομαχιες Pt. II: SARISSA - 1987 Demo - CD Vs DOOMSWORD - Doomsword

Δημοσίευση από rbrigade »

apeitharxos έγραψε: Τρί 23 Ιουν 2020, 23:48
rbrigade έγραψε: Τρί 23 Ιουν 2020, 23:34 Αν μιλάμε για 2000 τότε σίγουρα δεν ήταν από Invader. Άμα βρεθώ στο πατρικό μου πρέπει κάποια στιγμή να δω το πατάρι με τις κασέτες...
Όχι ρε, άλλο σου λέει ότι το invader έβγαλε το demo σε cd. Εσύ λογικά την αντεγραμμένη κασέτα πρέπει να την έχεις νωρίτερα. Το 2000 ,τους ήξερες ήδη εσύ τότε; Και βασικά ήταν πρώτο μισό της δεκαετίας, νομίζω 2004 αν δεν πέφτω έξω...
Δεν διαφωνούμε κάπου. Έπεσε στα χέρια μου μέσω αντιγραφής από φίλο αρκετά νωρίς, σίγουρα προ 2000, το 1998 με ζορίζει λίγο, αλλά και πάλι το 1998 δεν πιστεύω ότι θα έλεγα ποτέ πως θα μπέρδευα Queensryche με Sarissa, πρέπει να ήταν πιο νωρίς. Την αντιγραφή μου την έκανε φίλος και ήταν σκατένια, αποκλείω να έγινε από την πηγή, δεν είδα κάποιον με το original cd (έστω περιοδικού), ούτε φυσικά με την αυθεντική ντεμοκασέτα, και δεν μπορώ να το προσδιορίσω καλύτερα χρονικά, η αίσθηση μου είναι για κάπου γύρω στο 1995 που ήμουν φρέσκος ακόμα στο άθλημα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Τα παιδία παίζει”