Πρόταση γιά κατηγοριοποίηση και εύρυθμη λειτουργία

Για προβλήματα ή προτάσεις ποστάρετε εδώ!
Άβαταρ μέλους
LuciferSteele
Δημοσιεύσεις: 6992
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 10:24

Πρόταση γιά κατηγοριοποίηση και εύρυθμη λειτουργία

Δημοσίευση από LuciferSteele »

τα τελευταία χρόνια ήμουν μέλος μιάς κλειστής φορουμικής οικογένειας γιαυτό και είχα μειώσει την παρουσία μου στο metaldome εφόσον καλυπτόμουν πλήρως φορουμικά
μιλάω γιά μία ομάδα 20 ατόμων περίπου, πλήρως συμβατών τουλάχιστον στο μουσικό κομμάτι αλλά και σε μεγάλο βαθμό στο προσωπικό
το φόρουμ δυστυχώς πέθανε αλλά γιά λόγους που δεν είχαν να κάνουν με την ίδια την πλατφόρμα, το στήσιμο ή τη λειτουργία της
είχαμε βρεί θεωρώ τη χρυσή τομή γιά το πως θέλαμε να είναι ένα σωστό και λειτουργικό φόρουμ
θεωρώ λοιπόν πως μπορούμε να διδαχθούμε από αυτό και να δανειστούμε καλά στοιχεία
αναφέρομαι σε αυτό
http://obedience.forumgreek.com/
We scribe in the dark of the night our Black Steele
The evil rite of the black and the light We now reveal to you
Άβαταρ μέλους
Scrollkeeper
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 5979
Εγγραφή: Παρ 29 Δεκ 2017, 19:30
Επικοινωνία:

Re: Πρόταση γιά κατηγοριοποίηση και εύρυθμη λειτουργία

Δημοσίευση από Scrollkeeper »

Φίλε LuciferSteele (σόρρυ δε ξέρω το μικρό σου) επειδή δε γνωρίζω το συγκεκριμένο φόρουμ, και επειδή απ' ό,τι βλέπω είναι "κλειστό" για επισκέπτες, μήπως μπορείς να πεις με λίγα παραδείγματα πως καταφέρατε να βρείτε αυτή τη χρυσή τομή; δλδ τι κατηγορίες είχε, πως "έτρεχε" κλπ; Σκεπτικό μας είναι να δημιουργήσουμε ξανά αυτό που υπήρχε κάποτε πριν από μερικά χρόνια, αλλά επειδή οι καιροί έχουν αλλάξει, σίγουρα κάποιες προσεγγίσεις θέλουν προσαρμογή ή να μην τις έχουμε σκεφτεί κάν :idea:
They shall grow not old, as we that are left grow old: Age shall not weary them, nor the years condemn. At the going down of the sun and in the morning, We will remember them.
Άβαταρ μέλους
LuciferSteele
Δημοσιεύσεις: 6992
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 10:24

Re: Πρόταση γιά κατηγοριοποίηση και εύρυθμη λειτουργία

Δημοσίευση από LuciferSteele »

και το μικρό μου ξέρεις και το μεγάλο ρε χαχαχαχα
λοιπόν θα προσπαθήσω με μερικά screenshots να δώσω κάποια εικόνα αργότερο
το βασικό γιά μένα είναι να υπάρχουν σαφείς κατηγοριοποιήσεις γιά αρχή
πάνε πολλά χρόνια και δεν θυμάμαι πως είχαμε το Scroll τότε
το metaldome πλησίαζε αρκετά σε αυτό που ήθελα βέβαια
We scribe in the dark of the night our Black Steele
The evil rite of the black and the light We now reveal to you
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14659
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Re: Πρόταση γιά κατηγοριοποίηση και εύρυθμη λειτουργία

Δημοσίευση από CountRaven »

Ο Scroll αναφέρεται στο http://obedience.forumgreek.com/, ότι είναι κλειστό για επισκέπτες.

Η δημιουργία των κατηγοριών είναι εύκολο κομμάτι και προκύπτει από τις ανάγκες των χρηστών. Ειδικά τώρα στην αρχή ακόμα ποιο εύκολα φτιάχνουμε νέες κατηγορίες κτλ.

Για να στήσουμε το παρών board ξεθάψαμε το παλιό FS και αντιγράψαμε τις πολύ βασικές κατηγορίες από εκεί για να ξεκινήσουμε.

Αυτό δεν συμαίνει ότι δεν μπορούμε να φτιάξουμε και άλλες. Ακούμε προτάσεις και βουρ στον πατσά!
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
LuciferSteele
Δημοσιεύσεις: 6992
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 10:24

Re: Πρόταση γιά κατηγοριοποίηση και εύρυθμη λειτουργία

Δημοσίευση από LuciferSteele »

Ναι και εγώ γιαυτό λέω, εφόσον είναι κλειστό να σας δώσω εικόνα μέσω screenshots!
We scribe in the dark of the night our Black Steele
The evil rite of the black and the light We now reveal to you
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14659
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Re: Πρόταση γιά κατηγοριοποίηση και εύρυθμη λειτουργία

Δημοσίευση από CountRaven »

Γράψε εδώ κατηγορίες που θα γούσταρες και ας το κάνουν και οι υπόλοιποι. Lets do it our own way !!! - Δεκτά και τα screenshots.
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14659
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Re: Πρόταση γιά κατηγοριοποίηση και εύρυθμη λειτουργία

Δημοσίευση από CountRaven »

Από περιέργεια το OTS Form τι φάση είναι; Είναι ενεργό; Τρέχει από γνωστούς;
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
LuciferSteele
Δημοσιεύσεις: 6992
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 10:24

Re: Πρόταση γιά κατηγοριοποίηση και εύρυθμη λειτουργία

Δημοσίευση από LuciferSteele »

ναι είμαστε όλοι φίλοι με προσωπική επαφή, το φτιάξαμε γιά να τα λέμε ιντερνετικά όταν δεν βρισκόμασταν από κοντά
διάφοροι παράγοντες το οδήγησαν στο να ατονήσει, πλέον δεν γίνονται πόστ
We scribe in the dark of the night our Black Steele
The evil rite of the black and the light We now reveal to you
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14659
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Re: Πρόταση γιά κατηγοριοποίηση και εύρυθμη λειτουργία

Δημοσίευση από CountRaven »

Got it. Never mind. FS is here!!!!!
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
Bersekeros
Δημοσιεύσεις: 1123
Εγγραφή: Τρί 11 Ιούλ 2023, 00:12
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Re: Πρόταση γιά κατηγοριοποίηση και εύρυθμη λειτουργία

Δημοσίευση από Bersekeros »

CountRaven έγραψε: Δευ 11 Σεπ 2023, 09:02 Έφυγε στις 9 του Σεπτέμβρη ένας από τους σημαντικότερους μουσικούς του US Metal σύμπαντος.

Matt Vinci, μπασίστας σε όλες τις κλασικές ηχογραφήσεις των LIEGE LORD.

Και μιλάμε για υλικό / δίσκους που έχουν θέσει τις βάσεις για αυτό που αποκαλούμε US Metal.

Πραγματικά στεναχωρήθηκα. Τα κλασσικά LIEGE LORD έργα έχουν σφραγίσει ολόκληρη την εφηβεία μου και σε μεγάλο βαθμό διαμόρφωσαν αυτό που ακούω σήμερα.

Παίξιμο χαρακτηριστικό που έδωσε χαρακτήρα στον ήχο των Lord.

Και τώρα λίγη γκρίνια.

Έχει φύγει εδώ και δύο μέρες ένας τόσο σημαντικός άνθρωπος της μουσικής και της φάσης μας και δεν βρέθηκε ένας να ανοίξει ένα τόπικ. Βάζω και τον εαυτό μου μέσα.

Την είδηση την έβαλα στην ομάδα μας από το ταξί ενώ πήγαινα σε συνέντευξη δημοτικού συμβούλου. Μέχρι εκεί πρόλαβα.

Φυσικά αν έβγαινε η οποιαδήποτε νεοέπικ ή NWOTHM μαλακία θα άνοιγε τόπικ με 100 σεντόνια σε δέκα δευτερόλεπτα.

Είμαστε για τον πούτσο ώρες ώρες.

Ή μπορεί απλά κάποια πράγματα να τα θεωρούμε δεδομένα ή να τα εξυψώνουμε μόνο στα λόγια τελικά.

Αντίο Matt, ευχαριστούμε για το ατσάλι.
Με αφορμή το παραπάνω ποστ και ιδίως το τμήμα περί γκρίνιας, θα ήθελα να γράψω μερικές σκέψεις για το φόρουμ και αφορά περισσότερο τους διαχειριστές, το στήσιμο του φόρουμ και την εύρυθμη λειτουργία ενός φόρουμ.

Είμαι αρκετά νέος στο παρόν φόρουμ, αλλά όσον αφορά τη συμμετοχή σε φόρα, έχω μία αρκετά πολύχρονη εμπειρία.

Το φόρουμ θέλει συμμάζεμα, γιατί χάνεται η μπάλα και η ουσία.
Παράδειγμα, όσον αφορά τα προβλήματα σχετιζόμενα με το φόρουμ, δεν μπορεί να μπαίνω και να βλέπω μέσα 15 τόπικ. Είναι λάθος.

Πρέπει να υπάρχει ένα τόπικ, σχετικό με προβλήματα και λύσεις, σχετικά με το φόρουμ. Ένα τόπικ και τέλος. Τα υπόλοιπα σβήστε τα. Εκεί μέσα θα αναφέρονται τα πάντα όλα. Προτάσεις, εισηγήσεις, προβλήματα σχετικά με το φόρουμ.

Πάμε παρακάτω. Δεν θεωρώ σωστό, να ανοίγει τόπικ, σε κάθε νέα είδηση, όπως αυτή που αναφέρεται. Χάος.
Θα υπάρχουν άπειρα τόπικ έτσι.

Για να γίνω πιο συγκεκριμένος. Λέμε τώρα για τους Liege Lord και την σχετική είδηση του θανάτου του μέλους. Δεν είναι δυνατόν να ανοίγεται τόπικ γι αυτό. Δεν δουλεύουν έτσι τα φόρουμ.

Θα πρέπει υπάρχει το τόπικ REST IN PEACE (R.I.P.) φερειπείν και εκεί να περνάει ο καθένας, την σχετική αναγγελία - πληροφορία.
Εν προκειμένω θα έπρεπε να υπάρχει μόνο ένα τόπικ LIEGE LORD. Επειδή είναι πολύ δύσκολο να γίνει κατηγοριοποίηση εκ των υστέρων, σε πρώτη φάση θα έπρεπε να μειωθούν τα τόπικ.
Θα θεωρούσα ON TOPIC, να έμπαινε το παραπάνω ποστ, είτε στο τόπικ των Liege Lord, είτε σε ένα άλλο τόπικ που θα λεγόταν US Metal ή στο RIP τόπικ.

Γενικά όμως, για να μην πλατειάζω, θα έπαιρνα τη σκούπα και θα έσβηνα τα περισσότερα πολυάριθμα τόπικ εδώ μέσα. Θα μάζευα τα ποστ σε 10-15 γενικά τόπικ και μετά ας έχει κάθε μεγάλη μπάντα ή ιδίωμα ξεχωριστό τόπικ. Όχι όμως άνοιγμα τόπικ για ψύλλου πήδημα.

Δεν μπορεί η ταινία Openheimer, να έχει δικό της τόπικ. Οτιδήποτε σχετιζόμενο με ταινίες ή σειρές, πρέπει να μπαίνει σε ένα τόπικ, που θα λέγεται ταινίες και σειρές. Αλλιώς θα υπάρχουν 500 τόπικ με 3 ποστ το καθένα, σκορπισμένα σε δεκάδες σελίδες τόπικ, που δεν υπάρχει περίπτωση να κάτσει να ψάξει ή να διαβάσει κανένας.

Δεν θέλω να κάνω τον έξυπνο, ούτε είναι δικό μου το φόρουμ, για να επιλέγω εγώ τον τρόπο εύρυθμης λειτουργίας του. Η ενασχόλησή μου με φόρα επί μακρό χρονικό διάστημα, μου δίνει την εμπειρία εκφοράς της άποψης, για καλύτερη οργάνωση και ευκολία αναγνωσιμότητας.

Δεν είναι εύκολο το συμμάζεμα και θέλει δουλειά. Και πολύ σβήσιμο τόπικ. Και μάζεμα/ μεταφορά των ποστ, εφόσον υπάρχει υπομονή, σε συγκεκριμένες μεγάλες κατηγορίες ή τόπικ των συγκροτημάτων.

Δεν κάνω fingerpointing, σε καμία περίπτωση. Αλλά όταν πχ γράφεται κάτι για MANOWAR πρέπει να μπαίνει στο τόπικ των ΜΑΝΟWAR. Αυτή τη στιγμή πρέπει να υπάρχουν δεκάδες τόπικ για MANOWAR και κάποια ποστ δεν ανταποκρίνονται καν στον εκάστοτε τίτλο του τόπικ.

Άντε να υπάρχει και ένα γενικό τόπικ ακόμα με τίτλο EPIC METAL.

Όσο το δυνατόν λιγότερα τόπικ και καλά.

Αυτά. Πάντα φιλικά και πάντα καλοπροαίρετα.
Πάρτε τη σκούπα.....
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6265
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

Re: Πρόταση γιά κατηγοριοποίηση και εύρυθμη λειτουργία

Δημοσίευση από theBox »

@Bersekeros δεν ξερω για τα υπολοιπα, παντως η φιλοσοφια του συγκεκριμένου φορουμ ειναι να ανοιγεται ενα τοπικ για καθε ξεχωριστη ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑ. Τουτεστιν, ο καθε ΔΙΣΚΟΣ να εχει το δικο του τοπικ. Αυτο γινεται επιτηδες.
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Άβαταρ μέλους
Bersekeros
Δημοσιεύσεις: 1123
Εγγραφή: Τρί 11 Ιούλ 2023, 00:12
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Re: Πρόταση γιά κατηγοριοποίηση και εύρυθμη λειτουργία

Δημοσίευση από Bersekeros »

Οκ, το αντιλαμβάνομαι αυτό.
Το έχω δει και το βρίσκω, κατά την ταπεινή μου άποψη, τελείως λάθος.
Ο κάθε δίσκος, επανακυκλοφορία ή οτιδήποτε σχετικό με μια μπάντα, έπρεπε να είναι στο τόπικ της μπάντας.

Ποιός ο λόγος να ανοίγεται τόπικ και να έχει 1- 2 ποστ, 5 ποστ;
Αν ήταν μαζεμένα όλα σε ένα τόπικ, θα έμπαινα εγώ στο 2023 που γράφτηκα και θα διάβαζα όλες τις σελίδες του τόπικ, βλέποντας τι έχει γραφτεί κατά καιρούς.

Τώρα πρέπει να ψάχνω σε 20 τόπικ και αν τα βρω.
Και το ίδιο γίνεται για κάθε συναυλία ή νέο ή οτιδήποτε άλλο. Με αποτέλεσμα να υπάρχουν άπειρα τόπικ, που απλά χάνονται, σε βάθος χρόνου.

Ενώ αν η πληροφορία ήταν συγκεντρωμένη, πχ στο τόπικ Blind Guardian, θα έμπαινα να έβλεπα οτιδήποτε σχετιζόμενο σε ένα και μοναδικό τόπικ.

Τώρα θέλει ψάξιμο, που δεν θα το κάνει κανένας και η πληροφορία θα χαθεί. Όπως στα σόσιαλ.

Τα φόρουμ έχουν αυτό το πλεονέκτημα, κι ας είναι παλιά τεχνολογία. Μπορούν να έχουν κατηγοριοποίηση και με σωστή οργάνωση, είναι εξαιρετικά για αρχειοθέτηση και ευαναγνωσιμότητα.
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Δημοσιεύσεις: 14659
Εγγραφή: Σάβ 30 Δεκ 2017, 20:09

Re: Πρόταση γιά κατηγοριοποίηση και εύρυθμη λειτουργία

Δημοσίευση από CountRaven »

@Bersekeros

Σου απάντησε ο @theBox bro.

Δεν παίζει να αλλάξει απολύτως τίποτα σε σχέση με τη γενική δομή του φόρουμ.

Θέμα / δίσκος / ταινία / reissue και τόπικ. Έτσι παίζουμε μπάλα 20 χρόνια και έτσι θα συνεχίσουμε.

Ευχαριστώ πάντως για το ενδιαφέρον και τις υποδείξεις. Αναγνωρίζω τη καλή διάθεση.

Ride!
Ο παλιμπαιδισμός των νεώτερων μπαντών "είμαστε τόσο εκτός σκηνής αλλά ηχογραφούμε για την Metal Blade" μόνο underground δεν είναι. - Zippo190 - Forgotten Scroll Forum - 2018
Άβαταρ μέλους
nicolasg
Δημοσιεύσεις: 814
Εγγραφή: Κυρ 23 Αύγ 2020, 15:58

Re: Πρόταση γιά κατηγοριοποίηση και εύρυθμη λειτουργία

Δημοσίευση από nicolasg »

Διαφωνώ με την αποψη του φίλου @Bersekeros .
Μεσα σε ενα τεράστιο τσουβαλι χάνονται ολα ,ειναι δύσκολο να ανατρεξει καποιος και να διαβασει ενα γιγαντιαίο τοπικ ανα πασα στιγμή.
Τα ξεχωριστά τοπικ εχουν το πλεονέκτημα της ευκολης και συγκεκριμένης αναζητησης ανα πασα στιγμή.
Άβαταρ μέλους
theBox
Δημοσιεύσεις: 6265
Εγγραφή: Κυρ 31 Δεκ 2017, 14:56

Re: Πρόταση γιά κατηγοριοποίηση και εύρυθμη λειτουργία

Δημοσίευση από theBox »

Ναι,δεν υπαρχει ΤΙΠΟΤΑ που να μην μπορω να βρω γραφοντας το ονομα της μπαντας που με ενδιαφερει στο search του φορουμ.
Εραστής του έντεχνου μεταλλικού ήχου.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Αναφορά προβλημάτων και προτάσεων”