Ultimate Song Project

Φορουμικά παιχνίδια μουσικού περιεχομένου.
Άβαταρ μέλους
rbrigade
Δημοσιεύσεις: 5038
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:54

ULTIMATE SONG PROJECT

Δημοσίευση από rbrigade »

Ωραία, σπάμε το thrash/death/black σε speed/thrash και death/black προς το παρόν
Άβαταρ μέλους
Xstroyer
Δημοσιεύσεις: 1852
Εγγραφή: Πέμ 11 Ιαν 2018, 12:26

ULTIMATE SONG PROJECT

Δημοσίευση από Xstroyer »

Δεν είναι το φόρτε μου, αλλά αλλά θα πρέπει να υπάρχει και μια κατηγορία με gothic-atmospheric-death. Εκτός και αν βάλουμε Morbid Angel και Obituary στην ίδια κατηγορία με μπάντες τύπου Paradise Lost, Moonspell κτλ.

Θα πάρω σίγουρα κλασσικό heavy metal, αλλά και epic, power. Αν δεν μαζευτούν άτομα, θα παίξω μπάλα και σε doom, ή ΑΟR/hard rock ή 70s hard rock και θα αφησω εκτός epic και power...

Eπειδή λίγο πολύ ξέρουμε τι μπανίζει ο καθένας, θα πρότεινα να είναι ο Πρίαμος στο epic, o Lucy στο power, o rbrigade σε AOR/hard rock, pomp και Kόμης - Σκρολλ σε doom.

Kάποιες μπάντες θα μας μπερδέψουν. Εγώ τα έχω ξεκάθαρα στο μυαλό μου, αλλά π.χ. που θα βάλει κάποιος τους Savatage ή Riot; Δεν αναφέρω μπάντες τύπου Therion που μπορεί να μην αναφερθούν καν, αλλά σε κάποια σχήματα που ίσως παίξουν μπάλα σε διαφορετικές κατηγορίες ανα περίοδό τους.
Π.χ. το "Fire Down Under" ή "Born In America" μπορεί να υπάρχουν στο heavy metal και το "Thundersteel" στο power. To "Awaken The Guardian" μπορεί να υπάρχει στο power και το "Perfect Symmetry" στο progressive, κτλ.

Oι θεματικές κατηγορίες επίσης με ενδιαφέρουν και θα πάω όπου υπάρχουν οι λιγότερες συμμετοχές.
Άβαταρ μέλους
white_knight
Δημοσιεύσεις: 596
Εγγραφή: Τετ 07 Μαρ 2018, 16:33
Επικοινωνία:

ULTIMATE SONG PROJECT

Δημοσίευση από white_knight »

Βασικά για να μην υπάρχει συνωστισμός η λίγα ατομα καπου,ας αναλάβει κάποιος που ξερει πανω κατω τα προφιλ των χρηστών να μας ομαδοποιήσει
Άβαταρ μέλους
Xstroyer
Δημοσιεύσεις: 1852
Εγγραφή: Πέμ 11 Ιαν 2018, 12:26

ULTIMATE SONG PROJECT

Δημοσίευση από Xstroyer »

white_knight έγραψε: Δευ 02 Απρ 2018, 22:51 Βασικά για να μην υπάρχει συνωστισμός η λίγα ατομα καπου,ας αναλάβει κάποιος που ξερει πανω κατω τα προφιλ των χρηστών να μας ομαδοποιήσει
Ωραία. Εσύ πάρε τις δαντέλες και τα ατμοσφαιρικά.
Άβαταρ μέλους
white_knight
Δημοσιεύσεις: 596
Εγγραφή: Τετ 07 Μαρ 2018, 16:33
Επικοινωνία:

ULTIMATE SONG PROJECT

Δημοσίευση από white_knight »

Xstroyer έγραψε: Δευ 02 Απρ 2018, 23:01
white_knight έγραψε: Δευ 02 Απρ 2018, 22:51 Βασικά για να μην υπάρχει συνωστισμός η λίγα ατομα καπου,ας αναλάβει κάποιος που ξερει πανω κατω τα προφιλ των χρηστών να μας ομαδοποιήσει
Ωραία. Εσύ πάρε τις δαντέλες και τα ατμοσφαιρικά.
Δεν με χαλανε αλλα και συ πρέπει να παρεις Ευρω-γιδίλες που εισαι εξπερ :P
Άβαταρ μέλους
Xstroyer
Δημοσιεύσεις: 1852
Εγγραφή: Πέμ 11 Ιαν 2018, 12:26

ULTIMATE SONG PROJECT

Δημοσίευση από Xstroyer »

Θα με τσακίσει ο Ζίππο σε αυτά.
Άβαταρ μέλους
white_knight
Δημοσιεύσεις: 596
Εγγραφή: Τετ 07 Μαρ 2018, 16:33
Επικοινωνία:

ULTIMATE SONG PROJECT

Δημοσίευση από white_knight »

Xstroyer έγραψε: Δευ 02 Απρ 2018, 23:17 Θα με τσακίσει ο Ζίππο σε αυτά.
Η αλήθεια είναι οτι ο zippo εχει περάσει σε αλλο επίπεδο... :D
Άβαταρ μέλους
Zippo190
Δημοσιεύσεις: 8724
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 22:12

ULTIMATE SONG PROJECT

Δημοσίευση από Zippo190 »

δεν κάνουμε διαγωνισμό γνώσεων αλλά επιλογής κομματιού ακόμα και κάποιος που έχει ελάχιστές γνώσεις σε ένα ιδίωμα μπορεί να επιλέξει κάποιο καλό τραγούδι ακόμα και από τύχη.
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Άβαταρ μέλους
Zippo190
Δημοσιεύσεις: 8724
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 22:12

ULTIMATE SONG PROJECT

Δημοσίευση από Zippo190 »

white_knight έγραψε: Δευ 02 Απρ 2018, 23:20
Xstroyer έγραψε: Δευ 02 Απρ 2018, 23:17 Θα με τσακίσει ο Ζίππο σε αυτά.
Η αλήθεια είναι οτι ο zippo εχει περάσει σε αλλο επίπεδο... :D
αρνούμαι κάθε κατηγορία. Σε όποιον δεν αρέσει η μυζήθρα υπάρχει Philadelphia soft για να απλώνει στο ψωμί την ώρα που διαβάζει την νέα ποιητική συλλογή του Δημήτρη Γλύφου με τίτλο "Παρεστιγμένο" εκδόσεις Πανοπτικόν,
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Άβαταρ μέλους
rbrigade
Δημοσιεύσεις: 5038
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:54

ULTIMATE SONG PROJECT

Δημοσίευση από rbrigade »

Με σάλιο ανακάτεψα
τα κύτταρα που ισορροπούν
στο στήθος σου.
Αποκοιμήθηκα στη στήλη σου
και ξύπνησα σαν έμβρυο,
ιστός απ’ τους ιστούς σου
Άβαταρ μέλους
Zippo190
Δημοσιεύσεις: 8724
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 22:12

ULTIMATE SONG PROJECT

Δημοσίευση από Zippo190 »

rbrigade έγραψε: Δευ 02 Απρ 2018, 23:29 Με σάλιο ανακάτεψα
τα κύτταρα που ισορροπούν
στο στήθος σου.
Αποκοιμήθηκα στη στήλη σου
και ξύπνησα σαν έμβρυο,
ιστός απ’ τους ιστούς σου
https://tokoskino.me/2018/03/25/%CE%B4% ... %84%CE%B1/
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Άβαταρ μέλους
rbrigade
Δημοσιεύσεις: 5038
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:54

ULTIMATE SONG PROJECT

Δημοσίευση από rbrigade »

Πάντως αν είναι να ασχολούνται τέτοια μωρά με την πάρτη μου ξεκινάω αμέσως την ποίηση...

https://www.culturenow.gr/author/konsta ... anopoyloy/

https://www.culturenow.gr/parestigmenos ... h-vivlioy/

Παρατηρείται, τέλος, πως ο ποιητής πειραματίζεται, επιχειρώντας στιγμιαία να χρωματίσει υπερρεαλιστικά τους στίχους του (Ίσιος κορμός, μωβ προσευχή, μια κούπα στάχτη.). Όμως και ο πειραματισμός αυτός εστιάζεται στο πώς του τι (στο πώς θα πει μια σκέψη, με τι λέξεις ως μέσον) και όχι στο πώς του πώς (στον τρόπο με τον οποίο τελικά θα πλέξει τις λέξεις, ώστε να έχουν μουσικό αποτέλεσμα). Αναμένουμε σε μελλοντικές συλλογές να επιχειρηθεί απάντηση, λαμβάνοντας ως βάση την ήδη αξιόλογη πάλη με το πώς του τι.

Τι λε ρε μωρό μου, με σκάλωσες τώρα!
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14658
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

ULTIMATE SONG PROJECT

Δημοσίευση από CountRaven »

Όταν ολοκληρωθεί η διαδικασία γίνεται ψηφοφορία όλων των μελών ποια λίστα είναι η καλύτερη.
Δεν νομίζω ότι έχει νόημα η ψηφοφορία.

Εγώ προτείνω να φτιάξουμε μια μικρή κατηγορία για το παιχνίδι.
Να φτιάξουμε τα ανάλογα topic ανά είδος.
Και η κάθε ομάδα να ποστάρει στο ανάλογο τόπικ τις επιλογές της.
Σχόλια και χαβαλές έπος και στο τέλος να να φτιαχτούν συλλογάρες τις οποίες τις μοιράζουμε και μεταξύ μας σε mp3 όπως κάνει ο Τσοβόλας με τα καλύτερα της χρονιάς. Μπορούμε να φτιάξουμε και youtube playlists.

Για πείτε.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14658
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

ULTIMATE SONG PROJECT

Δημοσίευση από CountRaven »

power metal (το συζητάμε αν θέλουμε ξεχωριστό Αμερική-Ευρώπη)
Πρέπει, που θα βάλω τους Ryche κλώνους μου;
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
rbrigade
Δημοσιεύσεις: 5038
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:54

ULTIMATE SONG PROJECT

Δημοσίευση από rbrigade »

Ως προς το ερώτημα σε ποια κατηγορία θα μπαίνει η χ,ψ μπάντα νομίζω μόνο μία επιλογή υπάρχει:

Όπου γουστάρουμε! Δηλαδή αν θέλουν οι powerάδες Lethal και θέλουν και οι progressiveάδες δεν υπάρχει λόγος να χαλάσουμε το χατήρι κανενός. Όπως θα υπάρχει αλληλοεπικάλυψη στο heavy metal-nwobhm, στο nwobhm-hard rock, στο epic-doom και σε πολλά ακόμα... Δεν τρέχει κάστανο. Ας εμφανιστούν κάποιες μπάντες/κομμάτια και σε δύο λίστες. Μην σκάτε.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Τα παιδία παίζει”