Γυναικείες -μη μεταλ- φωνες

Για ότι κινείται στην ευρύτερη μέταλ κουλτούρα, χωρίς να είναι μέταλ.
Άβαταρ μέλους
Priamos
Δημοσιεύσεις: 3370
Εγγραφή: Δευ 01 Ιαν 2018, 23:06

Γυναικείες -μη μεταλ- φωνες

Δημοσίευση από Priamos »

Scrollkeeper έγραψε: Παρ 18 Μάιος 2018, 23:04

να το κλειδώσω;
Μου θυμιζει το ανεκδοτο:
-Βαλε μου 100γρ τυρι.
-5 κιλα βγηκε. Να το αφησω;
-Ναι μωρε...Αστο.

Αλλη μια προφανης επιλογη (οχι για αυτοκτονικους).
Surreal Killer
Άβαταρ μέλους
darkredskies
Δημοσιεύσεις: 27
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 18:30

Γυναικείες -μη μεταλ- φωνες

Δημοσίευση από darkredskies »

Αυτα με την Gallas, τη McKennit και άλλες καρακαλτάκες δεν τα χώνεψα ποτέ. Σόρρυ παίδες. Από την άλλη η καψούρα μου η μεγαλή είναι μια που πέρασε λίγο από το metal (με την ευρεία έννοια), η γυναίκα που για τη φωνή της χαλάω το σπίτι μου, η Kirsti η Huke, πάλαι ποτέ The 3rd and the Mortal. Εδώ τραγουδάει ABBA, όπως δεν θα τους τραγουδήσει ποτέ κανείς.

Άβαταρ μέλους
Zippo190
Δημοσιεύσεις: 8722
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 22:12

Γυναικείες -μη μεταλ- φωνες

Δημοσίευση από Zippo190 »

theBox έγραψε: Σάβ 19 Μάιος 2018, 00:30 Πάρτε ένα κι απο μένα.

αυτό ήταν πολύ καλό, θα τσεκάρω περαιτέρω. Αντίθετα οι επιλογές του Πρίαπου ήταν οι αντίστοιχες Πρέκες των γυναικίων φωνών, απορώ δηλαδή....στο τέλος θα ακούσουμε και καμία Saint Vincent, έλεος πια :toothy:
Lilith έγραψε: Παρ 18 Μάιος 2018, 23:05 Και οι μεταλλάδες έχουν ψυχή :P
Αφήνω κι εγω εδω δύο κουλτουριάρικα με καταπληκτικές φωνές.
Ακούγονται καλύτερα ενω τρως Ταιλανδέζικο Tom yam goong με συνοδεία τυριού Kraftkar και κρασάκι από Χιλή Moneda Reserva Malbec, ενω έξω πρέπει να βρέχει αλλιώς δεν δημιουργείται η κατάλληλη ατμόσφαιρα :toothy:
Ωραίες οι μουσικές επιλογές ΑΛΛΑ το Moneda Reserva Malbec συνοδεύει συνήθως βαριά κρέατα και όχι σούπες και τυράκια. Καλύτερα να προτιμήσεις ένα ελαφρύ λευκό κρασί όπως το Casas Del Bosque Chardonnay Reserva με ωρίμανση δέκα μηνών αν θέλεις οπωσδήποτε να πιεις Χιλιανό κρασί.
LuciferSteele έγραψε: Σάβ 19 Μάιος 2018, 00:38
Zippo190 έγραψε: Παρ 18 Μάιος 2018, 23:25
LuciferSteele έγραψε: Παρ 18 Μάιος 2018, 22:38 άμα ραγίσει ο μεταλάς είναι σα ρωγμή στο χούβερ νταμ, θα πλυμμηρίσει όλη η νεβάδα, η καλιφόρνια και η αριζόνα μαζί
Θύμησες μας ποιος εχει φωτό με ηλιοβασίλεμα στο :twisted: :twisted: :twisted:
Το ηλιοβασίλεμα είναι η νίκη του σκότους πάνω στο φως, στην έφερα!
ΑΥΤΑ ΜΑΣ ΤΑ ΕΙΠΑΝ ΚΑΙ ΑΛΛΟΙ ΠΟΥ ΤΗΝ ΕΙΧΑΝ ΠΙΟ ΜΕΓΑΛΗ!!

The ancient pulse of germ and birth
Was shrunken hard and dry,
And every spirit upon earth
Seemed fervourless as I.


Thomas Hardy, The Darkling Thrush, 1900
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Άβαταρ μέλους
rbrigade
Δημοσιεύσεις: 5038
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:54

Γυναικείες -μη μεταλ- φωνες

Δημοσίευση από rbrigade »

Ωραίο το Folque, πρέπει να το έχω ξανακούσει, από τις λίγες φορές που την παλεύω με σκανδιναβική γλώσσα. Μπείτε youtube, στα σχόλια έχει μετάφραση των στίχων, ωραία ιστοριούλα
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος rbrigade την Σάβ 19 Μάιος 2018, 11:12, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Άβαταρ μέλους
Zippo190
Δημοσιεύσεις: 8722
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 22:12

Γυναικείες -μη μεταλ- φωνες

Δημοσίευση από Zippo190 »

και τούτη δω μου αρέσει σε πιο latin/jazz/bossanova ρυθμούς

@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Άβαταρ μέλους
Zippo190
Δημοσιεύσεις: 8722
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 22:12

Γυναικείες -μη μεταλ- φωνες

Δημοσίευση από Zippo190 »

και λίγο πιο post rock εδώ...

@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Άβαταρ μέλους
Priamos
Δημοσιεύσεις: 3370
Εγγραφή: Δευ 01 Ιαν 2018, 23:06

Γυναικείες -μη μεταλ- φωνες

Δημοσίευση από Priamos »

Zippo190 έγραψε: Σάβ 19 Μάιος 2018, 10:15 και τούτη δω μου αρέσει σε πιο latin/jazz/bossanova ρυθμούς

Bossanova:
Εικόνα
(εννοειται δεν το ακουσα)
Μου θυμιζεις το χειροτερο τραγουδι ολων των εποχων:



Ανεμελιά, easy going, chill out, cool music, κλπ ο απολυτος εχθρος του metal!!!! Η μουσική κλαψα ειναι συμβατή με το metal γιατι εχει συναισθηματικη ενταση, αυτα τα cool, lifestyle εμεσματα ειναι στο αντιθετο ακρο απο οτι αντιπροσωπευει το μεταλ.
Surreal Killer
Άβαταρ μέλους
Zippo190
Δημοσιεύσεις: 8722
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 22:12

Γυναικείες -μη μεταλ- φωνες

Δημοσίευση από Zippo190 »

Priamos έγραψε: Σάβ 19 Μάιος 2018, 10:46
Zippo190 έγραψε: Σάβ 19 Μάιος 2018, 10:15 και τούτη δω μου αρέσει σε πιο latin/jazz/bossanova ρυθμούς

Bossanova:
Εικόνα
(εννοειται δεν το ακουσα)
Μου θυμιζεις το χειροτερο τραγουδι ολων των εποχων:



Ανεμελιά, easy going, chill out, cool music, κλπ ο απολυτος εχθρος του metal!!!! Η μουσική κλαψα ειναι συμβατή με το metal γιατι εχει συναισθηματικη ενταση, αυτα τα cool, lifestyle εμεσματα ειναι στο αντιθετο ακρο απο οτι αντιπροσωπευει το μεταλ.
Ο Πρεκισμός έχει αδυνατίσει την μνήμη σας κύριε Πρίαπε μισό λεπτό να σας υπενθυμίσω σημαντικές μουσικές ηθικές αξίες:

On the blood of all our
Fathers-on their weapons we now
Swear to evenge-not lament.
Give the False ones death.


"Girl from Ipanema" πολύ καλό, ψοφάω για bossa ρυθμούς.
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Άβαταρ μέλους
rbrigade
Δημοσιεύσεις: 5038
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:54

Γυναικείες -μη μεταλ- φωνες

Δημοσίευση από rbrigade »

Με την Ipanema δοκιμάστηκαν οι αντοχές μου, πόσο πιο αργό και χαμηλό μπορεί να είναι ένα κομμάτι; Να υποθέσω είναι καμιά ηθοποιός η τύπισσα και όχι κανονική τραγουδίστρια; Διαμάντω εμετική σε όλα της, η Yoko Ono του ψαγμένου χαμερικού μεταλλά που δεν μπορεί να ακούσει Bon Jovi γιατί είναι φλώροι, αλλά καταπίνει αμάσητες αυτές τις αηδίες... Αυτά βέβαια στα 90's που μπλέξαμε τα μπούτια μας με το black metal, στα 80's πιο μέταλ έντυπο θα τολμούσε να σου πασάρει Διαμάντω για must άκουσμα, θα τρώγανε ντομάτες... Η άλλη η Loreena άλλη ιερή αγελάδα, ντάξει έλεος, φωνάρα μεν, αλλά καριέρα με διασκευές και αντιγραφές παραδοσιακών τραγουδιών έκανε άσε που για ένα καλό κομμάτι τρως στη μάπα δέκα ύπνους...
Άβαταρ μέλους
Zippo190
Δημοσιεύσεις: 8722
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 22:12

Γυναικείες -μη μεταλ- φωνες

Δημοσίευση από Zippo190 »

rbrigade έγραψε: Σάβ 19 Μάιος 2018, 11:22 Με την Ipanema δοκιμάστηκαν οι αντοχές μου, πόσο πιο αργό και χαμηλό μπορεί να είναι ένα κομμάτι; Να υποθέσω είναι καμιά ηθοποιός η τύπισσα και όχι κανονική τραγουδίστρια; Διαμάντω εμετική σε όλα της, η Yoko Ono του ψαγμένου χαμερικού μεταλλά που δεν μπορεί να ακούσει Bon Jovi γιατί είναι φλώροι, αλλά καταπίνει αμάσητες αυτές τις αηδίες...
μην μπερδεύεσαι η latin/jazz/bossa δεν έχει σχέση με το ρόκ είναι τελείως διαφορετική μουσική και αντιμετωπίζεται διαφορετικά. Η σύνδεση με Bon Jovi είναι άστοχη.

Επίσης η Astrud Gilberto είναι τραγουδίστρια όχι ηθοποιός.

@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Άβαταρ μέλους
rbrigade
Δημοσιεύσεις: 5038
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:54

Γυναικείες -μη μεταλ- φωνες

Δημοσίευση από rbrigade »

Τους Bon Jovi δεν τους συνέδεσα με κανέναν τρόπο με το Girl. Λέω απλά ότι στα 90's μας παρουσιάζανε τους Bon Jovi για φλώρους, καταστροφείς του metal, μουσική παντελώς άσχετη με το metal κτλ και μας πλασάρανε Διαμάντω ως must και σχετική. Δηλαδή δύο μέτρα και δύο σταθμά. Οι Bon Jovi που παίζανε hard rock είναι παντελώς άσχετοι με το metal και δεν πρέπει να τους ακούνε οι μεταλλάδες, αλλά κάτι φλόμπες τύπου Διαμάντως που δεν έχουν καν κιθάρα έχουνε σχέση και είναι must και τίτλος τιμής ψαγμενίλας…. Ρε ουστ!
Άβαταρ μέλους
Zippo190
Δημοσιεύσεις: 8722
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 22:12

Γυναικείες -μη μεταλ- φωνες

Δημοσίευση από Zippo190 »

rbrigade έγραψε: Σάβ 19 Μάιος 2018, 11:45 Τους Bon Jovi δεν τους συνέδεσα με κανέναν τρόπο με το Girl. Λέω απλά ότι στα 90's μας παρουσιάζανε τους Bon Jovi για φλώρους, καταστροφείς του metal, μουσική παντελώς άσχετη με το metal κτλ και μας πλασάρανε Διαμάντω ως must και σχετική. Δηλαδή δύο μέτρα και δύο σταθμά. Οι Bon Jovi που παίζανε hard rock είναι παντελώς άσχετοι με το metal και δεν πρέπει να τους ακούνε οι μεταλλάδες, αλλά κάτι φλόμπες τύπου Διαμάντως που δεν έχουν καν κιθάρα έχουνε σχέση και είναι must και τίτλος τιμής ψαγμενίλας…. Ρε ουστ!
α για την Diamanda Gallas μιλας, δεν το σύνδεσα αμέσως. Έχεις ένα point, τα ίδια γίνονταν με The Gathering και λοιπές αρλούμπες αμεταλλοσύνης που τις παρουσίαζαν σαν απαραίτητο ψαγμένο άκουσμα. Αυτά διαμόρφωσαν την μάστιγα της συναισθηματοσύνης.
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Άβαταρ μέλους
Priamos
Δημοσιεύσεις: 3370
Εγγραφή: Δευ 01 Ιαν 2018, 23:06

Γυναικείες -μη μεταλ- φωνες

Δημοσίευση από Priamos »

Δεν υπαρχει "απαραιτητο" ακουσμα! Ο καθενας ακουει οτι γουσταρει. Ξεπεραστε πια τα παιδικα σας απωθημενα και τραυματα ! :P
Σαν το ζιππο που τον δουλευαν τα κουλτουρε πλουσιοπαιδα οταν πηγαινε νυχτερινο και το πρωι οικοδομη, και τωρα προσπαθει να γινει σαν αυτους, με τα τρυφερα χερακια και ακούσματά τους.
Surreal Killer
Άβαταρ μέλους
rbrigade
Δημοσιεύσεις: 5038
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:54

Γυναικείες -μη μεταλ- φωνες

Δημοσίευση από rbrigade »

Εσύ μπορεί να ακούς γιατί η ευαίσθητη εσωτερική πλευρά σου ωθεί προς τα εκεί, αλλά κάποιοι άλλοι τα σπρώχνανε αυτά (όχι για εμπορικούς λόγους, οσο για γα πουλάνε μούρη)
Άβαταρ μέλους
white_knight
Δημοσιεύσεις: 596
Εγγραφή: Τετ 07 Μαρ 2018, 16:33
Επικοινωνία:

Γυναικείες -μη μεταλ- φωνες

Δημοσίευση από white_knight »

Kανονικα μετα απο ποστ dead can dance/lisa gerrard επρεπε να κλειδωθει οποιοδηποτε συζητηση για γυναικεια φωνητικα,καμια δεν μπορει να συγκριθει μαζι της ουτε για πλάκα:



Aπο κει και πέρα καποιες αλλες αγαπημένες μου μη metal φωνες:





Kαι απο πιο mainstream:
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος white_knight την Σάβ 19 Μάιος 2018, 14:36, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Μη-μεταλλικές μουσικές”