Fanzine-κουβέντες

Νέα, ανακοινώσεις, σχολιασμός γύρω από Ελληνικά και ξένα fanzines.
Άβαταρ μέλους
Aphelian
Δημοσιεύσεις: 651
Εγγραφή: Παρ 03 Αύγ 2018, 13:19

Fanzine-κουβέντες

Δημοσίευση από Aphelian »

Συμφωνω κι εγω στην ομορφια του Fanzine και τον εγκυκλοπεδικο χαρακτηρα. Η μεγαλυτερη σχεση που ειχα με Fanzines ειναι το Power Metal Zine, αλλα γενικοτερα οτι ειχε πεσει στα χερια μου το ξεψαχνιζα.
Γενικοτερα η φαση "Πειτε μας 2 πραγματα για την μπαντα" στις συνεντευξεις, κατανταει πολυ γρηγορα κουραστικη, οσο υποχρεωτικη και αν ειναι.

Παντα μου αρεσαν οι συνεντευξεις/κριτικες που εχουν και τον οπαδικο χαρακτηρα γιατι ενας ανθρωπος που εχει ακουσει αρκετα την μουσικη που κανει review/παιρνει συνεντευξη σε μια μπαντα που ΟΝΤΩΣ θελει να μαθει πραγματα και δεν εχει διεκπαιρεωτικο χαρακτηρα, εχει πολυ περισσοτερη ουσια απο το template των 10 ερωτησεων που ειναι το στανταρ.

Δυστυχως το προβλημα με τις κριτικες/συνεντευξεις ειναι γενικοτερο, δλδ ειναι λογικο τα Fanzines λογω εποχης να ειχαν αλλη αντιμετωπιση στις μπαντες σε σχεση με το τωρινο φαινομενο της υπερπροσφορας και της ευρυτερης τσιχλοφουσκοκαταναλωσης.
ΠΑΛΙΑ ΤΟ ΑΛΜΠΟΥΜ ΤΟ ΕΛΙΩΝΕΣ και εγραφες κριτικες, αφου εχεις πιασει (μυρισει) βιβλιαρακι,αφου εχεις διαβασει στιχους, εχεις τσεκαρει Thanks list και κοιταζεις τα liner notes για trivia. Τωρα πολλοι ακουνε ενα Mp3 Χ φορες και πανε να γραψουν Generic πραγματα. Δυσκολο πραγμα η πενα.


ΥΓ:Eνα μπραβο στον [mention]Scrollkeeper[/mention] και τον [mention]CountRaven[/mention] γιατι το site προσπαθει και διατηρει αυτον τον χαρακτηρα σε μεγαλο βαθμο, ακομα και στην ηλεκτρονικη του μορφη(καλο παραδειγμα η Συνεντευξη με τους Saboter).
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14654
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Fanzine-κουβέντες

Δημοσίευση από CountRaven »

ΠΑΛΙΑ ΤΟ ΑΛΜΠΟΥΜ ΤΟ ΕΛΙΩΝΕΣ και εγραφες κριτικες, αφου εχεις πιασει (μυρισει) βιβλιαρακι,αφου εχεις διαβασει στιχους, εχεις τσεκαρει Thanks list και κοιταζεις τα liner notes για trivia. Τωρα πολλοι ακουνε ενα Mp3 Χ φορες και πανε να γραψουν Generic πραγματα. Δυσκολο πραγμα η πενα.
Ο [mention]LuciferSteele[/mention] είχε γράψει τα αρχαία χρόνια το εξής: "Πολλοί απέκτησαν σχέση με το Metal απλά επειδή απέκτησαν μια σύνδεση στο Internet". 15 χρόνια μετά από αυτή την δήλωση -σε άλλο αρχαίο φόρουμ- η φάση όχι μόνο συνεχίζει, μα έχει επεκταθεί φουλ.

Βλέπεις ο καθένας πλέον μπορεί να χρηστεί δίσκοκριτικός, δημοσιογράφος, γραφιάς, μουσικολόγος... Και να αρχίσει άμεσα να γράφει το μακρύ και το κοντό του.

Έλα μωρέ μια ακρόαση στο mp3 και πάμε. Έχω άποψη και μπορώ να την πλασάρω καλά.

Έχω το google και τα youtube related και είμαι μάγκας. Είμαι στη φάση πλέον δικέ μου. Γιατί μπορώ... Με την αποψάρα μου και την προφιλάρα μου στα social.

Γνώση; Μουσική, ιστορική ακόμα και γραμματική για να γράψω δυο παραγράφους; Ψιλά γράμματα.

Αρχείο, δισκοθήκη στο ράφι; Πραγματικές πηγές; Έλα μωρέ μαλάκα τώρα... Κάτσε να δω πόσα like μάζεψα.

Δυσκολο πράγμα η πένα. Καλά τα λες φίλε [mention]Aphelian[/mention].

Εύκολο πράγμα η ιδιότητα όμως. Γιατί και εδώ δυστυχώς "ότι δηλώσεις είσαι".

Φυσικά και υπάρχουν και αξιόλογες προσπάθειες όμως. Για να επιβεβαιώσουν τον κανόνα.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
Scrollkeeper
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 5979
Εγγραφή: Παρ 29 Δεκ 2017, 19:30
Επικοινωνία:

Fanzine-κουβέντες

Δημοσίευση από Scrollkeeper »

Εγώ να πω τη μαύρη μου αλήθεια τα τελευταία χρόνια έχω γίνει νερντ-ψηφιακάκιας. Θες λίγο το αντικείμενο της δουλειάς μου, λίγο οι μετακομίσεις, λίγο το κόλλημα που έχω με την αρχειοθέτηση/ψηφιοποίηση, λίγο το κόστος που έχει ανέβει στα πάντα σε ότι αφορά τη μουσική; Όλα αυτά με έχουν κάνει να ενημερώνομαι κυρίως από το ιντερνετ, είτε από webzines, είτε απο newsletters, είτε από feeds ή youtube. Ακόμα και όταν αγοράζω ένα βιβλίο το πιο πιθανό είναι να αγοράσω το πακετάκι που δίνει κ τη digital κόπια μαζί. Το χαρντκόπι θα μπει στο ράφι για το "φετίχ" (έχει σχολιαστεί σε άλλο τόπικ η συγκεκριμένη τακτική), ενώ η ψηφιακή βερζιον θα διαβαστεί στο Kindle στον καναπε, πριν τον ύπνο κλπ. (Σε αυτό το σημείο να πω πως όσοι διαβάζετε βιβλία στα αγγλικά κάντε μια χάρη στον εαυτό σας και αγοράστε ένα Kindle. Στη Black Friday η basic έκδοση έχει 40-50$. Θα το καταευχαριστηθείτε.) Κάτι αντίστοιχο γίνεται και με τα βινύλια που μπαίνουν πλέον στο σπίτι.

Στο ιντερνετ υπάρχει υπερπροσφορά και πολύ σαβούρα, αλλά σίγουρα υπάρχουν και ωραία πράγματα για να διαβάσεις και να ενημερωθείς, και σε εγκυκλοπαιδικό και σε οπαδικό επίπεδο. Και αν είσαι και μερακλής, κάνεις ένα save, το μορφοποιείς όπως θες, το σώζεις, το τυπώνεις κ το έχεις για πάντα στο αρχείο σου. Κάτι τέτοιο έκανα πριν 2-3 χρόνια κ κατέληξα να έχω το δικό μου almanac για το 2015.

Σε ότι αφορά την web version του ΦΣ, για μένα είναι ένας άμεσος (κ εύκολος αν θέλετε) τρόπος για να κρατήσω επαφή με τον "έξω κόσμο" στο θέμα μουσική. Ότι βλέπω/ακούω κ μου αρέσει προσπαθώ να το ποστάρω online (news/reviews/interviews/φορουμ) σε μια προσπάθεια να "κρατήσω τη φάση ζωντανή" (ότι κ αν σημαίνει αυτό), ενώ αν συνδυαστεί και με online γουργούρισμα μπαντών/αναγνωστών/συμφορουμιτών είναι μια win/win κατάσταση που μου δίνει ένα μικρό push για να παω παρακάτω.

Αυτό που μου αρέσει στο web είναι πως δεν υπάρχει ο περιορισμός του έντυπου μέσου, δλδ δεν χρειάζεται να κόψεις υλικό για να χωρέσει σε ένα τεύχος, ενώ παράλληλα έχεις τη δυνατότητα να κάνεις μια πιο ολοκληρωμένη παρουσίαση (ήχος, εικόνα, γραπτός λόγος). Αυτό από μόνο του με ξεκουράζει γιατί με αφήνει να ανησυχώ μόνο για ένα πράγμα: να γράφω για πράγματα που μου αρέσουν, άσχετα από την έκταση ή βαρύτητα που μπορεί να έχουν. Από την άλλη, αυτό το χαρακτηριστικό ανοίγει το δρόμο για τη "σαβούρα" που ανέφερα παραπάνω η οποία τρώει αρκετή ενέργεια στο να την αποφύγεις. Θέλω να πιστεύω ότι το web ΦΣ καλό δρόμο σε ότι αφορά το τελευταίο.

Το χαρτί έχει βάρος και διαφορετική χάρη. Ότι γράφει δεν ξεγράφει, και αυτό είναι μεγάλη υπόθεση. Σε κάνει να σκεφτείς μία και δύο φορές το τι θα μπει, που θα μπει κ αν θα μπει, κάτι που σαν διαδικασία ανεβάζει τις απαιτησεις απο τη μεριά των δημιουργών, κάτι όμως που δεν εγγυάται πάντοτε την ποιότητα του αποτελέσματος. Και εκεί είναι το μεγάλο στοίχημα. Η περιέργεια για το αν θα κερδηθεί αυτό το στοίχημα είναι που με κάνει να αγοράζω όταν με παίρνει έντυπα, κ δε νομίζω να μου περάσει ποτέ :P

Για μένα το βασικό είναι να ξεκαθαρίσει κανείς τι θελει να κάνει και θα δει πως υπάρχει χώρος και για web κ για printed zines, χωρίς κάποιο να υστερεί σε ποιότητα.

Καρδούλες μόνο :love2: :pepe:
They shall grow not old, as we that are left grow old: Age shall not weary them, nor the years condemn. At the going down of the sun and in the morning, We will remember them.
Άβαταρ μέλους
rbrigade
Δημοσιεύσεις: 5038
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:54

Fanzine-κουβέντες

Δημοσίευση από rbrigade »

Για να λέμε και καμιά αλήθεια, επειδή δεν έχει βρεθεί τρίτος άνθρωπος με καραγαμάτο γούστο μετά από μένα και τον Κεραυνόγιδο, είναι πολύ πιο αξιόπιστο να διαβάσεις για έναν δίσκο σε ένα webzine και αποκάτω να υπάρχει youtube link από το να διαβάζεις το μακρύ και το κοντό του χ,ψ φανζινά που τα γούστα του στην μουσική είναι πιο κοντά σε Hercules απ' ότι θέλουμε να παραδεχτούμε... :D :D :D
Άβαταρ μέλους
Silenius
Δημοσιεύσεις: 705
Εγγραφή: Σάβ 03 Φεβ 2018, 15:13

Fanzine-κουβέντες

Δημοσίευση από Silenius »

[mention]rbrigade[/mention] Μα προφανώς, στην εποχή μας σιγά μην πας να πάρεις με κλειστά μάτια κάτι επειδή το έγραψε ο Χ ή ο Ψ. Εγω και με το έντυπο το ίδιο πράγμα κάνω. Ακουστικά στα αυτιά και τσεκάρω αυτό που διαβάζω ;)
White Wolf

Fanzine-κουβέντες

Δημοσίευση από White Wolf »

ρε παιδια, να ρωτησω; αφου το ακουω, γιατι να το διαβαζω κιολας...
συγνωμη για την ηλιθια ερωτηση, αλλα ποτε μου δεν το καταλαβα...
Άβαταρ μέλους
Silenius
Δημοσιεύσεις: 705
Εγγραφή: Σάβ 03 Φεβ 2018, 15:13

Fanzine-κουβέντες

Δημοσίευση από Silenius »

[mention]Corum Jhaelen Irsei[/mention] Μα υποτίθεται από εκεί το ανακαλύπτεις για να το ακούσεις. Μιλώντας για μένα πάντα που δεν περνάω όλη τη μέρα μου στο youtube ψάχνοντας. Υπάρχουν αρκετά έως πολλά πραγματάκια που βρίσκω διαβάζοντας στα zines ακόμα και περασμένων ετών.
Άβαταρ μέλους
Priamos
Δημοσιεύσεις: 3368
Εγγραφή: Δευ 01 Ιαν 2018, 23:06

Fanzine-κουβέντες

Δημοσίευση από Priamos »

Corum Jhaelen Irsei έγραψε: Τρί 26 Μαρ 2019, 17:02 ρε παιδια, να ρωτησω; αφου το ακουω, γιατι να το διαβαζω κιολας...
συγνωμη για την ηλιθια ερωτηση, αλλα ποτε μου δεν το καταλαβα...
Στην πυρα παλιοκερατα!! :mad: :evil: Τι θα γινουμε ολοι εμεις οι εν ενεργεια και συνταξιουχοι δισκοκριτικοι; Κλεφτες;; :D

Τωρα χωρις πλακα, γινεται ΤΟΣΟ χαμος με τις διαθεσιμες κυκλοφοριες, που χρειαζεσαι σαν αρχικο μπουσουλα καποιες κριτικες για να ξερεις με τι να πρωτοασχοληθεις. Δεν μπορεις να τα τσεκαρεις ολα, ασε που πολλες φορες τα πρωτα δειγματα ειναι παραπλανητικα.
Surreal Killer
White Wolf

Fanzine-κουβέντες

Δημοσίευση από White Wolf »

Αχα, οποτε δεν ειναι οτι διαβαζεις και ακους ταυτοχρονα.
Πρωτα διαβαζεις και μετα τσεκαρεις... σωστα;

σας το ειπα οτι ειναι αναπηρη η ερωτηση. Εχετε δικιο.
Άβαταρ μέλους
rbrigade
Δημοσιεύσεις: 5038
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:54

Fanzine-κουβέντες

Δημοσίευση από rbrigade »

Corum Jhaelen Irsei έγραψε: Τρί 26 Μαρ 2019, 17:02 ρε παιδια, να ρωτησω; αφου το ακουω, γιατι να το διαβαζω κιολας...
συγνωμη για την ηλιθια ερωτηση, αλλα ποτε μου δεν το καταλαβα...
στους δίσκους σημαντικών συγκροτημάτων μου άρεσε πάντα να διαβάζω reviews παράλληλα με την ακρόαση, να δω αν συμφωνώ με τους reviewers ή να ανακαλύψω πραγματάκια που κάποιος άλλος έχει εντοπίσει, όπως επιρροές, δάνεια, ωραία σημεία που μπορεί να προσπεράσεις στα πεταχτά, κάποιο μουσικό νερντιλίκι κτλ. Στις άγνωστες μπάντες δεν καίγομαι κιόλας. Αλλά αν ας πούμε κατεβάσω έναν δίσκο και μου αρέσει, θα αναζητήσω reviews για να μάθω πράγματα για την μπάντα, μέλη, ιστορία κτλ
White Wolf

Fanzine-κουβέντες

Δημοσίευση από White Wolf »

Ναι, καταλαβαινω, απλα δεν ημουν πολυ αυτης της φασης... ισως, γιατι τις περισσοτερες φορες, καναν αλλοι το ψαξιμο για εμενα μεχρι καποια ηλικια, και μετα εψαχνα μονος μου μεσα στο χαμο.
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6252
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

Fanzine-κουβέντες

Δημοσίευση από theBox »

Ειναι ρε παιδι μου σαν να πιανεις κουβεντα με τον reviewer για το συγκεκριμενο δισκο που ακουσατε/ακουτε...ωραία φαση...
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
LuciferSteele
Δημοσιεύσεις: 6992
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 10:24

Fanzine-κουβέντες

Δημοσίευση από LuciferSteele »

λίγο πολύ γράψατε όλα όσα ήθελα να πω
επειδή η μουσική είναι το πάθος μου και η νούμερο ένα ασχολία μου, θέλω να μιλάω συνεχώς για αυτή
προτεραιότητά μου είναι να το κάνω από κοντά γιαυτό και στήνω στρογγυλή τράπεζα με φίλους όσο συχνά μπορώ. τον υπόλοιπο χρόνο σεριανίζω στο φόρουμ και στο νετ διαβάζοντας απόψεις και συνεισφέροντας τη δική μου σε όσους ενδιαφέρονται. και το zine είναι μία μορφή τέτοιας επικοινωνίας η οποία μάλιστα δεν έχει τον εφήμερο χαρακτήρα ενός φμπ ποστ που θα θαφτεί κάτω από τόνους κοινοποιήσεων.
We scribe in the dark of the night our Black Steele
The evil rite of the black and the light We now reveal to you
Άβαταρ μέλους
Scrollkeeper
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 5979
Εγγραφή: Παρ 29 Δεκ 2017, 19:30
Επικοινωνία:

Fanzine-κουβέντες

Δημοσίευση από Scrollkeeper »

Με εξαίρεση μεμονωμένες περιπτώσεις, για μένα οι κριτικές έχουν καταλήξει να έχουν περισσότερο "ψυχαγωγικό" παρα ενημερωτικό χαρακτήρα. Και όχι, δεν εννοώ ότι γαμιέμαι στα γέλια όταν διαβάζω κριτικές :P Απο τη στιγμή που τα πάντα που βγαίνουν παίζουν παντού (FB, YouTube, etc.) θα κάτσω να ακούσω κ να σχηματίσω γνώμη βάσει αυτού. Μόλις αρχίσουν να σκάνε τα reviews θα κατσω να τα διαβάσω για να δω που "συναντιέμαι" με τους reviewers και αυτούς που σχολιάζουν από κάτω ή όχι, και ενδεχομένως να αναθεωρήσω για κάτι που δεν είχα προσέξει/σκεφτεί.

Όπως και να το κάνουμε, το να συμφωνείς με κάποιον στο ιντερνετ σε κάτι που θεωρείς σημαντικό σε κάνει να νιώθεις λίγο καλύτερα με τη πάρτη σου και τις σκέψεις σου (καθώς κουνάς το κεφαλάκι σου καταφατικά), ενώ όταν διαφωνείς καταφεύγεις στο "με το ιντερνετ έκανε κ η μύγα κώλο" γιατί ξέρεις πως ΕΣΥ έχεις δίκιο :P Είναι win/win και φουλ ψυχοθεραπευτικό το σκηνικό, τι να λέμε τώρα :P

Από εκει κ έπειτα υπάρχουν άτομα που απλά γουστάρω να τα διαβάζω επειδή μ αρέσει ο τρόπος που γράφουν.
They shall grow not old, as we that are left grow old: Age shall not weary them, nor the years condemn. At the going down of the sun and in the morning, We will remember them.
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14654
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Fanzine-κουβέντες

Δημοσίευση από CountRaven »

Από εκει κ έπειτα υπάρχουν άτομα που απλά γουστάρω να τα διαβάζω επειδή μ αρέσει ο τρόπος που γράφουν.
Καλώς ή κακώς το digital σκηνικό είναι μέρος της καθημερινότητας μας. Για ανάγνωση, ακρόαση και ψάξιμο. Θέλει φιλτράρισμα η φάση όμως γιατί σαβούρα υπάρχει πολύ και στα πάντα. Γίνεται χαμός από κυκλοφορίες αλλά και χαμός από reviewers, youtubers, bloggers, sites κτλ κτλ.

Και εντάξει μπορεί στην αρχή να γελάσεις και λίγο όταν διαβάζεις τις ασυναρτησίες κάποιου που ούτε το πρώτο Maiden δεν έχει ακούσει αλλά σηκώνει μολύβι / ανοίγει κάμερα / μικρόφωνο κτλ. Απλά από ένα σημείο και μετά συνειδητοποιείς πως ο χρόνος ΣΟΥ είναι λίγος και θέλεις να διαβάσεις κάτι της προκοπής. Και όχι με τον κάθε άσχετο ποζερά.

Οπότε ναι στηρίζω τη δημιουργία λίστας με internet stuff που αξίζει τον κόπο να διαβάζεται. Και που προσφέρει κάτι ωφέλιμο.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Απάντηση

Επιστροφή στο “Fanzines”