Inkubus Sukkubus

Για ότι κινείται στην ευρύτερη μέταλ κουλτούρα, χωρίς να είναι μέταλ.
White Wolf

Inkubus Sukkubus

Δημοσίευση από White Wolf »

Μιας και η "ρετσινια" του γκοθοαπαυτου φαινεται να μου κολλαει, λεω να το απολαυσω.

Ντραμ μασινς/πληκτροκαταστασεις

Μπανταρα... Κομματαρα... Απλοι γαματοι στιχοι.



Ανυπομονω για σχολιο ΖΙΠΟΥΛΗ!
Άβαταρ μέλους
Zippo190
Δημοσιεύσεις: 8724
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 22:12

Inkubus Sukkubus

Δημοσίευση από Zippo190 »

i rest my case....

Εικόνα
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
White Wolf

Inkubus Sukkubus

Δημοσίευση από White Wolf »

Zippo190 έγραψε: Τετ 14 Νοέμ 2018, 14:39 i rest my case....

Εικόνα
χαχαχαχαχαχα δεν περιμενα κατι λιγοτερο!
Άβαταρ μέλους
Zippo190
Δημοσιεύσεις: 8724
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 22:12

Inkubus Sukkubus

Δημοσίευση από Zippo190 »

Πέραν της πλάκας, δεν ξέρω αν είναι καλοί/κακοί, ενδεχομένως να είναι σούπερ για το είδος τους το οποίο όμως με αφήνει σχετικά αδιάφορο. Αυτό που δεν θέλω να είναι αναμιγνείονται με το metal κοινό και να πλασσάρονται σαν συνοδευτικό metal άκουσμα του "ανοιχτόμυαλοι ακροατή" όπως πχ Anathema.
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
White Wolf

Inkubus Sukkubus

Δημοσίευση από White Wolf »

Τι μου θυμισες τωρα!!! μισο λεπτο...

Υ.Γ. ειναι σουπερ για το ειδος
Άβαταρ μέλους
white_knight
Δημοσιεύσεις: 596
Εγγραφή: Τετ 07 Μαρ 2018, 16:33
Επικοινωνία:

Inkubus Sukkubus

Δημοσίευση από white_knight »

Vampyre Erotica απο τους αγαπημενους μου δίσκους ολων των εποχων.Witches και ντεμπουτο επισης δισκάρες.Μαγευτική η φωνή της candia
Άβαταρ μέλους
LuciferSteele
Δημοσιεύσεις: 6992
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 10:24

Inkubus Sukkubus

Δημοσίευση από LuciferSteele »

το κομμάτι έχει και λίγη από Lordian Guard πλαστικούρα
We scribe in the dark of the night our Black Steele
The evil rite of the black and the light We now reveal to you
Άβαταρ μέλους
white_knight
Δημοσιεύσεις: 596
Εγγραφή: Τετ 07 Μαρ 2018, 16:33
Επικοινωνία:

Inkubus Sukkubus

Δημοσίευση από white_knight »

Οποιος θέλει να ακούσει τον απόλυτο 90s βαμπιρικό gothic rock δισκο,ας ακούσει το vampyre erotica του 97



Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6254
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

Inkubus Sukkubus

Δημοσίευση από theBox »

white_knight έγραψε: Παρ 16 Νοέμ 2018, 22:30 Οποιος θέλει να ακούσει τον απόλυτο 90s βαμπιρικό gothic rock δισκο,ας ακούσει το vampyre erotica του 97
Ρε knight, αν αυτός είναι ο απόλυτος βαμπιρικός δίσκος των 90ς, τοτε το Rise των Nosferatu ΤΙ είναι;


Ον τόπικ, αρκετά μεγάλο όνομα για το είδος τους, αλλά αυτή η (υπερμετρη) πλαστικούρα δεν με έψησε ποτέ πολύ. Εχουν μερικά ωραία χιτάκια πάντως.
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6254
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

Inkubus Sukkubus

Δημοσίευση από theBox »

Zippo190 έγραψε: Τετ 14 Νοέμ 2018, 14:43 Πέραν της πλάκας, δεν ξέρω αν είναι καλοί/κακοί, ενδεχομένως να είναι σούπερ για το είδος τους το οποίο όμως με αφήνει σχετικά αδιάφορο. Αυτό που δεν θέλω να είναι αναμιγνείονται με το metal κοινό και να πλασσάρονται σαν συνοδευτικό metal άκουσμα του "ανοιχτόμυαλοι ακροατή" όπως πχ Anathema.
Γιατι? Ανάλυσε μου λίγο το σκεπτικό σου. Δεν εννοώ για τη συγκεκριμένη μπάντα, γενικά μιλάω.

Τα "προβλεπέ" παράλληλα ακούσματα που έχουν παραδοσιακα οι μεταλαδες (goth rock/darkwave, prog rock, folk ktl) γιατί σε ενοχλουν σαν φαινόμενο?
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος theBox την Παρ 16 Νοέμ 2018, 23:40, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
Priamos
Δημοσιεύσεις: 3370
Εγγραφή: Δευ 01 Ιαν 2018, 23:06

Inkubus Sukkubus

Δημοσίευση από Priamos »

Φαντάζομαι γιατί λειτουργούν "παρασιτικά". Δεν σέβονται το metal, διαχωρίζουν εμφατικά τη θέση τους από το metal όταν θέλουν να υπερτονισουν την καλλιτεχνική ανωτερότητα τους , αλλά επωφελούνται εμπορικά από τους οπαδούς του μεταλ, χρησιμοποιώντας πρακτικές προώθησης με σκοπό να τους προσελκύσουν. Αυτό κυρίως ισχύει για συγκροτήματα που υπήρξαν μεταλλικά και όχι όπως αυτό που εξετάζουμε,το οποίο εξαρχής άνηκε σε άλλη σκηνή και απευθύνεται σε διαφορετικό κοινό, και απλά η ηχητική , στιχουργική και image-ικη συνάφεια το καθιστά λογικό επόμενο βήμα ενός μεταλλά που ψάχνει να διευρύνει τα ακουσματά του. Οπότε και για τα συγκεκριμένα σχήματα δεν έχω ενστάσεις, αλλά για πρώην μεταλλαδες που πλέον αποκηρυτουν και υποτιμούν το μεταλ αλλά επιμένουν να ψαρεύουν από αυτό, έχω. Φαντάζομαι κάτι ανάλογο εννοούσε και ο [mention]Zippo190[/mention] .
Surreal Killer
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6254
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

Inkubus Sukkubus

Δημοσίευση από theBox »

Δεν κατάλαβα να εννοούσε ΜΟΝΟ αυτό, αλλά συγκεκριμένα για τις δηλώσεις και δράσεις "πρώην μεταλλικών" μπαντών που "σοβαρεύτηκαν" στην πορεία, συμφώνω οτι η φάση είναι για πολλά σκαμπίλια.
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
Scrollkeeper
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 5979
Εγγραφή: Παρ 29 Δεκ 2017, 19:30
Επικοινωνία:

Inkubus Sukkubus

Δημοσίευση από Scrollkeeper »

Priamos έγραψε: Παρ 16 Νοέμ 2018, 23:27 αλλά για πρώην μεταλλαδες που πλέον αποκηρυτουν και υποτιμούν το μεταλ αλλά επιμένουν να ψαρεύουν από αυτό, έχω.
Αν αναφέρεσαι σε μπάντες, μπορείς να δωσεις καποιο παράδειγμα συγκροτημάτων για αυτή τη φάση που αναφέρεις; Μπορώ να σκεφτώ καποιες μπάντες που είχαν αφετηρία το μεταλ και μετά αλλαξαν τον ήχο τους γιατί "έτσι", αλλά να το αποκυρήξουν, να το υπότιμήσουν και να συνεχίσουν να ψαρεύουν από αυτό, δεν μου έρχεται κάποια στο μυαλό 🤔
They shall grow not old, as we that are left grow old: Age shall not weary them, nor the years condemn. At the going down of the sun and in the morning, We will remember them.
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6254
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

Inkubus Sukkubus

Δημοσίευση από theBox »

Scrollkeeper έγραψε: Παρ 16 Νοέμ 2018, 23:53
Priamos έγραψε: Παρ 16 Νοέμ 2018, 23:27 αλλά για πρώην μεταλλαδες που πλέον αποκηρυτουν και υποτιμούν το μεταλ αλλά επιμένουν να ψαρεύουν από αυτό, έχω.
Αν αναφέρεσαι σε μπάντες, μπορείς να δωσεις καποιο παράδειγμα συγκροτημάτων για αυτή τη φάση που αναφέρεις; Μπορώ να σκεφτώ καποιες μπάντες που είχαν αφετηρία το μεταλ και μετά αλλαξαν τον ήχο τους γιατί "έτσι", αλλά να το αποκυρήξουν, να το υπότιμήσουν και να συνεχίσουν να ψαρεύουν από αυτό, δεν μου έρχεται κάποια στο μυαλό 🤔
αναφέρονται στους αναθεμα και γκαδερινγκ αυτού του κόσμου, εχει αναφερθεί ξανά νομίζω.
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
Scrollkeeper
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 5979
Εγγραφή: Παρ 29 Δεκ 2017, 19:30
Επικοινωνία:

Inkubus Sukkubus

Δημοσίευση από Scrollkeeper »

αυτούς είχα στο μυαλό μου κ γω, αλλά δεν ήξερα ότι είναι "δηλωμένοι" υποτιματίες του μέταλ :D :D
They shall grow not old, as we that are left grow old: Age shall not weary them, nor the years condemn. At the going down of the sun and in the morning, We will remember them.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Μη-μεταλλικές μουσικές”