DEAD CAN DANCE - Dionysus

Για ότι κινείται στην ευρύτερη μέταλ κουλτούρα, χωρίς να είναι μέταλ.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Scrollkeeper
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 5979
Εγγραφή: Παρ 29 Δεκ 2017, 19:30
Επικοινωνία:

DEAD CAN DANCE - Dionysus

Δημοσίευση από Scrollkeeper »

Εικόνα

Δεν ξέρω πόσοι από εδώ μέσα είναι φαν του συγκεκριμένου σχήματος, αλλά επειδή παλιότερα είχαν γίνει 2 - 3 αναφορές σε αυτούς, είπα να το ποστάρω μιας κ πριν λίγες μέρες κυκλοφόρησε ο νέος τους δίσκος.

Το "Dionysus" αποτελεί το 9ο αλμπουμ του σχήματος και το 2ο που κυκλοφορεί μετά την επαναδραστηριοποίηση τους το 2011. Όπως δήλωσαν κ οι ίδιοι (κ όπως φαίνεται και απο το τίτλο/χρώματα του εξωφύλλου), αφετηρία του όλου εγχειρήματος είναι τα διονυσιακά μυστήρια και η έκσταση στην οποία έρχονται οι συμμετέχοντες σε αυτά, μέσα από το πάντρεμα μουσικών χροιών από όλο το κόσμο, από Νότια Αμερική και Β. Ευρώπη, μέχρι Ανατολική Μεσόγειο κ Ασία. Όπως είναι αντιληπτό, είναι αρκετά διαφορετικό από το "Anastasis" καθως κινειται σε πιο "ethnic" μονοπάτια.

Το έργο χωρίζεται σε δύο acts με το πρώτο να λειτουργεί περισσότερο σαν ηχητικό χαλί παρά σαν "συνολο απο τραγούδια" (για να το πω απλά), ενώ η παρουσία των φωνητικών (γενικότερα, όχι μονο της Gerrard) είναι από περιορισμένη ως ανύπαρκτη. Στο δεύτερο act τα πράγματα είναι πιο straightforward με τα φωνητικά να είναι πιο dominant, τα κομμάτια είναι πιο ατμοσφαιρικά και δομημένα, ενώ ρίχνουν κ αρκετές γέφυρες αναφοράς στο παρελθόν της μπάντας. Αν έπρεπε να επιλέξω ένα από τα δύο acts, αυτή τη στιγμή σίγουρα θα διάλεγα το δεύτερο.

Σε γενικές γραμμές είναι ένας "γήινος" δίσκος και πιο "φωτεινός" σε σχέση με τον προηγούμενο, αλλά και από ότι έχουν κυκλοφορήσει μέχρι τώρα. Σίγουρα θα χρειαστεί κ άλλες ακροάσεις.

They shall grow not old, as we that are left grow old: Age shall not weary them, nor the years condemn. At the going down of the sun and in the morning, We will remember them.
Άβαταρ μέλους
white_knight
Δημοσιεύσεις: 596
Εγγραφή: Τετ 07 Μαρ 2018, 16:33
Επικοινωνία:

DEAD CAN DANCE - Dionysus

Δημοσίευση από white_knight »

Ποτε βγηκε αυτο ρε?Για μενα η lisa gerrard δεν ειναι γηινη,και επισης αντικειμενικα μιλάμε γενικα για την πιο επιδραστικη μπάντα όλων των εποχών
Άβαταρ μέλους
Scrollkeeper
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 5979
Εγγραφή: Παρ 29 Δεκ 2017, 19:30
Επικοινωνία:

DEAD CAN DANCE - Dionysus

Δημοσίευση από Scrollkeeper »

Κυκλοφόρησε πριν 1 - 2 εβδομάδες αν δεν κάνω λάθος. Κ εμένα αμα δε μου το σφύραγαν δύσκολα θα το επαιρνα πρέφα. Η Gerrard είναι όντως "αλλού" σαν φωνή, αλλά σε αυτό το δίσκο ακούγεται τόσο λίγο (αναλογικά με την διάρκειά του πάντα), που είναι λες κ κάνει guest εμφάνιση στο ίδιο της το αλμπουμ :toothy: :toothy: Επίσης το Dionysus διαρκεί κάπου ~35 λεπτά.
They shall grow not old, as we that are left grow old: Age shall not weary them, nor the years condemn. At the going down of the sun and in the morning, We will remember them.
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6254
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

DEAD CAN DANCE - Dionysus

Δημοσίευση από theBox »

Πάντα γούσταρα πολυ το dark singer/songwriter προσωπείο τους, και σπάνια το πιο "εθνικ". Θα ακουστεί βεβαιως αλλά απο τα πρώτα δειγματα, δεν περιμένω να με κρατήσει.
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
white_knight
Δημοσιεύσεις: 596
Εγγραφή: Τετ 07 Μαρ 2018, 16:33
Επικοινωνία:

DEAD CAN DANCE - Dionysus

Δημοσίευση από white_knight »

Εριξα ηδη πολλα ακουσματα στον ΗΔΗ ΔΙΣΚΟ ΤΗΣ ΧΡΟΝΙΑΣ,και το μονο που εχω να πω ειναι ΑΛΛΟ ΕΝΑ
Α-Ρ-Ι-Σ-Τ-Ο-Υ-Ρ-Γ-Η-Μ-Α
Άβαταρ μέλους
Scrollkeeper
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 5979
Εγγραφή: Παρ 29 Δεκ 2017, 19:30
Επικοινωνία:

DEAD CAN DANCE - Dionysus

Δημοσίευση από Scrollkeeper »

white_knight έγραψε: Τετ 14 Νοέμ 2018, 16:33 Εριξα ηδη πολλα ακουσματα στον ΗΔΗ ΔΙΣΚΟ ΤΗΣ ΧΡΟΝΙΑΣ,και το μονο που εχω να πω ειναι ΑΛΛΟ ΕΝΑ
Α-Ρ-Ι-Σ-Τ-Ο-Υ-Ρ-Γ-Η-Μ-Α
Η αλήθεια είναι πως είναι "grower". Δεν θα το έλεγα κ δίσκο της χρονιάς μιας και ακόμα μου φαίνεται "απούσα" η Gerrard, αλλά είναι σίγουρα είναι καλός δίσκος. Για πες αν θες κ ποια κομμάτια ξεχωρίζεις (αν ξεχωρίζεις δλδ) για να δω που κινούμαστε :D
They shall grow not old, as we that are left grow old: Age shall not weary them, nor the years condemn. At the going down of the sun and in the morning, We will remember them.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Μη-μεταλλικές μουσικές”