Νέα κατηγορία Modern hard rock

Για προβλήματα ή προτάσεις ποστάρετε εδώ!
Άβαταρ μέλους
Scrollkeeper
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 5979
Εγγραφή: Παρ 29 Δεκ 2017, 19:30
Επικοινωνία:

Νέα κατηγορία Modern hard rock

Δημοσίευση από Scrollkeeper »

αν για καθε "χαρακτηριστικό" που θες να κατηγοριοποιήσεις βάζεις κ απο μία λέξη στο φακελάκι στο filesystem τότε κλάφτα χαράλαμπε :P Το πρόγραμμα αυτό πέρα του οτι σε αφήνει να φτιάξεις τα tags κ να ψάξεις όπως γουστάρεις κλπ, με ένα κουμπί σου κάνει τα φακελάκια/filenames κλπ με ότι tags θες στο όνομα.
They shall grow not old, as we that are left grow old: Age shall not weary them, nor the years condemn. At the going down of the sun and in the morning, We will remember them.
Άβαταρ μέλους
Zippo190
Δημοσιεύσεις: 8722
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 22:12

Νέα κατηγορία Modern hard rock

Δημοσίευση από Zippo190 »

CountRaven έγραψε: Παρ 31 Μάιος 2019, 20:20 Στηρίζω φακελάκι Τσοβόλα. Όλα τα άλλα είναι απλά φλωριές.
ακριβώς αυτό. Απλό, λιτό, αντρείκιο.
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Άβαταρ μέλους
Scrollkeeper
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 5979
Εγγραφή: Παρ 29 Δεκ 2017, 19:30
Επικοινωνία:

Νέα κατηγορία Modern hard rock

Δημοσίευση από Scrollkeeper »

Καλά, βρείτε μου τα καλύτερα instrumentals της τελευταίας 5ετίας μέσα στο κυκεώνα των φακέλων σας κ θα σας παραδεχτώ. Τα λέμε σε κανα μήνα :P
They shall grow not old, as we that are left grow old: Age shall not weary them, nor the years condemn. At the going down of the sun and in the morning, We will remember them.
Άβαταρ μέλους
LuciferSteele
Δημοσιεύσεις: 6992
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 10:24

Νέα κατηγορία Modern hard rock

Δημοσίευση από LuciferSteele »

φτιάξτε ένα subforum Τσοβόλα μπας και μας αφήσει κανένα τόπικ αμαγάριστο!
We scribe in the dark of the night our Black Steele
The evil rite of the black and the light We now reveal to you
Άβαταρ μέλους
Scrollkeeper
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 5979
Εγγραφή: Παρ 29 Δεκ 2017, 19:30
Επικοινωνία:

Νέα κατηγορία Modern hard rock

Δημοσίευση από Scrollkeeper »

LuciferSteele έγραψε: Παρ 31 Μάιος 2019, 21:28 φτιάξτε ένα subforum Τσοβόλα μπας και μας αφήσει κανένα τόπικ αμαγάριστο!
Ψήθηκα! :P
They shall grow not old, as we that are left grow old: Age shall not weary them, nor the years condemn. At the going down of the sun and in the morning, We will remember them.
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6252
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

Νέα κατηγορία Modern hard rock

Δημοσίευση από theBox »

Scrollkeeper έγραψε: Παρ 31 Μάιος 2019, 21:04 Καλά, βρείτε μου τα καλύτερα instrumentals της τελευταίας 5ετίας μέσα στο κυκεώνα των φακέλων σας κ θα σας παραδεχτώ. Τα λέμε σε κανα μήνα :P
Εμεις ειμεθα της αντρικης σχολης...ακουμε τα αλμπουμς απο αρχη μεχρι τελους. Αν το αλμπουμ δεν ακουγεται απο αρχη μεχρι τελους, ΔΕΝ του αξιζει να ακουστει καθόλου. Και ΣΙΓΟΥΡΑ δεν ακουμε μουσική με QUERIES!!! :D :D :D
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
rbrigade
Δημοσιεύσεις: 5038
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:54

Νέα κατηγορία Modern hard rock

Δημοσίευση από rbrigade »

Στην παρούσα φάση για νέες κυκλοφορίες το μόνο που με ενδιαφέρει είναι να έχω όλες τις κυκλοφορίες ανά έτος μαζεμένες σε έναν φάκελο ώστε να μπορώ να τσεκάρω στα γρήγορα αν έχω ακούσει κάποιον δίσκο ή όχι. Επίσης παίζει καταγραφή σε πίνακα excel με επιπλέον πληροφορίες για συμμετοχές γνωστών μελών. Μελλοντικά λέω να το κάνω και με εθνικότητα επειδή υπάρχουν μπάντες με το ίδιο όνομα. Επίσης έχω φτιάξει ένα ενοποιημένο excel για τα έτη 2014-2017 και θα προστεθούν σιγά σιγά οι επόμενες χρονιές ώστε να έχω μια συνολική εικόνα πρόσφατης δισκογραφίας κάθε μπάντας. Βασικά ο μόνος λόγος που τα περνάω σε excel είναι επειδή μπορώ εύκολα να το κάνω back up και σε περίπτωση που χαθούν όλα τα αρχεία να ξέρω τι αξίζει να ξαναβρώ. Όποιος πει ότι έχει όλη την μουσική back up ή μας δουλεύει ή έχει λίγο υλικό ή του περισσεύει χρήμα για να έχει πολλαπλούς τεράστιους σκληρούς. Δεν ξέρω αν θα με βοηθούσε σε κάτι το πρόγραμμα, όσο γρήγορα θα έβρισκα κάτι μέσω του προγράμματος τόσο γρήγορα μπαίνω και στον φάκελο και τσεκάρω τι υπάρχει. Το excel το φτιάχνω προσθέτοντας κάθε δίσκο όταν τον κατεβάζω, δεν έχω κάτσει να περάσω το παλιότερο υλικό, ούτε καν τους δίσκους που έχω αγορασμένους, ειλικρινά δεν την παλεύω να κάτσω να κάνω κάτι τέτοιο. Με τα καινούρια την ώρα που τα ακούω περνάω και τον τίτλο στο excel, μηδέν κόπος και σιγά σιγά φτιάχτηκε λίστα με χιλιάδες τίτλους.
Άβαταρ μέλους
rbrigade
Δημοσιεύσεις: 5038
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:54

Νέα κατηγορία Modern hard rock

Δημοσίευση από rbrigade »

Τα καλύτερα instrumentals; Έχει προβλέψει και για αυτό ο Τσοβόλας. Όποτε ακούω τούμπανο κομμάτι μπαίνει στην αντίστοιχη συλλογή. Δεν το τηρώ απόλυτα, αλλά σε δύο κατηγορίες το ενημερώνω καλά, instrumentals και covers.
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6252
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

Νέα κατηγορία Modern hard rock

Δημοσίευση από theBox »

rbrigade έγραψε: Παρ 31 Μάιος 2019, 23:42 Στην παρούσα φάση για νέες κυκλοφορίες το μόνο που με ενδιαφέρει είναι να έχω όλες τις κυκλοφορίες ανά έτος μαζεμένες σε έναν φάκελο ώστε να μπορώ να τσεκάρω στα γρήγορα αν έχω ακούσει κάποιον δίσκο ή όχι. Επίσης παίζει καταγραφή σε πίνακα excel με επιπλέον πληροφορίες για συμμετοχές γνωστών μελών. Μελλοντικά λέω να το κάνω και με εθνικότητα επειδή υπάρχουν μπάντες με το ίδιο όνομα. Επίσης έχω φτιάξει ένα ενοποιημένο excel για τα έτη 2014-2017 και θα προστεθούν σιγά σιγά οι επόμενες χρονιές ώστε να έχω μια συνολική εικόνα πρόσφατης δισκογραφίας κάθε μπάντας. Βασικά ο μόνος λόγος που τα περνάω σε excel είναι επειδή μπορώ εύκολα να το κάνω back up και σε περίπτωση που χαθούν όλα τα αρχεία να ξέρω τι αξίζει να ξαναβρώ. Όποιος πει ότι έχει όλη την μουσική back up ή μας δουλεύει ή έχει λίγο υλικό ή του περισσεύει χρήμα για να έχει πολλαπλούς τεράστιους σκληρούς. Δεν ξέρω αν θα με βοηθούσε σε κάτι το πρόγραμμα, όσο γρήγορα θα έβρισκα κάτι μέσω του προγράμματος τόσο γρήγορα μπαίνω και στον φάκελο και τσεκάρω τι υπάρχει. Το excel το φτιάχνω προσθέτοντας κάθε δίσκο όταν τον κατεβάζω, δεν έχω κάτσει να περάσω το παλιότερο υλικό, ούτε καν τους δίσκους που έχω αγορασμένους, ειλικρινά δεν την παλεύω να κάτσω να κάνω κάτι τέτοιο. Με τα καινούρια την ώρα που τα ακούω περνάω και τον τίτλο στο excel, μηδέν κόπος και σιγά σιγά φτιάχτηκε λίστα με χιλιάδες τίτλους.
Ζαλιστηκα!!! Χαχαχαχα...Εγω αν κατεβάσω 200 δισκους πχ το χρόνο (τρεχουσες κυκλοφοριες), αν στο τελος της χρονιας δεν εχω μεινει με 50 στο φακελο και delete τους υπόλοιπους, θεωρω οτι κατι δεν έχω κάνει σωστα...
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
rbrigade
Δημοσιεύσεις: 5038
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:54

Νέα κατηγορία Modern hard rock

Δημοσίευση από rbrigade »

Ναι, η αναλογία που λες είναι σωστή, απλά σκέψου ότι τσεκάρω δείγματα από χοντρικά 3.000-4.000 κυκλοφορίες, κατεβάζω τις 1.000-1.400 που τις ακούω ολόκληρες, κρατάω στον σκληρό 600-700 από τις οποίες αξίζουν πραγματικά (βαθμολογία από 7/10 και πάνω) οι 200-300.
Άβαταρ μέλους
rbrigade
Δημοσιεύσεις: 5038
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:54

Νέα κατηγορία Modern hard rock

Δημοσίευση από rbrigade »

2018 και 2019 θα τα ξεπετάξω πάντως με συνοπτικές διαδικασίες, θέλω από το 2020 να συμβαδίζω μαζί σας, έχει πιο πολλή πλάκα!
Άβαταρ μέλους
Zippo190
Δημοσιεύσεις: 8722
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 22:12

Νέα κατηγορία Modern hard rock

Δημοσίευση από Zippo190 »

rbrigade έγραψε: Παρ 31 Μάιος 2019, 23:42 Στην παρούσα φάση για νέες κυκλοφορίες το μόνο που με ενδιαφέρει είναι να έχω όλες τις κυκλοφορίες ανά έτος μαζεμένες σε έναν φάκελο ώστε να μπορώ να τσεκάρω στα γρήγορα αν έχω ακούσει κάποιον δίσκο ή όχι. Επίσης παίζει καταγραφή σε πίνακα excel με επιπλέον πληροφορίες για συμμετοχές γνωστών μελών. Μελλοντικά λέω να το κάνω και με εθνικότητα επειδή υπάρχουν μπάντες με το ίδιο όνομα. Επίσης έχω φτιάξει ένα ενοποιημένο excel για τα έτη 2014-2017 και θα προστεθούν σιγά σιγά οι επόμενες χρονιές ώστε να έχω μια συνολική εικόνα πρόσφατης δισκογραφίας κάθε μπάντας. Βασικά ο μόνος λόγος που τα περνάω σε excel είναι επειδή μπορώ εύκολα να το κάνω back up και σε περίπτωση που χαθούν όλα τα αρχεία να ξέρω τι αξίζει να ξαναβρώ. Όποιος πει ότι έχει όλη την μουσική back up ή μας δουλεύει ή έχει λίγο υλικό ή του περισσεύει χρήμα για να έχει πολλαπλούς τεράστιους σκληρούς. Δεν ξέρω αν θα με βοηθούσε σε κάτι το πρόγραμμα, όσο γρήγορα θα έβρισκα κάτι μέσω του προγράμματος τόσο γρήγορα μπαίνω και στον φάκελο και τσεκάρω τι υπάρχει. Το excel το φτιάχνω προσθέτοντας κάθε δίσκο όταν τον κατεβάζω, δεν έχω κάτσει να περάσω το παλιότερο υλικό, ούτε καν τους δίσκους που έχω αγορασμένους, ειλικρινά δεν την παλεύω να κάτσω να κάνω κάτι τέτοιο. Με τα καινούρια την ώρα που τα ακούω περνάω και τον τίτλο στο excel, μηδέν κόπος και σιγά σιγά φτιάχτηκε λίστα με χιλιάδες τίτλους.
Έχεις σκεφτεί να τα περάσεις και στην Access ώστε να μπορείς μετά να βγάζεις querάκια με λίστες καλύτερων τραγουδιών άμεσα και γρήγορα για τα playlists.
@CountRaven δεν ήθελα να το πω αλλά με αναγκάζεις, μια κλανιά του Adams και μια έστω και λάθος νότα από το μπάσο του Demaio εξαϋλώνουν 20 Prequelle στην καθισιά τους.
Άβαταρ μέλους
rbrigade
Δημοσιεύσεις: 5038
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 23:54

Νέα κατηγορία Modern hard rock

Δημοσίευση από rbrigade »

Δεν δούλεψα ποτέ Access και για κάποιον λόγο δεν με ψήνει, τι πλεονεκτήματα θα είχε επί της ουσίας και πως θα έκανα εισαγωγή δεδομένων που έχω ήδη συγκεντρώσει; Το Excel με τα φίλτρα δεδομένων και την λειτουργία εύρεσης μου δίνει ότι χρειάζομαι από άποψη αναζήτησης και εντοπισμού.
Άβαταρ μέλους
Scrollkeeper
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 5979
Εγγραφή: Παρ 29 Δεκ 2017, 19:30
Επικοινωνία:

Νέα κατηγορία Modern hard rock

Δημοσίευση από Scrollkeeper »

[mention]rbrigade[/mention] ξεκίνα: viewforum.php?f=44 :P
They shall grow not old, as we that are left grow old: Age shall not weary them, nor the years condemn. At the going down of the sun and in the morning, We will remember them.
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14654
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Νέα κατηγορία Modern hard rock

Δημοσίευση από CountRaven »

Scrollkeeper έγραψε: Δευ 03 Ιουν 2019, 13:06 @rbrigade ξεκίνα: viewforum.php?f=44 :P
Χατίρι δεν σας χαλάμε.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Απάντηση

Επιστροφή στο “Αναφορά προβλημάτων και προτάσεων”