Πόσο καλά ξέρουμε τα 90s?

Φορουμικά παιχνίδια μουσικού περιεχομένου.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Celephais

Re: Πόσο καλά ξέρουμε τα 90s?

Δημοσίευση από Celephais »

Set the world on fire: από τους πρώτους δίσκους των οποίων την κυκλοφορία έζησα εν ενεργεία μεταλλάς. Έχω την αίσθηση ότι είχε προκαλέσει κύματα απογοήτευσης (όχι παράλογο). Εμένα μου αρέσει πολύ.
Άβαταρ μέλους
white_knight
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από white_knight »

Εμενα ειναι το αγαπημενο μου αλμπουμ τους το set the world on fire
Άβαταρ μέλους
Aegon

Δημοσίευση από Aegon »

Με ψησατε να το ακούσω ενώ από την μπάντα έχω ακούσει μόνο Alice και Neverland (νομίζω και λίγο από το Carnival)
Άβαταρ μέλους
Celephais

Δημοσίευση από Celephais »

Aegon έγραψε: Τρί 06 Φεβ 2024, 16:14 Με ψησατε να το ακούσω ενώ από την μπάντα έχω ακούσει μόνο Alice και Neverland (νομίζω και λίγο από το Carnival)
Μέχρι πριν 2 χρόνια και εγώ το ίδιο. Τελικά είναι πολλοί οι δίσκοι που αξίζουν, μέχρι και το Carnival Diablos το πάνε τρένο (με σοβαρή εξαίρεση το Remains) και έχουν και άλλα καλά μετά, όπως το τελευταίο. Βλαστημάω με τη βλακεία μου που δεν τους έχω δει live, πιστεύω όμως ότι θα διορθωθεί σύντομα.
Άβαταρ μέλους
Progress_Lost

Δημοσίευση από Progress_Lost »

Και μένα μου αρεσει.. ίσως λίγο περισσότερο απ'όσο θα του άξιζε γιατί και εγώ το πρόλαβα στην εποχή του (ακόμη θυμάμαι τον Χριστόφορο Κοτσώνη να παίζει σε κάθε εκπομπή το Phoenix Rising).. δεν είναι όμως αγαπημένος γιατί έχει κατ'εμέ μπόλικα μέτρια κομμάτια.. Αλλά οι μπαλάντες δεν παίζονται όπως και το φοβερό The Edge... Ο τίτλος του αγαπημένου πάει στο δεύτερο άλμπουμ τους για μένα... Πολύ πλήρης δίσκος...
Άβαταρ μέλους
Xstroyer

Δημοσίευση από Xstroyer »

Καλό ήταν το Set the World on Fire, κάποτε ήταν το τριτοτέταρτο αγαπημένο μου Annihilator αλλά έχει κακογεράσει και δεν αγγίζει καν τα 2 προηγούμενα που είναι πλέον classics. Καταλαβαίνω το κοινό τότε, μιλάμε για τον τρίτο δίσκο μιας ανερχόμενης δύναμης, όπου (ξανα)αλλάζει τραγουδιστή για τρίτη φορά, αλλάζει και ύφος, λογικό είναι να μην μπορούν να ακολουθήσουν πολλοί. Για μένα, ήταν και μέτριος τραγουδιστής που δεν θα μπορούσε να οδηγήσει σε εμπορική επιτυχία μια μπάντα και δεν είναι τυχαίο πως εξαφανίστηκε, ξεχάστηκε και δεν μνημονεύεται από κανέναν. Αντικειμενικά, είχε κακή άρθρωση και πρόβλημα με το "s" (σίγμα) του με αποτέλεσμα να ακούγεται μέχρι και σαν ψευδός σε σημεία. Οι πιο ήπιες στιγμές του δίσκου είναι εξαιρετικές, οι πιο δυνατές σβήνουν σε σύγκριση με το χθες τους.
Άβαταρ μέλους
Xstroyer

Yπέροχη σύμπτωση! Φοβερό και αναλυτικό comment από τον Jeff Waters στο FB (με αφορμή την επέτειο κυκλοφορίας του album) που επαληθεύει όσους προβλημάτιζε το "s" που αναφέρω παραπάνω. Διαβάστε και για αυτό, μεταξύ άλλων:

We went into a studio in NEw WEstminster, BC... where we had recorded ALICE IN HELL. This was now our 3rd record and we had a great budget to make the record BUT still had to watch the spending... I did alot of that record in Little Mountain Sound and Vancouver Studios (Greenhouse)... but for the vocals, Aaron Randall, engineer Paul Blake and I went into the New West smaller studio to do the vocals. So we needed to rent a great microphone, as the studio had very little high end gear.... almost none. Our then-manager arranged for 5-6 high end mics to arrive in studio. We tried all of them out but noticed that there was a LISPY vibe to Aaron's voice.... his "s" 's were lacking, so we assumed he had a lisp... this is tough so we thought we would rent another set of mics to see which one gave us more esses.... a brighter mic to pick up the esses that were lacking.... well..... the final mic we chose (over Neumann's, Sonys, etc) was a Sancon. It was expensive as heck. Our then-manager said "Jeff, you better make one of these work because you've just spent a fortune on these rentals." So we did all the vocals there and made poor Aaron literally SPIT the esses out... All esses on the record were violently and wettishly spit out... That poor singer... but that poor microphone! Well, guess what we found out AFTER we were finished???!!!!!!??? It turned out that the channel/preamp of the Trident console we were using (the thing we plugged the microphone into), was faulty and was taking out/cutting the frequency around 5-6 Khz ... THE EXACT AREA THAT GIVED YOU MUCH OF YOUR ESSES! So no matter how hard Aaron spit out the esses, it barely sounded like an ess!!!!!!!!!!!!! So this is how we gave a great singer a lisp... I owe him greatly for that one.... that said, the engineer shoulda picked up on that AND the studio owner had the faulty console channel !!! So 3 of us were to blame, Aaron! hahahaha! LOVE TO AARON RANDALL... and may he be given a chance, by me,. to redeem himself! That also said, damn, he did an AWESOME job on the record and was a part of influencing MANY, MANY LIVES by delivering those lyrics to many!
Άβαταρ μέλους
aorpanos72

Δημοσίευση από aorpanos72 »

Άρα δεν έφταιγε ο Randall αλλά ο εξοπλισμός
" When Hairspray Meet Shoulder Pad" Show at Mercury-radio.net
Άβαταρ μέλους
Xstroyer

aorpanos72 έγραψε: Τετ 07 Φεβ 2024, 14:09 Άρα δεν έφταιγε ο Randall αλλά ο εξοπλισμός
Έτσι όπως το γράφει ο Waters, ναι, αν και λέει πως τον κατηγορούσαν τότε για αυτό. Απορώ βέβαια, τόσα χρόνια, που ελάχιστοι ανέφεραν αυτό το "πρόβλημα" και τους φαινόταν πολύ καλή φωνή... Από την άλλη, αν όντως φταίει ο εξοπλισμός, αυτό είναι αρνητικό για τη παραγωγή που κρέμασε έναν τραγουδιστή και τον αντιμετώπισε ως αναλώσιμο. Φαίνεται πως ο Waters "redeem" Aaron όπως γράφει μετά από χρόνια, αλλά λίγη σημασία έχει πλέον, λίγοι θα το δουν, λιγότεροι θα το καταλάβουν.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Τα παιδία παίζει”