Into Battle Festival Vol. 2 @ Κύτταρο, Αθήνα, 14 & 15 Δεκεμβρίου

Συναυλίες που έγιναν το 2018.
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14659
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Into Battle Festival Vol. 2 @ Κύτταρο, Αθήνα, 14 & 15 Δεκεμβρίου

Δημοσίευση από CountRaven »

castledemon έγραψε: Πέμ 13 Δεκ 2018, 18:45 δεν ακυρωθηκαν οι Hallas?
Τώρα το είδα ότι ακύρωσαν, δείξτε κατανόηση στον τραυματία φίλο σας.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
LuciferSteele
Δημοσιεύσεις: 6992
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 10:24

Into Battle Festival Vol. 2 @ Κύτταρο, Αθήνα, 14 & 15 Δεκεμβρίου

Δημοσίευση από LuciferSteele »

ας γράψω λίγα λόγια
η προσέλευση ήταν μέτρια προς καλή, φυσικά όλοι οι συνήθεις ύποπτοι, αρκετοί ξένοι και καθόλου νεαρόκοσμος
πρώτη μέρα τα δύο ελληνικά γκρουπ ξεκίνησαν με ελάχιστο κόσμο αλλά έδωσαν καλά show αμφότερα
κάτι που δεν συνέβη με τους Σκώτους Midnight Force οι οποίοι ήταν αλλού γι'αλλού, ειδικά ο κιθαρίστας ο οποίος κυνηγούσε τις νότες με τουφέκι
Emerald είδα ελάχιστα, σίγουρα κατώτερη εμφάνιση από αυτή του UTH
οι headliners ήταν όμως όλα τα λεφτά. Tad Morose σούπερ επαγγελματική εμφάνιση, κρίμα να μην ασχολείται ο κόσμος μαζί τους. Pagan Altar μακάρι να μην το διαλύσουν γιατί το έχουν ακόμα άσχημα. ο νέος τραγουδιστής έδωσε τα ρέστα του
δεύτερη μέρα ξεκίνησε με τους ΠΟΛΥ καλούς Hardraw από Κύπρο. Συνέχισαν οι συμπαθητικοί Κροάτες Liv σε ένα speed thrash στυλ. Amulet ήταν σχετικά αδιάφοροι και ενώ έχουν πλέον τον Ιταλό θεούλη τραγουδιστή από Asgard, δεν έχουν τα κομμάτια που θα τον βοηθήσουν να δώσει υψίφωνο πόνο
Wrathblade σταθερή αξία, Ironsword δεν πάλεψα για πολύ ώρα, αυτό το ατσούμπαλο στυλ με κουράζει μετά από κάποια τραγούδια. Satan ότι και να πω θα είναι λίγο. σχεδόν δύο ώρες αρχοντικό μέταλ, ακούραστοι, κοπάνημα όλη την ώρα, σιδηρόδρομοι από ριφφ και ο Ροσσάρας αγέραστος.
συμπέρασμα, πέρασα πολύ ωραία με γνωστούς, φίλους, χαβαλέ και όμορφες μέταλ στιγμές. μόνο αρνητικό σημείο η σχεδόν δίωρη καθυστέρηση της δεύτερης μέρας.
We scribe in the dark of the night our Black Steele
The evil rite of the black and the light We now reveal to you
Άβαταρ μέλους
Zippo190
Δημοσιεύσεις: 8724
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 22:12

Into Battle Festival Vol. 2 @ Κύτταρο, Αθήνα, 14 & 15 Δεκεμβρίου

Δημοσίευση από Zippo190 »

Η καθυστέρηση μας διέλυσε...
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Άβαταρ μέλους
Zippo190
Δημοσιεύσεις: 8724
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 22:12

Into Battle Festival Vol. 2 @ Κύτταρο, Αθήνα, 14 & 15 Δεκεμβρίου

Δημοσίευση από Zippo190 »

Να σημειωθεί ότι στα χνάρια του DeMaio ο Ross ζήτησε να μήν γίνεται stagediving κ.α.
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6265
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

Into Battle Festival Vol. 2 @ Κύτταρο, Αθήνα, 14 & 15 Δεκεμβρίου

Δημοσίευση από theBox »

Ντάξει σεβαστό. Νομίζω δεν ειναι μεμπτό να αποφασίζει η μπάντα για το τι θα γίνεται με αυτό το θέμα. Γενικά η ολη φάση θυμιζε πατέρα που νουθετεί τα παιδια του.
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
Zippo190
Δημοσιεύσεις: 8724
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 22:12

Into Battle Festival Vol. 2 @ Κύτταρο, Αθήνα, 14 & 15 Δεκεμβρίου

Δημοσίευση από Zippo190 »

Διαφωνώ: από την στιγμή που ένα ατύχημα μπορεί να οδηγήσει μια μπάντα σε δικαστικές περιπέτειες (δες πχ τον τραγουδιστή εκείνων των nu-metalάδων Lamb of God) μπορεί να το ζητήσει για λόγους ασφαλείας.
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6265
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

Into Battle Festival Vol. 2 @ Κύτταρο, Αθήνα, 14 & 15 Δεκεμβρίου

Δημοσίευση από theBox »

Zippo190 έγραψε: Κυρ 16 Δεκ 2018, 20:41 Διαφωνώ: από την στιγμή που ένα ατύχημα μπορεί να οδηγήσει μια μπάντα σε δικαστικές περιπέτειες (δες πχ τον τραγουδιστή εκείνων των nu-metalάδων Lamb of God) μπορεί να το ζητήσει για λόγους ασφαλείας.
Μα...το ίδιο λέμε ουσιαστικα. Γραφώ οτι δεν βρίσκω ΤΙΠΟΤΑ μεμπτό. Αυτό για τον πατέρα δεν το έγραψα ειρωνικά, αλλά κυριολεκτικά.
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
Zippo190
Δημοσιεύσεις: 8724
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 22:12

Into Battle Festival Vol. 2 @ Κύτταρο, Αθήνα, 14 & 15 Δεκεμβρίου

Δημοσίευση από Zippo190 »

ε τότε εγώ δεν κατάλαβα, σόρρυ!
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6265
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

Into Battle Festival Vol. 2 @ Κύτταρο, Αθήνα, 14 & 15 Δεκεμβρίου

Δημοσίευση από theBox »

Επίσης, καλή εντύπωση μου έκαναν και οι vultures vengeance. Συνθετικά το έχουν πολύ! Είχα ακουσει το 1o ep παλιότερα πολύ επιπόλαια για να σχηματίσω εμπεριστατωμένη άποψη. Μετά το χθεσινοβραδινό, I got my eyes on them.
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
Silenius
Δημοσιεύσεις: 705
Εγγραφή: Σάβ 03 Φεβ 2018, 15:13

Into Battle Festival Vol. 2 @ Κύτταρο, Αθήνα, 14 & 15 Δεκεμβρίου

Δημοσίευση από Silenius »

Αυτό που έχει συμβεί κατά τη διάρκεια της παρουσίας των Tad Morose με όλον τον κόσμο να είναι έξω και να βγαίνουν να παίξουν μπροστά σε 20 άτομα, για μένα τα επισκίασε όλα. Κατά τα άλλα θα συμφωνήσω με τον Lucifer. Θα πω μόνο ότι δε μου φάνηκαν τόσο τραγικοί οι Midnight Force, ότι οι Vultures Vengeance έχουν στόφα πολύ μεγάλης μπάντας (για αυτό που κάνουν πάντα) και ότι ο Mazza δεν ταιριάζει καθόλου στο ύφος των Amulet με αποτέλεσμα να αποτελεί μάλλον κακή επιλογή. Επίσης, θα πω και εγώ ότι δεν πρέπει να υπήρχε άνθρωπος κάτω από 30 χρονών στο χώρο, με το μέσο όρο να ξεπερνάει εύκολα τα 40.
Άβαταρ μέλους
Priamos
Δημοσιεύσεις: 3371
Εγγραφή: Δευ 01 Ιαν 2018, 23:06

Into Battle Festival Vol. 2 @ Κύτταρο, Αθήνα, 14 & 15 Δεκεμβρίου

Δημοσίευση από Priamos »

Δυστυχως δεν μπορεσα να ειμαι τη δευτερη μερα για να δω VV, αλλα φορουσα το T-Shirt τους την πρωτη...οποτε ειναι σαν να ειδα. :D
( :~( :~( :~( )
Surreal Killer
Άβαταρ μέλους
Priamos
Δημοσιεύσεις: 3371
Εγγραφή: Δευ 01 Ιαν 2018, 23:06

Into Battle Festival Vol. 2 @ Κύτταρο, Αθήνα, 14 & 15 Δεκεμβρίου

Δημοσίευση από Priamos »

Το σχολιο μου για Tad Morose απο τον Λακκο. Με καλυπτει ακομα και ειναι αφορμη για συζητηση:
Πραγματι η μπαντα ειχε φοβερη αποδοση και μεγαλο μερος του κοινου επεδειξε "τρουμεταλλικο σνομπισμο" με την επιδεικτικη απουσια του αλλά... α)Που ηταν οι οπαδοι των Tad Morose; Υπαρχουν;Ή ήταν αυτοι που επεδειξαν "αντιτρουμεταλλικο σνομπισμο" και δεν ηρθαν να δουν την μπαντα που γουσταρουν γιατι επαιζε με ενα ματσο "γραφικους"; β) Πρεπει να ομολογησουμε οτι λιγοι γουσταρουν και εχουν παρακολουθησει ολη τη δισκογραφια των Σουηδων. Εγω εχοντας ασχοληθει μονο με τρια αλμπουμ της κλασσικης περιοδου τους, παρα τις φιλοτιμες προσπαθειες μου και οσο καλα κι αν επαιξαν,δυσκολευτηκα να μπω στη φαση της συναυλιας γιατι απουσιαζαν πολλα γνωριμα και κλασσικα κομματια. Οταν εχεις ανιση δισκογραφια και επιλεγεις να την καλυψεις, λογικο ειναι μην μπορεις να κερδισεις τους περιστασιακους ακροατες σου. Για αυτο το πραγμα δεν κατηγορω την μπαντα (σεβαστη η επιλογη τους να στηριξουν και τις νεες δουλειες τους) αλλα η αδιαφορια του κοινου σε καποια κομματια ηταν αναμενομενη.
Surreal Killer
Άβαταρ μέλους
Zippo190
Δημοσιεύσεις: 8724
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 22:12

Into Battle Festival Vol. 2 @ Κύτταρο, Αθήνα, 14 & 15 Δεκεμβρίου

Δημοσίευση από Zippo190 »

Priamos έγραψε: Κυρ 16 Δεκ 2018, 21:35 Δυστυχως δεν μπορεσα να ειμαι τη δευτερη μερα για να δω VV, αλλα φορουσα το T-Shirt τους την πρωτη...οποτε ειναι σαν να ειδα. :D
( :~( :~( :~( )
Εικόνα
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Άβαταρ μέλους
Priamos
Δημοσιεύσεις: 3371
Εγγραφή: Δευ 01 Ιαν 2018, 23:06

Into Battle Festival Vol. 2 @ Κύτταρο, Αθήνα, 14 & 15 Δεκεμβρίου

Δημοσίευση από Priamos »

Βάλτου να φοράει μπλουζάκι VV και είμαστε ολοιδιοι. :D
Surreal Killer
DeletedUser

Into Battle Festival Vol. 2 @ Κύτταρο, Αθήνα, 14 & 15 Δεκεμβρίου

Δημοσίευση από DeletedUser »

Μερα Α
Demolition Train: Σταθερα καλα live, πρεπει να ακουσω καλυτερα το δευτερο CD
Steamroller Assault: Βγηκα εξω, δεν με τρελαινουν
Midnight Force: Μου αρεσε αρκετα το CD, live θελανε δουλεια, καποια κομματια βγηκανε γαμω, καποια αλλα οχι, θεωρω οτι ηταν μια ΚΑΛΗ εμφανιση
Emerald: Ηταν λιγο καλυτεροι στο UTH, αλλα οκ, τι να λεμε, μεγαλη μπαντα με ΜΕΓΑΛΟ comeback album!!!!!
Tad Morose: Μπηκα καπου στο 4ο κομματι μεσα, ακουσα 4-5, μου φανηκαν σχεδον τα ιδια, ξαναβγηκα εξω. Μια απο τα ιδια με Morgana Lefay, ΚΑΜΙΑ σχεδον αισθηση να ξανακουσω/ασχοληθω μετα το live
Pagan Altar: Αρχικα λιγη γκρινια . ΜΕΓΑΛΗ ξεφτιλα που δεν ειπανε μια κουβεντα για τον Terry, λες και πεθανε απλα ο τραγουδιαρης τους και οχι το 50% της μπαντας. Οσο δικαιωμα εχει να λεει την μπαντα Pagan Altar, αλλο τοσο εχω και εγω να λεω οτι δεν ειναι ΡΑ.... Μακαρι αυτες να ειναι οι τελευταιες συναυλιες με αυτο το ονομα, το Time Lord στην αρχη ηταν πολυ πιο εντιμο. Tα κομματια ηταν παιγμενα ολα στο στυλ του 4ου (λογικο), και για μενα στα παλιοτερα χανανε καποια απο την μαγεια τους. Ο Raddigan ηταν απλα ΓΑΜΑΤΟΣ, αντε να δουμε επιτελους στα μερη μας και την γκρουπαρα (Magic Circle). Φοβερο λαηβ γενικα, σιγουρα απο τις καλυτερες εμφανισεις του 2μερου

Μερα Β
Hardraw: ΚΑΛΗ εκπληξη, καπου τους ειχα ξαναδει και εχω ενα 7"/demo, αλλα αν εξαιρεσεις τα φωνητικα που ηταν ΚΑΡΦΙ σε μελωδιες και χροια σαν Ελληνικο Μεταλ 15ετιας (εμενα μου αρεσαν ΠΟΛΥ), δεν μπορω να βρω αλλο ψεγαδι, σε αναμονη για υλικο!!!!!
Liv: Ριφαρες σε μπολικα κομματια, καποιος πιο σπουδαγμενος θρασερ μπορει να αντιγυρισει οτι ολα ηταν κοπια, περασα ΚΑΛΑ ομως
Amulet: Ειχα γουσταρει με το demo/7", δυστυχως ο δισκος περασε και δεν αγγιξε, ειδα τα 3-4 τελευταια κομματια, απλα οκ
Vulture's Vengeance: Η μοναδικη μου ενσταση την προηγουμενη φορα ηταν ο κακος ηχος και η σχετικα απροβαριστη/χυμα μπαντα. ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ τωρα!!! ΓΑΜΑΤΗ συναυλια, η μπαντα γραφει ΕΠΗ, με τρελες ιδεες και καβλα, τα φωνητικα ειναι ενα μειον, καθως παραειναι φλατ, αλλα δε γαμιεται!!!!!
Wrathblade: Τι να λεμε, μπαντα ΕΛΙΤ εδω και χρονια, κανανε καποια λαθακια, ωραιες οι 1-2 προσθηκες κομματιων που ειχαν καιρο να ακουστουν
Ironsword: Ο Tann εχασε το τρενο για μενα με την τεραστια απουσια του απο τα δρωμενα, το 4ο ειναι πολυ καλο, αλλα αναμασημα. Η συναυλια ηταν γνησια καυλα ομως, ριφαρες νον στοπ!!!!!
Μετα απο μια τριπλετα-ΘΡΙΑΜΒΟ του ΗΜ, περναμε σε μπαντα που ΕΠΡΕΠΕ επιτελους να δουμε και το timing αποδειχθηκε οτι πρεπει
Satan: Ειχα δει παλιοτερα Γερμανια ('11) και με το σερι δισκων που εχουν ειχα πραγματικα απορια ΠΟΣΟ θα γαμησουν. Ε, γαμησαν ΠΟΛΥ. Τα κιθαριστικα τους απλα δεν υπαρχουν, ριφαρες, σολαρες, repeat. Ο Ross ηταν καπως κουραστικος με τα λογυδρια του (Φυσικα τα ειπε ΟΠΩΣ πρεπει για τα stage diving, ΕΥΓΕ), αλλα απο αποδοση εσκισε ο ατιμος!!!!!! Περιμενα εστω ενα κομματι απο τη μη-Ross περιοδο, αλλα οκ, μην γκρινιαζουμε τωρα...
Γαματο 2μερο, ηδη καποιες απο τις ανακοινωσεις της επομενης χρονιας ειναι μπομπα, αναμενουμε!!!!!
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος DeletedUser την Κυρ 16 Δεκ 2018, 22:33, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Αρχείο 2018”