Change my Mind Vol. 2: Δεν υπάρχει καλός δίσκος Frank Zappa

Φορουμικά παιχνίδια μουσικού περιεχομένου.
Άβαταρ μέλους
rbrigade
Δημοσιεύσεις: 5038
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:54

Change my Mind Vol. 2: Δεν υπάρχει καλός δίσκος Frank Zappa

Δημοσίευση από rbrigade »

Δεν είμαι καθόλου μα καθόλου γνώστης της δισκογραφίας του που αριθμεί λέει 60 δίσκους (γελάω, και μόνο που έχει τόσους δίσκους πάει να πει ότι ηχογραφούσε ότι περνούσε από το μυαλό του), αλλά όποτε έτυχε να ακούσω κάτι δικό του ήταν τρισμέγιστη μπαρούφα. Και τον βλέπω σαν μια ιερή αγελάδα που όλοι θέλουν να λένε ότι τους αρέσει για να φαίνονται λίγο πιο κουλ και ψαγμένοι, αλλά υποψιάζομαι ότι κανένας δεν γουστάρει στ' αλήθεια και κανένας δεν κάθεται να ακούσει Zappa σπίτι του. Κανονικά ήθελα να γράψω δεν υπάρχει καλό τραγούδι Frank Zappa, αλλά είπα να μην γίνω τόσο προκλητικός.

Για πάμε λοιπόν! Κολλήστε με στον τοίχο με επιλογές Zappa, παράκληση όμως μην βάλετε ολόκληρους δίσκους, αλλά τα κορυφαία τραγούδια από τους δίσκους που θεωρείτε τοπ ή και μεμονωμένα τραγούδια που να θεωρείται ότι είναι αριστουργήματα.
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6254
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

Change my Mind Vol. 2: Δεν υπάρχει καλός δίσκος Frank Zappa

Δημοσίευση από theBox »

Ζαππα ε; Δυσκολη πιστα οντως. Τα βοκαλ τρακς ειναι λιγο...Χαρυ Κλυν και δεν νιωθω. Θυμαμαι ομως οτι ειχε καποια instrumental albums και γενικα ινστρουμενταλ τρακς που ηταν αμιγως fusion και ηταν αξιολογα. Θα σκαλισω λιγο να θυμηθω και θα επανέλθω. Δεν μας βλεπω να σου αλλάζουμε γνωμη παντως :)

Μεχρι τοτε, αφηνω αυτο εδω για να πεσουμε στα μαλακά...

Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
Zippo190
Δημοσιεύσεις: 8724
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 22:12

Change my Mind Vol. 2: Δεν υπάρχει καλός δίσκος Frank Zappa

Δημοσίευση από Zippo190 »

παίζει να μην έχω ακούσει ούτε ένα δευτερόλεπτο Zappa. Επίσης και να μην έχω γνωρίσει άτομο που να έχει ακούσει πάνω από ένα δευτερόλεπτο.
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Άβαταρ μέλους
Priamos
Δημοσιεύσεις: 3370
Εγγραφή: Δευ 01 Ιαν 2018, 23:06

Change my Mind Vol. 2: Δεν υπάρχει καλός δίσκος Frank Zappa

Δημοσίευση από Priamos »

Ρε αχαριστε! Εγώ πάντα εκτιμούσα τον Ζάππα γιατί μας έφτιαξε το Ζάππειο! :D
Surreal Killer
Άβαταρ μέλους
Advancing Yokeda
Δημοσιεύσεις: 2627
Εγγραφή: Πέμ 17 Οκτ 2019, 11:33

Change my Mind Vol. 2: Δεν υπάρχει καλός δίσκος Frank Zappa

Δημοσίευση από Advancing Yokeda »

60 δίσκους??

Υπάρχει σοβαρή πιθανότητα να υπάρχει έστω και ένα κομμάτι που να έχει περάσει από το ραδιόφωνο ή αλλού που δεν το ήξερα για Ζάππα.
Δε γνωρίζω ούτε έναν τίτλο δικό του...
Behold their steel
Black forever
On their blades the curse
The sorcery of death
Άβαταρ μέλους
Zippo190
Δημοσιεύσεις: 8724
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 22:12

Change my Mind Vol. 2: Δεν υπάρχει καλός δίσκος Frank Zappa

Δημοσίευση από Zippo190 »

Priamos έγραψε: Παρ 03 Ιούλ 2020, 09:04 Ρε αχαριστε! Εγώ πάντα εκτιμούσα τον Ζάππα γιατί μας έφτιαξε το Ζάππειο! :D
Μάρκο εσύ;;;; :nana: :nana: :nana: :nana: :nana:
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Άβαταρ μέλους
Scrollkeeper
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 5979
Εγγραφή: Παρ 29 Δεκ 2017, 19:30
Επικοινωνία:

Change my Mind Vol. 2: Δεν υπάρχει καλός δίσκος Frank Zappa

Δημοσίευση από Scrollkeeper »

Priamos έγραψε: Παρ 03 Ιούλ 2020, 09:04 Ρε αχαριστε! Εγώ πάντα εκτιμούσα τον Ζάππα γιατί μας έφτιαξε το Ζάππειο! :D
Εγώ γιατί νόμιζα πως μας έφτιαξε τον [mention]Zippo190[/mention] :patrik:
They shall grow not old, as we that are left grow old: Age shall not weary them, nor the years condemn. At the going down of the sun and in the morning, We will remember them.
Άβαταρ μέλους
Aphelian
Δημοσιεύσεις: 651
Εγγραφή: Παρ 03 Αύγ 2018, 13:19

Change my Mind Vol. 2: Δεν υπάρχει καλός δίσκος Frank Zappa

Δημοσίευση από Aphelian »

rbrigade έγραψε: Παρ 03 Ιούλ 2020, 00:35 Δεν είμαι καθόλου μα καθόλου γνώστης της δισκογραφίας του που αριθμεί λέει 60 δίσκους (γελάω, και μόνο που έχει τόσους δίσκους πάει να πει ότι ηχογραφούσε ότι περνούσε από το μυαλό του), αλλά όποτε έτυχε να ακούσω κάτι δικό του ήταν τρισμέγιστη μπαρούφα. Και τον βλέπω σαν μια ιερή αγελάδα που όλοι θέλουν να λένε ότι τους αρέσει για να φαίνονται λίγο πιο κουλ και ψαγμένοι, αλλά υποψιάζομαι ότι κανένας δεν γουστάρει στ' αλήθεια και κανένας δεν κάθεται να ακούσει Zappa σπίτι του. Κανονικά ήθελα να γράψω δεν υπάρχει καλό τραγούδι Frank Zappa, αλλά είπα να μην γίνω τόσο προκλητικός.

Για πάμε λοιπόν! Κολλήστε με στον τοίχο με επιλογές Zappa, παράκληση όμως μην βάλετε ολόκληρους δίσκους, αλλά τα κορυφαία τραγούδια από τους δίσκους που θεωρείτε τοπ ή και μεμονωμένα τραγούδια που να θεωρείται ότι είναι αριστουργήματα.
Να αγιασει το στομα σου
Άβαταρ μέλους
castledemon
Δημοσιεύσεις: 932
Εγγραφή: Δευ 02 Απρ 2018, 14:02

Change my Mind Vol. 2: Δεν υπάρχει καλός δίσκος Frank Zappa

Δημοσίευση από castledemon »

Πεσατε στην περιπτωση, είμαι ο μεγαλύτερος φαν τοu Zappa στα Βαλκάνια! Εχοντας στην κατοχη μου ολοκληρη της δισκογραφία (μεγαλυτερο μερος της το βρηκα απο τον πατερα μου), απαριθμόντας 67 αλμπουμ (μαζι με κατι bootleg) συν το μαγικό remix/remaster του Tokyo is the New New York του 1973 που κυκλοφόρησε σε μόλις 1973 αντίτυπα!
Μαζί με τις διπλές και τριπλές εκδόσεις και επανακυκλοφορίες έχω πάνω από 200 τίτλους στο σπίτι μου.
Μουσική διάνοια από τις λίγες. Πολύ αδικημένος.
Και τώρα που κέντρισα το ενδιαφέρον σας να σας πω οτι τρολάρω και δεν έχω ακουσει και γω νότα ever χαχαχα
Εχω δει ομως αυτο το βιντεο που μου αρεσε πολυ. Σαν μουσικος ειναι μαλλον μονο για μαστουρια, αλλά πρεπει να ηταν μεγαλη μορφη
Άβαταρ μέλους
Aphelian
Δημοσιεύσεις: 651
Εγγραφή: Παρ 03 Αύγ 2018, 13:19

Change my Mind Vol. 2: Δεν υπάρχει καλός δίσκος Frank Zappa

Δημοσίευση από Aphelian »

castledemon έγραψε: Παρ 03 Ιούλ 2020, 15:49 Και τώρα που κέντρισα το ενδιαφέρον σας να σας πω οτι τρολάρω και δεν έχω ακουσει και γω νότα ever χαχαχα
10/10 :rofl:
Άβαταρ μέλους
Priamos
Δημοσιεύσεις: 3370
Εγγραφή: Δευ 01 Ιαν 2018, 23:06

Change my Mind Vol. 2: Δεν υπάρχει καλός δίσκος Frank Zappa

Δημοσίευση από Priamos »

castledemon έγραψε: Παρ 03 Ιούλ 2020, 15:49 Πεσατε στην περιπτωση, είμαι ο μεγαλύτερος φαν τοu Zappa στα Βαλκάνια! Εχοντας στην κατοχη μου ολοκληρη της δισκογραφία (μεγαλυτερο μερος της το βρηκα απο τον πατερα μου), απαριθμόντας 67 αλμπουμ (μαζι με κατι bootleg) συν το μαγικό remix/remaster του Tokyo is the New New York του 1973 που κυκλοφόρησε σε μόλις 1973 αντίτυπα!
Μαζί με τις διπλές και τριπλές εκδόσεις και επανακυκλοφορίες έχω πάνω από 200 τίτλους στο σπίτι μου.
Μουσική διάνοια από τις λίγες. Πολύ αδικημένος.
Και τώρα που κέντρισα το ενδιαφέρον σας να σας πω οτι τρολάρω και δεν έχω ακουσει και γω νότα ever χαχαχα
Εχω δει ομως αυτο το βιντεο που μου αρεσε πολυ. Σαν μουσικος ειναι μαλλον μονο για μαστουρια, αλλά πρεπει να ηταν μεγαλη μορφη
Αν και δεν μου αρέσει να εκφράζομαι χυδαία, στο τσακ ήμουν να τον βγάλω και να τον παίξω! :D :D Ψαρωσα άσχημα.
Surreal Killer
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6254
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

Change my Mind Vol. 2: Δεν υπάρχει καλός δίσκος Frank Zappa

Δημοσίευση από theBox »

Ρε Τσοβ, χαθηκε ενα "δεν υπαρχει καλος δισκος με Ριβερα στα φωνητικα" ή κατι του στυλ "Το μπλακ μεταλ δεν ειναι μουσικη"? Τώρα με τον Ζαππα πλατσουρίζουμε στα ρηχα... :D :P :D
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
rbrigade
Δημοσιεύσεις: 5038
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:54

Change my Mind Vol. 2: Δεν υπάρχει καλός δίσκος Frank Zappa

Δημοσίευση από rbrigade »

theBox έγραψε: Παρ 03 Ιούλ 2020, 16:51 Ρε Τσοβ, χαθηκε ενα "δεν υπαρχει καλος δισκος με Ριβερα στα φωνητικα" ή κατι του στυλ "Το μπλακ μεταλ δεν ειναι μουσικη"? Τώρα με τον Ζαππα πλατσουρίζουμε στα ρηχα... :D :P :D
Μην αποκαλύπτεις τα επόμενα topic μου! :mad:
Άβαταρ μέλους
rbrigade
Δημοσιεύσεις: 5038
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:54

Change my Mind Vol. 2: Δεν υπάρχει καλός δίσκος Frank Zappa

Δημοσίευση από rbrigade »

castledemon έγραψε: Παρ 03 Ιούλ 2020, 15:49 Πεσατε στην περιπτωση, είμαι ο μεγαλύτερος φαν τοu Zappa στα Βαλκάνια!
Το ψάρωμα ήταν τόσο μεγάλο που ετοιμαζόμουνα για λουτρό κραξίματος :D
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6254
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

Change my Mind Vol. 2: Δεν υπάρχει καλός δίσκος Frank Zappa

Δημοσίευση από theBox »

Ειχα περασει λοιπον μια μικρη Ζαππα φαση καποια στιγμη που απο το προγκ ροκ πηγα να κανω ενα (μικρο) ανοιγμα σε jazz/fusion. Οπως ειπα και στο παραπανω ποστ, εχει δισκους που ειναι εξ ολοκληρου ή στο μεγαλυτερο βαθμο instrumental και ειναι πολυ καλοι για τη φαση (fusion/experimenta/contemporary classical). Εχει ομως και δισκους με "τραγουδια" που δυστυχως στα αυτια μου βγαζουν αυτη τη late 70s μικροαστικη αμερικανικη μιζερια (που προφανως ηθελε να σατηρίσει) αλλα ΔΕΝ νιωθω ιδιαιτερα. Εβαλα και ενα τετοιο παντως για reference.













Και το ΚΑΛΥΤΕΡΟ για το τελος... :twisted: :twisted: :twisted: (ελα μην μου πειτε οτι δεν ειναι προφανης η επιρροη σε spastic ink)



:love: :love: :love:
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Τα παιδία παίζει”