Το Καλύτερο Ελληνικό Τραγούδι Όλων Των Εποχών

Φορουμικά παιχνίδια μουσικού περιεχομένου.
Άβαταρ μέλους
Priamos
Δημοσιεύσεις: 3370
Εγγραφή: Δευ 01 Ιαν 2018, 23:06

Το καλύτερο ελληνικό τραγούδι όλων των εποχών

Δημοσίευση από Priamos »

Μεγάλη δισκαρα, αλλά προτιμώ άλλα κομμάτια από το album. Ένα 8,8 όμως το παίρνει χαλαρά.
Surreal Killer
Άβαταρ μέλους
rbrigade
Δημοσιεύσεις: 5038
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:54

Το καλύτερο ελληνικό τραγούδι όλων των εποχών

Δημοσίευση από rbrigade »

Εγώ ρίχνω βαθμό και για Μαντώ, αν τελικά συμπεριληφθεί το κομμάτι να ληφθεί υπόψιν ο βαθμός μου, 8,5/10

Για Crush όσο cult λατρεία και να είναι, το 8/10 είναι ταβάνι πλέον...

Και στο φλέγον ερώτημα:

Να επιτρεπεται η συμμετοχη pop/rock κομματιων στο συγκεκριμενο thread ΝΑΙ ή ΟΧΙ;;;;;

ΝΑΙ-1
ΟΧΙ-2
Άβαταρ μέλους
white_knight
Δημοσιεύσεις: 596
Εγγραφή: Τετ 07 Μαρ 2018, 16:33
Επικοινωνία:

Το καλύτερο ελληνικό τραγούδι όλων των εποχών

Δημοσίευση από white_knight »

7/10 για crush και ψηφιζω ναι στην ψηφοφορια
Άβαταρ μέλους
rbrigade
Δημοσιεύσεις: 5038
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:54

Το καλύτερο ελληνικό τραγούδι όλων των εποχών

Δημοσίευση από rbrigade »

να βάζετε και το σκορ

Να επιτρεπεται η συμμετοχη pop/rock κομματιων στο συγκεκριμενο thread ΝΑΙ ή ΟΧΙ;;;;;

ΝΑΙ-2
ΟΧΙ-2
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6254
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

Το καλύτερο ελληνικό τραγούδι όλων των εποχών

Δημοσίευση από theBox »

Zippo190 έγραψε: Κυρ 29 Απρ 2018, 15:55 εχω ζητήσει κομμάτι δεν μου έδωσε άδεια κανείς, βάζω αυθαίρετα:


Εγώ πάντως δεν ακούω ακριβώς ποπ/ροκ εδω πέρα. Ακούω λυρικο US prog/power τυπου mindcrime/parallels με ομολογουμένως ΛΑθΟΣ παραγωγή και μάλλον καλύτερο ρεφρέν.

Μεσα για Mαντώ κ "ποπ" γενικοτερα.

Το CRUSH έχει τόσο χάλια παραγώγη (και φωνητικα) που όσο καλη σύνθεση και να είναι, δεν μπορω να το ευχαριστηθώ...θα απέχω γιατί οι λόγοι που δεν το παλεύω είναι κυρίως εξωμουσικοι.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος theBox την Κυρ 29 Απρ 2018, 18:18, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
rbrigade
Δημοσιεύσεις: 5038
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:54

Το καλύτερο ελληνικό τραγούδι όλων των εποχών

Δημοσίευση από rbrigade »

Επειδή εγώ τουλάχιστον μπερδεύτηκα, Ναι ή Όχι για Μαντώ; Και βάζεις κάποιον βαθμό στο κομμάτι;
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6254
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

Το καλύτερο ελληνικό τραγούδι όλων των εποχών

Δημοσίευση από theBox »

Σορρυ ...το πηρα εντελως λαθος...

ΝΑΙ για Μαντω...με βαθμο 8
ΔΕΝ ψηφίζω για Crush

εκανα εντιτ στο αρχικό πόστ.
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
rbrigade
Δημοσιεύσεις: 5038
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:54

Το καλύτερο ελληνικό τραγούδι όλων των εποχών

Δημοσίευση από rbrigade »

ρε αθεόφοβοι, με βρήκατε μικρό και με τρέχετε; Κάντε copy paste το σκορ συμπεριλαμβανομένης της ψήφου σας. Με ψήφο Thebox λοιπόν...

Να επιτρεπεται η συμμετοχη pop/rock κομματιων στο συγκεκριμενο thread ΝΑΙ ή ΟΧΙ;;;;;

ΝΑΙ-3
ΟΧΙ-2
Άβαταρ μέλους
Zippo190
Δημοσιεύσεις: 8722
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 22:12

Το καλύτερο ελληνικό τραγούδι όλων των εποχών

Δημοσίευση από Zippo190 »

09/10 για Crush.
manillard έγραψε: Κυρ 29 Απρ 2018, 17:07 Και για ψηφοφορία, αν το ΝΑΙ σημαίνει συγκροτήματα τύπου Magna Carta τότε ναι, αν είναι φωτογραφική ψηφοφορία για να μπουν τα βυζιά της Μαντώς τότε ΟΧΙ (σόρρυ Zippo) :D
εντάξει τι να πω τώρα, δηλαδή αν είναι να κρίνουμε το τραγούδι από την φωτογραφία τότε που πάμε σαν μεταλλική κοινότητα. Εγώ το έβαλα συνειδητά απλά και μόνο για συμπλήρωση του πόστ καμία διάθεση προβοκατορισμού, τι άλλο να πω δεν ξέρω. x_x x_x x_x
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Άβαταρ μέλους
rbrigade
Δημοσιεύσεις: 5038
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:54

Το καλύτερο ελληνικό τραγούδι όλων των εποχών

Δημοσίευση από rbrigade »

Εντωμεταξύ προσπαθούσα να ακούσω ψαγμένους Saga όταν έσκασαν οι βόμβες της Μαντούς... αποσυντονίστηκα πλήρως!
Άβαταρ μέλους
Scrollkeeper
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 5979
Εγγραφή: Παρ 29 Δεκ 2017, 19:30
Επικοινωνία:

Το καλύτερο ελληνικό τραγούδι όλων των εποχών

Δημοσίευση από Scrollkeeper »

Να δω Μαντώ να ποδοπατά Raging Storm/Rotting Christ κ τι στο κόσμο! ΟΧΙ απο μένα στη ψηφοφορία, αλλιώς να βάλουμε στο παιχνίδι και τον Μανώλη Αγγελόπουλο, τον ντουμά Lynnot του ελληνικού φολκ πενταγράμμου :toothy: :toothy:


Να επιτρεπεται η συμμετοχη pop/rock κομματιων στο συγκεκριμενο thread ΝΑΙ ή ΟΧΙ;;;;;
ΝΑΙ-3
ΟΧΙ-3
They shall grow not old, as we that are left grow old: Age shall not weary them, nor the years condemn. At the going down of the sun and in the morning, We will remember them.
Άβαταρ μέλους
Silenius
Δημοσιεύσεις: 705
Εγγραφή: Σάβ 03 Φεβ 2018, 15:13

Το καλύτερο ελληνικό τραγούδι όλων των εποχών

Δημοσίευση από Silenius »

οχι, δεν εχει κανενα νοημα


Να επιτρεπεται η συμμετοχη pop/rock κομματιων στο συγκεκριμενο thread ΝΑΙ ή ΟΧΙ;;;;;

ΝΑΙ-3
ΟΧΙ-4
Άβαταρ μέλους
Priamos
Δημοσιεύσεις: 3370
Εγγραφή: Δευ 01 Ιαν 2018, 23:06

Το καλύτερο ελληνικό τραγούδι όλων των εποχών

Δημοσίευση από Priamos »

Ρε τοτε κάναμε βλακεία! Τι Manowar και μαλακίες !!! Θα βγάζαμε στο κανονικό παιχνίδι, νο1 το Beat it που είναι και κομματαρα και είναι και "rock" γιατί παιζει σόλο ο Van Halen. Εντάξει δεν είχε βυζγια ο μακαρίτης, αλλά το προσπερναμε.

Μια που ψήφισε ο brigade προκαταβολικα, ας κάνω και γω το ίδιο. Σε περίπτωση που πάρουμε οκ για Μαντώ, βάζω 1 γιατί απέχει παρασάγγας από το πνεύμα του thread. Αν είναι έτσι να βάλουμε και Χαρούλη που ειναι "φολκ ροκ".
Surreal Killer
Άβαταρ μέλους
Lilith
Δημοσιεύσεις: 866
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:07

Το καλύτερο ελληνικό τραγούδι όλων των εποχών

Δημοσίευση από Lilith »

Φωνάρα η Μαντώ αλλά δεν κολλάει στο ύφος του thread.

Θα βάλω όμως 6,5 γιατί φωνητικά είναι κρύσταλλο και είναι θεάρα.
Crush καλοί είναι όμως εξαιτείας παραγωγής και φωνής χάνει στα σημεία και παίρνει από εμένα επίσης 6,5

Να επιτρεπεται η συμμετοχη pop/rock κομματιων στο συγκεκριμενο thread ΝΑΙ ή ΟΧΙ;;;;;
ΝΑΙ-3
ΟΧΙ-4


ΟΧΙ γιατί δεν θέλω να δώ "Ευλαμπία" να κατατροπώνει Wrathblade, Raging Storm και σία 8-]
From the ashes, a fire shall be woken
A light from the shadows shall spring;
Renewed shall be blade that was broken
The crownless again shall be king...
Άβαταρ μέλους
LuciferSteele
Δημοσιεύσεις: 6992
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 10:24

Το καλύτερο ελληνικό τραγούδι όλων των εποχών

Δημοσίευση από LuciferSteele »

εγώ ψηφίζω ηχηρό ΝΑΙ και στη Μαντώ και στο Ρακιντζή και στους Magna Carta και σε όλα αυτά που κινούνται στον ευρύτερο χώρο της ροκ (άσχετα αν ενορχηστρωτικά χαντακώθηκαν λόγω εποχής και αντίληψης γυρω από τη μουσική)
We scribe in the dark of the night our Black Steele
The evil rite of the black and the light We now reveal to you
Απάντηση

Επιστροφή στο “Τα παιδία παίζει”