Το Καλύτερο Ελληνικό Τραγούδι Όλων Των Εποχών

Φορουμικά παιχνίδια μουσικού περιεχομένου.
Άβαταρ μέλους
Priamos
Δημοσιεύσεις: 3368
Εγγραφή: Δευ 01 Ιαν 2018, 23:06

Το καλύτερο ελληνικό τραγούδι όλων των εποχών

Δημοσίευση από Priamos »

Zippo190 έγραψε: Τρί 01 Μάιος 2018, 15:52 Σε πείραξε το μικρό κοριτσάκι που έλεγε τραγουδάκια.
Με πειραξε που οι σκληροι αντεργκραου μεταλλαδες θελαν να το βγαλουν νο1! :evil:

ΥΓ. Θα ηταν σαν να παραδεχόμασταν εμείς οι ίδιοι, ότι καλά κάναν και γαμουσαν το ελληνικό metal όλα αυτά τα χρόνια αφού η σκύλο ποπ ροκ ήταν αντικειμενικά καλύτερη. Δεν ξέρω για σας, αλλά εγώ έχω πολύ ψηλά το ελληνικό metal, όχι επειδή "πρέπει" αλλά επειδή πραγματικά το γουστάρω.
Surreal Killer
Άβαταρ μέλους
Xstroyer
Δημοσιεύσεις: 1850
Εγγραφή: Πέμ 11 Ιαν 2018, 12:26

Το καλύτερο ελληνικό τραγούδι όλων των εποχών

Δημοσίευση από Xstroyer »

7.5 στο Breaking Silence.
Άβαταρ μέλους
Zippo190
Δημοσιεύσεις: 8722
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 22:12

Το καλύτερο ελληνικό τραγούδι όλων των εποχών

Δημοσίευση από Zippo190 »

Priamos έγραψε: Τρί 01 Μάιος 2018, 15:53
Zippo190 έγραψε: Τρί 01 Μάιος 2018, 15:52 Σε πείραξε το μικρό κοριτσάκι που έλεγε τραγουδάκια.
Με πειραξε που οι σκληροι αντεργκραου μεταλλαδες θελαν να το βγαλουν νο1! :evil:

ΥΓ. Θα ηταν σαν να παραδεχόμασταν εμείς οι ίδιοι, ότι καλά κάναν και γαμουσαν το ελληνικό metal όλα αυτά τα χρόνια αφού η σκύλο ποπ ροκ ήταν αντικειμενικά καλύτερη. Δεν ξέρω για σας, αλλά εγώ έχω πολύ ψηλά το ελληνικό metal, όχι επειδή "πρέπει" αλλά επειδή πραγματικά το γουστάρω.
κάτσε ρε σι μην είσαι ισοπεδωτικός. Τι ακριβώς μετράμε τώρα, την μουσική καθ'αυτή ή και το μέγεθος της σκηνής ή των καλλιτεχνών. Γιατί ακόμα και αν βάζουμε μπροστά μόνο την μουσική αντίστοιχα το ίδιο θα λέγαμε αν συγκρίναμε πχ Horizon's End με μια μπάντα που παίζει σε πιο απλοϊκές εύπεπτες φόρμες. Εντάξει η Μαντώ είχε μια δόση τρολλιάς αλλά δεν νομίζω ότι δεν θα μπορούσε να αρέσει περισσότερο από κάποια άλλα τραγούδια σε κάποιον.

Υ.Γ. κάνε μια καλή και βγάλε βαθμολογίες κουράστηκα λίγο χώρια που τελείωσε και το παγωτό τσιζκεηκ στο ζαχαροπλαστείο και θα αναγκαστώ να πάω στο επόμενο και μετά συνεχίζω εγώ κανονικά. :toothy:
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Άβαταρ μέλους
rbrigade
Δημοσιεύσεις: 5038
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:54

Το καλύτερο ελληνικό τραγούδι όλων των εποχών

Δημοσίευση από rbrigade »

Τα έχεις λίγο μπερδεμένα Πρίαμε, την περίοδο 1987-1992 πολλοί Έλληνες τραγουδιστές έκαναν επιτυχία παίζοντας σε καθαρά ποπ ροκ ύφος και αρκετοί είχαν και αντίστοιχο υπόβαθρο (π.χ. ο Καρβέλας με τους Taxi και ο Μπίγαλης με τους Big Alice, και φυσικά οι παουερμεταλλιές του Ρακιντζή μιλάνε από μόνες τους). Αυτοί δεν έκαναν κακό στο heavy metal, ίσα ίσα δημιουργούσαν κοινό για να ακουστούν και τραγούδια όπως το Κάνε μια ευχή (Εξόριστοι), Fatal blues (Trademark) και πάει λέγοντας. Όπως ακριβώς οι Bon Jovi, Scorpions, Kiss έκαναν έναν ντουνιά ολόκληρο μεταλλάδες έτσι και αυτοί οι ποπροκάδες θα μπορούσαν αναλογικά να δημιουργήσουν αντίστοιχο ρεύμα εδώ. Δυστυχώς οι ελληνικές εταιρείας πήραν όλους αυτούς τους καλλιτέχνες και ενώ έκαναν μεγάλη επιτυχία σε αυτό το στυλ, τους γύρισαν στο λαϊκό ρεπερτόριο και τους περισσότερους τους κατέστρεψαν (βλέπε Μαντώ, Μπίγαλης, Ευρυδίκη).

Εσύ μέσα στο μυαλό σου νομίζεις ότι οι Rust και οι Spitfire δεν έκαναν επιτυχία επειδή οι εταιρείες ήθελαν Καρβέλα και Μπίγαλη να παίζουν σκυλοπόπ. Η πραγματικότητα είναι ότι όλοι αυτοί ήθελαν να φέρουν το εμπορικό ροκ στην ελληνική δισκογραφία (πράγμα που θα ωφελούσε και τις metal μπάντες) αλλά οι εταιρείες τα γάμησαν όλα...
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14654
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Το καλύτερο ελληνικό τραγούδι όλων των εποχών

Δημοσίευση από CountRaven »

Μάλλον δεν πρόλαβα ψήφο για το έπος Breaking Silence. Θα το έβαζα ένα 8.5.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
Zippo190
Δημοσιεύσεις: 8722
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 22:12

Το καλύτερο ελληνικό τραγούδι όλων των εποχών

Δημοσίευση από Zippo190 »

Έχει κλείσει το Breaking Silence. Να βάλει ο Trigger γιατί θέλω και εγώ να βάλω βρήκα το απόλυτο δεκάρι και δεν είναι ποπ, αντίθετα είναι στον χώρο του ακραίου μέταλ.

1) InnerWish - Needles in my mind (rbrigade) 8,57
2) Raging Storm-Ode to the sword (Priamos) 8,46
3) Rotting Christ - The fourth knight of revelation (Silenius) 7,98
4) Airged L'amh - Ragnarock (Count Raven) 7,90
Breaking Silence - No one cares (White Knight) 7,90
5) Wardrum - Awakening (Lilith) 7,64
6) Crush - Kingdom of the kings (manillard) 7,66
7) Need - Redemory (Dracula) 7,57
8) Hourglass S.O.E. - The Deliverer 7,51
9) Event Horizon X -Along came the winter (starchild) 7,34
10) Trademark - Diggin' my grave 7,3
Wrathblade - Dolorous shock 7,3
11) Narcissus - I'm not the one 7,17 (rbrigade)
12) Reflection - The eyes of the night 7,01
13) Ριφιφι - Χάνομαι (white knight) 6,71
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Άβαταρ μέλους
Priamos
Δημοσιεύσεις: 3368
Εγγραφή: Δευ 01 Ιαν 2018, 23:06

Το καλύτερο ελληνικό τραγούδι όλων των εποχών

Δημοσίευση από Priamos »

rbrigade έγραψε: Τρί 01 Μάιος 2018, 18:16 Τα έχεις λίγο μπερδεμένα Πρίαμε, την περίοδο 1987-1992 πολλοί Έλληνες τραγουδιστές έκαναν επιτυχία παίζοντας σε καθαρά ποπ ροκ ύφος και αρκετοί είχαν και αντίστοιχο υπόβαθρο (π.χ. ο Καρβέλας με τους Taxi και ο Μπίγαλης με τους Big Alice, και φυσικά οι παουερμεταλλιές του Ρακιντζή μιλάνε από μόνες τους). Αυτοί δεν έκαναν κακό στο heavy metal, ίσα ίσα δημιουργούσαν κοινό για να ακουστούν και τραγούδια όπως το Κάνε μια ευχή (Εξόριστοι), Fatal blues (Trademark) και πάει λέγοντας. Όπως ακριβώς οι Bon Jovi, Scorpions, Kiss έκαναν έναν ντουνιά ολόκληρο μεταλλάδες έτσι και αυτοί οι ποπροκάδες θα μπορούσαν αναλογικά να δημιουργήσουν αντίστοιχο ρεύμα εδώ. Δυστυχώς οι ελληνικές εταιρείας πήραν όλους αυτούς τους καλλιτέχνες και ενώ έκαναν μεγάλη επιτυχία σε αυτό το στυλ, τους γύρισαν στο λαϊκό ρεπερτόριο και τους περισσότερους τους κατέστρεψαν (βλέπε Μαντώ, Μπίγαλης, Ευρυδίκη).

Εσύ μέσα στο μυαλό σου νομίζεις ότι οι Rust και οι Spitfire δεν έκαναν επιτυχία επειδή οι εταιρείες ήθελαν Καρβέλα και Μπίγαλη να παίζουν σκυλοπόπ. Η πραγματικότητα είναι ότι όλοι αυτοί ήθελαν να φέρουν το εμπορικό ροκ στην ελληνική δισκογραφία (πράγμα που θα ωφελούσε και τις metal μπάντες) αλλά οι εταιρείες τα γάμησαν όλα...
Πρεπει να φτιαξουμε ενα ξεχωριστο thread να συζητησουμε αυτα. Το θεμα δεν ηταν τι μουσικη ακουγαν, επαιξαν για λιγο ή θα ηθελαν να παιζουν ολοι αυτοι οι μουσικοι/τραγουδιστες αλλά τι μουσικη επελεγε το μουσικο κατεστημενο να υπογραφεί, προωθηθεί, προβληθεί, ακουστεί. Και σιγουρα δεν ηταν το metal. Για καθε Μαντω που εκανε σπουδες στο Μπερκλι και ηταν φιλη με Dream Theater (ε και;), υπηρχε πισω της ενας Θεοφανους που τυποποιυσε τον ηχο και μια εταιρεία που σε συνεργασία με τα ΜΜΕ καθόριζε τις τάσεις.

Τελος παντων... Αν περιμενουμε τον Trigger θα ασπρισουν (κι αλλο :D ) τα μαλλιά μας. Οχι τοσο καλο όσο η Μαντω, αλλα προσπαθουσαν τα ερμα :twisted: :
Surreal Killer
Άβαταρ μέλους
Silenius
Δημοσιεύσεις: 705
Εγγραφή: Σάβ 03 Φεβ 2018, 15:13

Το καλύτερο ελληνικό τραγούδι όλων των εποχών

Δημοσίευση από Silenius »

Ειναι τοσο αθλιος ο ηχος και η παραγωγη (δε ξερω αν ειναι ετσι η κανονικη ηχογραφηση ή φταιει και το youtube) που το κομματι ξεκιναει με αριστα το 8.5
Εχει ομως τοσο ωραια φωνητικα και τοσο καλες κιθαρες που σχεδον πιανει το αριστα. Σχεδον ομως...
8
Άβαταρ μέλους
Priamos
Δημοσιεύσεις: 3368
Εγγραφή: Δευ 01 Ιαν 2018, 23:06

Το καλύτερο ελληνικό τραγούδι όλων των εποχών

Δημοσίευση από Priamos »

Silenius έγραψε: Τρί 01 Μάιος 2018, 19:36 Ειναι τοσο αθλιος ο ηχος και η παραγωγη (δε ξερω αν ειναι ετσι η κανονικη ηχογραφηση ή φταιει και το youtube) που το κομματι ξεκιναει με αριστα το 8.5
Φταιει το γαμω youtube. Εχει αναλυση της πλακας.
Surreal Killer
Άβαταρ μέλους
Silenius
Δημοσιεύσεις: 705
Εγγραφή: Σάβ 03 Φεβ 2018, 15:13

Το καλύτερο ελληνικό τραγούδι όλων των εποχών

Δημοσίευση από Silenius »

Priamos έγραψε: Τρί 01 Μάιος 2018, 19:38
Silenius έγραψε: Τρί 01 Μάιος 2018, 19:36 Ειναι τοσο αθλιος ο ηχος και η παραγωγη (δε ξερω αν ειναι ετσι η κανονικη ηχογραφηση ή φταιει και το youtube) που το κομματι ξεκιναει με αριστα το 8.5
Φταιει το γαμω youtube. Εχει αναλυση της πλακας.
Το φανταστηκα, γι αυτο το εγραψα κιολας. Δυστυχως ομως αυτη ειναι η επαφη μου με το κομματι και δεν το εχω στο μυαλο μου απο μια κανονικη ακροαση για να το κρινω πιο σωστα. Εδω ακουγεται γαμησε τα. Πρεπει να βαλεις και λιγο φαντασια για να καταλαβεις ποσο αξιζει :P
Άβαταρ μέλους
white_knight
Δημοσιεύσεις: 596
Εγγραφή: Τετ 07 Μαρ 2018, 16:33
Επικοινωνία:

Το καλύτερο ελληνικό τραγούδι όλων των εποχών

Δημοσίευση από white_knight »

8,5/10 απο μενα,με macedonian army θα πηγαινες πανω απο 9
Άβαταρ μέλους
Priamos
Δημοσιεύσεις: 3368
Εγγραφή: Δευ 01 Ιαν 2018, 23:06

Το καλύτερο ελληνικό τραγούδι όλων των εποχών

Δημοσίευση από Priamos »

white_knight έγραψε: Τρί 01 Μάιος 2018, 19:48 8,5/10 απο μενα,με macedonian army θα πηγαινες πανω απο 9
Αυτο, Macedonian Army, Turn the power up τα εχω ισαξια.
Surreal Killer
Άβαταρ μέλους
dracula
Δημοσιεύσεις: 55
Εγγραφή: Σάβ 27 Ιαν 2018, 19:05
Τοποθεσία: Athens

Το καλύτερο ελληνικό τραγούδι όλων των εποχών

Δημοσίευση από dracula »

8,5 για τους Sarissa, υπεραγαπημένο demo. Ωραία χρόνια τότε, άσε που το θεωρούσαμε και παραγωγάρα! :)
Άβαταρ μέλους
rbrigade
Δημοσιεύσεις: 5038
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:54

Το καλύτερο ελληνικό τραγούδι όλων των εποχών

Δημοσίευση από rbrigade »

Επειδή είστε απίστευτα τεμπέληδες Priamos και Zippo, σουλούπωσα λίγο την βαθμολογία, παρακαλώ τηρήστε τα στάνταρντς που έθεσα! (συμπλήρωσα τους παίκτες όπου δεν υπήρχαν, έφτιαξα σωστή κατάταξη και έβαλα ομοιόμορφα τις βαθμολογίες στο τέλος, όχι τίποτα άλλο, αλλά αφού θα είμαι νικητής να υπάρχει ένα επίπεδο) :D

1) Innerwish- Needles in my mind (Rbrigade) 8,57
2) Raging Storm- Ode to the sword (Priamos) 8,46
3) Rotting Christ- The fourth knight of revelation (Silenius) 7,98
4) Airged L'amh- Ragnarock (Countraven) 7,90
Breaking Silence- No one cares (White_Knight) 7,90
6) Crush- Kingdom of the kings (Μanillard) 7,66
7) Wardrum- Awakening (Lilith) 7,64
8) Need- Redemory (Dracula) 7,57
9) Hourglass S.O.E.- The Deliverer (Zippo) 7,51
10) Event Horizon X- Along came the winter (Starchild) 7,34
11) Trademark- Diggin' my grave (Severian) 7,3
Wrathblade- Dolorous shock (Thebox) 7,3
13) Narcissus- I'm not the one (Rbrigade) 7,17
14) Reflection- The eyes of the night (Scrollkeeper) 7,01
15) Ριφιφί- Χάνομαι (White_Knight) 6,71
Άβαταρ μέλους
rbrigade
Δημοσιεύσεις: 5038
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:54

Το καλύτερο ελληνικό τραγούδι όλων των εποχών

Δημοσίευση από rbrigade »

8,3 για Sarissa, το είχα κάπως καλύτερο στο μυαλό μου, τον καιρό που το πρωτοάκουγα το είχα ΠΟΛΥ ψηλά
Απάντηση

Επιστροφή στο “Τα παιδία παίζει”