The POST-PUNK / DARK WAVE thread

Για ότι κινείται στην ευρύτερη μέταλ κουλτούρα, χωρίς να είναι μέταλ.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6252
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

The POST-PUNK / DARK WAVE thread

Δημοσίευση από theBox »

Με αφορμη την αναφορα του [mention]Heddigan[/mention] στους the Fall (τους οποιους και δεν ηξερα και δεν θα ελεγα οτι ειναι post-punk αυτο που ακουσα) ας ανοιξουμε ενα τοπικ με μερικες προτάσεις για αυτο το ΠΟΛΥ σημαντικο κομματι της μουσικης παραγωγης των 80ς.

Ξεκιναω με την αγαπημένη μου και ισως την πιο "καλλιτεχνικη" μπάντα της φάσης. And Also the Trees. Απο το ονομα και μονο καταλαβαινεις οτι η ποιοτητα ειναι στο θεο! :D







Συνεχιζω με εξισου κλασσικους κι αγαπημενους Chameleons (με το ντεμπουτο Script of the Bridge να ειναι ΑΡΙΣΤΟΥΡΓΗΜΑ)







Παμε στους εξισου φοβερους Sad Lovers and Giants (κι αλλη ονοματαρα!)







Και τελος Echo and the Bunnymen...







Αυτα για αρχη. Η αληθεια ειναι οτι επελεξα τα πιο "καλλιτεχνικα", μελωδικα και λιγοτερο φαζαριοζικα απο τη σκηνη αυτη. Αν υπάρξει ενδιαφερον, συνεχίζουμε.
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
JimmyF
Δημοσιεύσεις: 460
Εγγραφή: Τρί 03 Σεπ 2019, 12:37

The POST-PUNK / DARK WAVE thread

Δημοσίευση από JimmyF »

Μπαντάρες όλες! Το script from the bridge (Chameleons) και το Heaven up Here (Echo) είναι top class δίσκοι! Αν και ο όρος post-punk μου έκανε κλικ μόνο ως χρονικός προσδιορισμός και όχι ηχητικά, έχουν βγει διαμαντάκια. Αγαπημένοι μου οι The Sound με πολλούς ύμνους. Κι οι Joy Division νομίζω εκεί κατατάσσονται, όπως και οι New Model Army ειδικά στα πρώτα albums τους (το τελευταίο clip είναι απ το High του 2007 κι είναι υπερύμνος, όχι όμως post punk)




Άβαταρ μέλους
Heddigan
Δημοσιεύσεις: 469
Εγγραφή: Τετ 24 Ιούλ 2019, 11:09
Τοποθεσία: Dublin

The POST-PUNK / DARK WAVE thread

Δημοσίευση από Heddigan »

theBox έγραψε: Τετ 02 Σεπ 2020, 11:25 Με αφορμη την αναφορα του @Heddigan στους the Fall (τους οποιους και δεν ηξερα και δεν θα ελεγα οτι ειναι post-punk αυτο που ακουσα) ας ανοιξουμε ενα τοπικ με μερικες προτάσεις για αυτο το ΠΟΛΥ σημαντικο κομματι της μουσικης παραγωγης των 80ς.
Καλή φάση αυτό το thread να πάρουμε μία ιδέα από αυτό το μουσικό ρεύμα. Όσο για τους The Fall, στις αντίστοιχες εγκυκλοπαίδεις τους έχουν κολλήσει την post-punk ταμπέλα. No idea αν είναι δόκιμη ή όχι. Τσεκάρω τα videos που ποσταρες να μπω πιο βαθιά στο είδος.
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6252
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

The POST-PUNK / DARK WAVE thread

Δημοσίευση από theBox »

Καλά, New Model Army κανονικα επρεπε να εχω βαλει κι εγω στο πρωτο ποστ (οχι οτι οι the Sound πανε πισω!)
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
JimmyF
Δημοσιεύσεις: 460
Εγγραφή: Τρί 03 Σεπ 2019, 12:37

The POST-PUNK / DARK WAVE thread

Δημοσίευση από JimmyF »

Gang of four (νομίζω πολύ χαρακτηριστικό του ήχου)
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6252
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

The POST-PUNK / DARK WAVE thread

Δημοσίευση από theBox »

JimmyF έγραψε: Τετ 02 Σεπ 2020, 12:24 Gang of four (νομίζω πολύ χαρακτηριστικό του ήχου)
Ειναι...αλλα ποτε δεν μου αρεσαν ρε γμτ. Προτιμουσα παντα τα πιο ατμοσφαιρικα/μελωδικα/"αγροτικα" και μελαγχολικα της σκηνης.

Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
JimmyF
Δημοσιεύσεις: 460
Εγγραφή: Τρί 03 Σεπ 2019, 12:37

The POST-PUNK / DARK WAVE thread

Δημοσίευση από JimmyF »

[mention]theBox[/mention] μαζί σου για Gang. Και γω προτιμώ τα πιο 'λειβαδίσια-λουλουδάτα' :D

Πάντως η 'σκηνή' έχει πολύ πράγμα που σε πολλές περιπτώσεις μεταλλάχτηκε κιόλας. Cocteau Twins, Jesus and Mary Chain, Birthday Party, Killing Joke.
Άβαταρ μέλους
LuciferSteele
Δημοσιεύσεις: 6992
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 10:24

The POST-PUNK / DARK WAVE thread

Δημοσίευση από LuciferSteele »

βλέπω πως αναφέρετε τους The Fall και με τρώει να πω πως έχουν ζητήσει την άδειά μας και έχουν διασκευάσει Ανώριμους πριν αρκετά χρόνια... από τα πιο απίστευτα πράγματα που έχουν συμβεί
We scribe in the dark of the night our Black Steele
The evil rite of the black and the light We now reveal to you
Απάντηση

Επιστροφή στο “Μη-μεταλλικές μουσικές”