Battle Hymns Fanzine

Νέα, ανακοινώσεις, σχολιασμός γύρω από Ελληνικά και ξένα fanzines.
Άβαταρ μέλους
Priamos
Δημοσιεύσεις: 3368
Εγγραφή: Δευ 01 Ιαν 2018, 23:06

Battle Hymns Fanzine

Δημοσίευση από Priamos »

Xstroyer έγραψε: Πέμ 07 Ιουν 2018, 00:24 O Shelton πάντως αναφέρει πως χρησιμοποιεί τον όρο epic metal για τους Manilla Road από την περίοδο του Crystal Logic. To έχει γράψει και στο bio της μπάντας, στο official site τους. Από την άλλη, στα 80ς, οι Manilla ήταν στην απόλυτη obscurίλα στην Ευρώπη, οπότε και να το έλεγε σε κάποιες συνεντεύξεις, ποιός τις διάβαζε; :D
Καλα δεν αποκλειεται, αλλα ως γνωστον στο FS ο χαβαλες, η καφριλα και ο τζερτζελος υπερεχουν της ανευρεσης της αληθειας, οποτε αν συμφωνουσα τα πρωτα θα εληγαν προωρα και αδοξα! :D
Surreal Killer
Άβαταρ μέλους
Zippo190
Δημοσιεύσεις: 8722
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 22:12

Battle Hymns Fanzine

Δημοσίευση από Zippo190 »

LuciferSteele έγραψε: Πέμ 07 Ιουν 2018, 00:26 ε ναί, άλλο να χρησιμοποιεί τον όρο κάποιος σε ένα υπόγειο στη Γουιτσιτα και άλλο να περιγράφει ένα μουσικό υποείδος στον τύπο
και σε ποιόν τύπο, στο πρώτο φλέμα και σε λοιπές παραφυλάδες τις τότε εποχής B)
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Άβαταρ μέλους
Xstroyer
Δημοσιεύσεις: 1850
Εγγραφή: Πέμ 11 Ιαν 2018, 12:26

Battle Hymns Fanzine

Δημοσίευση από Xstroyer »

Θα μπορούσε να είναι όπως κάποιες μουσικές φόρμες και ιδιώματα. Μπορεί κάποιοι να χρησιμοποίησαν ένα μικρό κομμάτι τους προγενέστερα, αλλά η ουσιαστική επίδραση και ολότητα να ήρθε απο αλλού και αυτή να ξέρουμε πλέον, αυτή να έχει γράψει η ιστορία.
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14654
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Battle Hymns Fanzine

Δημοσίευση από CountRaven »

Εικόνα

Ας αφήσω αυτό εδώ.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
Vic
Δημοσιεύσεις: 536
Εγγραφή: Τετ 28 Μαρ 2018, 19:22
Τοποθεσία: Crete
Επικοινωνία:

Battle Hymns Fanzine

Δημοσίευση από Vic »

Σωστότατον! Nα από πού εμπνεύστηκε ο Πρασούλας! Όμηρος και Candlemass!
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14654
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Battle Hymns Fanzine

Δημοσίευση από CountRaven »

Απορώ πως ο Λούσι δεν έχει γράψει ακόμα σεντόνι 100 παραγράφων για να υπερασπίσει την πατρότητα του όρου σε αντιστοιχία με τους Manowar.

Κάτι που έχω στο μυαλό μου μόνο από μνήμης μιας και το υλικό βρίσκεται στο πατρικό.

Έχει κανείς διαθέσιμη την Ελληνική Metal εγκυκλοπαίδεια του Metal Hammer; Εκεί στο λίμα των Manowar γίνεται αναφορά και στον όρο και την πατρότητα του. Είμαι σχεδόν σίγουρος. Οκ δεν είναι και η πιο έγκυρη πηγή -νομίζω τα περισσότερα που ήταν γραμμένα εκεί, ήταν μεταφράσεις- μα από κάπου πρέπει να ξεκινήσουμε την έρευνα.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
Xstroyer
Δημοσιεύσεις: 1850
Εγγραφή: Πέμ 11 Ιαν 2018, 12:26

Battle Hymns Fanzine

Δημοσίευση από Xstroyer »

Eννοείται πως μας τάπωσε όλους ο Κόμης. Μπροστά στα μάτια μας και εμείς ψαχνόμαστε για fanzines στα 90s κτλ.
Άβαταρ μέλους
rbrigade
Δημοσιεύσεις: 5038
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:54

Battle Hymns Fanzine

Δημοσίευση από rbrigade »

Δηλαδή ρε παιδιά δεν άκουγε κανείς Manilla στα 80's;
Άβαταρ μέλους
Zippo190
Δημοσιεύσεις: 8722
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 22:12

Battle Hymns Fanzine

Δημοσίευση από Zippo190 »

CountRaven έγραψε: Πέμ 07 Ιουν 2018, 17:04 Απορώ πως ο Λούσι δεν έχει γράψει ακόμα σεντόνι 100 παραγράφων για να υπερασπίσει την πατρότητα του όρου σε αντιστοιχία με τους Manowar.

Κάτι που έχω στο μυαλό μου μόνο από μνήμης μιας και το υλικό βρίσκεται στο πατρικό.

Έχει κανείς διαθέσιμη την Ελληνική Metal εγκυκλοπαίδεια του Metal Hammer; Εκεί στο λίμα των Manowar γίνεται αναφορά και στον όρο και την πατρότητα του. Είμαι σχεδόν σίγουρος. Οκ δεν είναι και η πιο έγκυρη πηγή -νομίζω τα περισσότερα που ήταν γραμμένα εκεί, ήταν μεταφράσεις- μα από κάπου πρέπει να ξεκινήσουμε την έρευνα.
1982...."Battle hymn"....η ιστορία μιλάει από μόνη της. Δεν χρειάζεται αν αποδεικνύουμε τα αυτονόητα.
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Άβαταρ μέλους
Priamos
Δημοσιεύσεις: 3368
Εγγραφή: Δευ 01 Ιαν 2018, 23:06

Battle Hymns Fanzine

Δημοσίευση από Priamos »

Επινοησαν το ειδος, οχι απαραιτητα τον συγκεκριμενο ορο.
Surreal Killer
Άβαταρ μέλους
Zippo190
Δημοσιεύσεις: 8722
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 22:12

Battle Hymns Fanzine

Δημοσίευση από Zippo190 »

Γενικά με τους όρους δεν τα πάω καλά. Θυμάμαι μια εποχή που το hammer είχε διακόσους χαρακτηρισμούς για κάθε μπάντα. Θεωρώ ότι είναι η απόλυτη τυποποίηση σε βαθμό που καταδυναστεύει τον μουσικό.
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Άβαταρ μέλους
LuciferSteele
Δημοσιεύσεις: 6992
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 10:24

Battle Hymns Fanzine

Δημοσίευση από LuciferSteele »

έψαχνα το heavy forces με τη δισκοκριτική του Sign of the Hammer τον καιρό που κυκλοφόρησε μήπως αναφέρει κάτι ο συντάκτης εκεί αλλά δεν τα κατάφερα σε πρώτη φάση. κάπου εκεί είναι και τα battle hymn zines οπότε ελπίζω σε δύο πτηνά με μία πέτρα
We scribe in the dark of the night our Black Steele
The evil rite of the black and the light We now reveal to you
Άβαταρ μέλους
viel.nast
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Κυρ 19 Σεπ 2021, 13:42

Re: Battle Hymns Fanzine

Δημοσίευση από viel.nast »

Priamos έγραψε: Πέμ 31 Μάιος 2018, 20:10 Καλά μη νομίζεις. Ως fanzine ήταν υποτυπώδες με ελάχιστη ενημερωτική value (αλλα μες στο κάψιμο, το οποίο φαντάζομαι ότι αυτο σας ενδιαφέρει χαχα). Ήταν σαν Πρασουλας από τα lidl, στα αναβολικά. Για να του αποδώσουμε τα εύσημα, όμως, η κασέτα με τις ρίζες του επικού metal που συνοδευε το "περιοδικό" , ήταν καλή προσπάθεια και αποτέλεσε το έναυσμα για τη δική μου προσπάθεια αναζήτησης και καταγραφής όλων των "proto epic metal " κομματιών.
τοχα το φανζιν κ την κασετα αλλα μετα απο μετακομισεις κ τριαντα χρονια δεν εχω τιποτα μηπως μπορεις να μου πεις την λιστα με τα τραγουδια που τα ψαχνω;
Άβαταρ μέλους
Priamos
Δημοσιεύσεις: 3368
Εγγραφή: Δευ 01 Ιαν 2018, 23:06

Re: Battle Hymns Fanzine

Δημοσίευση από Priamos »

viel.nast έγραψε: Σάβ 25 Σεπ 2021, 10:27
Priamos έγραψε: Πέμ 31 Μάιος 2018, 20:10 Καλά μη νομίζεις. Ως fanzine ήταν υποτυπώδες με ελάχιστη ενημερωτική value (αλλα μες στο κάψιμο, το οποίο φαντάζομαι ότι αυτο σας ενδιαφέρει χαχα). Ήταν σαν Πρασουλας από τα lidl, στα αναβολικά. Για να του αποδώσουμε τα εύσημα, όμως, η κασέτα με τις ρίζες του επικού metal που συνοδευε το "περιοδικό" , ήταν καλή προσπάθεια και αποτέλεσε το έναυσμα για τη δική μου προσπάθεια αναζήτησης και καταγραφής όλων των "proto epic metal " κομματιών.
τοχα το φανζιν κ την κασετα αλλα μετα απο μετακομισεις κ τριαντα χρονια δεν εχω τιποτα μηπως μπορεις να μου πεις την λιστα με τα τραγουδια που τα ψαχνω;
Καλα κι εγω να το βρω δεν παιζει (ειναι καπου χαμενο στις αβυσσους της αποθηκης), αλλα θυμαμαι ειχε ELP, Kansas, Wishbone Ash, Uriah Heep, Magnum, Rainbow.
Συγκεκριμενα αυτο μου ειχε κανει μεγαλη αισθηση, καθως δεν το ηξερα:
Surreal Killer
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14654
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Re: Battle Hymns Fanzine

Δημοσίευση από CountRaven »

Για να στηρίξω την νεκρανάσταση του τόπικ να πω πως υπάρχει περίπτωση να έχω προσβάσιμα σε ψηφιακή μορφή τα τεύχη του Battle Hymns.

Έψαχνα κάτι άλλο τις προάλλες και έπεσα πάνω τους.

Αν καταφέρω να τα εντοπίσω άμεσα θα γίνει ένδοξο upload.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Απάντηση

Επιστροφή στο “Fanzines”