Change my Mind Vol. 2: Δεν υπάρχει καλός δίσκος Frank Zappa

Φορουμικά παιχνίδια μουσικού περιεχομένου.
Άβαταρ μέλους
rbrigade
Δημοσιεύσεις: 5038
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:54

Change my Mind Vol. 2: Δεν υπάρχει καλός δίσκος Frank Zappa

Δημοσίευση από rbrigade »

late 70s μικροαστικη αμερικανικη μιζερια;;;

Τι είναι αυτό πάλι και που την βρίσκουμε στην μουσική;
Άβαταρ μέλους
rbrigade
Δημοσιεύσεις: 5038
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:54

Change my Mind Vol. 2: Δεν υπάρχει καλός δίσκος Frank Zappa

Δημοσίευση από rbrigade »

Κόντεψε να με πάρει ο ύπνος, κόβονται όλα!
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6254
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

Change my Mind Vol. 2: Δεν υπάρχει καλός δίσκος Frank Zappa

Δημοσίευση από theBox »

rbrigade έγραψε: Σάβ 04 Ιούλ 2020, 12:39 late 70s μικροαστικη αμερικανικη μιζερια;;;

Τι είναι αυτό πάλι και που την βρίσκουμε στην μουσική;








Καλα μην με παιρνεις και πολυ στα σοβαρα, κανω περιεργους συνειρμους με τη μουσικη (οπως ειδατε και στα μηχανακια)...κατι τετοιο εννοω παντως... ΘΑ τα βρεις στους δισκους Overnite Sensation, apostrophe, zoot allures, sheik yerbouti αν θυμαμαι καλα.
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
rbrigade
Δημοσιεύσεις: 5038
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:54

Change my Mind Vol. 2: Δεν υπάρχει καλός δίσκος Frank Zappa

Δημοσίευση από rbrigade »

Υπάρχει και 80's ή 60's μικροαστική μιζέρια; Υπάρχει και μεγαλοαστική μιζέρια; Υπάρχει και ευρωπαϊκή; Απαντάται και σε άλλους καλλιτέχνες;

ΟΧΙ, μην απαντάς! :P :D :P
Άβαταρ μέλους
Scrollkeeper
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 5979
Εγγραφή: Παρ 29 Δεκ 2017, 19:30
Επικοινωνία:

Change my Mind Vol. 2: Δεν υπάρχει καλός δίσκος Frank Zappa

Δημοσίευση από Scrollkeeper »

theBox έγραψε: Σάβ 04 Ιούλ 2020, 12:49
rbrigade έγραψε: Σάβ 04 Ιούλ 2020, 12:39 late 70s μικροαστικη αμερικανικη μιζερια;;;

Τι είναι αυτό πάλι και που την βρίσκουμε στην μουσική;
Νομίζω σε αυτό κάνει backing vocals η Tina Turner 8-]
They shall grow not old, as we that are left grow old: Age shall not weary them, nor the years condemn. At the going down of the sun and in the morning, We will remember them.
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6254
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

Change my Mind Vol. 2: Δεν υπάρχει καλός δίσκος Frank Zappa

Δημοσίευση από theBox »

rbrigade έγραψε: Σάβ 04 Ιούλ 2020, 12:54 Υπάρχει και 80's ή 60's μικροαστική μιζέρια; Υπάρχει και μεγαλοαστική μιζέρια; Υπάρχει και ευρωπαϊκή; Απαντάται και σε άλλους καλλιτέχνες;

ΟΧΙ, μην απαντάς! :P :D :P
Θα απαντησω ομως εν μερει! :D :D :D

70ς γιατι τοτε κυκλοφορουν οι δισκοι και αμερικανικη γιατι σατηριζει την συγχρονη του (70ς) αμερικανικη κοινωνια.

Τα αντιστοιχο του Χαρυ Κλυνν και του Πανουση για την Ελλαδα των 80ς...

Αλλα ναι...μην στεκεσαι εκει :P
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
rbrigade
Δημοσιεύσεις: 5038
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:54

Change my Mind Vol. 2: Δεν υπάρχει καλός δίσκος Frank Zappa

Δημοσίευση από rbrigade »

Με μπέρδεψες γιατί ανέφερες ''μου βγάζει'' το τάδε, ενώ μετά λες ότι ο Ζάππα σατιρίζει αυτό το πράγμα. Συνήθως όταν κάτι σατιρίζεται δεν προκαλεί τα αρνητικά συναισθήματα που θα προκαλούσε όταν βιώνεται στην πραγματική του μορφή. Σαν να λες το σατιρίζει αλλά εμένα μου προκαλεί ακόμα και στην σατιρική μορφή δυσαρέσκεια. Αν συμβαίνει αυτό είτε αποτυγχάνει σαν σάτιρα ή σου είναι τόσο δυσάρεστο το αντικείμενο που ούτε την σάτιρά του δεν ανέχεσαι.
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6254
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

Change my Mind Vol. 2: Δεν υπάρχει καλός δίσκος Frank Zappa

Δημοσίευση από theBox »

rbrigade έγραψε: Σάβ 04 Ιούλ 2020, 14:25 ή σου είναι τόσο δυσάρεστο το αντικείμενο που ούτε την σάτιρά του δεν ανέχεσαι.
Αυτο. Σε συνδιασμο με την μουσικη υπόκρουση. Ειναι νομιζω αρκετα διαφορετικος ΚΑΙ στο μουσικο στυλ οταν μπαινει σε αυτο το mode σε σχεση με τα instrumentals. Αυτα σε γενικες γραμμες μιας και δεν εχω ακουσει τα πάντα, ουτε θυμαμαι τα πάντα απο αυτα που εχω ακουσει.

Σου αρεσε τπτ απο τη 2η φουρνια με τα βοκαλ τρακς?
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
rbrigade
Δημοσιεύσεις: 5038
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:54

Change my Mind Vol. 2: Δεν υπάρχει καλός δίσκος Frank Zappa

Δημοσίευση από rbrigade »

theBox έγραψε: Σάβ 04 Ιούλ 2020, 15:18 Σου αρεσε τπτ απο τη 2η φουρνια με τα βοκαλ τρακς?
Αύριο, πόσο Ζάππα να αντέξω ο δύσμοιρος σε μια μέρα...
Άβαταρ μέλους
SlayerKing
Δημοσιεύσεις: 145
Εγγραφή: Πέμ 18 Ιούλ 2019, 16:02

Change my Mind Vol. 2: Δεν υπάρχει καλός δίσκος Frank Zappa

Δημοσίευση από SlayerKing »

rbrigade έγραψε: Σάβ 04 Ιούλ 2020, 14:25 Με μπέρδεψες γιατί ανέφερες ''μου βγάζει'' το τάδε, ενώ μετά λες ότι ο Ζάππα σατιρίζει αυτό το πράγμα. Συνήθως όταν κάτι σατιρίζεται δεν προκαλεί τα αρνητικά συναισθήματα που θα προκαλούσε όταν βιώνεται στην πραγματική του μορφή. Σαν να λες το σατιρίζει αλλά εμένα μου προκαλεί ακόμα και στην σατιρική μορφή δυσαρέσκεια. Αν συμβαίνει αυτό είτε αποτυγχάνει σαν σάτιρα ή σου είναι τόσο δυσάρεστο το αντικείμενο που ούτε την σάτιρά του δεν ανέχεσαι.
...Ειτε δεν εχεις ζησει στα 70' στην Αμερικη ωστε να μπορεις να καταλαβεις τι θελει να σατιρίσει, στηλιτεύσει , ειτε δεν σου αρεσε τοσο ο καλιτεχνης ωστε να ασχοληθείς με το τι θελει να πει και τι εννοει, οπότε με την επιφανειακή ακροαση σου βγαζει απλα μια μιζερια σαν feeling.

Για Zappa κ εμενα δεν εχει κατεφερει να μου αρεσει κατι...
Άβαταρ μέλους
LuciferSteele
Δημοσιεύσεις: 6992
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 10:24

Change my Mind Vol. 2: Δεν υπάρχει καλός δίσκος Frank Zappa

Δημοσίευση από LuciferSteele »

και εγώ έχω πολύ επιδερμική σχέση με τη φάση του, νομίζω πως πρέπει να είσαι μουσικός και μάλιστα προχωρημένος για να "πιάσεις" αυτό που κάνει. κάποτε είχα δει κάτι παρτιτούρες του και ανέβασα πυρετό. ειδικά τα μέρη των τυμπάνων που έγραφε είναι αλλού εντελώς
We scribe in the dark of the night our Black Steele
The evil rite of the black and the light We now reveal to you
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6254
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

Change my Mind Vol. 2: Δεν υπάρχει καλός δίσκος Frank Zappa

Δημοσίευση από theBox »

LuciferSteele έγραψε: Δευ 20 Ιούλ 2020, 19:55 και εγώ έχω πολύ επιδερμική σχέση με τη φάση του, νομίζω πως πρέπει να είσαι μουσικός και μάλιστα προχωρημένος για να "πιάσεις" αυτό που κάνει. κάποτε είχα δει κάτι παρτιτούρες του και ανέβασα πυρετό. ειδικά τα μέρη των τυμπάνων που έγραφε είναι αλλού εντελώς
Ε ναι, η ιστορια με το black page ειναι κλασσικη "στους κυκλους". Το κομματι λεγεται black page γιατι η παρτιτουρα (των τυμπανων) εχει περισσοτερο μελάνι επάνω της, παρά ασπρο χαρτι.
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Τα παιδία παίζει”