Ελληνικό Έπικ (οχι μέταλ/ροκ)

Για ότι κινείται στην ευρύτερη μέταλ κουλτούρα, χωρίς να είναι μέταλ.
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6254
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

Ελληνικό Έπικ (οχι μέταλ/ροκ)

Δημοσίευση από theBox »

Ο προγκρεσιβας μεσα μου δεν με αφηνει να το ποσταρω σε άλλη εκτέλεση. Κι ας με κρέμασει ο [mention]Corum Jhaelen Irsei[/mention] ανάποδα.

Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6254
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

Ελληνικό Έπικ (οχι μέταλ/ροκ)

Δημοσίευση από theBox »

Το κουτάκι συνεχιζει να χαιρεται μόνο του και, κανοντας την εκπληξη, σε "κοντρα ρολο" ποστάρει (γαμάτους) μεγαλέξανδρους!

Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
Bulbus
Δημοσιεύσεις: 24
Εγγραφή: Παρ 02 Φεβ 2018, 20:45

Ελληνικό Έπικ (οχι μέταλ/ροκ)

Δημοσίευση από Bulbus »

Με συγχωρείτε, αλλα αυτα που ποστάρετε , ενω ειναι επι το πλείστον εξαιρετικά τραγούδια , δεν ειναι ούτε αρκετα μέταλ ούτε αρκετά επικ κατα την ταπεινή μου αποψη . Γι αυτο κι εγω με χαρά σας παρουσιάζω το αυθεντικο , το σωστό ελληνικό έπικ μέταλ όπως εκφράζεται με το post live routine του μεγάλου σολίστ του κλαρινέτου κου Γκόριτσα (μετά απο πιθανώς τιτανιο σε διάρκεια live... Δεν χρειάζεται καν μουσικη! Οι ήχοι της ανθρώπινης επικης φύσης αρκούνε.
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14655
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Ελληνικό Έπικ (οχι μέταλ/ροκ)

Δημοσίευση από CountRaven »

alexandros έγραψε: Σάβ 12 Σεπ 2020, 18:13 Μπράβο!Μπράβο!Μπράβο!
Απαραίτητο θέμα, ενώ ήδη έχω πάθει ΣΟΚ με τα φλουριά, που δε το γνώριζα. Εγώ για αρχή παραθέτω ευκολάκια, αλλά μάλλον απαραίτητα. Καταρχήν, τους εφτά νάνους τους θεωρώ ένα από τα πιο έντονα τραγούδια του ελληνικού τραγουδιού με τον Μικρούτσικο να ερμηνεύει ΜΟΝΑΔΙΚΑ. Εν συνεχεία, για τον Ξυλούρη δεν μπορώ να πω πολλά. Η λεβεντιά και ο λυρισμός στη φωνή του είναι πιο επικ από το 99% του epic metal. Τέλος, Σπανουδάκης και μαρμαρωμένος βασιλιάς. Δεν ξέρω αν οι επιλογές μου ταιριάζουν με αυτό που είχε στο νου ο threadstarter και αν απαιτείται κάτι πιο εξωτικό στη μουσική ή αρκούν ένα ιστορικό θέμα, επικολυρικοί στίχοι ή μία επιβλητική ατμόσφαιρα.





Παίζεις μεγάλη μπάλα. Επικές επιλογές εύγε.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14655
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Ελληνικό Έπικ (οχι μέταλ/ροκ)

Δημοσίευση από CountRaven »

alexandros έγραψε: Σάβ 12 Σεπ 2020, 18:21 Έχω ανάγκη να ξαναγράψω για την πλάκα που έπαθα με τα φλουριά!Ρε τι απίστευτο άσμα είναι αυτό?Απορώ για το αν είναι κάτι γνωστό που μου διέφυγε ή είναι όντως κρυμμένος θησαυρός.
Όχι δεν είναι άγνωστο. Υπόσχομαι σεντονάκι μόλις μπορέσω.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14655
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Ελληνικό Έπικ (οχι μέταλ/ροκ)

Δημοσίευση από CountRaven »

theBox έγραψε: Σάβ 12 Σεπ 2020, 21:38 Ο προγκρεσιβας μεσα μου δεν με αφηνει να το ποσταρω σε άλλη εκτέλεση. Κι ας με κρέμασει ο @Corum Jhaelen Irsei ανάποδα.

ΕΠΟΣ.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
alexandros
Δημοσιεύσεις: 125
Εγγραφή: Σάβ 15 Αύγ 2020, 15:00

Ελληνικό Έπικ (οχι μέταλ/ροκ)

Δημοσίευση από alexandros »

theBox έγραψε: Σάβ 12 Σεπ 2020, 22:07 Το κουτάκι συνεχιζει να χαιρεται μόνο του και, κανοντας την εκπληξη, σε "κοντρα ρολο" ποστάρει (γαμάτους) μεγαλέξανδρους!

Τώρα με έκαψες εντελώς!Νομίζω αυτό το τραγούδι έχει απανωτά παράδοξα. Τραγούδι για μέγα Αλέξανδρο με μπουζούκι. Νταλάρας τραγουδάει για Μέγα Αλέξανδρο. Μου έπεσαν μαζεμένα!
Πάντως,δε χαίρεσαι μόνος σου,καθώς έχω μπει κι εγώ στο μουντ και ανακατεύω το σεντούκι με τους θησαυρούς της ελληνικής μουσικής. (Όπου σεντούκι, δες youtube :D )
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6254
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

Ελληνικό Έπικ (οχι μέταλ/ροκ)

Δημοσίευση από theBox »

Bulbus έγραψε: Σάβ 12 Σεπ 2020, 22:28 Με συγχωρείτε, αλλα αυτα που ποστάρετε , ενω ειναι επι το πλείστον εξαιρετικά τραγούδια , δεν ειναι ούτε αρκετα μέταλ ούτε αρκετά επικ κατα την ταπεινή μου αποψη . Γι αυτο κι εγω με χαρά σας παρουσιάζω το αυθεντικο , το σωστό ελληνικό έπικ μέταλ όπως εκφράζεται με το post live routine του μεγάλου σολίστ του κλαρινέτου κου Γκόριτσα (μετά απο πιθανώς τιτανιο σε διάρκεια live... Δεν χρειάζεται καν μουσικη! Οι ήχοι της ανθρώπινης επικης φύσης αρκούνε.
Εχει μακρια μαλλια, εχει σπαθάκια, εχει νεκροκεφαλες ζωων. Δεν του λειπει τιποτα. Απο εμένα ειναι ΝΑΙ.
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
apeitharxos
Δημοσιεύσεις: 835
Εγγραφή: Σάβ 20 Απρ 2019, 16:18

Ελληνικό Έπικ (οχι μέταλ/ροκ)

Δημοσίευση από apeitharxos »

Ετοιμάζω εκτενές αφιέρωμα να ανεβάσω εδώ, να ξέρετε...Πάρτε μια γεύση εδώ από μερικά από τα καλύτερα άγνωστα τραγούδια που έχει ερμηνεύσει...









Και κάτι από Μίκη Θεοδωράκη με φωνή Αντώνη Καλογιάννη (μια ανατριχιαστική εκτέλεση)- αν δεν είναι αυτό έπικ ποιο είναι;

Advancing Yokeda:
Ενδεχομένως η πιο ελιτίστικη και απροσπέλαστη μορφή τέχνης να περνά μέσα από λιτές απέριττες φόρμες. Αυτές που η πλειοψηφία θα αγνοήσει ή περιφρονήσει σαν απλοϊκότητα. Εκεί άλλωστε δε στηρίζεται και το 'αληθινό heavy metal'?
Άβαταρ μέλους
Celephais
Δημοσιεύσεις: 490
Εγγραφή: Παρ 25 Μάιος 2018, 01:24

Ελληνικό Έπικ (οχι μέταλ/ροκ)

Δημοσίευση από Celephais »

Συγχαρητήρια για το τόπικ. Να βάλω κι εγώ το λιθαράκι μου....


Φοβερό κομμάτι στην πρώτη εκτέλεση, πριν κάποια χρόνια το είπε και ο Μπάσης.
"Ο Κώστας Καράλης τραγουδά το "Σπασμένο καράβι" από το ομώνυμο ποίημα του Γιάννη Σκαρίμπα που μελοποίησε ο Γιάννης Σπανός"


Επικός Γιάννης Μαρκόπουλος, ερμηνεύει Παύλος Σιδηρόπουλος και Μ. Φωτίου. Πολιτικός στίχος νομίζω όμως με την ευρύτερη έννοια. Προς το τέλος ακούμε ένα στίχο που έχει γίνει και σύνθημα σε τοίχους.
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6254
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

Ελληνικό Έπικ (οχι μέταλ/ροκ)

Δημοσίευση από theBox »

Celephais έγραψε: Κυρ 13 Σεπ 2020, 01:10 Συγχαρητήρια για το τόπικ. Να βάλω κι εγώ το λιθαράκι μου....


Φοβερό κομμάτι στην πρώτη εκτέλεση, πριν κάποια χρόνια το είπε και ο Μπάσης.
"Ο Κώστας Καράλης τραγουδά το "Σπασμένο καράβι" από το ομώνυμο ποίημα του Γιάννη Σκαρίμπα που μελοποίησε ο Γιάννης Σπανός"


Επικός Γιάννης Μαρκόπουλος, ερμηνεύει Παύλος Σιδηρόπουλος και Μ. Φωτίου. Πολιτικός στίχος νομίζω όμως με την ευρύτερη έννοια. Προς το τέλος ακούμε ένα στίχο που έχει γίνει και σύνθημα σε τοίχους.
Επη και τα δυο! Το σπασμενο καραβι αμφιταλαντευτηκα να το βαλω κι εγω, αλλα ειχα σπαμμαρει ηδη αρκετα. Εννοειται ΔΕΝ ηξερα οτι η πρωτη εκτελεση δεν ειναι του Μπάση o_O :P
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6254
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

Ελληνικό Έπικ (οχι μέταλ/ροκ)

Δημοσίευση από theBox »

[mention]Celephais[/mention] Ειχα αρκετο καιρο να ακουσω τον Ηλεκτρικο Θησέα. ΚΑΘΕ στιχος κι ενα μαχαίρι.

Γενικα ο Μαρκοπουλος και ο Μικρουτσικος ειναι στανταράκια στη φαση, αυτο δεν σημαινει οτι δεν πρεπει να ποσταριστουν τα έπη(κ)

Παμε σε δυο αδελφάκια του Μικρουτσικου, διαφορετικη εντελως στιχουργικη προσεγγιση (το 1ο "κολλάει" περισσοτερο με το τοπικ, το 2ο ειναι συγκλονιστικότερο) αλλά εντελως κοινη λογικη μουσικα και ενορχηστρωτικά.



Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
Celephais
Δημοσιεύσεις: 490
Εγγραφή: Παρ 25 Μάιος 2018, 01:24

Ελληνικό Έπικ (οχι μέταλ/ροκ)

Δημοσίευση από Celephais »

[mention]theBox[/mention] νομίζω δεν συγκρίνεται η εκτέλεση του Καράλη με του Μπάση, οκ κάλος ερμηνευτής ο Μπάσης, εμένα με Καράλη μου σηκώνεται η τρίχα. Το θυμάμαι από παιδάκι το κομμάτι είναι από τις πιο ευχάριστες παιδικές-μουσικές μου αναμνήσεις.


Μεγάλο κομμάτι Σαββόπουλου που μπαίνει άνετα στο τόπικ (σαφώς πολιτικό κομμάτι)


Αυτό κι αν είναι επικό...


Εξαιρετικός Σπανουδάκης και νομίζω Σαλέας στο κλαρίνο.
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6254
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

Ελληνικό Έπικ (οχι μέταλ/ροκ)

Δημοσίευση από theBox »

Τρια Ξυδακης για συνεχεια...

Sorcerer's Pledge....



Europower (Ιταλικο φυσικα)



Και τελος Primordial...

Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6254
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

Ελληνικό Έπικ (οχι μέταλ/ροκ)

Δημοσίευση από theBox »





NWOTHM wanabe πιτσιρικάδες.
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Μη-μεταλλικές μουσικές”