Inkubus Sukkubus

Για ότι κινείται στην ευρύτερη μέταλ κουλτούρα, χωρίς να είναι μέταλ.
Άβαταρ μέλους
Priamos
Δημοσιεύσεις: 3370
Εγγραφή: Δευ 01 Ιαν 2018, 23:06

Inkubus Sukkubus

Δημοσίευση από Priamos »

theBox έγραψε: Σάβ 17 Νοέμ 2018, 00:00
Scrollkeeper έγραψε: Παρ 16 Νοέμ 2018, 23:53
Priamos έγραψε: Παρ 16 Νοέμ 2018, 23:27 αλλά για πρώην μεταλλαδες που πλέον αποκηρυτουν και υποτιμούν το μεταλ αλλά επιμένουν να ψαρεύουν από αυτό, έχω.
Αν αναφέρεσαι σε μπάντες, μπορείς να δωσεις καποιο παράδειγμα συγκροτημάτων για αυτή τη φάση που αναφέρεις; Μπορώ να σκεφτώ καποιες μπάντες που είχαν αφετηρία το μεταλ και μετά αλλαξαν τον ήχο τους γιατί "έτσι", αλλά να το αποκυρήξουν, να το υπότιμήσουν και να συνεχίσουν να ψαρεύουν από αυτό, δεν μου έρχεται κάποια στο μυαλό 🤔
αναφέρονται στους αναθεμα και γκαδερινγκ αυτού του κόσμου, εχει αναφερθεί ξανά νομίζω.
Βάλε και τον "μη προφανή" Geoff Tate , που θα πάμε όλοι τώρα σαν μαλάκες να τον δούμε (ας οψεται η κυρά! :evil: ).
Surreal Killer
Άβαταρ μέλους
Zippo190
Δημοσιεύσεις: 8724
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 22:12

Inkubus Sukkubus

Δημοσίευση από Zippo190 »

theBox έγραψε: Παρ 16 Νοέμ 2018, 23:13
Zippo190 έγραψε: Τετ 14 Νοέμ 2018, 14:43 Πέραν της πλάκας, δεν ξέρω αν είναι καλοί/κακοί, ενδεχομένως να είναι σούπερ για το είδος τους το οποίο όμως με αφήνει σχετικά αδιάφορο. Αυτό που δεν θέλω να είναι αναμιγνείονται με το metal κοινό και να πλασσάρονται σαν συνοδευτικό metal άκουσμα του "ανοιχτόμυαλοι ακροατή" όπως πχ Anathema.
Γιατι? Ανάλυσε μου λίγο το σκεπτικό σου. Δεν εννοώ για τη συγκεκριμένη μπάντα, γενικά μιλάω.

Τα "προβλεπέ" παράλληλα ακούσματα που έχουν παραδοσιακα οι μεταλαδες (goth rock/darkwave, prog rock, folk ktl) γιατί σε ενοχλουν σαν φαινόμενο?
κάτι ενδιάμεσο με αυτό που είπε ο Πρίαπος και εσύ αργότερα. Δεν με ενοχλούν τα παράλληλα ακούσματα, δεδομένου του ότι οι συγκεκριμένες μπάντες απευθύνονται σε ένα δικό τους κοινό και η σχέση με το μεταλλικό κοινό είναι συμπτωματική. Αντίθετα πρώην μέταλ μπάντες (Opeth, Anathema, The gathering) καθώς επίσης και διάφορα "side projects" απευθύνονται εμπορικά στο μεταλλικό κοινό αλλά ουσιαστικά έχουν χεσμένη την σκηνή.
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6254
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

Inkubus Sukkubus

Δημοσίευση από theBox »

Αυτο, ναι το δεχομαι
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
rbrigade
Δημοσιεύσεις: 5038
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:54

Inkubus Sukkubus

Δημοσίευση από rbrigade »

Μιας και είπατε για Nosferatu κάποτε είχε εντυπωσιαστεί από αυτό το σουξεδάκι...

Άβαταρ μέλους
rbrigade
Δημοσιεύσεις: 5038
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:54

Inkubus Sukkubus

Δημοσίευση από rbrigade »

Γενικά θα γούσταρα ένα τόπικ με γκόθικ ροκ/κρυφοπόζερ σουξεδάκια όπως τα κλασικά των Sisters
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6254
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

Inkubus Sukkubus

Δημοσίευση από theBox »

[mention]rbrigade[/mention] Ο συγκεκριμένος δίσκος νοσφερατου, χωρις να ειναι καθόλου κακος, ειναι λιγο μακριά απο το κλασσικο ύφος τους, κυριως λογω τραγουδιστη δλδ. Ειναι και τα κομμάτια οριακα πιο "κουλτουρε" και λιγοτερο full on goth....

Αν δεν εχεις ακούσει το προηγούμενο, το RISE, να το κάνεις γιατι ειναι ΓΕΜΑΤΟΣ σουξεδο-βαμπιρο-γκοθ.







Βασικά όλο το άλμπουμ έχει γραφτεί με τη λογική γκοθο-σουξε.

ΥΓ. Αν γίνει το τοπικ που λες, ισως μπορέσω να συνεισφέρω 5-6 κομματάκια, αν και ήμουν πάντα πιο πολυ της "σοβαρης" Fields of the nephilim σχολης.
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
white_knight
Δημοσιεύσεις: 596
Εγγραφή: Τετ 07 Μαρ 2018, 16:33
Επικοινωνία:

Inkubus Sukkubus

Δημοσίευση από white_knight »

Νοsferatu rise ειναι με διαφορα νομιζω το καλυτερο τους.
Άβαταρ μέλους
rbrigade
Δημοσιεύσεις: 5038
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:54

Inkubus Sukkubus

Δημοσίευση από rbrigade »

[mention]theBox[/mention] Τα τσέκαρα τα κομμάτια αλλά δεν μου έκαναν και πολύ για σουξέ... Πολύ μουντά και όχι ιδιαίτερα πιασάρικα. Το Alone μου θύμισε λίγο Saviour Machine στα φωνητικά (πρέπει να άκουγε πολύ gothic ο Clayton)
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6254
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

Inkubus Sukkubus

Δημοσίευση από theBox »

Ναι ΣΙΓΟΥΡΑ, αφού έχω δει saviour machine να μαρκτετάρονται ως goth rock μπάντα.
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Μη-μεταλλικές μουσικές”