TENHI (Finland)

Για ότι κινείται στην ευρύτερη μέταλ κουλτούρα, χωρίς να είναι μέταλ.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6256
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

TENHI (Finland)

Δημοσίευση από theBox »

Φινλανδοι, πρώην ατμοσφαιρικοί μπλακμεταλλάδες της Empirium σχολής, πολύ γρήγορα το γύρισαν σε φόλκ της πατρίδας τους.

Για την ακρίβεια, παίζουν ενα θεοσκότεινο, κουλτουρέ , proggy φόλκ με φινλανδικούς "σαμανιστικούς" στίχους και το κυριότερο ΔΙΔΑΣΚΟΥΝ ΜΠΑΛΙΤΣΑ. Ειδικά το Maaaet του 2006 είναι κατα την ταπεινή μου γνώμη, ότι καλύτερο έχει να επιδείξει η ευρωπαική neofolk/ folk noir σκηνή.







Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
Priamos
Δημοσιεύσεις: 3370
Εγγραφή: Δευ 01 Ιαν 2018, 23:06

TENHI (Finland)

Δημοσίευση από Priamos »

[mention]theBox[/mention] δεν ξερω αν ειναι ειναι αρκετα συγγενικα με το παραπανω, αλλα με τους βρωμομεταλλαδες που χω μπλεξει :D κανεις δεν τα χει εκτιμησει. Για ριξε καμια αυτια και πες μου τι σου λενε.

Surreal Killer
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6256
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

TENHI (Finland)

Δημοσίευση από theBox »

[mention]Priamos[/mention] Ειναι πολύ γνωστες μπάντες και οι δύο και ναι, ανήκουν στην ίδια ΓΕΝΙΚΟΤΕΡΗ σκήνη με tenhi. Ωραια κομμάτια και τα δύο, ειδικα το Stille Volk, πλά οι Tenhi πειραματίζονται περισσότερο και είναι πολυ λιγότερο "παραδοσιολάγνοι". Μέχρι και prog folk τους λες.
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
Priamos
Δημοσιεύσεις: 3370
Εγγραφή: Δευ 01 Ιαν 2018, 23:06

TENHI (Finland)

Δημοσίευση από Priamos »

Α, το κατεχεις το σπορ. ΟΚ...
Αν εχεις να προτεινεις κατι αντιστοιχο με Mila Mar (στον ηχο του αλμπουμ Nova), ευπροσδεκτο.
Surreal Killer
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6256
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

TENHI (Finland)

Δημοσίευση από theBox »

Priamos έγραψε: Σάβ 20 Οκτ 2018, 21:44 Α, το κατεχεις το σπορ. ΟΚ...
Αν εχεις να προτεινεις κατι αντιστοιχο με Mila Mar (στον ηχο του αλμπουμ Nova), ευπροσδεκτο.
Μπάααα...δεν το κατέχω και τόσο όσο φανταζεσαι. Απλά για ένα φεγγάρι έκανα παρέα με γκοθάδες/νεοφολκάδες και έβγαινα στα μέρη τους. Απο τη συναναστροφή μου αυτή κρατησα 4-5 πολύ συγκεκριμένα πράγματα που μου άρεσαν, εκ των οποίων οι tenhi ειναι ό,τι καλύτερο. Γενικά άκουσα πολλα πράγματα απο τη σκηνη αυτή, άλλα η συντριπτική πλειοψηφία δεν μου έκανε ιδιαίτερο κλίκ.

Ξεχωρίζω Tenhi, empirium, current 93, death in June, dead can dance...δηλαδη τα αντίστοιχα maiden, metallica, megadeth :D :D :D
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
Zippo190
Δημοσιεύσεις: 8724
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 22:12

TENHI (Finland)

Δημοσίευση από Zippo190 »

Priamos έγραψε: Σάβ 20 Οκτ 2018, 21:33 @theBox δεν ξερω αν ειναι ειναι αρκετα συγγενικα με το παραπανω, αλλα με τους βρωμομεταλλαδες που χω μπλεξει :D κανεις δεν τα χει εκτιμησει. Για ριξε καμια αυτια και πες μου τι σου λενε.

Πρίαπε σε παρακαλώ μην ξαναμιλήσεις για κουλτούρα και bossa nova. B)
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Άβαταρ μέλους
asgardlord
Δημοσιεύσεις: 522
Εγγραφή: Κυρ 14 Οκτ 2018, 19:39
Τοποθεσία: Νήσος Κύπρος

TENHI (Finland)

Δημοσίευση από asgardlord »

Πολύ ωραία όλα όσα ποστάρατε αποπάνω! Τελευταία περνάω την omnia φάση που με πιάνει ανά τριετία και ήρθαν κι έδεσαν!
Iron wields from armored wrists
Απάντηση

Επιστροφή στο “Μη-μεταλλικές μουσικές”