GRANMAX Reissues στην Cult Metal Classics

Αποκλειστικά επανακυκλοφορίες, επετειακές εκδόσεις κλπ.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14654
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

GRANMAX Reissues στην Cult Metal Classics

Δημοσίευση από CountRaven »

Και τα δύο άλμπουμ των Αμερικανών GRANMAX θα επανακυκλοφορήσουν σε βινύλιο, CD και digital από την Cult Metal Classics. - https://m.facebook.com/story.php?story_ ... 1290416732

Δεν περιμένετε από μένα να σας πω για το υπέροχο Hard Rock & Heavy Metal πάντρεμα αυτής της 70ς μπάντας έτσι;

Περισσότερα details θα έχουμε από CMC σύντομα.
Συνημμένα
FB_IMG_1677196259250.jpg
FB_IMG_1677196259250.jpg (57.84 KiB) Προβλήθηκε 1313 φορές
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14654
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Re: GRANMAX Reissues στην Cult Metal Classics

Δημοσίευση από CountRaven »

Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
Bersekeros
Δημοσιεύσεις: 1109
Εγγραφή: Τρί 11 Ιούλ 2023, 00:12
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Re: GRANMAX Reissues στην Cult Metal Classics

Δημοσίευση από Bersekeros »

Πολύ ενδιαφέρον αυτό που άκουσα. Ιδιαίτερο και όμορφο.

Μου έκανε εντύπωση η ένρινη προφορά, αλλά και μια χαρακτηριστική προφορά που είχε ο τραγουδιστής.
Το πρώτο πράγμα που έκανα, ήταν να τσεκάρω, πόσο κοντά είναι το Μισούρι, από το οποίο είδα ότι, ήταν οι Granmax με το Κάνσας,
καθώς από γεωγραφία των Η.Π.Α., δεν θα έλεγα ότι σκαμπάζω.

Είδα ότι είναι αρκετά κοντά, δηλαδή γειτονικές πολιτείες, στο κέντρο περίπου της χώρας και το πιο χαρακτηριστικό, ότι το Μισούρι από τη Wichita του Κάνσας είναι περίπου ακριβώς στην ευθεία και στα 500 χιλιόμετρα απόσταση, που για αποστάσεις Αμερικής, είναι δίπλα.

Γιατί αναφέρω τη Wichita; Φυσικά, λόγω του αείμνηστου Mark ''The Shark'' Shelton, των Manilla Road, που ήταν από εκείνο το μέρος.
Μου θύμισαν τόσο η φωνή του τραγουδιστή, όσο και η ένρινη προφορά του, κάτι από πρώιμους Manilla Road, πριν ακόμα εξελίξουν τόσο το epic στοιχείο τους,
αλλά και κατόπιν σε κάποια gallopping riffs του Crystal Gates.
Δεν ξέρω, αλλά μου φάνηκε ότι άκουγα κάτι που έμοιαζε και είχε συνάφεια.

Πολύ ''κολλητικός'', αυτός ο cult ήχος.
Ωραίο!
Άβαταρ μέλους
nicolasg
Δημοσιεύσεις: 814
Εγγραφή: Κυρ 23 Αύγ 2020, 15:58

Re: GRANMAX Reissues στην Cult Metal Classics

Δημοσίευση από nicolasg »

Manilla Road και Pagan Altar θυμιζουν σε αυτο το τραγούδι που είναι επος, ειναι ομως προγενεστεροι.
Επίσης το 1ο που ανοιγει το δισκο πολυ καλό.
Άβαταρ μέλους
Bersekeros
Δημοσιεύσεις: 1109
Εγγραφή: Τρί 11 Ιούλ 2023, 00:12
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Re: GRANMAX Reissues στην Cult Metal Classics

Δημοσίευση από Bersekeros »

Ναι, έτσι είναι.
Εγώ πρώτη φορά τους ακούω.
Είδα ότι είναι προγενέστεροι των Manilla Road, καθώς δραστηριοποιήθηκαν στο δεύτερο μισό των 70'ς.

Επίσης, πολλές φορές στο προηγούμενο τραγούδι, στο ''Prince Of The Southern Ice'',
αναφέρεται η φράση Eternal Champion,
που παραπέμπει σε Michael Moorcock και δείχνει πόσο επηρεασμένες στιχουρχικά ήταν πολλές μπάντες από τότε,
από τον συγκεκριμένο συγγραφέα και το σύμπαν, της fantasy λογοτεχνίας του.
Άβαταρ μέλους
Priamos
Δημοσιεύσεις: 3368
Εγγραφή: Δευ 01 Ιαν 2018, 23:06

Re: GRANMAX Reissues στην Cult Metal Classics

Δημοσίευση από Priamos »

Όχι απλά καλό το Mistress of eternity, αλλά μια πρώτη ματιά στο epic heavy/power metal των 80s!! Με τον χαρακτηριστικό καλπασμό του, αν είχε ηχογραφηθεί στα 80ς και είχε την αντίστοιχη παραγωγή και ήχο, θα ήταν από τα κομμάτια που δεν θα έλειπαν από κανένα epic power playlist.

Υγ. Εγώ έχω αυτή την έκδοση, αλλά μαθαίνω ότι εκ των υστέρων θεωρείται bootleg λόγω θεμάτων με τα copyright:
https://www.discogs.com/release/3353879 ... en-Goodbye
Surreal Killer
Άβαταρ μέλους
nick
Δημοσιεύσεις: 162
Εγγραφή: Τετ 12 Ιαν 2022, 18:09

Re: GRANMAX Reissues στην Cult Metal Classics

Δημοσίευση από nick »

Δεν τους ηξερα, ακουσα το Prince και απλα με εχει στοιχειωσει. το ακουω πλεον καθημερινα 3-4-5...15 φορες. Περιμενω πως και πως τις επανεκδοσεις απο CMC!
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14654
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Re: GRANMAX Reissues στην Cult Metal Classics

Δημοσίευση από CountRaven »

nick έγραψε: Κυρ 23 Ιούλ 2023, 14:21 Δεν τους ηξερα, ακουσα το Prince και απλα με εχει στοιχειωσει. το ακουω πλεον καθημερινα 3-4-5...15 φορες. Περιμενω πως και πως τις επανεκδοσεις απο CMC!
Τέτοια post θέλουμε. Για αυτό είναι εδώ το FS για να σας δίνει πάντα τα καλύτερα.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
nicolasg
Δημοσιεύσεις: 814
Εγγραφή: Κυρ 23 Αύγ 2020, 15:58

Re: GRANMAX Reissues στην Cult Metal Classics

Δημοσίευση από nicolasg »

CountRaven έγραψε: Κυρ 23 Ιούλ 2023, 21:28

Τέτοια post θέλουμε. Για αυτό είναι εδώ το FS για να σας δίνει πάντα τα καλύτερα.
Μόνο FS !
Απάντηση

Επιστροφή στο “Επανακυκλοφορίες”