Fanzine-κουβέντες

Νέα, ανακοινώσεις, σχολιασμός γύρω από Ελληνικά και ξένα fanzines.
Άβαταρ μέλους
Priamos
Δημοσιεύσεις: 3370
Εγγραφή: Δευ 01 Ιαν 2018, 23:06

Fanzine-κουβέντες

Δημοσίευση από Priamos »

Starman έγραψε: Παρ 22 Μαρ 2019, 20:13 Ρε Πρίαμε, αντί να κλαψουρίζεις δεν πιάνεις και συ ένα πληκτρολόγιο να βάλεις μπρος τη νέα γενιά του zine σου. Σκέψου το.
Μπα...Η εποχη μας, μάς προσπερασε. Εμεις ειμαστε λειψανα μιας αλλης εποχης.
Surreal Killer
Άβαταρ μέλους
Starman
Δημοσιεύσεις: 1530
Εγγραφή: Παρ 02 Νοέμ 2018, 14:09
Τοποθεσία: ATHENS

Experience The Power

Δημοσίευση από Starman »

Priamos έγραψε: Παρ 22 Μαρ 2019, 20:16
Starman έγραψε: Παρ 22 Μαρ 2019, 20:13 Ρε Πρίαμε, αντί να κλαψουρίζεις δεν πιάνεις και συ ένα πληκτρολόγιο να βάλεις μπρος τη νέα γενιά του zine σου. Σκέψου το.
Μπα...Η εποχη μας, μάς προσπερασε. Εμεις ειμαστε λειψανα μιας αλλης εποχης.
Μιά ιδέα είναι. Άμα μπεις στο χορό θα χωρέψεις. Είδες τι χαρά κάνουμε όταν πιάνουμε ένα zine στο χέρι μας. :)
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14655
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Experience The Power

Δημοσίευση από CountRaven »

[mention]Starman[/mention]

Εδώ τάζω στον [mention]Priamos[/mention] , επιταγές, γούνες χουντάλα, αρώματα, εκπτωτική κάρτα στο Μινιόν ΚΑΙ μετρητά, να μου γράψει καμία κριτική και δεν.

Όσο για το request σου για περισσότερο έντυπο stuff αγαπητέ [mention]Starman[/mention] μην σκας. Το επόμενο τεύχος του Forgotten Scroll θα σε καλύψει για κάνα εξάμηνο, μέχρι να το ξεκοκαλίσεις. Άσε που μέχρι τότε θα έχω πείσει και τον Παππού να γράψει.

Ο οποίος βασικά έχει δίκιο όσο και να μας στεναχωρεί αυτό. Τα έντυπα zines πλέον είναι μια κατάσταση για συγκεκριμένο -αρχικά σε ποσοτικό επίπεδο- κοινό. Δεν μασάμε όμως.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
Starman
Δημοσιεύσεις: 1530
Εγγραφή: Παρ 02 Νοέμ 2018, 14:09
Τοποθεσία: ATHENS

Experience The Power

Δημοσίευση από Starman »

CountRaven έγραψε: Παρ 22 Μαρ 2019, 21:14 Το επόμενο τεύχος του Forgotten Scroll θα σε καλύψει για κάνα εξάμηνο, μέχρι να το ξεκοκαλίσεις.
Αμήν και πότε. Αναμένω λεπτομέρειες.
Άβαταρ μέλους
Priamos
Δημοσιεύσεις: 3370
Εγγραφή: Δευ 01 Ιαν 2018, 23:06

Experience The Power

Δημοσίευση από Priamos »

CountRaven έγραψε: Παρ 22 Μαρ 2019, 21:14
Εδώ τάζω στον @Priamos , επιταγές, γούνες χουντάλα, αρώματα, εκπτωτική κάρτα στο Μινιόν ΚΑΙ μετρητά, να μου γράψει καμία κριτική και δεν.
Δε μου πες ότι οι γούνες θα ειναι Χουνταλας! Τώρα το πράγμα αλλάζει. :nana:
Surreal Killer
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14655
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Experience The Power

Δημοσίευση από CountRaven »

Starman έγραψε: Παρ 22 Μαρ 2019, 21:22
CountRaven έγραψε: Παρ 22 Μαρ 2019, 21:14 Το επόμενο τεύχος του Forgotten Scroll θα σε καλύψει για κάνα εξάμηνο, μέχρι να το ξεκοκαλίσεις.
Αμήν και πότε. Αναμένω λεπτομέρειες.
Μα το έχουμε πει από τότε σχεδόν που άνοιξε το φόρουμ, ότι και εγώ και ο [mention]Scrollkeeper[/mention] θέλουμε να γίνει τεύχος και θα γίνει. Επειδή όμως αυτή τη στιγμή το βάρος και των δύο μας έχει πέσει στο άλμπουμ των Ominous Sky και επειδή πολλά καρπούζια σε μια μασχάλη δεν χωράνε, θα τελειώσουμε με το άλμπουμ και μετά θα αφομοιωθούμε στο άλλο μας παιδί.

Όσο για το υλικό μην σε ανησυχεί καθόλου. Υπάρχει αυτή τη στιγμή στο δικό μου συρτάρι υλικό για να βγουν 3 τεύχη. Αναφέρομαι κυρίως σε συνεντεύξεις με συγκροτήματα. Ναι σχήματα από το παρελθόν που αξίζει όμως να φιλοξενηθούν σε μια έντυπη έκδοση με συνεντεύξεις οι οποίες φωτογραφίζουν εγκυκλοπαιδικά της ιστορία τους. Αν έχεις κάποιο από τα παλιά μας τεύχη καταλαβαίνεις τι εννοώ. Επειδή όμως θεωρώ πρέπον, ένα χορταστικό τεύχος να έχει και υλικό της εκάστοτε τρέχουσας περιόδου ξανά με φιλτράρισμα όμως -να αξίζει να φιλοξενηθεί σε μια έντυπη έκδοση-, όταν έρθει η στιγμή θα γίνουν οι κατάλληλες προσθήκες.

Τι εννοώ -μεταξύ άλλων- με το "αξίζει να φιλοξενηθεί σε μια έντυπη έκδοση"; Να υπάρχει αξία στη μουσική της εκάστοτε μπάντας μα και αξία ως αντικείμενο ανάγνωσης, ώστε αυτός που θα διαβάσει να μάθει και 5 πράγματα.

Αν ο άλλος μου έχει απαντήσει μονολεκτικά -αν είναι τηλεφωνική ή συνέντευξη- ή με τρεις γραμμές στις μισές ερωτήσεις, όσο γαμάτη και αν είναι η μπάντα, δεν θα επιλέξω να μπει η συνέντευξη στο τεύχος. Προσωπικά θεωρώ τα zines σαν μικρές εγκυκλοπαίδειες στις οποίες θα ανατρέξει ο άλλος και στο μέλλον για να βρει κάποια πληροφορία. Και υπό αυτό το πρίσμα έγιναν και τα ως τώρα τεύχη του FS.

Θα γίνει λοιπόν όπως πρέπει και θα γίνει σωστά. Ελπίζω να σε κάλυψα φίλε [mention]Starman[/mention] με κάποιες λεπτομέρειες!
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
Starman
Δημοσιεύσεις: 1530
Εγγραφή: Παρ 02 Νοέμ 2018, 14:09
Τοποθεσία: ATHENS

Experience The Power

Δημοσίευση από Starman »

Φυσικά έχω όλα τα προηγούμενα τεύχη και καταλαβαίνω τι εννοείς όταν λες ότι πρέπει να βγει κάτι ανάλογο με τα παλιά. Αφού προηγείται το Ominous Sky όπως λες (παράμετρος που δεν ήξερα ότι σχετίζεται) μαζί σας.
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14655
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Experience The Power

Δημοσίευση από CountRaven »

[mention]Starman[/mention]

Σε 2 γραμμές: Ominous Sky = Count και Scroll. 2003. Epic Doom Metal μπάντα. 7" EP το 2006. Διάφορα live με Solitude Aeturnus, Reverend Bizarre, Heir Apparent κτλ. Άλμπουμ που έπρεπε να έχει βγει από τότε. Πλέον με παντόφλα, κεμπάπ και υπομονή η ηχογράφηση του δίσκου έχει μπει σε μια σταθερή τροχιά. Ελπίζουμε σύντομα σε ολικό σβήσιμο ήλιου.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
Starman
Δημοσιεύσεις: 1530
Εγγραφή: Παρ 02 Νοέμ 2018, 14:09
Τοποθεσία: ATHENS

Experience The Power

Δημοσίευση από Starman »

Εννοείται ότι την ξέρω τη μπάντα σας. Αυτό που δεν είχα χαμπαριασει είναι ότι πάτε για δίσκο. Άντε για να σβήσει και από το ανάλογο τοπικ με τους πολυαναμενόμενους επόμενους δίσκους. :D
Άβαταρ μέλους
trigger
Δημοσιεύσεις: 562
Εγγραφή: Σάβ 13 Ιαν 2018, 08:07

Experience The Power

Δημοσίευση από trigger »

CountRaven έγραψε: Παρ 22 Μαρ 2019, 21:14

Ο οποίος βασικά έχει δίκιο όσο και να μας στεναχωρεί αυτό. Τα έντυπα zines πλέον είναι μια κατάσταση για συγκεκριμένο -αρχικά σε ποσοτικό επίπεδο- κοινό. Δεν μασάμε όμως.
Συγγνώμη ρε παιδιά, αλλά σε τι αριθμό αναγνωστών προσβλεπατε στο παρελθόν ώστε να έχουν αλλάξει τα δεδομένα τόσο? Δηλαδή το Snakepit κόβει 1000 τεύχη όπου σπανίως κάνει σολντ άουτ, πουλάει όμως πάνω από 500. Όταν επίσης ήταν στα ντουζενια τους η φάση με τα φανζίν, γύρω στα 500 στην καλύτερη έκοβαν οι περισσότεροι. Ποιές είναι λοιπόν οι προσδοκίες σήμερα, αν θεωρήσουμε ότι 400 τουλάχιστον τεύχη θα πουληθούν χωρίς ιδιαίτερο κόπο?
Άβαταρ μέλους
Priamos
Δημοσιεύσεις: 3370
Εγγραφή: Δευ 01 Ιαν 2018, 23:06

Experience The Power

Δημοσίευση από Priamos »

trigger έγραψε: Παρ 22 Μαρ 2019, 23:43
CountRaven έγραψε: Παρ 22 Μαρ 2019, 21:14

Ο οποίος βασικά έχει δίκιο όσο και να μας στεναχωρεί αυτό. Τα έντυπα zines πλέον είναι μια κατάσταση για συγκεκριμένο -αρχικά σε ποσοτικό επίπεδο- κοινό. Δεν μασάμε όμως.
Συγγνώμη ρε παιδιά, αλλά σε τι αριθμό αναγνωστών προσβλεπατε στο παρελθόν ώστε να έχουν αλλάξει τα δεδομένα τόσο? Δηλαδή το Snakepit κόβει 1000 τεύχη όπου σπανίως κάνει σολντ άουτ, πουλάει όμως πάνω από 500. Όταν επίσης ήταν στα ντουζενια τους η φάση με τα φανζίν, γύρω στα 500 στην καλύτερη έκοβαν οι περισσότεροι. Ποιές είναι λοιπόν οι προσδοκίες σήμερα, αν θεωρήσουμε ότι 400 τουλάχιστον τεύχη θα πουληθούν χωρίς ιδιαίτερο κόπο?
Ναι ρε Θανο, αλλα το θεμα ειναι πλεον ποιοι τα αγοραζουν και γιατι.
Κι εγω πιστευω οτι τα αγοραζουν κυριως οι νοσταλγοι απλα για να "ψυχαγωγηθουν". Σπανια πλεον καποιος θα παρει fanzine για να ενημερωθει. Μεχρι να βγει το τευχος, θα εχει διαβασει το 90% των κριτικων αλλου: ειτε απο online media, ειτε στο fb, σε forum κλπ. Επισης θα εχει ακουσει δειγματα, αν οχι ολοκληρωμενο το αλμπουμ και θα εχει ιδία αποψη. Παλιοτερα τα fanzine ηταν μονοδρομος, ειδος "πρωτης αναγκης" για να εχεις ενα μπουσουλα στο underground και τωρα ειναι η "πολυτελεια", το παντεσπανι. Αυτο οπως ειναι λογικο, περιοριζει τη δυναμικη τους και λιγοστευει το κοινο τους.

ΥΓ1. Επισης ο κοσμος εχει χορτασει συνεντευξεις "μεγαλων" underground συγκροτηματων, για τις οποιες παλια διψουσε, ενω οι συνεντευξεις μικροτερων και αγνωστων συγκροτηματων, ειναι λιγοτερο ενδιαφερουσες και ελαχιστα κινητρο αγορας fanzine (βλεπε ΥΓ2).
ΥΓ2. Το Snakepit που ανεφερες, πιστευω οτι αγοραζεται πλεον σχεδον αποκλειστικα για την κυκλοφορια που το συνοδευει. Ενας σκασμος υπεραναλυτικων συνεντευξεων, υπεραγνωστων συγκροτηματων σε γραμματοσειρα μυρμηγκιου, πιστευω οτι αφορα ελαχιστους αναγνωστες και σε μενα φανταζουν ελαχιστα ψυχαγωγικες ή ενημερωτικες. Ομως καταλαβαινω και σεβομαι την επιλογη του, γιατι εν ετει 2015+ για να εχει λογο υπαρξης επρεπε να προσφερει κατι διαφορετικο που δεν το βρισκεις στο internet.
Surreal Killer
Άβαταρ μέλους
trigger
Δημοσιεύσεις: 562
Εγγραφή: Σάβ 13 Ιαν 2018, 08:07

Experience The Power

Δημοσίευση από trigger »

Η αμεσότητα και η εγγύτητα των webzines είναι ένας από τους λόγους για τους οποίους η ιδέα του να καταπιαστώ με την επιμέλεια και συλλογή ύλης για ένα φανζίν μου φαίνεται κι εμένα απογοητευτική τη δεδομένη στιγμή.
Υπάρχουν λόγοι πολυ πιο πρακτικοί από αυτόν και με αποτρέπουν φυσικά, αλλά πάντα υπάρχουν και αντίρροπες δυνάμεις που με ωθούν προς την αντίθετη κατεύθυνση, απλώς προς το παρόν δεν υπερισχύουν.
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14655
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Experience The Power

Δημοσίευση από CountRaven »

Συγγνώμη ρε παιδιά, αλλά σε τι αριθμό αναγνωστών προσβλεπατε στο παρελθόν ώστε να έχουν αλλάξει τα δεδομένα τόσο? Δηλαδή το Snakepit κόβει 1000 τεύχη όπου σπανίως κάνει σολντ άουτ, πουλάει όμως πάνω από 500. Όταν επίσης ήταν στα ντουζενια τους η φάση με τα φανζίν, γύρω στα 500 στην καλύτερη έκοβαν οι περισσότεροι. Ποιές είναι λοιπόν οι προσδοκίες σήμερα, αν θεωρήσουμε ότι 400 τουλάχιστον τεύχη θα πουληθούν χωρίς ιδιαίτερο κόπο?
Βασικά το "ποσοτικό" σχόλιο το έγραψα σαν κάτι που ισχύει είτε μας αρέσει, είτε όχι. Και όχι σαν προσωπικό παράπονο ή προσδοκία που δεν επιτεύχθηκε. Το αντίθετο μάλιστα. Θα είμαι και αχάριστος αν αρχίζω να γκρινιάζω από τη στιγμή που όλα τα Forgotten κόπηκαν σε τριψήφιο νούμερο αντιτύπων από 200 έως και 400 και έγιναν όλα sold out. Υπάρχει μάλιστα κόσμος που ακόμα μου τα ζητάει.

Απλά όπως και εσείς είπατε, δεν τρέφω αυταπάτες ότι σήμερα ένα έντυπο zine είναι εργαλείο ενημέρωσης, με την βαρύτητα ήταν παλιά. Παλιότερα δηλαδή κάποιος που παρακολουθούσε τη φάση με τα zines μάθαινε σε μεγάλο βαθμό τι τρέχει στον underground χώρο, έστω με την μικρή - μεγάλη χρονική απόκλιση εξαιτίας των συνθηκών.

Σήμερα κάποιος που ψάχνεται με την φάση θα στραφεί στον ψηφιακό κόσμο. Άσχετα αν αυτό από μόνο του σαν κατάσταση πρέπει να κάνει το ψάξιμο ακόμα πιο εντατικό ή μεθοδικό εξαιτίας της ποσότητας του υλικού που εμφανίζεται σε πραγματικό χρόνο.

Οπότε για αυτόν που ενδιαφέρεται ένα έντυπο μπορεί να αποτελέσει ένα ποιοτικό συμπλήρωμα. Και μια φάση για βουτήξει σε ζουμερό και ενδιαφέρον υλικό. Αρκεί φυσικά και το ίδιο το έντυπο να εξυπηρετεί αυτό το σκοπό. Πάνω σε αυτό το κομμάτι ο δρόμος της εξειδίκευσης μπορεί να είναι μια ενδιαφέρουσα ντρίπλα. Και εμένα δεν με χαλάει κιόλας.

Το παράδειγμα του Snakepit εγώ το έβλεπα πάντα θετικά. Εξειδικευμένη φάση. Εγκυκλοπαιδική με φουλ υλικό για γνώση και πληροφορία. Μάλιστα δεν κρύβω πως αυτή η φάση με επηρέασε και εμένα στο περιεχόμενο του FS κυρίως από το τρίτο τεύχος και μετά. Μεγάλες και μακροσκελής συνεντεύξεις με ζουμί.

Από εκεί και πέρα και με βάση όλα τα παραπάνω εγώ έχω καταλήξει σε μια συγκεκριμένη θεματολογική φόρμουλα την οποία και θα εφαρμόσω όταν θα εκδοθεί το επόμενο τεύχος. Θα την κουβεντιάσουμε όμως σαν feedback όταν θα την δείτε να τρέχει στο επόμενο τεύχος.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
Starman
Δημοσιεύσεις: 1530
Εγγραφή: Παρ 02 Νοέμ 2018, 14:09
Τοποθεσία: ATHENS

Fanzine-κουβέντες

Δημοσίευση από Starman »

Η δική μου οπτική στο θέμα των zine, είναι ότι εγώ τουλάχιστον τα βλέπω σαν μίνι εγκυκλοπαιδικά εργαλεία γνώσης. Τα κυνηγάω από τα τέλη των 80s και όπου έπεφτε στην αντίληψή μου κάποιο, προσπαθούσα με συνοπτικές διαδικασίες να το αποκτήσω. Για αυτό και είναι και τα μοναδικά μουσικά έντυπα που συχνά – πυκνά ξαναεπισκέπτομαι για διάβασμα. Πιθανόν και άλλοι να το βλέπουν κάπως έτσι. Αυτό σημαίνει ότι όσο θα εμφανίζονται εγώ θα στηρίζω.

Μπορεί πια να είμαστε λίγοι αυτοί που ακολουθούμε αυτό το μονοπάτι, αλλά αρκετοί από την άλλη για να στηριχθούν προσπάθειες 300 – 500 αντιτύπων, εφόσον βέβαια μιλάμε για zine γραμμένα στα αγγλικά. Το κλειδί νομίζω είναι στην προώθηση. Πιστεύω ότι σήμερα ο καλύτερος τρόπος προώθησής τους είναι μέσω των web store εταιρειών και καταστημάτων. Κάποιος από μακριά ενδεχομένως δύσκολα θα παραγγείλει ένα τεύχος από τον εκδότη του zine, αλλά εύκολα θα κολλήσει και ένα τεύχος σε μια online παραγγελία του.

Από εκεί και πέρα πρέπει να αλλάξει ο τρόπος προσέγγισης των θεμάτων. Για παράδειγμα σήμερα δεν υφίσταται ανάγκη για στήλες τύπου «Νέα», και από την άλλη οι παρουσιάσεις των συγκροτημάτων πρέπει κατά βάση να γίνονται υπό μορφή αναλυτικής βιογραφίας και κατά δεύτερο ρόλο συνέντευξης. Πολλοί βέβαια έχετε ασχοληθεί με το αντικείμενο και καταλαβαίνεται καλύτερα τι χρειάζεται σήμερα ο μέσος μεσήλικας μεταλλάς που κατά βάση είναι ο κύριος όγκος του αναγνωστικού κοινού.

Γενικά πάντως χαίρομαι που με αφορμή το ΕΤΡ ανοίχθηκε αυτή η συζήτηση.
Άβαταρ μέλους
Silenius
Δημοσιεύσεις: 705
Εγγραφή: Σάβ 03 Φεβ 2018, 15:13

Fanzine-κουβέντες

Δημοσίευση από Silenius »

Καλημέρα σε όλους! Ας γράψω λοιπόν τη γνώμη μου και εγώ.
Καταρχήν για το ETP, έχει πάει πολύ καλά, πολύ καλύτερα από όσο θα μπορούσα να φανταστώ για σκάρτο ένα μήνα κυκλοφορίας. Το sold-out το θεωρώ δεδομένο, άρα ταυτόχρονα άξιζε ο κόπος και τα χρήματα που επενδύθηκαν για να βγει, καθώς βρήκε ανταπόκριση και μάλιστα άμεση. Σε αυτό προφανώς βοήθησε πολύ, το ότι πρόκειται για έντυπο γνωστό σε πολλούς από τις παλιές εποχές, καθώς μην τρελαθούμε, εννοείται πως το αναγνωστικό του κοινό είναι 35+. Δεν είχαμε άλλωστε καμιά ψευδαίσθηση ότι θα έχει απήχηση σε μικρότερες ηλικίες.
Από εκεί και πέρα, σαν αναγνώστης τώρα. Μπορεί να γράφω και στο metalzone, αλλά ο ίδιος δε διαβάζω παρά ελάχιστα σε webzines. Κουράζομαι, είμαι όλη μέρα σε έναν γραφείο και σε έναν υπολογιστή, δε θα κάτσω να διαβάσω και για μουσική από το PC. Θα παίξω κανένα game, θα σκρολάρω στο fb για κανένα νέο, θα μπω και εδώ στο forum να κοιτάξω γιατί μου αρέσει η ανταλλαγή απόψεων και τέλος.
Κάποια στιγμή λοιπόν θα κάτσω στον καναπέ μου, θα βάλω τα ακουστικά στα αυτιά και θα κάτσω να διαβάσω. Αυτή είναι η ξεκούρασή μου. Γι αυτό άλλωστε θα αναζητήσω οτιδήποτε έντυπο κυκλοφορεί, mainstream ή fanzine, ώστε να έχω υλικό για διάβασμα, και τελικά θα ξεκοκαλίσω ακόμα και τις διαφημίσεις. Προσωπικά τα αγαπημένα θέματα στα zines (ή έντυπα οποιασδήποτε μορφής) είναι οι παρουσιάσεις δίσκων, τα αφιερώματα και οι βιογραφίες. Όπως πολύ σωστά ανέφερε ο [mention]CountRaven[/mention] και ο [mention]Starman[/mention] παραπάνω, θέλω το zine να έχει μορφή εγκυκλοπαίδειας. Να είναι κάτι που ο άλλος, θα επιστρέψει ξανά και ξανά. Στην εποχή της εύκολης πρόσβασης και πληροφορίας, το να κάνεις μια template συνέντευξη με ερωτήσεις πότε δημιουργηθήκατε και πως θα λέγετε ο νέος δίσκος, θεωρώ πως είναι άστοχο και ανούσιο, καθώς απλά με ένα κλικ στο facebook της μπάντας θα βρεις αυτά και περισσότερα. Από την άλλη μια συνέντευξη-παρουσίαση, όπως πχ αυτές που βλέπουμε στα inserts με τα liner notes εταιριών όπως η Arkeyn Steel, θα αποκτούσε εγκυκλοπαιδική αξία. Αυτό δε σημαίνει φυσικά ότι μπορείς να αμελήσεις και ότι καινούργιο κυκλοφορεί, ώστε να ασχοληθείς μόνο με μπάντες που δεν υπάρχουν. Η μουσική συνεχίζεται και δεν μου αρέσει μόνο η παρελθοντολαγνεία.
Εγώ αυτές τις μέρες διαβάζω για 3η φορά τα τελευταία 3 χρόνια τα reviews και το αφιέρωμα του Steel For An Age #2 και ακόμα ανακαλύπτω albums που μου ξέφυγαν (και φυσικά θα ακολουθήσει η επανάληψη των επόμενων). Ξαναδιάβασα και τα 9 πρώτα τεύχη του ETP πριν κάποιους μήνες για να προσπαθήσω να μπω και στη φιλοσοφία του περιοδικού και γέμισα τη wantlist μου με καμιά 100η νέα αντικείμενα. Και περνάω ακόμα μια φορά τη συλλογή μου με τα metal invader, επαναλαμβάνοντας συνεχώς στον εαυτό μου την ερώτηση "μα καλά, αυτό πως σου ξέφυγε τότε;". Μη μιλήσω για τις στήλες Temple Of Power και Headbangers Pit που σαν 17χρονος δεν είχα καταλάβει την τεράστια αξία τους γιατί αυτά που πρότειναν δεν είχα την ευχέρεια να τα αναζητήσω και να τα αποκτήσω και τώρα θέλω ένα σκασμό λεφτά (για ότι απο αυτά είναι δυνατόν να βρεθεί).
Για μένα αυτή είναι η δύναμη του εντύπου και δεν είναι δυνατόν να αντικατασταθεί από κανέναν ηλεκτρονικό τρόπο ενημέρωσης. Τώρα το αν αφορά άλλους 100 ή άλλους 1000, δε με ενδιαφέρει και ιδιαίτερα. Θα με ενδιέφερε μόνο αν ήμουν επιχειρηματίας. Όπως ξαναέγραψα κάπου αλλού, αναμένω το Forgotten Scroll, συνεχίζω να ελπίζω για το Steel For An Age και όσο για εμένα, τη Χριστίνα και το Σταύρο μακάρι κάποια στιγμή να καταφέρουμε να δώσουμε όλα τα στοιχεία στο ETP που θα το κάνουν να αποτελεί λόγο για αυτόν που το έπιασε στα χέρια του ώστε να επιστρέψει ξανά και ξανά.

Δώστε έντυπο στον λαό!
Απάντηση

Επιστροφή στο “Fanzines”