Into Battle Festival Vol. 2 @ Κύτταρο, Αθήνα, 14 & 15 Δεκεμβρίου

Συναυλίες που έγιναν το 2018.
Άβαταρ μέλους
rbrigade
Δημοσιεύσεις: 5038
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:54

Into Battle Festival Vol. 2 @ Κύτταρο, Αθήνα, 14 & 15 Δεκεμβρίου

Δημοσίευση από rbrigade »

paisios.jpg
paisios.jpg (49.67 KiB) Προβλήθηκε 5961 φορές
Άβαταρ μέλους
Priamos
Δημοσιεύσεις: 3370
Εγγραφή: Δευ 01 Ιαν 2018, 23:06

Into Battle Festival Vol. 2 @ Κύτταρο, Αθήνα, 14 & 15 Δεκεμβρίου

Δημοσίευση από Priamos »

rbrigade έγραψε: Κυρ 16 Δεκ 2018, 22:33paisios.jpg
:D Αυτό!
Surreal Killer
Άβαταρ μέλους
Silenius
Δημοσιεύσεις: 705
Εγγραφή: Σάβ 03 Φεβ 2018, 15:13

Into Battle Festival Vol. 2 @ Κύτταρο, Αθήνα, 14 & 15 Δεκεμβρίου

Δημοσίευση από Silenius »

[mention]Priamos[/mention] Μα εδω δε μιλαμε για αδιαφορια του κοινου σε καποια κομματια. Μιλαμε οτι το κοινο σηκωθηκε και εφυγε απο το χωρο λες και επαιζε ο Μαζωνακης. Και εγω δεν ειμαι ικανοποιημενος απο το setlist τους (καθε αλλο μαλιστα) αλλα απο το χωρο δε θα εβγαινα ουτε για αστειο, ουτε στους χειροτερους, ακομα και αν δε γουσταρα καθολου. Θα καθομουν και απλα θα κοιταζα ή θα συζητουσα ή οτι σκατα. Αλλα εδω μιλαμε οτι αδειασε το venue. Δεν πιστευα στα ματια μου οτι ολοι ειχαν φυγει και ολος ο χωρος ηταν αδειος. Και οταν λεμε αδειος, αδειος. Μετα τα μισα του setlist αρχισαν σιγα σιγα να εμφανιζονται καποιοι μεσα. Και δε μιλαμε για περιπτωση που ο κοσμος απλα δεν ειχε ερθει ακομα. Μιλαμε για κοσμο που ηταν εκει και προτιμησε να γεμισει το πεζοδρομιο παρα το venue. Γι' αυτο ουτε ημουν ουτε θα γινω ποτε true.
Άβαταρ μέλους
Priamos
Δημοσιεύσεις: 3370
Εγγραφή: Δευ 01 Ιαν 2018, 23:06

Into Battle Festival Vol. 2 @ Κύτταρο, Αθήνα, 14 & 15 Δεκεμβρίου

Δημοσίευση από Priamos »

Ναι ρε συ, συμφωνώ εν μέρει. Αλλά α) αν κάποιος περνούσε πραγματικά καλύτερα να πίνει μπυριτσες με τα φιλαράκια του από το να βλέπει Tad Morose (και δεν το έκανε από trueμεταλλοποζερια) ποιος απαράβατος συναυλιακός νόμος τον υποχρέωνε να κάνει το αντίθετο; και β) δεν μου έχει απαντήσει κανείς στην πρώτη παρατήρηση/ερώτηση μου: πού ήταν οι οπαδοί των Tad Morose να στηρίξουν; Τους έπεφτε πολύ γραφική η υπόλοιπη συναυλία (και μαγκιά τους); Και γιατί πέφτει τότε το βάρος στους "τρουμεταλλους" να στηρίξουν κάτι που δεν γουστάρουν;
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Priamos την Κυρ 16 Δεκ 2018, 23:11, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.
Surreal Killer
Άβαταρ μέλους
Zippo190
Δημοσιεύσεις: 8724
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 22:12

Into Battle Festival Vol. 2 @ Κύτταρο, Αθήνα, 14 & 15 Δεκεμβρίου

Δημοσίευση από Zippo190 »

Silenius έγραψε: Κυρ 16 Δεκ 2018, 22:48 @Priamos Μα εδω δε μιλαμε για αδιαφορια του κοινου σε καποια κομματια. Μιλαμε οτι το κοινο σηκωθηκε και εφυγε απο το χωρο λες και επαιζε ο Μαζωνακης. Και εγω δεν ειμαι ικανοποιημενος απο το setlist τους (καθε αλλο μαλιστα) αλλα απο το χωρο δε θα εβγαινα ουτε για αστειο, ουτε στους χειροτερους, ακομα και αν δε γουσταρα καθολου. Θα καθομουν και απλα θα κοιταζα ή θα συζητουσα ή οτι σκατα. Αλλα εδω μιλαμε οτι αδειασε το venue. Δεν πιστευα στα ματια μου οτι ολοι ειχαν φυγει και ολος ο χωρος ηταν αδειος. Και οταν λεμε αδειος, αδειος. Μετα τα μισα του setlist αρχισαν σιγα σιγα να εμφανιζονται καποιοι μεσα. Και δε μιλαμε για περιπτωση που ο κοσμος απλα δεν ειχε ερθει ακομα. Μιλαμε για κοσμο που ηταν εκει και προτιμησε να γεμισει το πεζοδρομιο παρα το venue. Γι' αυτο ουτε ημουν ουτε θα γινω ποτε true.
δεν θα έπρεπε να παραξενεύει αυτό, το έχουμε ξαναδεί σε Paragon και Wretch κ.α.
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Άβαταρ μέλους
trigger
Δημοσιεύσεις: 562
Εγγραφή: Σάβ 13 Ιαν 2018, 08:07

Into Battle Festival Vol. 2 @ Κύτταρο, Αθήνα, 14 & 15 Δεκεμβρίου

Δημοσίευση από trigger »

Θεωρώ ότι πρέπει να σταματήσει το αστείο με Ironsword και τους λίγους που παρατηρούν στις διασκευές τους από Omen & M.Road. Η μπάντα είναι για να ανοίγει Φεστιβάλ κι όχι για να παίζει πάνω από μπανταρες όπως οι Wrathblade, που είναι 5 κλάσεις πιο πάνω.
Άβαταρ μέλους
Silenius
Δημοσιεύσεις: 705
Εγγραφή: Σάβ 03 Φεβ 2018, 15:13

Into Battle Festival Vol. 2 @ Κύτταρο, Αθήνα, 14 & 15 Δεκεμβρίου

Δημοσίευση από Silenius »

Priamos έγραψε: Κυρ 16 Δεκ 2018, 22:59 Ναι ρε συ, συμφωνώ εν μέρει. Αλλά α) αν κάποιος περνούσε πραγματικά καλύτερα να πίνει μπυριτσες με τα φιλαράκια του από το να βλέπει Tad Morose (και δεν το έκανε από trueμεταλλοποζερια) ποιος απαράβατος συναυλιακός νόμος τον υποχρέωνε να κάνει το αντίθετο; και β) δεν μου έχει απαντήσει κανείς στην πρώτη παρατήρηση/ερώτηση μου: πού ήταν οι οπαδοί των Tad Morose να στηρίξουν; Τους έπεφτε πολύ γραφική η υπόλοιπη συναυλία (και μαγκιά τους); Και γιατί πέφτει τότε το βάρος στους "τρουμεταλλους" να στηρίξουν κάτι που δεν γουστάρουν;
α) Δε μιλάμε ότι έφυγαν κάποιοι. Μιλάμε ότι έφυγαν ΟΛΟΙ...ή τέλος πάντων το 80% του κόσμου.

β) Δε νομίζω πως οπαδός των Tad Morose (όσοι υπάρχουν φυσικά) θα πλήρωνε 25€ να τους δει 45-50'. Προφανώς βέβαια, αποδείχτηκε ότι δεν έχουν οπαδούς στην Ελλάδα και όποιοι υπάρχουν είναι νοσταλγοί των πρώτων χρόνων τους. (Και εγώ άλλωστε εκεί ανήκω)
Άβαταρ μέλους
rbrigade
Δημοσιεύσεις: 5038
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:54

Into Battle Festival Vol. 2 @ Κύτταρο, Αθήνα, 14 & 15 Δεκεμβρίου

Δημοσίευση από rbrigade »

Αν είσαι οπαδός και δεν έχουν ξανάρθει θα πας (δεν ξέρω αν έχουν ξανάρθει, just saying). Και γω τα έσκασα κάποια στιγμή να δω Pretty Maids κάτω από Talisman που το θεωρώ και ιεροσυλία, γιατί οι Pretty Maids έχουν πουλήσει καμιά δεκαριά φορές περισσότερους δίσκους από Talisman και είναι και καμιά δεκαριά φορές καλύτερη μπάντα (ειδικά σε φωνή, ρεπερτόριο). Αλλά αυτή είναι η ζωή
Άβαταρ μέλους
Priamos
Δημοσιεύσεις: 3370
Εγγραφή: Δευ 01 Ιαν 2018, 23:06

Into Battle Festival Vol. 2 @ Κύτταρο, Αθήνα, 14 & 15 Δεκεμβρίου

Δημοσίευση από Priamos »

Υγ. Εγώ κάθισα και είδα γιατί έλπιζα να ακούσω αγαπημένα μου κομμάτια και γενικά μου αρέσουν. Αν δεν τους γουσταρα, δεν είχα κανένα ενδοιασμό να τους "κλασω" και να ασχοληθώ με κάτι άλλο. (Εκτός κι αν είναι νέα μπάντα και νιώθω μια ηθική υποχρέωση να στηρίξω) , στα live εφαρμόζεται μια παραλλαγή της φυσικής επιλογής: survival of the fittest. Δε θα σου χαρίσω την επιδοκιμασία μου. Θα την κερδίσεις αν την αξίζεις. Και αν δεν το έχεις πήγαινε σπίτι σου. Και λυπάμαι που το λέω, παρά την άρτια απόδοσή τους, οι Tad Morose δεν κέρδισαν ούτε καν το κοινό τους αφού κάθονταν σαν αγάλματα. Και γι' αυτό πιστεύω έφταιγε η άτυχης επιλογή κομματιών και όχι η απόδοση τους.
Surreal Killer
Άβαταρ μέλους
Lilith
Δημοσιεύσεις: 866
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:07

Into Battle Festival Vol. 2 @ Κύτταρο, Αθήνα, 14 & 15 Δεκεμβρίου

Δημοσίευση από Lilith »

Πολύ καλοί οι Midnight Force δεν το περίμενα να πώ την αλήθεια όμως με κράτησαν μέχρι το τέλος. Εντάξει Emerald μπαντάρα,φωνάρα και μαζί με Pagan Altar ήταν απο τις εμφανίσεις που έκαναν εντύπωση. Ο τραγουδιστής των Pagan απίστευτος και είχα περιέργεια να δώ κατά πόσο θα είναι άξιος των προσδοκιών. Tad Morose επειδή δεν τρελαίνομαι σκεφτόμουν να βγώ έξω αλλά έμεινα να τούς ακούσω και δεν με χάλασαν καθόλου.

Τους Hardraw δεν τούς είχα ξανακούσει, έκαναν αξιοπρεπέστατη εμφάνιση. Vulture's Vengeance με εντυπωσίασαν αλλά και με Liv που ήταν σε πιο θράς ήχο καλά πέρασα. Εκείνοι που με άφησαν αδιάφορη ήταν οι Amulet γιατί ένιωθα ότι όλα τα τραγούδια τους ήταν ίδια,δεν υπήρχε κάτι που να με τραβηξει. Τι να πω για Wrathblade και Satan..Brian Ross ακούραστος, τσιρίδες,ριφάρες και ένα δίωρο αξέχαστο.
From the ashes, a fire shall be woken
A light from the shadows shall spring;
Renewed shall be blade that was broken
The crownless again shall be king...
Άβαταρ μέλους
Zippo190
Δημοσιεύσεις: 8724
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 22:12

Into Battle Festival Vol. 2 @ Κύτταρο, Αθήνα, 14 & 15 Δεκεμβρίου

Δημοσίευση από Zippo190 »

ομολογώ ότι διάφορα tracks από V.V. που άκουσα είχαν ενδιαφέρον. Στην συναυλία μου φάνηκαν ανθυπομέτριοι, μάλλον ήμουν αρνητικά επηρεασμένος από τα δερμάτινα και την προηγούμενη αδιάφορη εμφάνιση των Amulet.
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6261
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

Into Battle Festival Vol. 2 @ Κύτταρο, Αθήνα, 14 & 15 Δεκεμβρίου

Δημοσίευση από theBox »

trigger έγραψε: Κυρ 16 Δεκ 2018, 23:03 Θεωρώ ότι πρέπει να σταματήσει το αστείο με Ironsword και τους λίγους που παρατηρούν στις διασκευές τους από Omen & M.Road. Η μπάντα είναι για να ανοίγει Φεστιβάλ κι όχι για να παίζει πάνω από μπανταρες όπως οι Wrathblade, που είναι 5 κλάσεις πιο πάνω.
+1000
Δεν πίστευα στα αυτιά μου με αυτό που άκουγα από Ironsword.
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
Starman
Δημοσιεύσεις: 1530
Εγγραφή: Παρ 02 Νοέμ 2018, 14:09
Τοποθεσία: ATHENS

Into Battle Festival Vol. 2 @ Κύτταρο, Αθήνα, 14 & 15 Δεκεμβρίου

Δημοσίευση από Starman »

Δεν έχω να πω πολλά μιας οι και περισσότεροι με καλύψατε. Μιά δυό παρατηρήσεις μόνο.
1. Ο κόσμος την πρώτη μέρα ήταν γενικά, αισθητά λιγότερος από τη δεύτερη.
2. Την πρώτη μέρα η καθυστέρηση άγγιξε το μισάωρο (σχετικά αποδεκτό), τη δεύτερη όμως τις 2 ώρες κάτι που αποδεικνύεται εξοντωτικό, ειδικά αν είσαι εκεί από τη έναρξη του live όπως εγώ. Σε αυτό ρόλο παίζει ο μη ρεαλιστικός χρόνος των 10 λεπτών, σύμφωνα με το πρόγραμμα, που έχει μία μπάντα να μαζέψει τον εξοπλισμό της και να στήσει η επόμενη. Πολύ δε περισσότερο όταν το club ουσιαστικά παρέχει μόνο ένα άτομο (τον ηχολήπτη) για να βοηθήσει τα γκρουπ και σε κάποιες περιπτώσεις περιστασιακά κάποιοι άλλοι όπως ο Παπακώστας. Αποτέλεσμα είναι κάποιοι να φύγουν στη μέση του σετ των Satan γιατί προφανώς δεν θα έβρισκαν συγκοινωνία για να φύγουν. Ήμουν επάνω και φαινόταν αυτό όσο πέρναγε η ώρα. Πιστεύω ότι και τη δεύτερη μέρα οι μπάντες θα έπρεπε να περιοριστούν στις έξι και ο χρόνος μεταξύ των εμφανίσεων γενικά να πάει στο τέταρτο.
3. Στο θέμα της τιμής των ποτών (4 η μπύρα) ισχύει πάλι ότι έχουμε πει στο παρελθόν, ότι είναι σχετικά ακριβά. Πιστεύω με ένα ευρώ λιγότερο στις τιμές η κατανάλωση θα ήταν πολύ μεγαλύτερη.
4. Για τα γκρουπ επιγραμματικά:
Demolition Train: Αρκετά καλοί, πολύ λίγος κόσμος.
Steamroller Assault: Προσπάθησαν, τίμιοι, αλλά έχουν συγκεκριμένο ταβάνι σαν μπάντα.
Midnight Force: Με περιθώρια βελτίωσης, αλλά όλα τα λεφτά ήταν ο μπασίστας τους, ο οποίος σε στυλ και γκριμάτσες ήταν λες και έπαιζε σε progressive hard rock μπάντα των 80s. Σαν τα ξύπνησε από το μανιταρόσπιτο που ζει στη μέση του δάσους και κατέβηκε στο στρουμφοχωριό για να παίξει στο live. Σημειωτέων ότι σε όλο το σετ έπαιξε ξυπόλητος με τις κάλτσες του.
Emerald: Απολαυστικοί πάλι.
Tad Morose: Μεγάλη μπάντα με κακό setlist.
Pagan Altar: Πολύ καλύτεροι από ότι τους περίμενα. Κανένα παράπονο.
Hardraw: Ορεξάτοι, κινητικοί, με καλές ιδέες. Πρέπει να γίνουν πιο επαγγελματίες για να ανέβουν level.
Liv: Χωρίς να είναι κάτι το ιδιαίτερο.
Amulet: Όλα τα τραγούδια μου φάνηκαν παρόμοια μεταξύ τους. Δεν έχουν κάτι που να ξεχωρίζει.
Vulture's Vengeance: Μεγάλη μπάντα στα πρώτα της βήματα. Όλα μελετημένα και τίποτα στη τύχη. Μερικά από τα τραγούδια τους μου φάνηκαν live καλύτερα και από τις studio εκτελέσεις. Πρίαμε έχασες.
Wrathblade: Απλά γάμησαν.
Ironsword: Καλοί, αλλά πρέπει να βγάλουν επιτέλους νέα δουλειά.
Satan: Ισοπέδωσαν με την εμφάνιση τους. Από τις καλύτερες εμφανίσεις που έχω δει σε τέτοιου είδους φεστιβάλ.
Άβαταρ μέλους
Zippo190
Δημοσιεύσεις: 8724
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 22:12

Into Battle Festival Vol. 2 @ Κύτταρο, Αθήνα, 14 & 15 Δεκεμβρίου

Δημοσίευση από Zippo190 »

Starman έγραψε: Δευ 17 Δεκ 2018, 10:46 Δεν έχω να πω πολλά μιας οι και περισσότεροι με καλύψατε. Μιά δυό παρατηρήσεις μόνο.
1. Ο κόσμος την πρώτη μέρα ήταν γενικά, αισθητά λιγότερος από τη δεύτερη.
2. Την πρώτη μέρα η καθυστέρηση άγγιξε το μισάωρο (σχετικά αποδεκτό), τη δεύτερη όμως τις 2 ώρες κάτι που αποδεικνύεται εξοντωτικό, ειδικά αν είσαι εκεί από τη έναρξη του live όπως εγώ. Σε αυτό ρόλο παίζει ο μη ρεαλιστικός χρόνος των 10 λεπτών, σύμφωνα με το πρόγραμμα, που έχει μία μπάντα να μαζέψει τον εξοπλισμό της και να στήσει η επόμενη. Πολύ δε περισσότερο όταν το club ουσιαστικά παρέχει μόνο ένα άτομο (τον ηχολήπτη) για να βοηθήσει τα γκρουπ και σε κάποιες περιπτώσεις περιστασιακά κάποιοι άλλοι όπως ο Παπακώστας. Αποτέλεσμα είναι κάποιοι να φύγουν στη μέση του σετ των Satan γιατί προφανώς δεν θα έβρισκαν συγκοινωνία για να φύγουν. Ήμουν επάνω και φαινόταν αυτό όσο πέρναγε η ώρα. Πιστεύω ότι και τη δεύτερη μέρα οι μπάντες θα έπρεπε να περιοριστούν στις έξι και ο χρόνος μεταξύ των εμφανίσεων γενικά να πάει στο τέταρτο.
3. Στο θέμα της τιμής των ποτών (4 η μπύρα) ισχύει πάλι ότι έχουμε πει στο παρελθόν, ότι είναι σχετικά ακριβά. Πιστεύω με ένα ευρώ λιγότερο στις τιμές η κατανάλωση θα ήταν πολύ μεγαλύτερη.
συμφωνώ απόλυτα. Νομίζω πλέον ότι να στουμπώνεις ένα φεστιβάλ με πολλές μπάντες δεν εξυπηρετεί κανένα σκοπό. Το πρόγραμμα ξεφεύγει, κουράζεται ο κόσμος και στο τέλος καταλήγουμε να βλέπουμε τα support και να είμαστε πτώμα στους headliners. Πέντε-έξι μπάντες και ο headliner να βγαίνει αυστηρά στις 10:00 είναι το καλύτερο. Για το θέμα των ποτών είναι πολιτική του μαγαζιού, σεβαστή, όποιος διαφωνεί ας πιεί έξω μπύρα. .
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Άβαταρ μέλους
castledemon
Δημοσιεύσεις: 932
Εγγραφή: Δευ 02 Απρ 2018, 14:02

Into Battle Festival Vol. 2 @ Κύτταρο, Αθήνα, 14 & 15 Δεκεμβρίου

Δημοσίευση από castledemon »

σε αυτα τα φεστιβαλ την τιμη της μπυρας την καθοριζει το venue και οχι ο διοργανωτης.
Θα επρεπε ομως σε συμφωνια με το μαγαζι, λόγω φεστιβαλ (και οχι απλης συναυλιας) να εχει χαμηλοτερη τιμη, ή εστω ενα combo.
Θα έβλεπαν περισσότερη καταναλωση και τζιρο

Τελικα ποσο κοσμο ειχε ρε παιδια?
Απάντηση

Επιστροφή στο “Αρχείο 2018”