OBC Vol. 5 - IRON MAIDEN Vs METALLICA

Φορουμικά παιχνίδια μουσικού περιεχομένου.
Άβαταρ μέλους
CountRaven

OBC Vol. 5 - IRON MAIDEN Vs METALLICA

Δημοσίευση από CountRaven »

ONE BAND CHALLENGE

Με το πιστόλι στον κρόταφο αν έπρεπε να διαλέξετε ΜΙΑ μπάντα από τις δύο, ποια θα ήταν αυτή. Για πάρτι σας.

Επίσης με ποια κριτήρια κάνετε αυτή την επιλογή.

Και τέλος ποια θεωρείτε σημαντικότερη σε ένα γενικό πλαίσιο και πιο ταλαντούχα σε μουσικό πλαίσιο.

Καλώ @Grin

Καλώ @Vic
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
aorpanos72

Re: OBC Vol. 5 - IRON MAIDEN Vs METALLICA

Δημοσίευση από aorpanos72 »

μονομειντεν
" When Hairspray Meet Shoulder Pad" Show at Mercury-radio.net
Άβαταρ μέλους
Northbound

Δημοσίευση από Northbound »

Maiden επειδή ήταν το πρώτο από τα δύο συγκροτήματα που άκουσα.

Άμα είχε κάτσει διαφορετικά το σκηνικό μπορεί να ήταν και οι Metallica η πρώτη επιλογή αλλά εύκολα Maiden.

Μου αρέσει επίσης πιο πολύ η "θεατρικότητα" της δισκογραφίας των Maiden παρά η (σχετική) αμεσότητα της πλειοψηφίας της δισκογραφίας των Metallica.

Σημαντικότεροι σε ένα γενικό πλαίσιο ("mainstream" επιτυχία, νούμερα κτλ.) είναι οι Metallica, ταλαντούχοι και σημαντικότεροι σε μουσικό πλαίσιο ΓΙΑ ΕΜΕΝΑ οι Maiden.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Northbound την Τετ 07 Φεβ 2024, 00:21, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Like a man is a mountainside
Greatness waits for those who try
None can teach you, it's all inside
Just climb
Άβαταρ μέλους
Advancing Yokeda

Δημοσίευση από Advancing Yokeda »

Δυο μπάντες που έκαναν το heavy metal γνωστό σε ευρύτερο κοινό και επίσης επηρέασαν έναν άπειρο αριθμό συγκροτημάτων.

Δυο μπαντες που έμπασαν στη φάση μας έναν τεράστιο αριθμό ανθρώπων.

Θα μπορούσε κάποιος να πει πως οι Metallica ήταν τότε μια αμερικάνικη version των Diamond Head, αλλά νομίζω πως έτσι θα τους υποτιμούσε.

Το βεβαρυμένο μουσικό ποινικό μητρώο των Metallica, αφορά μια μπαντα των 5 δίσκων μέσα σε 40 χρόνια πορείας.... αλλά τί δίσκων!

Οι Metallica έγιναν συνώνυμο του heavy metal στα μάτια των πολλών και επιφανειακά ασχολούμενων με το heavy metal.

Oι Iron Maiden είχαν τα πιο αναγνωρίσιμα και αναγνωρισμένα εξώφυλλα στην ιστορία του heavy metal.

Οι Maiden ήταν πιο πλουραλιστικοί στις συνθέσεις και τα άλμπουμς τους, είχαν περισσότερες καταβολές να μετουσιώσουν σε heavy metal.

Αμφότεροι έγιναν σταρς του hollywood (ίσως ένα touch πιο υπερβολικά οι Metallica), κάτι που "φτιάχνει" τους πολλούς και ξενερώνει τους λίγους.

Οι Metallica "πρόδωσαν" το heavy metal, την είδαν καλλιτέχνες επιπέδου, με συνεργασίες και στυλ αλλότρια, ενώ οι Maiden έμειναν σταθεροί με την αναπόδραστη επίδραση του χρόνου και της φθοράς να φαίνεται στους δίσκους τους, κατι αναμενόμενο και σεβαστό.

Οι Maiden είχαν τον Eddie, οι Metallica είχαν το πομπώδες όνομα.

Οι Maiden έχουν αυτό το απίθανο σερί 7 πολύ καλών έως καταπληκτικών δίσκων. Κυριολεκτικά τα κομμάτια Maiden μέχρι το 1988 που ΔΕΝ μου αρέσουν μετρούνται στα δάκτυλα του ενός χεριού και ούτε...

Επιλέγω Iron Maiden.
Behold their steel
Black forever
On their blades the curse
The sorcery of death
Άβαταρ μέλους
Xstroyer

Δημοσίευση από Xstroyer »

Εύκολα Iron Maiden σε όλα. Δραματικότητα, θεατρικότητα, επικότητα, σοκολατόπιτα, όλα σε λιγότερο από μια δεκαετία. Τα τερμάτισαν, επηρέασαν σχεδόν ότι ακολούθησε, μαζί με Sabbath και Priest, όλο το heavy metal, το Α και το Ω. Και ποτέ δεν ακολούθησαν μόδες. Η μοναδική μπάντα αρένας που δεν κοίταξε την εμπορική καταξίωση και επιτυχία ως αυτοσκοπό γιατί τα είχαν ήδη καταφέρει με δικούς τους όρους κάνοντας μόνο ότι θέλουν, πιστοί στο εφηβικό όραμα του Harris.
Άβαταρ μέλους
white_knight
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από white_knight »

Xstroyer έγραψε: Τρί 06 Φεβ 2024, 23:09 Εύκολα Iron Maiden σε όλα. Δραματικότητα, θεατρικότητα, επικότητα, σοκολατόπιτα, όλα σε λιγότερο από μια δεκαετία. Τα τερμάτισαν, επηρέασαν σχεδόν ότι ακολούθησε, μαζί με Sabbath και Priest, όλο το heavy metal, το Α και το Ω. Και ποτέ δεν ακολούθησαν μόδες. Η μοναδική μπάντα αρένας που δεν κοίταξε την εμπορική καταξίωση και επιτυχία ως αυτοσκοπό γιατί τα είχαν ήδη καταφέρει με δικούς τους όρους κάνοντας μόνο ότι θέλουν, πιστοί στο εφηβικό όραμα του Harris.
Τελεια τοποθετηση,νομιζω τα είπες ολα
Άβαταρ μέλους
Bersekeros

Δημοσίευση από Bersekeros »

Ετοιμαστείτε για μίνι σεντονάκι.

Επί της ουσίας, συστηματικά, άρχισα να ακούω Metal το 1991, με την κυκλοφορία του Black Album. Σε ηλικία 14 ετών, μεταξύ 1ης και 2ας Γυμνασίου, καθώς Αύγουστο κυκλοφόρησε το άλμπουμ. Εμένα, οι Metallica με έβαλαν στο Heavy Metal. Έτυχε η συγκυρία, η ηλικία. Tους Maiden τους ήξερα επιφανειακά, αλλά δεν ήταν αυτοί που αποτέλεσαν το έναυσμα. Βέβαια σε χρόνο dt τους γνώρισα κι αυτούς πολύ καλύτερα και τους λάτρεψα, όπως όλοι.

Αλλά οι Metallica, αυτό που πέτυχαν με τα 5 πρώτα άλμπουμ, αυτή την αγάπη του πολύ κόσμου, αυτά τα έπη που έβγαλαν, αυτές τις δισκάρες που αλλάζουν ζωές, σε παγκόσμιο επίπεδο, δε νομίζω ότι το έχουν αγγίξει ποτέ ως status οι Maiden. Ίσως ένα τσικ, ένα ψήγμα τόσο υπέρτατου μεγαλείου και στάτους, να το ένιωσαν το 1984, με την παγκόσμια περιοδεία του Powerslave, αλλά ως εκεί.

Οι Metallica έφτασαν σε απόλυτα τεράστιο επίπεδο. Και τι έκαναν μετά;
Τα έδωσαν όλα μια κλωτσιά και τα πέταξαν όλα στα σκουπίδια.
''Πρόδωσαν'' ένα ολόκληρο μεταλλικό κίνημα, του οποίου ήταν οι αναμφισβήτητοι ηγέτες και άρχισαν να ζουλάνε τα....φρύδια τους και να ''ξεφτιλίζονται''. Μάταια οι τότε οπαδοί, περιμένουν, από το 1991 να δουν ένα δίσκο, που έστω να έχει κάτι, από το μεγαλείο των 5 πρώτων άλμπουμ.

Κάτι ψιλοπήγαμε να ελπίσουμε με το Moth Into Flame, αλλά εις μάτην. Κλάνει ο πεθαμένος;
Μέσα σε όλα αυτά τα χρόνια, τι είδαμε;
Όχι κάτι κουρέματα, όχι κάτι βαψίματα και κάτι ''σπέρματα με αίμα'' στα εξώφυλλα, όχι κάτι σκουπίδια τύπου LuLu και St Anger.

Δεν ξέρω, πώς θα είχαν εξελιχθεί οι Metallica, αν δεν είχε σκοτωθεί ο Cliff. Ίσως ακόμα να ανήκαν στο Metal. Ίσως το δεύτερο μισό των 90's να είχαν κυκλοφορήσει άλλες 2 δισκάρες, που θα κράταγε το Metal δυνατό και δημοφιλές σε παγκόσμιο επίπεδο. Ναι, σε παγκόσμιο επίπεδο. Γιατί τόσο τεράστια ήταν η δυναμική των Metallica.

Έτσι, από μία άποψη, θεωρώ το ερώτημα λίγο άκυρο, γιατί από τη μία έχουμε τους Maiden που είναι Heavy Metal και από την άλλη έχουμε μια ''παρωδία'', έναν πρώην βασιλιά που δίνει παραστάσεις στο τσίρκο, για να γεμίζει τον τραπεζικό του λογαριασμό.

Οι Maiden από την άλλη, έχουν γράψει αριστουργήματα και δεν έχουν βγάλει μόλις 5 δίσκους που να αξίζουν να είναι στο Πάνθεον του Metal. Δεν έχουν βγάλει ούτε έναν κακό δίσκο, δεν έχουν βγάλει ποτέ σκουπίδια, δεν πρόδωσαν ποτέ το Metal.
Συνεχίζουν πιστοί στην ιδέα και στο εφηβικό όραμα του Harris.

Είναι πολύ σημαντικό που οι Maiden παρέμειναν πιστοί. Όπως πιστοί παραμένουμε κι εμείς, όλοι όσοι σε τέτοια ηλικία, συνεχίζουμε με εφηβική αγάπη, να ακούμε φανατικά, την μουσική που ακούγαμε τότε.

Οι Maiden συνεχίζουν να τιμούν την σημαία και τα λάβαρα του Metal, που ποτέ δεν υπέστειλαν.
Η επιλογή μεταξύ Maiden και Metallica, δεν είναι καν επιλογή. Είναι μονόδρομος.

Οπότε χαλαρά IRON MAIDEN.
Άβαταρ μέλους
Grin

Δημοσίευση από Grin »

Από το 1991 κι έπειτα, ως προς τη σημαντικότητα, δεν τίθεται κανένα θέμα σύγκρισης των Metallica με οποιαδήποτε μέταλ μπάντα του πλανήτη. Η επιτυχία του Μαύρου Διαμαντιού εκτόξευσε το συγκρότημα μια για πάντα στη στρατόσφαιρα κι ακόμα παραπάνω. Αυτό, βέβαια, το γνωρίζουν άπαντες και είναι κάτι που δεν άλλαξε μόνο το μουσικοκοινωνικό τους status, αλλά και το δυναμικό κοινό. Οι περισσότεροι “τρουμεταλφανς” γύρισαν την πλάτη -και δικαιότατα- την εποχή του Load/Reload, πολλώ μάλλον με το σκάνδαλο Napster, δηλώσεις Ulrich κτλ. Η οριστική (;) ταφόπλακα μπήκε φυσικά με το St. Anger, έχοντας έναν Hetfield για λύπηση να μπαινοβγαίνει για αποτοξίνωση.

Αναβίωση

Λίγο καιρό μετά έρχονται τούμπα όλα. Αφού τράβηξαν το 10 το καλό με τη μεταγραφή Trujillo, αποφάσισαν κάτι πάρα πολύ απλό. Να γίνουν μια εκπληκτική tribute band των .. εαυτών τους. Αναβάθμισαν το οπτικοακουστικό θέαμα σε μια φαντασμαγορική εκδήλωση σχεδόν 2μιση ωρών, επανέφεραν στο setlist κομμάτια ξεχασμένα που δεν μπορούσε να βγάλει ο Newsted, έπαιξαν από άκρη σε άκρη της γης μέχρι και στην Ανταρκτική! Δεν είναι τυχαίο που την τελευταία 20ετία φιγουράρουν ψηλά σε όλες τις λίστες με τις μεγαλύτερες σε διάρκεια, αλλά και πιο κερδοφόρες περιοδείες δίπλα σε ονόματα όπως η Taylor Swift, o Springsteen και η Beyoncé. Αυτοί, καλώς ή κακώς, είναι πλέον οι ανταγωνιστές τους και έτσι θα πρέπει να τους κρίνουμε.

Ταλέντο

Το μεγαλύτερο λάθος κατά την ταπεινή μου άποψη των Iron Maiden είναι ότι αναλώθηκαν σε πολλές συνεχόμενες κυκλοφορίες από το 2000 και μετά χωρίς ιδιαίτερο λόγο, και σε μια περίοδο που το χέβι μέταλ ήταν πια ξεπερασμένο. Αν για κάποιους είναι μνημειώδη και ιερά κειμήλια τα 6-7 ή 8 πρώτα, πλέον η ζυγαριά έχει αρχίσει να γέρνει και προς την άλλη πλευρά γιατί ήδη μετράμε άλλες τόσες μέτριες έως κακές κυκλοφορίες που συμπληρώνουν το σύνολο. Αλλά, με το χέρι στην καρδιά, και μόνο στα 80ς να εστιάσουμε, ποιά άλμπουμ ακριβώς μπορούμε να αντιπαραθέσουμε; Να βάλουμε το Somewhere In Time και το Seventh Son δίπλα στο Master Of Puppets και το And Justice For All? Θα μας πάρουν με τις πέτρες. Σάμπως, όμως, οι Metallica αυτή την περίοδο έβγαλαν τίποτα αριστουργήματα; Οχι. Αλλά είναι μόνο 3 άλμπουμ και ο χρόνος στις περιπτώσεις αυτές λειτουργεί συνήθως υπέρ, όταν θα φτάσουν στο μακρινό μέλλον να θεωρούνται classics.

Υστεροφημία

Είμαι ο πρώτος που βροντοφωνάζει τα τελευταία χρόνια ότι πρέπει ΑΜΕΣΑ όλες οι μπάντες να αποσυρθούν για να απολαύσουν το legacy που έχτισαν πριν ξεφτιλιστούν. Δυστυχώς, δεν με ακούει κανείς. Πιστεύω οτι είναι θέμα χρόνου να μην είναι πια κανείς από τους δύο Headliner στα επόμενα μεγάλα φεστιβάλ που γνωρίζουμε. Επειδή λοιπόν τεχνικά δεν μπορείς να αποδώσεις όπως πρέπει, οφείλεις να σεβαστείς την ιστορία σου και τον πελάτη (οπαδό). Λίγοι θα θυμούνται ότι χάρη στους Metallica έμαθε όλος ο πλανήτης μπάντες όπως οι Diamond Head, οι Savage, οι Blitzkrieg κ.ο.κ. Ακόμα λιγότεροι έχουν εκτιμήσει το γεγονός ότι απέδωσαν το μέγιστο σεβασμό ,και μάλιστα επί σκηνής, σε όλους τους καλλιτέχνες που είχαν πρότυπα όπως ο King Diamond, ο Lemmy, ο Halford και τόσοι άλλοι νεότερης γενιάς (πχ. Avenged Sevenfold). Τι έχει καταφέρει αντίστοιχα η Σιδηρά Παρθένος και ακόμα καλύτερα ο τραγουδιστής (;) ας μην επεκταθώ..

Οπαδοί

Αν και η επιλογή μου είναι ξεκάθαρη όπως διαβάσατε μέχρι τώρα, είμαι μεγάλος φαν των ελλήνων #μονομέηντεν γιατί θα ζουν για πάντα το όνειρό τους. Ειλικρινά, χωρίς αυτούς θα είχαμε βαρεθεί τη ζωή μας και τους ευχαριστώ από καρδιάς. Ο Metallica-fan έτσι κι αλλιώς τα έχει παρατήσει & το πολύ πολύ να πωρωθεί με κανένα Enter Sandman στο RedFM.
Άβαταρ μέλους
Aegon

Δημοσίευση από Aegon »

Θα είμαι λακωνικότατος σε αντίθεση με τους συμφορουμίτες και τα ομολογουμένως ενδιαφέροντα που έγραψαν. Διαλέγω ευκολότατα Maiden, για τον πολύ απλό λόγο ότι για το προσωπικό μου γούστο, οι Metallica έχουν μόνο 3 ή έστω 4 δίσκους που μπορώ να αποκαλέσω δισκάρες, ενώ οι Maiden έχουν τουλάχιστον 7! Τόσο απλά
Άβαταρ μέλους
Advancing Yokeda

Δημοσίευση από Advancing Yokeda »

Αυτό το "εφηβικό όραμα του Harris" νομίζω έπεσε στο τραπέζι σαν μπαλαντέρ και κέρδισε τη μονομαχία υπέρ των Maiden.
Behold their steel
Black forever
On their blades the curse
The sorcery of death
Άβαταρ μέλους
Vic
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Vic »

Metallica 80s > Tα πάντα

Κριτήρια: Γιατί για τα ΔΙΚΑ ΜΟΥ γούστα, εμπειρίες, βιώματα, αισθητική, ανάδρομο Ερμή κλπ Metallica > τα πάντα.

Πιο σημαντική μπάντα: Αδύνατον να ποσοτικοποιήσεις την επιρροή και των δύο, είναι άπειρη.

Μετά. Για να ισορροπήσει και λίγο το νήμα :D

Black Album > το μπεστ οφ των 90ς Maiden
Best of Load/Reload > Best of 00s-10s Maiden

Μετά:
Ξεφτίλισμα ιστορίας "μη με λέτε μέταλ γιατί θίγομαι": Μετάλλικα '96 >= Ντίκινσον '96
Ξεφτιλισμένο εξώφυλλο-αν-είναι-δυνατόν: Maiden (Dance of Death, Final Frontier, singles+++)
Χειρότερο αχρείαστο λόγκο: Μετάλλικα 96-97 αλλά βραβείο κοινού φιλότιμης αχρείαστης βλασφημίας (το κουτσούρεμα του Μέηντεν λόγκο 98-2010)
Βλαμμένες διάρκειες δίσκων: Χ
Άβαταρ μέλους
Pavlos

Δημοσίευση από Pavlos »

MAIDEN!!
Άβαταρ μέλους
crimsonglory

Δημοσίευση από crimsonglory »

Θα το ρίξω στους MEtallica κι εγώ, γιατί ενώ προς το Χ πάει για όλους τους λόγους που έχουν αναφερθεί, το κριτήριο που γέρνει την ζυγαριά με την βαρύτητα του για εμένα, είναι το πόσο σέβονται τον πελάτη σαν εταιρείες που είναι εδώ και κάμποσα χρόνια.

Το ότι από τους 5 δίσκους Metallica που θα ήθελα να ακούσω τα πάντα live τα έχω ακούσει σε ποσοστό 85% σε 3 φορές που τους είδα, ενώ αντίστοιχα στους Maiden το ποσοστό δεν φτάνει ούτε το 45% σε 10 φορές, δεν μπορώ να το ξεπεράσω.
Άβαταρ μέλους
Skullfist

Δημοσίευση από Skullfist »

Για εμένα δεν υπάρχει σύγκριση

Επιλεγω εύκολα μειντεν.

Το απίστευτο σερί εφτα δισκαρων κατά τη διάρκεια του οποίου εξελισσαν τον ήχο και τις συνθέσεις τους με σταθερά συνεχόμενα βήματα με αποκορύφωμα τα somewhere και seventh son. Εκεί το όραμα του αρχηγού πήρε σάρκα και οστά και θεμελίωσαν τους μειντεν σαν την μεγαλύτερη (τουλάχιστον μέταλ) μπαντα
Αυτά...
Άβαταρ μέλους
Skullfist

Δημοσίευση από Skullfist »

Οσο για την περίοδο μετά την επιστροφή του Ντίκινσον ως και τώρα,επειδή πολύς λόγος γίνεται, η γνώμη μου είναι η εξής:

Σε πολλούς δίσκους και σε πολλα επιμέρους κόμματια βρίσκω μεγάλο ενδιαφέρον στη μουσική που βγάζουν οι μειντεν. Ειδικά αν τους κρίνουμε μεμονωμένα και χωρίς να συγκρίνουμε την παλιά με την τωρινή τους δισκογραφια. Οπότε για εμένα δικαιολογούν απόλυτα την παρουσία τους και έχει νόημα η δισκογραφία αυτής της περιόδου.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Τα παιδία παίζει”