Ελληνοϊταλικες μονομαχιες Pt. IV: Adramelch - Irae Melanox VS Northwind - Mythology

Φορουμικά παιχνίδια μουσικού περιεχομένου.
Άβαταρ μέλους
Advancing Yokeda
Δημοσιεύσεις: 2627
Εγγραφή: Πέμ 17 Οκτ 2019, 11:33

Ελληνοϊταλικες μονομαχιες Pt. IV: Adramelch - Irae Melanox VS Northwind - Mythology

Δημοσίευση από Advancing Yokeda »

Είναι διαμάντια. Είναι γκρουπάρες.
1987 το Mythology, 1988 το Adramelch.
Ίσως ότι ποιοτικότερο έχει δώσει η κάθε χώρα στο μέταλ.

Μιλάνο vs Σαλόνικα

LET BATTLE COMMENCE!
Behold their steel
Black forever
On their blades the curse
The sorcery of death
Άβαταρ μέλους
Starman
Δημοσιεύσεις: 1530
Εγγραφή: Παρ 02 Νοέμ 2018, 14:09
Τοποθεσία: ATHENS

Ελληνοϊταλικες μονομαχιες Pt. IV: Adramelch - Irae Melanox VS Northwind - Mythology

Δημοσίευση από Starman »

Αποκλείεται να δώσω ψήφο μόνο στο ένα. Δεν μπορώ να τα συγκρίνω. Αμφότερα έπη.
Άβαταρ μέλους
apeitharxos
Δημοσιεύσεις: 835
Εγγραφή: Σάβ 20 Απρ 2019, 16:18

Ελληνοϊταλικες μονομαχιες Pt. IV: Adramelch - Irae Melanox VS Northwind - Mythology

Δημοσίευση από apeitharxos »

Advancing Yokeda έγραψε: Πέμ 25 Ιουν 2020, 09:05 Είναι διαμάντια. Είναι γκρουπάρες.
1987 το Mythology, 1988 το Adramelch.
Ίσως ότι ποιοτικότερο έχει δώσει η κάθε χώρα στο μέταλ.

Μιλάνο vs Σαλόνικα

LET BATTLE COMMENCE!
Ωραίος! Μόνο να διορθώσετε τον τίτλο οι admin, είναι μονομαχία Νο IV...
Επιλέγω Northwind...
Advancing Yokeda:
Ενδεχομένως η πιο ελιτίστικη και απροσπέλαστη μορφή τέχνης να περνά μέσα από λιτές απέριττες φόρμες. Αυτές που η πλειοψηφία θα αγνοήσει ή περιφρονήσει σαν απλοϊκότητα. Εκεί άλλωστε δε στηρίζεται και το 'αληθινό heavy metal'?
Άβαταρ μέλους
Advancing Yokeda
Δημοσιεύσεις: 2627
Εγγραφή: Πέμ 17 Οκτ 2019, 11:33

Ελληνοϊταλικες μονομαχιες Pt. IV: Adramelch - Irae Melanox VS Northwind - Mythology

Δημοσίευση από Advancing Yokeda »

apeitharxos έγραψε: Πέμ 25 Ιουν 2020, 09:34
Advancing Yokeda έγραψε: Πέμ 25 Ιουν 2020, 09:05 Είναι διαμάντια. Είναι γκρουπάρες.
1987 το Mythology, 1988 το Adramelch.
Ίσως ότι ποιοτικότερο έχει δώσει η κάθε χώρα στο μέταλ.

Μιλάνο vs Σαλόνικα

LET BATTLE COMMENCE!
Ωραίος! Μόνο να διορθώσετε τον τίτλο οι admin, είναι μονομαχία Νο IV...
Επιλέγω Northwind...
Ναι γμτ... το έκανα copy paste απ το δικο σου... :D

Από εμένα ψήφος στο Adramelch - το θεωρώ το απώτατο έπος του ευρωπαικού heavy metal
Behold their steel
Black forever
On their blades the curse
The sorcery of death
Άβαταρ μέλους
Zippo190
Δημοσιεύσεις: 8722
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 22:12

Ελληνοϊταλικες μονομαχιες Pt. IV: Adramelch - Irae Melanox VS Northwind - Mythology

Δημοσίευση από Zippo190 »

Adramelch
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Άβαταρ μέλους
rbrigade
Δημοσιεύσεις: 5038
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:54

Ελληνοϊταλικες μονομαχιες Pt. IV: Adramelch - Irae Melanox VS Northwind - Mythology

Δημοσίευση από rbrigade »

Northwind φυσικά. Είναι αστείο να συγκρίνουμε ένα ολοκληρωμένο αριστούργημα με ένα ενορχηστρωτικό/εκτελεστικό/παραγωγικό/συνθετικό ναυάγιο
Άβαταρ μέλους
Metal_Warrior
Δημοσιεύσεις: 1158
Εγγραφή: Τρί 02 Ιαν 2018, 19:18

Ελληνοϊταλικες μονομαχιες Pt. IV: Adramelch - Irae Melanox VS Northwind - Mythology

Δημοσίευση από Metal_Warrior »

καμμία απολύτως σύγκριση. adramelch
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14654
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Ελληνοϊταλικες μονομαχιες Pt. IV: Adramelch - Irae Melanox VS Northwind - Mythology

Δημοσίευση από CountRaven »

rbrigade έγραψε: Πέμ 25 Ιουν 2020, 11:23 Northwind φυσικά. Είναι αστείο να συγκρίνουμε ένα ολοκληρωμένο αριστούργημα με ένα ενορχηστρωτικό/εκτελεστικό/παραγωγικό/συνθετικό ναυάγιο
Είναι πραγματικά λυπηρό να διαβάζω τέτοια πράγματα. Λυπηρό μέχρι εκεί που δεν παίρνει.

Θεωρώ το Adramelch ως ένα αξεπέραστο αριστούργημα και το ξέρετε όλοι όσοι με γνωρίζετε καλά.

Μπορώ να δεχτώ κάποιος σε μια τέτοια σύγκριση που γίνεται και για χαβαλέ στο κάτω κάτω να πει ότι "καλύτερο αυτό το άλμπουμ από αυτό, ή αυτό μου αρέσει περισσότερο για τον Χ ή Υ λόγο ή απλά γιατί έτσι" ή ακόμα και να κράξει.

Αλλά το να διαβάζω τέτοιους χαρακτηρισμούς για τέτοια άλμπουμ μου δείχνει ότι τελικά κάτι έχει πάει πολύ λάθος.

Λυπάμαι πραγματικά, τίποτα άλλο.

Μακάρι να ήταν έτσι τα όλα τα ναυάγια Τσοβόλα.

Οκ σε πιάνω όμως... Χώσε καλύτερα κάνα άσμα του άγριου νότου, ξέρες από αυτά, της ξύλινης μπάρας που κάνουν τους κώλους να κουνιούνται ρυθμικά και πάμε για άλλα. Μουσική μεγαλοσύνη όχι μαλακίες.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
Xstroyer
Δημοσιεύσεις: 1850
Εγγραφή: Πέμ 11 Ιαν 2018, 12:26

Ελληνοϊταλικες μονομαχιες Pt. IV: Adramelch - Irae Melanox VS Northwind - Mythology

Δημοσίευση από Xstroyer »

rbrigade έγραψε: Πέμ 25 Ιουν 2020, 11:23 Northwind φυσικά. Είναι αστείο να συγκρίνουμε ένα ολοκληρωμένο αριστούργημα με ένα ενορχηστρωτικό/εκτελεστικό/παραγωγικό/συνθετικό ναυάγιο
πωπωπω τα γάμησες όλα χαχαχαχα
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14654
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Ελληνοϊταλικες μονομαχιες Pt. IV: Adramelch - Irae Melanox VS Northwind - Mythology

Δημοσίευση από CountRaven »

Xstroyer έγραψε: Πέμ 25 Ιουν 2020, 12:10
rbrigade έγραψε: Πέμ 25 Ιουν 2020, 11:23 Northwind φυσικά. Είναι αστείο να συγκρίνουμε ένα ολοκληρωμένο αριστούργημα με ένα ενορχηστρωτικό/εκτελεστικό/παραγωγικό/συνθετικό ναυάγιο
πωπωπω τα γάμησες όλα χαχαχαχα
Το φυσάω και δεν κρυώνει
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
rbrigade
Δημοσιεύσεις: 5038
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:54

Ελληνοϊταλικες μονομαχιες Pt. IV: Adramelch - Irae Melanox VS Northwind - Mythology

Δημοσίευση από rbrigade »

Κάποια στιγμή θα πρέπει να σέβεσαι ότι σε κάποιους δεν αρέσουν καθόλου αυτά που θεωρείς αριστουργήματα και να μην καταφεύγεις στο τυπικό πλέον υποτιμητικό επιχείρημα ''πήγαινε άκου τα δικά σου που είναι μόνο για να κουνιούνται κώλοι''. Στην τελική αν ζορίζονται οι Adramelch ας έρθουν να μου ζητήσουν οι ίδιοι τα ρέστα (που δεν έχω θέμα μαζί τους, προσκυνάω Broken history), δεν πρόσβαλα εσένα όπως κάνεις εσύ εμμέσως.
Άβαταρ μέλους
Count Brass
Δημοσιεύσεις: 91
Εγγραφή: Παρ 03 Απρ 2020, 20:26

Ελληνοϊταλικες μονομαχιες Pt. IV: Adramelch - Irae Melanox VS Northwind - Mythology

Δημοσίευση από Count Brass »

rbrigade έγραψε: Πέμ 25 Ιουν 2020, 12:13 Κάποια στιγμή θα πρέπει να σέβεσαι ότι σε κάποιους δεν αρέσουν καθόλου αυτά που θεωρείς αριστουργήματα και να μην καταφεύγεις στο τυπικό πλέον υποτιμητικό επιχείρημα ''πήγαινε άκου τα δικά σου που είναι μόνο για να κουνιούνται κώλοι''. Στην τελική αν ζορίζονται οι Adramelch ας έρθουν να μου ζητήσουν οι ίδιοι τα ρέστα (που δεν έχω θέμα μαζί τους, προσκυνάω Broken history), δεν πρόσβαλα εσένα όπως κάνεις εσύ εμμέσως.
Συμφωνω απολυτα
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14654
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Ελληνοϊταλικες μονομαχιες Pt. IV: Adramelch - Irae Melanox VS Northwind - Mythology

Δημοσίευση από CountRaven »

rbrigade έγραψε: Πέμ 25 Ιουν 2020, 12:13 Κάποια στιγμή θα πρέπει να σέβεσαι ότι σε κάποιους δεν αρέσουν καθόλου αυτά που θεωρείς αριστουργήματα και να μην καταφεύγεις στο τυπικό πλέον υποτιμητικό επιχείρημα ''πήγαινε άκου τα δικά σου που είναι μόνο για να κουνιούνται κώλοι''. Στην τελική αν ζορίζονται οι Adramelch ας έρθουν να μου ζητήσουν οι ίδιοι τα ρέστα (που δεν έχω θέμα μαζί τους, προσκυνάω Broken history), δεν πρόσβαλα εσένα όπως κάνεις εσύ εμμέσως.
Εννοείται ότι το σέβομαι. Αυτό εξηγώ και στο ποστ μου, ότι μπορώ να καταλάβω την διαφορά φάσης, και το λέω πρώτος εγώ που έχω μιλήσει απαξιωτικά για πολλούς δίσκους -πχ. Sabbath-, αλλά όλα έχουν και ένα όριο.

Ε ναι είναι safe play να σου πω τράβα άκου τα δικά σου. Εφόσον έτσι δεν σε θίγω προσωπικά -δεν το θέλω- και εξάλλου η ακρόαση τους σε έχει οδηγήσει νομοτελειακά σε υποτίμηση Irae, οπότε σε γνωστά νερά καταλήγουμε.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
rbrigade
Δημοσιεύσεις: 5038
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:54

Ελληνοϊταλικες μονομαχιες Pt. IV: Adramelch - Irae Melanox VS Northwind - Mythology

Δημοσίευση από rbrigade »

Το ερμηνεύεις λάθος, γιατί αν τα ακούσματά μου (και ποια είναι αυτά άραγε;) με εμπόδιζαν να νιώσω με Irae Melanox τότε θα με εμπόδιζαν και με Broken History, κάτι που δεν συμβαίνει. Κάνεις δηλαδή μια βολική υπεραπλούστευση γιατί σου χρησιμεύει σαν ''επιχείρημα''. Το αφήνουμε εδώ για να μην ξεχειλώσει.
Άβαταρ μέλους
Xstroyer
Δημοσιεύσεις: 1850
Εγγραφή: Πέμ 11 Ιαν 2018, 12:26

Ελληνοϊταλικες μονομαχιες Pt. IV: Adramelch - Irae Melanox VS Northwind - Mythology

Δημοσίευση από Xstroyer »

CountRaven έγραψε: Πέμ 25 Ιουν 2020, 12:20 Αυτό εξηγώ και στο ποστ μου, ότι μπορώ να καταλάβω την διαφορά φάσης, και το λέω πρώτος εγώ που έχω μιλήσει απαξιωτικά για πολλούς δίσκους -πχ. Sabbath-, αλλά όλα έχουν και ένα όριο.

Ε ναι είναι safe play να σου πω τράβα άκου τα δικά σου. Εφόσον έτσι δεν σε θίγω προσωπικά -δεν το θέλω- και εξάλλου η ακρόαση τους σε έχει οδηγήσει νομοτελειακά σε υποτίμηση Irae, οπότε σε γνωστά νερά καταλήγουμε.
ΑΣΕ ΡΕ ΚΟΜΗ ΚΑΙ ΕΣΥ ΠΟΥ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΑΚΟΥΣΕΙΣ ΝΟΤΑ ΑΠΟ ΤΟ MASTER OF REALITY KAI ΣΕ ΠΕΙΡΑΞΕ ΤΟ ΑΝΤΡΑΜΕΛΧ :pasok: :pasok: :pasok: :pasok: :pasok: :pasok: :pasok:
Απάντηση

Επιστροφή στο “Τα παιδία παίζει”